Frontiers of Solitude

  • Home
  • Frontiers of Solitude

Frontiers of Solitude These themes are elaborated in terms of the geography and morphology of the three specific areas of central and northern Europe.

ongoing Interdisciplinary art research project focuses on contemporary transformations of the landscape and the close connections between human civilizations and natures. Interdisciplinary project Frontiers of Solitude focuses on contemporary transformations of the landscape and the close connections between our civilization and nature. The project includes creative residencies and workshops in se

lected areas of the Czech Republic, Iceland and Norway. The aim of these residences and workshops is to explore long-term transformations of the land, as represented for example in the industrialized landscapes of northern Bohemia, changes in the ethnic profile of the population, and the loss of historical structures. The workshops around the town of Alta in northern Norway and the east coast of Iceland take place in areas where the effects and traces of industrialization have been felt, for the most part, only in recent decades. The outcomes of the project, in which artists from the Czech Republic, Norway and Iceland will participate, will be presented at the beginning of 2016 at an exhibition at the Školská 28 Gallery in Prague. Documentation, new art works, interpretations and the results of workshops will be presented. An exhibition catalog will include documentary videos and sound recordings, texts on contemporary art, ecology and the environmental sciences. The project is a joint initiative of the Školská 28 Gallery (Deai/setkání), the Atelier Nord and the Skaftfell Center for Visual Arts in Iceland, and is supported by grant from Iceland, Lichtenstein and Norway through the EEA Grants. Partners

Atelier Nord focuses on new media art, especially high-technology art, characterized by an experimental attitude in the means of production, distribution and presentation. Atelier Nord creates the conditions for producing and distributing new media art, and its dissemination, and operates something like Školská 28 and NoD, but within an international context. ateliernord.no

The Skaftfell Center for Visual Art is founded alongside an international residency program for the creation of exhibitions, cultural and educational events, such as mapping local activities and initiatives in the field of contemporary art in relation to environmental activities. The Skaftfell Center is located in a natural and cultural environment, in which contemporary art is closely linked with the questions of threats to the environments, and to traditional values and ways of life. Creative residencies for visitors from abroad on the east coast of Iceland will be an opportunity for a deeper understanding of this specific cultural and social situation in which people in Iceland find themselves. skaftfell.is/en/skaftfell

This project is supported by grant from Iceland, Lichtenstein and Norway through the EEA Grants.

dneska vernisaz
04/11/2024

dneska vernisaz

dneska ve velrybě, (jonáš)
04/11/2024

dneska ve velrybě, (jonáš)

04/11/2024
A collection of miscellanea anecdotes and images for the 90s collageIn 1989, Libkovice, a village with approximately 800...
22/07/2024

A collection of miscellanea anecdotes and images for the 90s collage

In 1989, Libkovice, a village with approximately 800 residents near Litvínov, was one of the last villages scheduled to be razed by the coal industry. The state-run coal company Hlubina had reported that they located a significant vein of lignite directly underneath the village.

The company aimed to procure the coal underneath Libkovice to position them as a more attractive purchase for international buyers. Since the government no longer engaged in coal ousting, the company itself forced residents from their homes and offered small sums of money to accept their offers and relocate.

The ecologist campaign to save Libkovice gained national attention and supportive news coverage. Václav Havel visited the village supported the campaign and promised to help save the village. Other issues facing the state during the transition eclipsed the significance of the small village.

in order to kick start the environmental activism after 89, environmental activists aimed to lead a campaign that could became a catalyst for environmental concerns. Although Greenpeace activists had been involved in underground environmental activism in Czechoslovakia in the years leading up to the revolution in 1989, they officially set up a Czech office in 1992.

Several activists from the newly formed Czech chapter of Greenpeace were working on energy issues, and looked to the devastation in the energy sacrifice zone of North Bohemia as a depiction of the social and environmental ruin that had been left in the wake of the authoritarian regime.

In order to maximize the visual impact of their condensing symbol, activists staged a dramatic public display in Prague to illustrate the
severity of the situation in April 1993. They created 32 paper churches and set them on the steps of a ministry office in Prague. The activists carrying a large banner, reading, “From 1948 to 1989 Under the Communist Regime 96 Villages Destroyed and 32 Churches Destroyed!” The activists set fire to the paper churches one by one to represent their destruction during this time. They leave the last church unburned, which represented the fight to keep the coal company from demolishing the last church in Libkovice.

Despite fighting and campaigning, the coal company Hlubina eventually demolished the majority of the remaining homes in the village in October 1993 when activists had taken a break from their occupation because they were awaiting the results of official evaluations of the coal vein under the village.

foto: Ibra Ibrahimovič

26.5. končí výstava Pabla Diserense v Igloo v Jihlavě.k těm zvukovým instalacím, které jsem tam připravoval tři roky pok...
22/05/2024

26.5. končí výstava Pabla Diserense v Igloo v Jihlavě.
k těm zvukovým instalacím, které jsem tam připravoval tři roky pokud vím žádná recenze nikdy nevyšla. Z Artalku mi jednou tvrdili že o zvukové výstavě udělají fotoreportáž.(sic).
k výstavě Ebbing Ice Lines of the Low Arctic jsem napsal tento sloupek:

Ultima Thule / Poslední útočiště – Pablo Diserens a mluvící ledovec v Igloo.
Do zvukové podzemní galerie Igloo, (neboli v češtině iglú) dorazila po několika letech konečně severní nepohoda v podobě zvukové instalace a fotografií Pablo Diserens. Materiál pro dvacetiminutovou kompozici nahrával sice „jen“ v severním Finsku a na ledovcích Islandu a nikoliv na Dalekém Severu, nebo v Antarktidě, ale protože v místních středoevropských šířkách se pomalu mráz, led a sníh stávají čímsi drahocenným až exotickým, využiju příležitosti k otázce: jak se nás otázka vzácnosti zimy a sněhu dotýká?
Na úvod k názvu sklepního prostoru, který zvukové instalace hostí: půdorys sklepního prostoru je ve skutečnosti čtvercový, ale jeho valené klenby mohou skutečně připomínat iglú.
Jak známo, iglú je kopulovité přístřeší, které si ze sněhových bloků jako provizorní domov na Dalekém Severu staví, nebo stavěli kanadští Eskymáci během dlouhých zimních měsíců. Přespávali tam když se vydávali na lovecké výpravy a v inuitském jazyce znamená iglú prostě dům či domov. Součástí iglú je úzká chodba nebo předsíň, kudy se leze dovnitř, zabraňující tomu, aby mráz, případně lední medvědi snadno pronikali do rotundy. Ta je někdy vybavena okny vyrobenými z tenkého ledu. Sníh kupodivu dobře tepelně, ale i zvukově izoluje a teplota uvnitř iglú může prý vystoupat i na pár i stupňů Celsia nad nulu, protože těla nájemníků vzduch vyhřívají. Teoretik médií Marshall McLuhan jako skutečný technologický determinista dokládal, že příčinou kulatosti inuitské architektury byla vlastně technologie malých bubnových kamínek, které si sebou Inuité vozili na saních. Ale onu kulovitost, či sféričnost spojoval hlavně z nomádským způsobem života a s tisíciletími orální kultury, která se obešla bez psaného slova. „Lidé žili v oblých, sférických domech až do doby, než se usadili a zaměřili se na organizaci práce.

Antropologové někdy poukazují na proměnu od kruhu ke čtverci, aniž by se ovšem pokoušeli zkoumat důvod, proč k tomu došlo. A tady může mediální analytik antropologovi pomoci, přestože takové vysvětlení nebude pro někoho, kdo žije ve vizuální kultuře příliš zřejmé... Typy prostoru jako je stan, vigvam, iglú, nebo jeskyně nejsou ve vizuálním smyslu „uzavřené“, protože sledují dynamické siločáry jako je koule nebo trojúhelník a jde o modely prostoru odpovídajícímu akustickému konceptu skutečnosti.“ Teprve elektronická média nás (podle McLuhana) vrátila zpět k akustice, k nomádství, do zvukového univerza echa a ozvěn a zvrátila onu nadvládu vizuality, perspektivy, pravého úhlu, rovnoběžek, úseček, euklidovského prostoru, knih, psaní a bankovních úvěrů, které od počátku renesance západu dominovaly. Architekt a futurolog Buckminster Fuller nebo vizuální umělec Mario Merz jako věrozvěstové nové sférické epochy lidstva zmíním jako doklad opravňující tuto teorii.
Polární pásma, kde většinu roku vládne bílá barva, případně kombinace bílé a modré, nebo černo-černé, jsou krajiny, kde si bez stavebního povolení postavíte vlastní iglú, které vás uchrání před nepohodou, medvědy a mrazem. A navíc se nacházíte uprostřed neuvěřitelně bohaté zvukové krajiny - v místech kde kvůli chladného slunce a nízkých teplot skoro nic zeleného neroste, téměř nic živého neběhá. Hladové oko si na příliš podnětů nepřijde a musíte proto nastražit uši.
Donedávna byly polární a subpolární pustiny Arktidy a Antarktidy zbytkové oblasti terra incognita, kde drsné meteorologické podmínky lidem ztěžovaly, aby je ovládli, kolonizovali a využili ke svému prospěchu. Nicméně všechno se rychle mění a ani pustiny na Dalekém Severu a Jihu se lidem nakonec neubránily. Příznaky klimatických změn jsou tam stejně alarmující jako na pacifických ostrovech, protože se oba póly oteplují skoro čtyřikrát rychleji než jinde. Velká část oceánských i pevninských teritorií, které pokrýval led po dlouhá tisíciletí celý rok, jsou teď během léta často bez sněhu a ledové vrstvy. Otvírá se šance pro severskou houževnatou vegetaci, která pohlcuje víc slunečního světla a vzduch se proto začíná oteplovat. Mizející led způsobí že v letní sezóně se plocha průhledné vody v oceánech rozšiřuje a dochází i tam k silnějšímu pohlcování slunečního svitu a tepla. Sluneční paprsky pronikají v mělkých oblastech ke dnu a spouští dříve kvetení fytoplanktonu a teplota horních vrstev oceánu roste a tím se mění nejen celý potravní řetězec, ale také velice složitá dynamika oceánského proudění, zajišťující relativní stálost klimatického systému planety.
Nízké teploty, tedy nízká intenzita slunečních paprsků během zimní sezóny způsobují, že v arktických a subarktických oblastech se na povrchu s organickým životem setkáme spíš zřídka. Panuje tam po většinu roku tma.

Severním arktickým mořským i pevninským krajinám vládnou glissanda skučení větru, případně perkuse burácení tříštících se mořských vln. Začátkem února se na severní hemisféře začne nad obzorem objevovat bledé slunce, sněhová pokrývka taje, tenčí se led a na moři i na pevnině propuká krátká a bouřlivá jarní sezóna. Během dvou týdnů se u ledovcových řas spustí fotosyntéza a sluneční paprsky nastartují rozkvétání rozsivek a fytoplanktonu. Jde o proces, kdy rostliny do sebe vážou uhlík a produkují kyslík a zajišťuje tzv. uhlíkový cyklus, udržující stálé množství oxidu uhličitého v mořské vodě i v atmosféře. Vzniká největší úložiště uhlíkových emisí biosféry. Mořský fytoplankton polárních pásem v pravidelných ročních cyklech vyrábí asi polovinu množství kyslíku, na kterém je člověk a jiné organizmy odkázány.
Politici i klimatičtí vědci a ekologičtí aktivisté zmiňují hranici dvou stupňů Celsia, kdy bychom snad mohli proces oteplování zastavit či dokonce zvrátit. To platí pro velkou část planety, ale podle mnoha odborníků bude „bílý kontinent“ v krátké zůstane pravděpodobně mimo zimního období bez sněhu a ledu. Prý už nemáme šanci ten proces ani zastavit, ani změnit. Nebezpečné stoupání hladiny světového oceánu bude jen začátkem toho, co nás v blízké budoucnosti asi čeká.
Skoro 99 procent sladkovodního ledu je uloženo v obrovských ledových příkrovech polární a subpolární Antarktidy a Grónska. Souvislé ledové pláty kontinentálního zalednění jsou silné až 3 km a jejich stáří dosahuje někdy 40 000 let. Okraje ledové zóny lemují “výtokové ledovce” a „ledovcové řeky“, přepravující obrovské masy tajícího ledu k oceánu. Ledovce - podobně jako horniny - jsou vynikajícím depozitářem planetární paměti. Jsou to gigantické ledové forenzní archivy, ukrývající fyzikální i chemická data a další svědectví o všem, co se v průběhu holocénu na planetě událo.
Napůl tekutý, ustupující a zmírající ledovec šeptá zvláštními kypivými jazyky, jejichž rozmanitost a tonalitu lze jen těžko zachytit objektivem kamery nebo fotografického přístroje. Diserens je jedním z mnoha výzkumníků - umělců a přírodovědců, kteří se řeči tajících ledovců, zde konkrétně v severním Finsku a na Islandu pokouší naslouchat, porozumět jí a předat dál.
Shodou okolností od dubna v brněnském Domě umění výstava probíhá výstava „Beyond the Sound“, kde mimo autory jiné vystavuje prostorovou zvukovou instalaci norská umělkyně Jana Winderen. Instalace Jaro v okrajové ledové zóně nabízí výjimečnou možnost poslechnout si ukázky zvukových krajin Barentsova moře v oblasti Špicberků a směrem k Severnímu pólu. Sedmi kanálová instalace zprostředkuje zvuky pohybujícího se praskajícího ledovce, volání tuleňů, keporkaků i kosatek, hejna lovících a třoucích se tresek tmavých nebo korýšů, nejrůznějších živočichů. Jejich život je závislý na jarním kvetení mořského planktonu. „Okrajová ledová zóna“ je ekologicky zranitelné pásmo v prostoru mezi otevřeným oceánem a pevninským ledovcem. „Při práci na této instalaci jsem se inspirovala představou plovoucího mořského ledovce, který se pohybuje z východu na západ a je plný nejrůznějších zvuků. Aby byly slyšitelné pro i člověka, „vylovila“ jsem zvuky z oceánu a přenesla je na pevnou zem.“
Tyto polární oblasti se na první poslech mohou nám středoevropanům možná zdají nejen pusté a nehostinné, ale hlavně vzdálené. Ale: jeden z pravděpodobných důsledků postupující klimatické změny spočívá v tom, že subarktický region v nějakém časovém horizontu může stát posledním útočištěm zbytků lidské populace, ustupující před suchem a vraždeně vysokými teplotami, panujícími v kdysi mírném pásmu.

foto: Pable Diserens

04/05/2024
https://vimeo.com/789753453
05/04/2024

https://vimeo.com/789753453

World Weather Network Presents: Wonder in the Midst of Dread: A Climate Conversation with Laurie Anderson and Anna Tsing Online conversation What do art and anthropology,…

15/02/2024

For some years now, questions of colonialism, its legacy and the way how to address this legacy have been central themes of contemporary art. It is noticeabl...

Address


Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Frontiers of Solitude posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Frontiers of Solitude:

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share