15/05/2024
Mnogo doga za vidjeti 🤩🫶🇧🇦
📣🏛️ Zanimljiv i bogat sadržaj očekuje vas u Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine u subotu, 18. maja 2024. godine, od 10.00 do 22.00 sata, a povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja:
U 10:00h i 12:30h - radionica „Izrada terarija“ (u saradnji s djecom iz KJU „Dom za djecu bez roditeljskog staranja“)
U subotu, 18.05.2024., na dan kada slavimo Međunarodni dan i Evropsku noć muzeja održat ćemo radionicu "Izrada terarija" kao dio aktivnosti na Odjeljenju za prirodne nauke. Učesnici radionice će imati priliku provesti dan u prelijepom ambijentu Botaničkog vrta ZMBiH. U sklopu radionice, učesnici će obići Botanički vrt, upoznati se sa određenim biljnim vrstama, te uz pomoć voditelja radionice izraditi mali ekosistem (terarij) i naučiti više o prirodnim pojavama i procesima. Radionica će se održati u saradnji sa djecom KJU Dom za djecu bez roditeljskog staranja u dva termina. Radionicu su podržali Balkan Museum Network i Headley Trust UK.
Radionica je namijenjena djeci iz KJU “Dom za djecu bez roditeljskog staranja”.
Voditeljice radionice: Džana Bordanić i Ajla Berberović
11:00h Radionica „Geohronologija Zemlje kroz nastanak životinja“ (u saradnji s djecom iz Udruženja „Srce za djecu“)
Kenozoik je geološka era koja se dijeli u tri periode: PALEOGEN (66-23 mil.god.) / NARANDžASTA BOJA, NEOGEN (23-2.5 mil.god.) / ŽUTA BOJA, KVARTAR (2.5 mil.god. – DANAS) / BIJELA BOJA. Grupa će dobiti tabelarni prikaz geohronologije, zatim ćemo iz slika utvrditi naziv nastale životinje u datoj periodi, a potom obojiti svaku periodu sa određenom bojom (narandžasta, žuta ili bijela boja). Nakon završetka periode dobit ćemo starosnu dob iste i njezin naziv, geološki nazvano “geološki stub starosne dobi”. Na hamer papir lijepit ćemo sliku svake životinje (na određenoj boji hamer papira), kako bi cijela grupa mogla da se upozna sa cijelom geohronologijom Zemlje (od najstarijih do najmlađih perioda geološke starosti (Paleogen, Neogen, Kvartar) iz date Ere Kenozoika. Potom ćemo ući u prostorije Odjeljenja za prirodne nauke i pregledati fosilne ostatke, kao i izložbu “SVIJET GEOLOŠKE PROŠLOSTI” Zemaljskog muzeja BiH. Na kraju će učesnici radionice dobiti bojanku “Geohronologija Zemlje kroz nastanak životinja (Kenozoik)”, da svako od njih ima uspomenu u učešću iste.
Radionica je namijenjena za djecu uzrasta od 7 do 10 godina života.
Voditeljica radionice: Sumeja Durmić
12:00h Radionica „Pišem ti bosančicom“ (OTVORENO, BEZ PRIJAVE)
Radionica „Pišem ti bosančicom“ će učesnicima pružiti elementarno upoznavanje sa pismom, razvojem pisma i načinom njegove upotrebe. Također, bit će upoznati sa razvijanjem znakova kao alata iz kojeg će kasnije nastati pisma poput gotice, bosančice, latinice, ćirilice itd. U prvom planu bit će bosančica, njen opis, značajni dokumenti pisani bosančicom, Humačka ploča, povelja Kulina bana. U praktičnom dijelu, učesnici će dobiti određene zadatke.
Radionica je namijenjena za uzrast djece od 9 do 12 godina.
Voditeljice radionice: Amina Mahmutović i Amila Kurtović-Čalija
U 13:00h i 17:00h Radionica „Prethistorijsko tkanje“ (OTVORENO, BEZ PRIJAVE)
Radionica "Prethistorijsko tkanje" je praktična radionica, proizašla iz segmenta eksperimentalne arheologije putem koje se procesi proizvodnje i/ili izgradnje određenih predmeta ili objekata pokušavaju rekonstruisati u modernom dobu, kako bi se došlo do detaljinjih saznanja o svakodnevnom životu ljudi. Tkanje, tkalački stanovi, utezi, igle za šivenje su pojmovi koji su, kao i u drugim dijelovima svijeta, tako i u BiH obilježili period neolita. Zbirka Odsjeka za prethistoriju sadrži izuzetno velik broj predmeta sa različitih lokaliteta (Kakanj, Obre, Butmir, Gornja Tuzla itd.) koji se direktno vezuju za proces tkanja. S tim u vidu, osmišljena je radionica "Prethistorijsko tkanje" tokom koje će svaki učesnik biti u prilici da se sam okuša u ovom zanatu. Na taj način će učesnicima biti predstavljen koncept materijalne i nematerijalne baštine te uzročno-posljedična veza između istih.
Radionica je namijenjena svim uzrastima zainteresovanim za ovu temu.
Voditeljice radionice: Lejla Bečar i Amina Karaica
14:00h Radionica “Unesimo ljekovite biljke u urbane sredine” (OTVORENO, BEZ PRIJAVE)
Radionica je edukativne namjene. Ima za cilj predstaviti dekorativna svojstva ljekovitih biljaka, putem prezentacije, a kao krajnji rezultat i edukacione letke (brošurice) sa svim informacijama vezanim za temu.
Planira se da ova edukativna radionica upozna ciljne grupe sa određenim brojem (30) ljekovitih biljaka, izuzetnih dekorativnih i estetskih vrijednosti. Podaci o biljkama će biti precizni i detaljni, jasni i jednostavni kako bi što lakše bili zapamćeni i memorisani. Njihova je važnost u liječenju i popularizaciji kao i vrijednost u ukupnoj raznolikosti biodverziteta Bosne i Hercegovine.
Dekorativna svojstva odabranih ljekovitih biljaka koje se putem ove radionice predstavljaju i sa kojima se upoznaju učesnici koristit će se u kreativnim kompozicijama za primjenu na naše terase, balkone i avlije u urbanim sredinama.
Radionica je namijenjena svim zainteresovanim srednjoškolcima i osnovcima.
Voditelji radionice: Berina Bečić i Srđan Čalija
14:00h Radionica “Od čega sam? Šta mi smeta?” (OTVORENO, BEZ PRIJAVE)
Radionica je osmišljena da se na zanimljiv način otkriju materijali od kojih se izrađuju muzejski predmeti. Bit će predstavljena osnovna podjela materijala na anorganske i organske, kao i načini i razlozi propadanja. Osim toga naučit ćemo kako i šta možemo učiniti kako bi zaštitili predmete od propadanja. Učesnici će imati priliku da opipaju razne vrste materijala, nauče o načinima njihove konstrukcije kao i da nauče o razlozima njihovog propadanja.
Radionica je namijenjena svim uzrastima zainteresovanim za ovu temu.
Voditeljica radionice: Azra Bečević-Šarenkapa
15:00h Inkluzivna radionica “Puzzle: Zavirimo u etnologiju Bosne i Hercegovine” (u saradnji s korisnicima iz Udruženja "Dajte nam šansu") (OTVORENO, BEZ PRIJAVE)
Inkluzivna radionica „PUZZLE – ZAVIRIMO U ETNOLOGIJU BOSNE I HERCEGOVINE“ zapravo predstavlja igru sklapanja djelića slagalice. Učesnici na radionici će biti podijeljeni u četiri mješovite grupe (svaka grupa se sastoji od 2 djece iz nižih razreda osnovne škole i 2 korisnika/ce iz Udruženja „Dajte nam šansu“), gdje će svaka grupa dobiti slagalicu na kojoj će biti predstavljen jedan etnološki predmet (uz slagalice dolaze i listovi na kojima su predmeti kompletno prikazani). U prvom dijelu radionice učesnici će pažljivo slagati puzle, te će nakon što ih sklope u cjelinu imati zadatak da modeliraju glinamolom dobijeni etnološki predmet.
Cilj ove radionice je da učesnici pomoću puzzli sa etnološkim predmetima istražuju i uče o jednom dijelu kulturno-historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine na interaktivan način, čime će biti podstaknuta njihova mašta i motoričke vještine. Konkretno, bit će izdvojena četiri etnološka predmeta iz zbirki Etnološkog odjeljenja ZMBiH, o kojima će učesnici na radionici saznati nešto više, te će se na kraju i okušati u modeliranju glinamolom na puzzlama prikazanih etnoloških predmeta. Ovom radionicom želimo da uključimo svu djecu jednako u prostor i rad Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine.
Radionica je namijenjena korisnicima iz Servis centar DAJTE NAM ŠANSU i svim zainteresovanim osnovcima od II do VI razreda.
Voditelj radionice: Alen Nuhanović
Svi edukativno-zabavni sadržaji su potpuno besplatni!