Zwiedzanie jest fajne.

  • Home
  • Zwiedzanie jest fajne.

Zwiedzanie jest fajne. "Ja chcę żeby moja Łódź rosła...", bo kocham moje miasto. A jeszcze bardziej lubię o nim opowiadać.

22/04/2024

Pamiętacie tę całą dramę z dziurą ozonową, która miała nas wszystkich pogrzebać na dobre, a jednak wszystko jakoś się poukładało? Cóż, nie poukładało się samo. Ten przykład to jedna z lepszych rzeczy, które ludzkość zdołała naprawić. Wspólnie.
🌏⚠️
Warstwa ozonowa to w pewnym sensie naturalny filtr przeciwsłoneczny, który blokuje promieniowanie UV naszego Słońca. Wszystko to dzięki wysokim stężeniom ozonu (czyli O3). To właśnie dzięki temu "potrójnemu tlenowi" jest ona w stanie pochłaniać nawet 99% światła UV średniej częstotliwości (UV-C), które - gdyby mogło dotrzeć swobodnie na Ziemię - uszkodziłoby wszelkie wyeksponowane na nie formy życia.
☄️🆘
Od momentu odkrycia czegoś takiego jak warstwa ozonowa nieco ponad 100 lat temu, wszystko wydawało się być w porządku. A potem przyszedł 1985 rok i bardzo niepokojące wyniki badań opublikowane w Nature. Ujawniły bowiem one coś turbo groźnego - naukowcy wykazali, że w warstwie ozonowej, w tym naszym ochronnym ziemskim parasolu, powstaje ogromna dziura, która przepuszcza niebezpieczne, zagrażające życiu promieniowanie (tak naprawdę nie była to dziura per se, ale raczej przerzedzenie samej warstwy ozonowej). Co gorsza, "wypalają" ją ludzie, a właściwie powszechnie uwalniane przez przemysł chemikalia, głównie chlorofluorowęglowodory. Były to substancje, które skutecznie niszczyły ozon, napędzając reakcje łańcuchowe zdolne do rozkładu setek tysięcy jego cząsteczek przez jeden rodnik. Problem polegał na tym, że były one masowo stosowane i znajdowały się w wielu, powszechnie dostępnych urządzeniach - w lodówkach, klimatyzatorach czy w aerozolowych kosmetykach. Innymi słowy, ich źródło istniało praktycznie w każdym domu czy zakładzie.
🫧🛡️
Z chwilą, gdy odkrycie corocznego, katastrofalnego ubytku ozonu nad Antarktydą wyszło na jaw, wielu specjalistów zdało sobie sprawę z tego, że jako ludzkość zmierzamy w stronę globalnego poparzenia słonecznego i niszczenia naszego DNA. To była kiepska prognoza. Niektórzy z was pamiętają pewnie jeszcze szkolne podręczniki do geografii, w których dziurze ozonowej poświęcano parę dobrych akapitów.
⚠️📉
Tu jednak zaczyna się ta dobra część, która dosyć szybko zaprzęgła całą gamę działań. Kiedy bowiem światowi decydenci, pod wpływem naukowego środowiska, zdali sobie sprawę z realnych zagrożeń, wówczas podpisali oni międzynarodowy traktat zwany Protokołem Montrealskim. W jego wyniku zaczęto wycofywać szkodliwe substancje ze wszystkich sprzętów, w których uprzednio się znajdowały. Lwią część roboty na rzecz tego problemu wykonała także wzorcowo poprowadzona komunikacja naukowa, która skutecznie i bardzo dosadnie "przetłumaczyła" ludziom, w czym tkwi sedno tego koszmarnego problemu. Wspólnym wysiłkiem zahamowaliśmy pociąg, który zmierzał wprost do przepaści.
Oczywiście, to wcale nie oznacza, że dziura została załatana od razu. Takie rzeczy potrzebują czasu, chemikalia lubią się długo utrzymywać w powietrzu (niektóre nawet 100 lat), więc zubożona warstwa ozonowa wciąż nam towarzyszy. Powoli się jednak "uzdrawia" i dzięki podjętym działaniom idzie ku dobremu. Ostatni raport ONZ na temat stanu warstwy ozonowej podkreślił, że bariera ochronna jest na dobrej drodze do odbudowy i powinna zostać w pełni przywrócona do drugiej połowy XXI wieku.
📄🤞
Sprawa z dziurą ozonową to świetny przykład podjęcia wspólnych, ogólnoświatowych działań dla dobra ludzkości, bazujących na rzetelnej, naukowej wiedzy. Nasz kolektywny gatunkowy wysiłek, który pokazał, że pewne rzeczy są całkowicie osiągalne, jeśli tylko zdecydujemy się pracować razem. Warto trzymać w głowie ten przykład. Zwłaszcza dziś, w Międzynarodowy Dzień Ziemi.



/Farman, J., Gardiner, B. & Shanklin, J. Large losses of total ozone in Antarctica reveal seasonal ClOx/NOx interaction. Nature 315, 207–210 (1985)/ Grafika: Anne Boynard/LATMOS, CC BY-NC-ND/

21/04/2024

𝗣𝗿𝗮𝗰𝗮 𝘄 𝗠𝘂𝘇𝗲𝘂𝗺!

Poszukujemy osoby na stanowisko Kierownika Działu Promocji i Rozwoju.

📌Szczegóły na BIP Muzeum Kinematografii w Łodzi:
https://muzeumkinematografii.pl/bipnowy/

21/04/2024

UWAGA🌹🌷🌺Wszystkim miłośnikom Łodzi polecamy wyjątkowy projekt Atlasu Sztuki .🤗🤗🤗 Ponieważ nie zachował się rękopis książki Ziemia Obiecana, teraz trwa przepisywanie tekstu. ✍✍✍Każdy chętny moze ręcznie przepisać jeden wers książki W.S. Reymonta. Znalazły się tam już wpisy znanych ludzi z całego świata.🌍🌎🌏 Sprawdźcie sami.👩‍🦰🧔🧞‍♀️🦹‍♀️
Wszystkie informacje na stronie promised.pl

Co prawda nie mogłam być w tym roku na rajdzie, ale miło mi widzieć moje zdjęcia z 2019.Dziękuję Miasto Głowno MotoSport...
15/04/2024

Co prawda nie mogłam być w tym roku na rajdzie, ale miło mi widzieć moje zdjęcia z 2019.
Dziękuję Miasto Głowno

MotoSportKlub

15/04/2024

seniorek MIECIO 🐹 szuka domu ‼
Do schroniska trafił 29.10.2020 roku i z roku na rok, jego szanse na znalezienie domu maleją 😭 Mimo że jest poczciwym maluchem z uroczą minka i wystającym ząbkiem nadal tkwi za kratami 🥺 Od kilku dni samotnie leży na dachu budy 😔 jego PSYjaciółka, z którą dzielił kojec znalazła dom a on stara się kolejny raz odnaleźć w otaczającej go rzeczywistości.
MIECIO najlepsze lata ma już za sobą. Nie w głowie mu długie spacery i zwiedzanie świata. Jego marzeniem jest mięciutkie legowisko w zaciszu domowym, odrobina nienachalnej uwagi, niedalekie spacery i bezinteresowna miłość 💗 Psiaczek ładnie chodzi na smyczy. Jest pozbawiony jakiejkolwiek agresji. Ma pozytywne nastawienie do innych zwierząt. Nie wzgardzi smacznym kąskiem. Pozostaje w dobrej kondycji zdrowotnej.
MIECIO od lat jest pogodzony ze swym losem 😢 ale w ostatnich dniach widzimy w jego oczach rezygnacje. Ludzie z obawy przed rychłą utratą PSYjaciela i związanym z tym bólem, rzadko decydują się na adopcje seniorów. Tymczasem to właśnie staruszki najmocniej odczuwa niedogodności schroniskowego życia.
🙏 UDOSTĘPNIAMY 🙏
WSPANIAŁEJ rodziny dla MIECIA szukamy ❣️

Dodatkowych informacji na temat psiaczka udzielą wolontariuszki:
☎ 795 588 422 - Gosia
☎ 792 304 770 - Iwona
Kontakt w sprawie adopcji:
☎ 42 656 78 42 lub 501 437 232
📧 [email protected]

https://schronisko-lodz.pl/index.php?p=adopcje_v2&a=view_details&id=30368

15/04/2024

Geografie, Turysto, Podróżniku,
Odchodzę z wyjątkowego miejsca pracy, które współtworzyłem przez ostatnich kilkanaście lat życia i szukam kogoś dobrego na moje miejsce, najlepiej – lepszego ode mnie. PTTK Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza- załogę biura, którego możesz zasilić, to jeden z największych Oddziałów PTTK w Polsce, prężnie rozwijamy się jako biuro turystyki przyjazdowej do Łodzi, jesteśmy też jednym z największych w regionie łódzkim biur podróży, działającym w branży turystyki krajowej, skierowanej do indywidualnego odbiorcy.
Jaka będzie Twoja rola w tej układance? Współtworząc 3-osobowy, dynamiczny zespół przyjdzie Ci wspierać działania klubów i kół turystyki aktywnej, które funkcjonują w naszych strukturach, koordynować opiekę nad siecią szlaków znakowanych w regionie, nie ominie Cię też temat systemu odznak turystyki aktywnej i krajoznawczej. Angażując się w działania naszego biura podróży, przyjdzie Ci pośredniczyć w organizacji wycieczek przybywających do Łodzi (głównie układając programy, rezerwując wstępy i angażując przewodników miejskich), a także tworzyć ofertę katalogu wycieczek krajowych, a następnie przygotowywać do realizacji imprezy krajoznawcze i aktywne
z terenu całego kraju.
Jakie cechy z pewnością Ci w tym pomogą:
- kreatywność i elastyczność;
- znajomość geografii (zwłaszcza tej turystycznej) naszego kraju;
- podstawowa umiejętność obsługi komputera (przyda się głównie Pakiet Office, naszych programów związanych z turystyką nauczymy Cię na miejscu);
- sumienność i uczciwość;
- łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi (turyści odwiedzający nasze biuro lub ich głos w słuchawce telefonu to dla nas codzienność);
- nie piszemy nic o wieku, płci, wykształceniu czy prawie jazdy – nie ma to kluczowego znaczenia;
- mile widziane będzie własne doświadczenie turystyczne;
Co na Ciebie czeka?
- stabilne i uczciwe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (pełen etat);
- szansa rozwoju indywidualnego (masz jakąś pasję, którą potrafisz wpleść w nasze działania? Pomóżmy sobie nawzajem!);
- przyjazna atmosfera pracy sprawiająca, że siedzenie za biurkiem wcale nie musi być nudne;
- pączki w Tłusty Czwartek z naszym zdaniem najlepszej restauracji w Łodzi.
Udało się doczytać do końca? Masz poczucie, że szukamy właśnie Ciebie? Prześlij proszę swoje CV na adres: [email protected] (najlepiej do 19 kwietnia, bo sezon turystyczny tuż tuż). Jeśli chcesz o coś zapytać – zadzwoń – tel. 42 636-15-09 lub zajrzyj do nas i zobacz, gdzie pracujemy – PTTK Oddział Łódzki, ul. Wigury 12 a (samo centrum, ale jest prywatny parking – dla rowerów też) 😊.

10/04/2024

Geografie, Turysto, Podróżniku!
Odchodzę z wyjątkowego miejsca pracy, które współtworzyłem przez ostatnich kilkanaście lat życia i szukam kogoś dobrego na moje miejsce, najlepiej – lepszego ode mnie. PTTK Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza - załogę biura, którego możesz zasilić, to jeden z największych Oddziałów PTTK w Polsce, prężnie rozwijamy się jako biuro turystyki przyjazdowej do Łodzi, jesteśmy też jednym z największych
w regionie łódzkim biur podróży, działającym w branży turystyki krajowej, skierowanej do indywidualnego odbiorcy.
Jaka będzie Twoja rola w tej układance? Współtworząc 3-osobowy, dynamiczny zespół przyjdzie
Ci wspierać działania klubów i kół turystyki aktywnej, które funkcjonują w naszych strukturach, koordynować opiekę nad siecią szlaków znakowanych w regionie, nie ominie Cię też temat systemu odznak turystyki aktywnej i krajoznawczej. Angażując się w działania naszego biura podróży, przyjdzie Ci pośredniczyć w organizacji wycieczek przybywających do Łodzi (głównie układając programy, rezerwując wstępy i angażując przewodników miejskich), a także tworzyć ofertę katalogu wycieczek krajowych, a następnie przygotowywać do realizacji imprezy krajoznawcze i aktywne
z terenu całego kraju.
Jakie cechy z pewnością Ci w tym pomogą:
- kreatywność i elastyczność;
- znajomość geografii (zwłaszcza tej turystycznej) naszego kraju;
- podstawowa umiejętność obsługi komputera (przyda się głównie Pakiet Office, naszych programów związanych z turystyką nauczymy Cię na miejscu);
- sumienność i uczciwość;
- łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi (turyści odwiedzający nasze biuro lub ich głos
w słuchawce telefonu to dla nas codzienność);
- nie piszemy nic o wieku, płci, wykształceniu czy prawie jazdy – nie ma to kluczowego znaczenia;
- mile widziane będzie własne doświadczenie turystyczne;
Co na Ciebie czeka?
- stabilne i uczciwe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (pełen etat);
- szansa rozwoju indywidualnego (masz jakąś pasję, którą potrafisz wpleść w nasze działania? Pomóżmy sobie nawzajem!);
- przyjazna atmosfera pracy sprawiająca, że siedzenie za biurkiem wcale nie musi być nudne;
- pączki w Tłusty Czwartek z naszym zdaniem najlepszej restauracji w Łodzi :)
Udało się doczytać do końca?
🧐Masz poczucie, że szukamy właśnie Ciebie?
👉Prześlij proszę swoje CV na adres: [email protected] (najlepiej do 19 kwietnia, bo sezon turystyczny tuż tuż). Jeśli chcesz o coś zapytać – zadzwoń – tel. 42 636-15-09 lub zajrzyj do nas i zobacz, gdzie pracujemy – PTTK Oddział Łódzki, ul. Wigury 12 a (samo centrum, ale jest prywatny parking – dla rowerów też) 😊.

04/04/2024

Nowi goście w pałacowym ogrodzie.
Ciekawe tylko już wróciły znad morza czy jeszcze nie doleciały 🤔

Nie zmienia to faktu, że sójki są piękne.

Muzeum Miasta Łodzi

04/04/2024

Święta to dla wielu z nas czas radości. Dla bohaterów tego tekstu był to czas smutny - zostały porzucone, błąkały się po ulicach z nadzieją na powrót właścicieli. Ale się nie doczekały. Pomóżmy im…

03/04/2024

Dzień dobry, Szanownemu Państwu! Mamy dla Was super wieści!!! 📯

Już w niedzielę 14 kwietnia o godzinie 11:00 rusza tegoroczny cykl spacerów po Starym Cmentarzu. Zainauguruje on jubileuszową, bo 3️⃣0️⃣ kwestę na trójwyznaniowej nekropolii.

I od razu z wysokiego C startujemy, jako że na początek powędrujemy z tematem "Piękno ocalone - najważniejsze realizacje 30 lat". Członkowie Zarządu Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarem w Łodzi (Alina Jabłońska, Dominik Antoszczyk i prezes Cezary Pawlak) przybliżą wartość historyczną i artystyczną wybranych nagrobków i upamiętniających je postaci.

Spacery będą bezpłatne, ale zachęcamy do wsparcia puszki kwestowej, która będzie nam podczas każdego spaceru towarzyszyć 💰 .

Rozpiskę wędrówek po Starym Cmentarzu, prowadzonych przez KOŁO Przewodników im. Rajmunda Rembielińskiego O/Łódź PTTK, zamieszczamy poniżej 👇 na grafice, którą przygotował Tomasz Kochelski.

📸 Zdjęcie przedstawia nagrobek rodziny Szosland, autorstwa Wacława Konopki. To jedna z realizacji konserwatorskich TONSC z 2017 roku.

Od jakiegoś czasu chodził mi po głowie pomysł,  aby zobaczyć folkowe przystanki.Okazało się nawet, że powstała aplikacja...
02/04/2024

Od jakiegoś czasu chodził mi po głowie pomysł, aby zobaczyć folkowe przystanki.
Okazało się nawet, że powstała aplikacja Szlakiem Folkowych Przystanków.
Działa fantastycznie, oprócz tego, że wszystkie przystanki są zaznaczne na mapie to, po kliknięciu w nawiguj przełącza się do Google maps i od razu pokazuje trasę dojazdu.

A co to za szlak i po co powstał?
Otóż projekt został sfinansowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Wojewódzwa Łódzkiego w 2020.
Obrazy polskich artystów zostały przeniesione na przystanki PKS. Tematyka związana jest z wsią, jej życiem, zwyczajami. Powstało 15 przystanków inspirowanych lokalnym folklorem, zachodniej części województwa łódzkiego.

My przejechaliśmy trasę samochodem, około 100 km i zobaczyliśmy ich 13, także dwa jeszcze przed nami.

Szlak Folkowych Przystanków

́dztwołódzkie

Zofia i jej biznes.Jak widać Zofia raczej nie należy do czołówki Forbesa 😃.
01/04/2024

Zofia i jej biznes.
Jak widać Zofia raczej nie należy do czołówki Forbesa 😃.

Kochani, życzę Wam, aby każdy spędził te święta jak chce.A poza tym:-smacznego jajka- mokrego dyngusa. wśród fanów      ...
30/03/2024

Kochani, życzę Wam, aby każdy spędził te święta jak chce.
A poza tym:
-smacznego jajka
- mokrego dyngusa.

wśród fanów

30/03/2024
30/03/2024

DAISY 🐹 to sunia odebrana 27.03.2024 roku interwencyjnie przez policję. Była utrzymana w tragicznych warunkach, bez dostępu do wody, pożywienia oraz światła dziennego. Nigdy nie wychodziła na dwór. Obecnie ma około roku, waży 10kg i zaczyna życie od nowa. Kolejny raz schronisko, staje się dla zwierzęcia szansą na GODNE życie ‼
Psinka ma zmiany skórne na niemal całym ciele. Kwestie weterynaryjne OGARNIEMY, ale uleczeniem psiego serduszka powinna zająć się ODPOWIEDZIALNA rodzina, która w warunkach domowych otoczy niunie opieką i troską 💗

DAISY do 11.04.2024 roku przebywa na kwarantannie, ale osoby zainteresowane jej adopcją, już mogą wypełnić ankietę przedadopcyjną dostępną na naszej stronie.

Kontakt w sprawie adopcji:
☎ 42 656 78 42 lub 501 437 232
📧 [email protected]

https://schronisko-lodz.pl/index.php?p=adopcje_v2&a=view_details&id=34965

29/03/2024

KIRA 🐹 szuka ODPOWIEDZIALNYCH i świadomych opiekunów ‼‼ Takich na chwilę już miała 😡😔
Sunia 11.04.2022 roku, po kilku dniach od adopcji ponownie wróciła do schroniska 🥺
Obecnie ma skończone 2 lata i jest bardzo przyjazna w stosunku do ludzi, energiczna i żywiołowa. Lubi aktywnie spędzać czas zwłaszcza na bieganiu. Zna podstawowe komendy. Ładnie chodzi na smyczy. Podczas spacerów jest mocno zainteresowana ludźmi i psami ale ze względu, że ma skłonność do kłapania zębami na widok czworonogów, powinna chodzić w kagańcu 😔 jak również w docelowym domu stałym raczej być jedynaczką.
KIRA jest wpatrzona w opiekuna jak w obrazek i NIESTETY MA LĘK SEPARACYJNY.
Szukamy dla psinki świadomego i nastawionego na pracę opiekuna. Schroniskowa rzeczywistość, w której ma ograniczony kontakt z człowiekiem, to codzienny dramat dla jej psychiki 😢 Lęk separacyjny trzeba przepracować bo NIE zniknie sam‼ Taka praca jest możliwa jedynie w warunkach domowych, u boku ODPOWIEDZIANYCH i systematycznych opiekunów, którzy potrafią cierpliwie czekać na efekty, ewentualnie stworzenie psince warunków, w których nie będzie zostawała sama np. w domu wielopokoleniowym.
KIRA jest psem w OGROMNEJ POTRZEBIE i znalezienie dla niej świadomej rodziny jest naszym priorytetem, dlatego BARDZO PROSIMY O POMOC 🙏
‼ UDOSTĘPNIAMY ‼

Dodatkowych informacji na temat psiaczka udzieli wolontariuszka:
☎ 696 946 625 - Agata
Kontakt w sprawie adopcji:
☎ 42 656 78 42 lub 501 437 232
📧 [email protected]

https://schronisko-lodz.pl/index.php?p=adopcje_v2&a=view_details&id=31645

29/03/2024

PACO 🐹 i jego smutna historia 🥺
Miał dom i rodzinę, ale taką, która tylko wymagała a o nauce zapomniała. Gdy pojawiło się kolejne dziecko, aby nie tracić czasu na ułożenie psa, odwieziono go do schroniska kłamiąc, że jest agresywny‼️ Już pierwszy kontakt pokazał, że to kompletna bzdura i pretekst do zatajenia własnej ułomności i braku chęci.
PACO od 21.09.2021 roku przebywa w schronisku. W tym czasie nigdy nie wykazał zachowań agresywnych‼️
Wolontariusze naprawili to, co inny cZŁOwiek zniszczył 💔 i ten cudny około 6 letni psiaczek rozgląda się za ODPOWIEDZIALNĄ rodziną i domem. Pies to NIE ZABAWKA 😡

Jaki jest PACO 👇 👇 👇
✅ pięknie chodzi na smyczy
✅ zna podstawowe komendy
✅ aportuje zabawki, które bez problemu oddaje opiekunowi
✅ daje brzuch do głaskania domagając się bliskości, czułości i uwagi ze strony człowieka
✅ prosi o smaczki
Niestety, kawaler nie zdaje sobie sprawy ze swej siły i gabarytów, dlatego docelowo nie powinien zamieszkać w domu z małymi dziećmi. Rozpędzony w chwili euforii potrafi staranować wszystko, co stoi na jego drodze 🙈

Dodatkowych informacji na temat psiaczka udzielą wolontariusze:
☎ 503 652 679 - Kasia
☎ 661 512 200 - Patryk
Kontakt w sprawie adopcji:
☎ 42 656 78 42 lub 501 437 232
📧 [email protected]

https://schronisko-lodz.pl/index.php?p=adopcje_v2&a=view_details&id=31572

29/03/2024
29/03/2024
Krótka seria z Parku Staromiejskiego ( Parku Śledzia).Prawda, że pięknie!!!
29/03/2024

Krótka seria z Parku Staromiejskiego ( Parku Śledzia).

Prawda, że pięknie!!!

28/03/2024

Jest i on! Moment, na który czekaliśmy tak długo - pierwszy raport, który łączy mikroplastik ze zdrowiem człowieka.
👥⚠️
Z mikroplastikiem od jakiegoś już czasu jesteśmy już bardzo mocno zżyci, czy tego chcemy, czy nie. Powstaje on wtedy, gdy światło słoneczne, woda albo dowolne inne czynniki powodują erozję tworzyw sztucznych na fragmenty mniejsze niż 5 mm. Mikroplastikiem oddychamy, zjadamy go, i to wcale niemało (tygodniowo pochłaniamy odpowiednik karty kredytowej), pokrywa on gęstym całunem nasze miasta, znajduje się na Antarktydzie, na szczycie Mont Everest, w Rowie Mariańskim. Wykrywany jest w naszych ciałach - we krwi, w tkankach, w mleku matki. Stanowi genialny środek transportowy dla bakterii opornych na antybiotyki. Jest już tak głęboko zakorzeniony w naszym środowisku, że na wyrugowanie go raczej nie mamy szans.
🧴🗻
Do tej pory jednak wszelkie kwestie co do wpływu mikroplastiku na nasze zdrowie pozostawały raczej spekulatywne - naukowcy wciąż "uczyli" się tego, jak organizm reaguje na takiego intruza, jakie ma on znaczenie dla zdrowia i w czym realnie może nam zagrażać. Wiele rzeczy podejrzewano, w tym m.in. wpływ na powstawanie w ciele stanów zapalnych czy też na tworzenie mutacji w DNA. Wciąż jednak niewiele w tym wszystkim pozostawało pewników.
🧠🫁
Parę dni temu nastąpił jednak z dawna oczekiwany przełom i świat wreszcie otrzymał to, na co z niepokojem czekał od dawna - analizę przedstawiającą związek mikroplastiku z obecnymi w ciele człowieka schorzeniami. Jest to pierwsze badanie, które bezpośrednio przedstawia taką korelację mikroplastiku z ludzkim zdrowiem. No i, jak łatwo się domyślić, jest ono dla nas miażdżące.
🆘⚠️
I to dosłownie. Naukowcy wykazali bowiem, że wśród osób chorujących na miażdżycę, które w tętnicy szyjnej (a konkretnie, w blaszce miażdżycowej tej tętnicy, czyli w zgromadzonych tam złogach) posiadały mikroplastik, wówczas ryzyko wystąpienia u nich poważnych dolegliwości (takich jak zawał serca, udar mózgu czy śmierć z dowolnej zdrowotnej przyczyny) było niemal pięciokrotnie większe w porównaniu do osób, które mikroplastiku w tej strukturze nie posiadały. Mikroplastik "napędzał" więc poziom cząsteczek zapalnych i tym samym zaostrzał stan zapalny, negatywnie podwyższając ryzyko chorób serca. Było to pierwsze badanie, które przez kilka lat śledziło losy pacjentów i monitorowało ich stan zdrowia pod kątem właśnie obecności drobinek mikroplastiku.
👥📈
To pierwszy krok do odkrycia jasnego związku pomiędzy obecnością plastikowych drobin a zdrowiem człowieka. Czy świadomość tego, że markery stanu zapalnego rosną wraz ze wzrostem poziomu tworzyw sztucznych w ciele pozwoli nam wreszcie zwiększyć świadomość co do tego niefortunnego problemu? Czy badania nad nim w końcu ruszą z kopyta? Cóż, mikroplastik ma to do siebie, że dla ludzkiego oka jest niemal niewidzialny. A z takim wrogiem, jak wiemy, znacznie trudniej się walczy, nawet wtedy, gdy obecny jest dosłownie wszędzie. Warto jednak wiedzieć o tym, jak bardzo jest on dla nas niebezpieczny i jak ogromne konsekwencje możemy ponosić w wyniku jego obecności.



/Marfella R, et al. Microplastics and Nanoplastics in Atheromas and Cardiovascular Events. N Engl J Med. 2024 Mar 7;390(10)/ Na zdjęciu: jednorazowe użycie peelingu do twarzy może uwolnić do środowiska od 5 000 do 100 000 drobin mikroplastiku; grafika: New Jersey Institute of Technology/

28/03/2024

TOŁDI 🐹 ma skończone 12 lat a co za tym idzie, GONI GO CZAS by odnaleźć swojego człowieka u boku którego zazna domowego ciepła ❣️
Do schroniska trafił 20.08.2022 roku i nikt nie szukał tego fantastycznego seniora 🥺 Kto wie, może wcześniejsi właściciele byli pozbawieni empatii i od tak, świadomie go porzucili.
TOŁDI większość dnia siedzi w kojcu ze spuszczoną głową i oczami pozbawionymi nadziei 😔 Dopiero na widok wolontariusza, z jego pyszczka znika smutek i staje się wesołkiem młodszym o jakieś 5 lat. Bardzo ładnie chodzi na smyczy i pilnuje się opiekuna. Podczas spacerów za terenem schroniska, jest ciekawy świata. Sporo węszy i delektuje się chwilą „normalnego” życia. Mimo wieku, na wybiegu lubi pobiegać za piłką i zapoznawać się z zapachami po innych ogoniastych kolegach.
TOŁDI jest łagodnym oraz ugodowym samcem, który odnajdzie się zarówno u boku młodych jak i starszych, spokojnych opiekunów.
nie możesz PSYgarnąć 👉 UDOSTĘPNIJ ‼‼‼

Dodatkowych informacji na temat psiaczka udzieli wolontariusz:
☎ 538 300 983 - Krzysztof
Kontakt w sprawie adopcji:
☎ 42 656 78 42 lub 501 437 232
📧 [email protected]

https://schronisko-lodz.pl/index.php?p=adopcje_v2&a=view_details&id=32882

Ta są dobre wiadomości 😃
28/03/2024

Ta są dobre wiadomości 😃

25/03/2024

CEZAR 🐹 w grudnia „świętował” 5 rocznicę odsiadki. Psiaczek wpatrzony w opiekunów jak w obrazem, trafił do schroniska 20.12.2018 roku jako około 1-2 letni młodzieniaszek. Większość życia spędza ogląda świat zza krat 😢 NIE O TAKIM ŻYCIU MARZYMY DLA SCHRONISKOWYCH PODOPIECZNYCH ‼
🙏 UDOSTĘPNIAMY 🙏 ODPOWIEDZIALNEJ rodziny szukamy 🤩

Początki w schronisku to nigdy nie jest bajka. CEZAR jak większość psów, po przyjęciu był przerażony i zaszył się w budzie. Dużo czasu minęło nim zaczął współpracować i robić pierwsze postępy.
Dzisiaj ten radosny kawaler z utęsknieniem czeka na wolontariuszy, ale zachowuje dystans w stosunku do osób obcych i nie dąży do kontaktu jak również stroni od ich dotyku. Potrzebuje czasu by zaufać i pokazać swój fantastyczny charakter. Nie wykazuje agresji. Opiekunom wskakuje na kolana, rozdaje buziaki i domaga się pieszczot. Zna podstawowe komendy ➡️ siad, łapa. Kojec zamieszkuje ze spokojną suczką DORĄ i nie ma między nimi żadnych konfliktów, ale jest sceptycznie nastawiony do samców z którymi sąsiaduje. Poza terenem schroniska ładnie chodzi na smyczy.

CEZAR boi się i nie lubi wizyt u weterynarza ‼️ Lata temu, przez nieuwagę, został zaprowadzony do gabinetu bez kagańca. Podczas szczepienia ugryzł 😔 i pojechał na obserwacje. Od tego dnia miał przypiętą etykietę „psa trudnego” 😔
Prawda jest taka, że ten PSIEkochany rudzielec ma swoje lęki i strachy. Nie wiemy, co przeżył w wieku szczenięcym nim trafił do schroniska, ale wiemy, że potrzebuje świadomych, odpowiedzialnych i cierpliwych opiekunów, którzy dadzą mu czas na zbudowanie pozytywnej, trwałej relacji.

Dodatkowych informacji na temat psiaczka udzielą wolontariuszki:
☎ 503 652 679 - Kasia
☎ 662 029 405 - Karolina
Kontakt w sprawie adopcji:
☎ 42 656 78 42 lub 501 437 232
📧 [email protected]

https://schronisko-lodz.pl/index.php?p=adopcje_v2&a=view_details&id=27813

Piękny kocur, domu na chwilę lub na zawsze szuka.
23/03/2024

Piękny kocur, domu na chwilę lub na zawsze szuka.

OLEK 🐱 jest dużym, odważnym i ciekawskim kocurem. Uwielbia węszenie i tarzanie się po podłodze. Swoją wielkością może stresować niektóre koty, których ostrzeżenia ignoruje przez co nie raz dostał łapką po pyszczku. Absolutnie go to nie wzrusza, a tym bardziej nie uczy pokory. Ceni bliskość człowieka oraz pieszczoty na swoich warunkach. Nie ma problemu z przebywaniem na rękach oraz wskakiwaniu na kolana, szczególnie gdy otrzymuje w trakcie zasłużony masaż i pochwały 😁 W stresujących sytuacjach zdarzyło mu się odmawiać jedzenia. Szczególnie początkowo należy monitorować jego rytuały żywieniowe.

Ragdolle wymagają regularnej pielęgnacji sierści 👉 systematycznego czesania, może nawet wizyt u groomera.

OLEK obecnie ma 4 lata 🐱 został odebrany podczas czynności interwencyjnych 30.06.2021 roku w Łodzi na ul. Komorniki. Mimo upływu lat, jego sytuacja prawna nadal nie jest uregulowana dlatego szukamy ODPOWIEDZIALNEGO DOMU TYMCZASOWEGO z ewentualną opcją domu stałego ‼

W sprawie adopcji obowiązują procedury:
✅ ankieta przedadopcyjna
✅ wizyta przedadopcyjna
✅ zapoznanie

➡️ Schronisko zastrzega sobie kontakt z wybranymi rodzinami.
➡️ Szukamy TYLKO domu niewychodzącego (warunek konieczny) ‼
➡️ W przypadku posiadania innych kotów MUSZĄ być po zabiegach kastracji/sterylizacji.

Kontakt w sprawie ADOPCJI TYMCZASOWEJ:
☎ 42 656 78 42 lub 501 437 232
📧 [email protected]

https://schronisko-lodz.pl/index.php?p=adopcje_v2&a=view_details&id=31231

Zaczyna się nowe życie.Wiosna 😃
23/03/2024

Zaczyna się nowe życie.
Wiosna 😃

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Zwiedzanie jest fajne. posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Zwiedzanie jest fajne.:

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share