08/12/2016
TISKOVÁ ZPRÁVA ASOCICE SEGWAY ČR o.s.
Většina agentur provozujících samovyvažovací zařízení, v oblasti cestovního ruchu, již zkrachovala, zaniklo velké množství pracovních míst (zejména pro mladé studenty a absolventy ( zvýšila nezaměstnanost), byly zmařeny investice.
Dochází zde však společensky k mnohem závažnějším důsledkům pro všechny občany dotčené oblasti. Segway je pouze jedním z mnoha zařízení, kterých se tento zákaz dotýká, všechny typy dvojkolek, jednokolek ( jsou jich již desítky ), které už jsou dnes občanům finančně dostupné nebudou moci občané pro své usnadnění přepravy, na většině komunikací, používat. Tento plošný zákaz na území P-1. až P-8. je i podle odborné veřejnosti politikum, místo racionálního a koncepčního řešení regulace, je zvolená likvidace.
Ekologická nízkonákladová doprava, kam Segway bezesporu patří, je podporována všude ve Světě. Elektrické jednokolky, dojkolky, tříkolky, elektrokola, vozíky s elektrickým pohonem jsou doménou nové generace a nezbytnou součástí dopravní infrastruktury.
To co “zástupci”, ne zastupitelé Prahy vymýšlí, je absolutní prohibice. I námi dotazovaní odborníci v oblasti bezpečnosti v dopravě na pozemních komunikacích tvrdí, že Praha přešlápla a místo koncepčního projektu jde nejtupější cestou plošného zákazu na mnoha kilometrech čtverečních. Často slyšíme z úst Magistrátu, že jde o bezpečnost. Zakážeme tedy všechny dopravní prostředky, které mohou způsobit nehodu ? Jistěže ne, to bychom zakázali všechny. Dáme všem dopravním prostředkům taková pravidla, aby i ti nejméně poslušní museli respektovat dopravní značení a při tom se zachovala stále možnost využití takového dopravního prostředku. To je logicky vyžadovaná disciplína a řádu v demokratické společnosti.
Agentury z Asociace nechtějí porušovat zákon, chtějí se řídit pravidly a předpisy, které umožní řád v dopravních záležitostech Prahy. Pokud obec, v tomto případě Magistrát říká absolutně ne, tady máte znáčku, která Vás zakazuje, pak se obrátíme na nejvyšší dopravní instituci v naší zemi, tedy na Ministerstvo dopravy a budeme se ptát, jestli obci ( Magistrátu ) byly scháleny všechny technické prováděcí předpisy pro Zónovou zákazovou značku, kterou si nechal Magistrát hl.m. Prahy vyrobit. Budeme se dále ptát jestli v zákoně zmiňovaná možnost regulace jen na určitých ,, místech´´ byla myšlena celá ,, území ´´ městských částí.
Navíc veřejnost je klamána masivní kampaní zákazu Segway.
Umístění zónových dopravních značek „zákaz vjezdu osobních přepravníků“ v Praze je v rozporu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích!
Tím je jeho platnost resp. vymahatelnost na celém značeném území zpochybněna !
Zákon jasně stanovuje : Jezdec na osobním přepravníku může dle zákona používat stezky pro cyklisty, vyhrazený pruh pro cyklisty na stezkách pro chodce a cyklisty pohybuje-li se rychlostí srovnatelnou s rychlostí pohybujících se cyklistů. Kde není chodník, stezka pro chodce, stezka pro chodce a cyklisty, jízdní pruh vyhrazený pro cyklisty nebo stezka pro cyklisty nebo kde je chodník neschůdný, smí se osoba na osobním přepravníku pohybovat po levé krajnici nebo co nejblíže při levém okraji vozovky.
Platnost tohoto ustanovení na zmíněných komunikacích nemění ani poslední odstavec tohoto zákona (v paragrafu 60 a), který umožňuje zakázat obci (v Praze Magistrátu hl. města Prahy) pohyb osobního přepravníku na vybraných komunikacích.
Odbor dopravně správních agend byl a je na tuto skutečnost opakovaně upozorňován Asociací Segway ČR a tento fakt byl i součástí řádných připomínek před zahájením umísťování značení v Praze.
Závěrem nám dovolte jednu řečnickou otázku, protože dnes jde o nás co využíváme ekologických zařízení, ale zítra může jít o další komunitu, kterou bude chtít Magistrát ,, vyhnat ´´ z ulic :
,, Opravdu politici mají rozhodovat na čem se budete pohybovat a čím si budete usnadňovat pohyb po místních komunikacích ? Nebo se mají zeptat odborníků jak začlenit pokrok do dopravy co nebezpečněji. ´´
Asociace Segway ČR o.s.