10/02/2024
II dalis
Skaityti knygas – tai tas pats, kas pasileisti į keliones. Galbūt pažįstate tą jausmą, kai knyga nuneša jus ne tik į naują pasaulį, bet ir atveria duris į praeitį. Po kelių metų pastangų pagaliau atradau tai, ko ilgai ieškojau – Lucien Perey antrą tomą apie Helene (Elena) de Ligne – Potocka – Masalskaitę. Tai puikus kūrinys, kuris mane ne tik įkvėpė, bet ir paskatino apsvarstyti kelis svarbius gyvenimo aspektus.
Savo pasakojime apie šią nuostabią moterį vengsiu vartoti kilmės titulus. Savotiškai pasimečiau, kaip kas iš tiesų. Knygoje dažnai ją vadina princese arba grafiene, o lietuviškuose šaltiniuose kunigaikštiene, kunigaikštyte. Todėl vengdama dviprasmybių nusprendžiau visai neminėti titulų.
Beje, knyga puikiai tinka tiems, kurie nori suprasti XVIII a. aristokratų gyvenimo subtilybes Lenkijoje, Rusijoje ir Austrijoje. Ji atskleidžia laidotuvių, vestuvių ir kitų pramogų detalius aprašymus. Iš dalies ši knyga atsakė į daugelį klausimų apie Lenkijos kilminguosius, kaip buvo suteikiamas kilmingojo / aristokrato vardas.
Ką daugiau sužinojau apie Eleną Potocką? Jos gyvenimo detalės daugiausiai atskleidžiamos per laiškus. Matome jos aklą meilę paskutiniam Karūnos dvaro pakamariui Vincentui Potockiui. Ji visiškai pamiršta savo dviejų metų pirmagimę dukrą Sidoniją. Jos dėdė Vilniaus vyskupas Ignotas Jokūbas Masalskis primena, kad jų santuoka vis dar negaliojanti ir teisėtoji V. Potockio žmona nori tai paskelbti viešai. Vadinasi, antras gimstantis vaikelis bus paskelbtas pavainikiu. Taigi abu vaikai neturės jokių teisių į paveldėjimą, Elenos visas paveldėtas turtas atiteks Vincento antros santuokos vaikams. (Vincentui Potockiui Elena buvo trečioji žmona: pirmoji žmona, su kuria negalėjo susilaukti vaikų, buvo Uršulė Zamoiska, ir antroji, su kuria turėjo du vaikus, Ana Micelska.) Norint išvengti keblios situacijos, dėdė išvyksta į Varšuvą susitikti su Ana Micelska ir paspartinti įvykius dėl skyrybų dokumento gavimo iš Romos popiežiaus. Tačiau ši kelionė į Varšuvą Vilniaus vyskupui buvo lemtinga ir tragiška. Pakliūna į Kosciuškos sukilėlių (1794 m.) rankas ir viešai pakariamas. Pasak knygos autorės, pats Tadas Kosciuška bando jį išgelbėti nuo kartuvių, bet liaudis buvo per daug įtūžusi. Elena labai pergyvena netekusi dėdės. Ji lieka viena, be artimų giminių.
V. Potockis, matydamas tragišką situaciją dėl vedybų legalizavimo, nusprendžia pats imtis reikalų. Šiaip ne taip po dviejų metų po įvykusios trečios santuokos, jis sutaria su buvusia (kaip ir tuo metu legalia) žmona dėl skyrybų. Sutinka su daugeliu jos sąlygų ir nepagaili pinigų, kad ji tik sutiktų pasirašyti oficialius skyrybų dokumentus. Bet tuo košmaras nesibaigia. Kad mažyliai iš trečios santuokos liktų nenuskriausti, Rusijos imperatorė Jekaterina II turi patvirtinti atgaline data Vincento Potockio ir Elenos Masalskaite de Ligne Potockos santuoką.
Čia jiems kelią šiek tiek užkerta buvęs Elenos uošvis Charles Joseph de Ligne, atstovaudamas savo anūkės Sidonijos interesus. Jis nenori, kad Elena užrašytų visą turtą kaip kraitį savo vyrui Vincentui Potockiui ir prašo savo bičiulės Jekaterinos II pagalbos, kad dalis turto būtų areštuota ir taip būtų užtikrinta anūkės Sidonijos ateitis. Jekaterina II dar kartą paklausia per susitikimą, ar tikrai Elena myli Vincentą Potockį, ar nėra jai tik susukęs galvos dėl jos turtų. Žinoma, Elena atsako, kad jį beprotiškai myli, o jis ją. Rusijos imperatorė patvirtina jų vedybas, užšaldydama dalį Elenos Masalskaitės turtą jos dukrai Sidonijai, Deja, Rusijos imperatorius Aleksandras I vėliau panaikins šį areštą ir Elena paliks savo dukrą be turto.
Gyvenimas kaip ir būtų puikus: santuoka patvirtinta, auga mažyliai, nemažai turto, kuris parduodamas, kad padengtų Vincento Potockio susidariusias skolas. Tačiau pradeda sukiotis mirtis. Vieną po kito Elena netenka savo vaikų. Ji dėl to labai pergyvena ir sunkiai suserga. Vincento buvimas šalia padeda Elenai atsigauti po netekčių. Tačiau nesibaigiančios problemos dėl pinigų, turto arešto, priverčia Vincentą vėl išvykti į Sankt Peterburgą ir prašyti naujojo imperatoriaus Pavelo I malonės.
Elena nusprendžia pabūti tikra šeimininke ekonome ir surasti galus, kur dingsta ūkio pinigai. Čia ji pamato, kad kas nori tas vagia, ar visam laikui pasiskolina pinigų, nes nebuvo vedama tiksli buhalterija. Taip pat užtinka, kad nuolat kažkur dingsta nemaža suma, bet ji pagalvoja apie savo sutuoktinį, kad jis galbūt skiria savo aprangos atnaujinimui.
Vincentas, norėdamas sulaukti malonės iš imperatoriaus, užsitraukia nemalonę: imperatorius įsako areštuoti Niemirow ir Kowalowka rūmus. Matydamas, kad situacija Sankt Peterburge blogėja, kviečiasi Eleną į pagalbą. Elenos nereikia daug kartų prašyti. Surinkusi kiek galima pinigų iš ūkio, išvyksta pas vyrą į Sankt Peterburgą, kur ji sutinka savo draugus iš Varšuvos ir Paryžiaus laikų.
Rusijos imperatoriaus Pavelo I beprotybės tęsiasi, niekas nėra užtikrintas dėl rytojaus, niekas nežino kas užsitrauks jo eilinę nemalonę ir bus nuteistas, ar ištremtas į Sibirą, ar bus konfiskuotas visas turtas. Žmonės gyveno baimėje, kol vieną naktį iš kovo 23 d. į kovo 24 d. imperatorius nužudomas. Gyventojai, o tiksliau aristokratija, apsidžiaugia imperatoriaus mirtimi ir sveikino naująjį – Aleksandrą I. Naujasis imperatorius Aleksandras I buvo lankstesnis ir atlaidesnis. Jo malone pasinaudoja Vincentas su Elena. Nuimamas areštas nuo visų turtų. Kunigaikštienė Elena su Baden šeima išvyksta į Karaliaučių, o kunigaikštis Vincentas pasuka į Lietuvą: tvarkyti paveldėto turto reikalų. Vėliau jie susitinka Olandijoje. Tačiau laimė netrunka ilgai: Elena nuolat pykstasi su Vincentu. Labiausiai ji įsiunta, kai sužino, kad mylimas vyras išvyksta pas buvusią žmoną Aną sumokėti likusių pinigų, pažadėtų per skyrybas.
Tačiau užteko vieno Vincento švelnaus laiško iš Leipcigo ir Elena jam atleidžia. Susitaria susitikti Brody rūmuose. Elena neliko sužavėta Brody rūmais. Jie buvo pilni drėgmės, sienos apipelijusios. Kompaniją jai palaikydavo jos mėgstama dama Karkowska ir ponia Hoffmann, kurios pokalbiai Elenai keldavo nuobodulį. Taip ir tekėtų gyvenimas ramia vaga, jei vieną vakarą nebūtų aptikusi savo vyro su Karkowska miegamajame. Kunigaikštienę ištiko isterijos priepuolis: Karkowska buvo išvyta tą pačią minutę, o pati ilgam suserga. Jai buvo skaudu, kad vyras ilgai ją apgaudinėjo su jos dama, kuria labai pasitikėjo, o dar skaudžiausia, kad visi jau seniai žinojo apie šią neištikimybę ir niekas jai nieko nesakė. Atsigavusi nusprendžia palikti Vincentą Potockį ir išvyksta pas draugę kunigaištytę Jablonowską į Lvovą. Čia jos laukia staigmena: atvyksta jos buvęs uošvis De Ligne, kuris ją atidžiai išklauso ir galiausiai pataria susitaikyti su vyru, nes kitu atveju, nukentės jos reputacija. Primena jai apie paliktą Sidoniją ir jos norą susitikti su savo mama. Tik tuo metu Elena pradeda galvoti apie savo dukrą. Šiaip ne taip ji sutramdo emocijas ir nusprendžia susitaikyti su vyru. Grįžta į Brody.
Tačiau mintys apie Sidoniją jos neapleidžia. Ji gauna keletą nuostabių laiškų iš savo dukros. Gailėjosi, kad paliko dukrą be turtų. Bet vieną dieną Vincentas pasiūlo sutuokti savo sūnų Pranciškų su Sidonija. Taip jos turtas, kuris atiteks Pranciškui, atiteks ir jos dukrai. Idėja puiki, bet yra kliūčių: įtikinti buvusį uošvį De Ligne, kuris nemėgsta Potockių, ir Anną, kuri puoselėja visai kitokius planus dėl marčios. Iš pradžių nei vienas nei kitas nėra sužavėtas šia idėja, bet pradėjus teirautis apie vieno ir kito vaikus, suprato, kodėl gi ne. Ana į Sidoniją žiūri kaip į puikaus ir narsaus kunigaikščio De Ligne dukrą, o senelis Charles De Ligne taip pat įžvelgia Pranciškų kaip protingą ir perspektyvų jaunuolį.
Jaunuoliai susitinka Teplice ir jie vienas kitą įsimyli. Šiame mieste aptariamos vedybų detalės ir vedybų sutartis. Elena nedalyvauja, nes Ana, buvusi Vincento žmona, nenori jos matyti. O Vincentas, nenorėdamas sugriauti vaikų vedybų, duoda suprasti Elenai laiškuose, kad ji nėra pageidaujama Teplice ir kad ji gali ilgiau užtrukti Paryžiuje.
Elena nenuobodžiauja Paryžiuje: ji nusiperka buvusius karališkus Saint-Ouen rūmus. Ji supranta, kad jos buvimas Teplice būtų nepakenčiamas, o be to, ji nenori susitikti su savo buvusia uošviene, Lichtenšteino princesės, nei su buvusia Vincento žmona. Ji visiškai pasitiki Vincentu ir palieka jam tvarkyti visus reikalus. Ji žino, kad Pranciškus ir Sidonija atvyks pas ją į Paryžių.
Tačiau Ana apsigalvoja ir paprašo Vincento pakviesti Eleną į vestuves. Kas pakeitė jos nuomonę? Ogi būsima marti. Ji labai pamilsta Sidoniją ir mato, kaip ji liūdi, kad vėl mama nedalyvaus jos šventėje. Tačiau Elena nepriima kvietimo ir lieka laukti jaunųjų Paryžiuje.
Pagaliau į Paryžių atvyksta jos vyras ir vaikai. Elenos svajonė išsipildo: ji yra Paryžiuje su savo mylimais žmonėmis. Bet 1809 m. Vincentas išvyksta tvarkyti reikalų į Lenkiją. Po kiek laiko Elena pradeda gauti anoniminius laiškus apie jos vyro ir Karkowska meilės ryšius. Žinome, kokia ji yra pavydi. Staigiai ji susiruošia į kelionę aplankyti vyro nieko niekam nesakiusi. Ji keliavo su trumpais sustojimais. O vyrui kažkaip pasidaro keista, kad nebegauna laiškų iš žmonos. Ir staigmena staigmena... Vincentas nustemba ją pamatęs. Elena pasako, kad atvyko pasiimti keletą daiktų, pradeda versti visus rūmus, ieškodama pasislėpusios meilužės. Ji buvo labai įsiutusi. Deja, jos neaptiko. Tačiau kunigaikščio užrašuose galima rasti pastabą, kad trūko kelių minučių ir mylima žmona Elena būtų juos užtikusius bevalgančius kartu.
Kunigaikštienė Elena nelabai pasitikėjo savo vyru ir liepė pasirašyti keistą ištikimybės priesaką. Po kiek laiko išvyksta į Paryžių. Ji patenka į tikrą įvykių sūkurį: Paryžius išlaisvinamas iš Napoleono Bonaparto valdžios, jos rūmuose apsistoja Prancūzijos karalius Liudvikas XVIII.
1815 m. spalio 30 d. grįžusi iš Paryžiaus į savo rūmus, naktį Elena pasijunta negerai. Ją ištinka didžiuliai skausmai ir po 12 valandų miršta ant dukros Sidonijos rankų. Kunigaikštis Vincentas Potockis liūdną žinią pasitinka būdamas Lenkijoje. Sūnus Pranciškus mato savo tėvą visiškai sugniuždytą. Elena Potocka palaidojama garsiose Paryžiaus kapinėse Pere-Lachaise. Tačiau 1840 m. ji perlaidojama į bendrą duobę, nes niekas nesumokėjo už jos amžino poilsio vietą. Moteris, kuri visą gyvenimą buvo prabangoje, liko visų užmiršta.
Tekstas parašytas remiantis knyga: L. Perey Histoire d‘une grande dame au XVIIIe siècle La Comtesse Helene Potocka, Calmann Levy, Paris, 1894( pasak pardavėjo).