Nocleg z widokiem wakacje Aheloy Bułgaria

Nocleg z widokiem wakacje Aheloy Bułgaria To 45 m2 studio pod wynajem położone w Aheloy gm. Pomorie Burgas Bułgaria. Z widokiem na morze.
(1)

Sport w Bułgarii odgrywa istotną rolę w życiu społecznym i kulturalnym kraju. Poniżej znajdziesz przegląd najpopularniej...
28/11/2024

Sport w Bułgarii odgrywa istotną rolę w życiu społecznym i kulturalnym kraju. Poniżej znajdziesz przegląd najpopularniejszych dyscyplin sportowych oraz ich znaczenie w Bułgarii:

1. Piłka nożna

Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem w Bułgarii. Bułgarska reprezentacja narodowa osiągnęła największy sukces w 1994 roku, zajmując 4. miejsce na Mistrzostwach Świata w USA. Gwiazdą tamtej drużyny był Christo Stoiczkow, laureat Złotej Piłki w 1994 roku.

Kluby piłkarskie, takie jak CSKA Sofia, Levski Sofia czy Ludogorec Razgrad, dominują w lokalnych rozgrywkach i często reprezentują kraj w europejskich pucharach. Ludogorec w ostatnich latach stał się najbardziej utytułowanym klubem.

2. Podnoszenie ciężarów

Bułgaria ma długą tradycję w podnoszeniu ciężarów. Zawodnicy, tacy jak Naum Szalamanow (później reprezentujący Turcję jako Naim Süleymanoğlu), Vasyl Ivanov czy Boyan Radev, zdobywali liczne medale olimpijskie i mistrzostw świata. Dyscyplina ta przyniosła Bułgarii uznanie na arenie międzynarodowej.

3. Zapasy i judo

Zapasy są jednym z tradycyjnych sportów w Bułgarii, z wieloma mistrzami świata i medalistami olimpijskimi. Boyan Radev, dwukrotny mistrz olimpijski, jest jedną z największych ikon tego sportu.

4. Siatkówka

Siatkówka, zarówno męska, jak i żeńska, zyskuje na popularności. Reprezentacja mężczyzn regularnie rywalizuje w Lidze Narodów i Mistrzostwach Europy, odnosząc dobre wyniki. Kluby bułgarskie, takie jak CSKA Sofia, również uczestniczą w międzynarodowych rozgrywkach.

5. Gimnastyka artystyczna

Bułgaria jest znana z sukcesów w gimnastyce artystycznej, szczególnie w rywalizacji drużynowej. Bułgarskie zawodniczki zdobywały medale na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy. Ich występy są doceniane za precyzję i elegancję.

6. Lekkoatletyka

Bułgarscy lekkoatleci, tacy jak Stefka Kostadinowa, ustanowili rekordy światowe. Kostadinowa w 1987 roku osiągnęła wynik 2,09 m w skoku wzwyż, który do dziś pozostaje niepobitym rekordem świata.

7. Inne popularne sporty

•Koszykówka: choć mniej popularna niż siatkówka czy piłka nożna, również cieszy się zainteresowaniem wśród młodzieży.
•Sporty zimowe: narciarstwo alpejskie w ośrodkach takich jak Bansko przyciąga zarówno turystów, jak i lokalnych sportowców.
•Tenis: Grigor Dimitrov, znany tenisista, jest obecnie jednym z najważniejszych sportowców Bułgarii.
Sport w Bułgarii nie tylko łączy społeczeństwo, ale także promuje kraj na arenie międzynarodowej, szczególnie w dyscyplinach takich jak podnoszenie ciężarów, gimnastyka artystyczna i piłka nożna.

W okolicy Aheloy w Bułgarii znajduje się wiele tras trekkingowych i rowerowych, które oferują różnorodne atrakcje i pięk...
25/11/2024

W okolicy Aheloy w Bułgarii znajduje się wiele tras trekkingowych i rowerowych, które oferują różnorodne atrakcje i piękne widoki. Oto najciekawsze opcje:
1. Trasy rowerowe wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego
Między Aheloy a pobliskimi miejscowościami, jak Ravda, Nessebar czy Słoneczny Brzeg, biegną ścieżki idealne dla rowerzystów. Szczególnie malowniczy jest odcinek z widokiem na morze i zabytkowe miasto Nessebar, które jest wpisane na listę UNESCO. Trasy te są płaskie i dostępne dla początkujących.
2. Szlak do Parku Przyrodniczego Pomorie
W pobliżu (ok. 10 km) znajduje się obszar chroniony wokół słynnych bagien Pomorie, znanych z kąpieli błotnych. Trasa rowerowa prowadzi przez piękne tereny z bogatą florą i fauną, idealne do obserwacji ptaków.
3. Wycieczki trekkingowe wokół rzeki Aheloy
Wzdłuż rzeki Aheloy można znaleźć spokojne ścieżki do pieszych wędrówek, idealne dla rodzin lub osób szukających relaksu w otoczeniu przyrody.
4. Trasa z Ravdy do Nessebaru
Jest to krótka, ale urokliwa trasa o długości około 3-5 km, idealna zarówno na piesze wycieczki, jak i na rower. Łączy nowoczesny kurort Ravda z historycznym Nessebarem i pozwala na podziwianie pięknych plaż oraz malowniczej linii brzegowej.
5. Szlak na Przylądek Emine
Dla bardziej zaawansowanych trekkerów lub rowerzystów polecana jest wyprawa na Przylądek Emine, który jest częścią bałkańskiego szlaku długodystansowego (Kom-Emine). Przylądek oferuje spektakularne widoki klifów nad Morzem Czarnym.
6. Okolice Słonecznego Brzegu i Starego Nessebaru
W tych regionach dostępne są zarówno krótkie ścieżki rekreacyjne, jak i bardziej wymagające trasy prowadzące przez lasy i wzgórza, co czyni je doskonałym wyborem na aktywne zwiedzanie.

Region Aheloy jest idealny dla osób szukających zarówno relaksujących, jak i aktywnych form spędzania czasu wśród pięknych krajobrazów południowej Bułgarii  .

22/11/2024

ℹ️ Koniec listopada, to dobry czas na podsumowanie sezonu turystycznego. Jaki był on dla Bułgarii? To najlepszy rok w historii turystyki! Bułgaria jest na najlepszej drodze, aby osiągnąć cel, który postawiła sobie w tym roku w dziedzinie turystyki - przyciągnąć do końca roku 13 milionów gości oraz osiągnąć 14 miliardów BGN (lewa) przychodów z turystyki, poinformowało Ministerstwo Turystyki, dodając, że dane GUS potwierdzają, że 2024 rok jest największym sukcesem w historii bułgarskiej turystyki.

ℹ️ Z wynikiem łącznie 10,7 mln zagranicznych turystów w okresie styczeń – wrzesień w bieżącym roku, Bułgaria odnotowała wzrost o 2,5% w stosunku do najsilniejszego roku przed pandemią – 2019 i tym samym wzmocniła swoją pozycję jako konkurencyjny kierunek na europejskim rynku turystycznym.

ℹ️ Choć w ogólnej liczbie prym wiodą turyści rumuńscy, to kraj jest coraz chętniej odwiedzany przez turystów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Czech, Hiszpanii, Włoch, Turcji i Francji. Statystyki pokazują, że Bułgaria skutecznie przyciąga zarówno turystów krajowych, jak i zagranicznych.

ℹ️ W okresie styczeń – wrzesień br. z zakwaterowania w skategoryzowanych obiektach noclegowych skorzystało 7,5 mln turystów, co stanowi wzrost o 3,9% w porównaniu z tym samym okresem 2023 r. i 9,4% w porównaniu do roku 2019.

ℹ️ Zdaniem Ministerstwa dane te podkreślają stałą popularność bułgarskich produktów turystycznych zarówno wśród turystów krajowych, jak i gości zagranicznych.

ℹ️ Turystyka ma znaczący wkład na rozwój gospodarki w kraju. Przychody z noclegów w skategoryzowanych obiektach noclegowych za pierwsze dziewięć miesięcy roku osiągnęły poziom 2,1 miliarda BGN, czyli o 15,4% więcej niż w 2023 roku. Wyniki te odzwierciedlają nie tylko zwiększoną liczbę odwiedzających, ale także większe zaufanie do jakości oferowanych usług turystycznych i ich różnorodność.

ℹ️ Na bazie powyższych danych eksperci prognozują, że do końca 2024 roku Bułgaria osiągnie 13,1 mln turystów, przekraczając planowaną na ten rok liczbę 12,6 mln turystów, co według departamentu turystyki oznacza, że rok 2024 będzie jak dotychczas najbardziej udanym rokiem dla bułgarskiej turystyki.

ℹ️ Spodziewane rekordowe wyniki za 2024 rok, są efektem wspólnych wysiłków Ministerstwa Turystyki, gmin, touroperatorów, hotelarzy i wszystkich profesjonalistów z branży. Dzięki systematycznym inwestycjom, partnerstwom strategicznym i wysokiej jakości usług turystycznych Bułgaria w dalszym ciągu zdobywa pozycję preferowanego kierunku podróży. Wyniki te nie tylko wzmacniają wizerunek kraju na turystycznej mapie, ale sprawiają, że turystyka staje się istotnym motorem wzrostu gospodarczego i rozwoju społeczności lokalnych – stwierdza resort.

ℹ️ Wiceminister turystyki Pawlin Petrow ogłosił w Burgas dane, według których przychody z turystyki w 2023 roku sięgnęły 12 miliardów BGN, co stanowi około 6,9% produktu krajowego brutto w określonym okresie.

ℹ️ Zwiększone zainteresowanie Bułgarią jako kierunkiem turystycznym sprawia, że Bułgaria jest krajem partnerskim na trwających do soboty 23.11 targach turystycznych w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki.

ℹ️ Jeżeli planujesz wyjazd do Bułgarii, warto odwiedzić tegoroczne targi, aby zapoznać się z bogatą ofertą prezentowaną przez Bułgarię, gdzie jest jeszcze tyle do odkrycia! Mogli się o tym przekonać między innymi uczestnicy prezentacji projektu Ministerstwa Turystyki Bułgarii „Odkryj przeszłość, przeżyj teraźniejszość w trzech małych czarnomorskich gminach - Prowadia, Dyłgopol i Dolni Cziflik. Zintegrowany model marketingowy reklamy usług turystycznych w odległych czarnomorskich gminach (DISCOVERY)”, która miała miejsce w pierwszym dniu targów.

Bułgaria słynie z bogatej kuchni, która łączy wpływy bałkańskie, tureckie, greckie i śródziemnomorskie. Oto kilka region...
19/11/2024

Bułgaria słynie z bogatej kuchni, która łączy wpływy bałkańskie, tureckie, greckie i śródziemnomorskie. Oto kilka regionalnych dań i specjałów, które warto spróbować:

1. Szopska sałata (Шопска салата)

Popularna w całej Bułgarii, pochodzi z regionu Sofii i okolic. Składa się z pomidorów, ogórków, papryki, cebuli, pietruszki, oliwy oraz bułgarskiego sera typu sirene (białego solonego sera). To ikona bułgarskiej kuchni.

2. Banica (Баница)

Tradycyjne ciasto warstwowe, nadziewane najczęściej mieszanką sera, jajek i jogurtu. Występuje także w wersjach z mięsem, szpinakiem, dynią czy jabłkami. Popularne na śniadanie.

3. Kawarma (Каварма)

Regionalne danie mięsne, przygotowywane z wieprzowiny lub drobiu, duszone z warzywami, cebulą i przyprawami. Zwykle podawane w glinianych naczyniach.

4. Tarator (Таратор)

Chłodnik na bazie jogurtu, ogórków, czosnku, koperku i orzechów włoskich. Idealny na upalne dni, często serwowany jako przystawka.

5. Mekici (Мекици)

Tradycyjne smażone ciasto drożdżowe, podawane na słodko (z miodem, cukrem pudrem) lub wytrawnie (z serem).

6. Gjuwecz (Гювеч)

Danie jednogarnkowe, przygotowywane w glinianym naczyniu. Składniki mogą obejmować mięso (wieprzowinę, jagnięcinę), warzywa, ryż i zioła.

7. Sarmi (Сърми)

Gołąbki zawijane w liście winogron lub kapusty, nadziewane ryżem i mięsem mielonym, czasem z dodatkiem ziół i orzechów.

8. Lukanka (Луканка)

Tradycyjna, lekko pikantna kiełbasa suszona na powietrzu. Ma charakterystyczny owalny kształt i jest podawana jako przekąska.

9. Kiopolu (Кьопоолу)

Pasta z grillowanego bakłażana, papryki, czosnku i pomidorów. Idealna jako dodatek do chleba lub mięsa.

10. Sirene po szopsku (Сирене по шопски)

Zapiekany ser w glinianym naczyniu z dodatkiem pomidorów, papryki, jajek i przypraw. To danie pochodzi z regionu Szopluk.

11. Musaka (Мусака)

Bułgarska wersja różni się od greckiej – bazą jest ziemniaki i mielone mięso, zalane mieszanką jajek i jogurtu.

12. Kiselo mliako (Кисело мляко)

Bułgarski jogurt, znany z wyjątkowego smaku i zdrowotnych właściwości. Używany jako dodatek do wielu potraw lub jedzony samodzielnie.

13. Chorba (Чорба)

Tradycyjne zupy, np. kwaśna zupa flaczki (Шкембе чорба) lub zupa soczewicowa (Леща чорба).

14. Desserty:

• Bakława (Баклава) – warstwowe ciasto z orzechami i syropem.
• Tikwenik (Тиквеник) – ciasto z nadzieniem dyniowym.
• Gawgałecz (Гавгалеч) – rodzaj ciastek z miodem i orzechami.

Bułgarska kuchnia charakteryzuje się prostotą, aromatycznymi przyprawami (papryka, cząber, koper) i naciskiem na świeżość składników.

Aheloy (Ахелой) to niewielkie miasto położone na wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii, w pobliżu popularnych kurortów, tak...
16/11/2024

Aheloy (Ахелой) to niewielkie miasto położone na wybrzeżu Morza Czarnego w Bułgarii, w pobliżu popularnych kurortów, takich jak Słoneczny Brzeg i Nesebyr. Chociaż dzisiaj Aheloy znane jest głównie jako spokojna miejscowość turystyczna, jego historia sięga czasów starożytnych i średniowiecznych, a najważniejszym wydarzeniem historycznym związanym z tym miejscem jest bitwa pod Achelous, która miała miejsce w 917 roku.

Starodawne początki

Obszar wokół Aheloy był zamieszkały już w czasach starożytnych przez Traków, a następnie wszedł w orbitę wpływów greckich i rzymskich. Dzięki bliskości Morza Czarnego region ten był ważnym punktem handlowym i strategicznym.

Bitwa pod Achelous (917 rok)

Najważniejsze wydarzenie związane z Aheloy to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, która rozegrała się 20 sierpnia 917 roku nad rzeką Achelous (dziś Achlijska reka). Starły się w niej siły Cesarstwa Bułgarskiego, dowodzone przez cara Symeona I Wielkiego, z armią Bizancjum, pod wodzą Leona Fokasa Starszego i Konstantyna Lipsa.

Bułgarzy, choć mniej liczni, odnieśli miażdżące zwycięstwo, które umocniło pozycję Cesarstwa Bułgarskiego na Bałkanach. Zwycięstwo Symeona I umożliwiło mu dalszą ekspansję terytorialną oraz utwierdziło jego tytuł “cara Bułgarów i Greków”. Bitwa pod Achelous uważana jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii średniowiecznej Bułgarii.

Aheloy w czasach osmańskich i nowożytność

Po podboju Bułgarii przez Imperium Osmańskie w XIV wieku region Aheloy, podobnie jak reszta kraju, znalazł się pod panowaniem tureckim. W XIX wieku, podczas odrodzenia narodowego Bułgarii, miejscowość i okolice powróciły do bułgarskiej tradycji, co przyczyniło się do ożywienia kulturowego i gospodarczego regionu.

Współczesność

Obecnie Aheloy to małe miasteczko, które przyciąga turystów szukających spokojnego wypoczynku nad Morzem Czarnym. Znane jest z czystych plaż, przyjaznej atmosfery i dogodnej lokalizacji między Burgas a Nesebyrem. W okolicy znajdują się także winnice, które produkują lokalne wino.

Aheloy, choć mniej znane niż sąsiednie kurorty, ma niezwykłą historię, która przypomina o jego roli w kluczowych wydarzeniach średniowiecznej Europy.

29/09/2024

CIEKAWOSTKI ARCHEOLOGICZNE ZE ŚWIATA
Na początku sierpnia 2008 roku bułgarscy archeologowie odkryli starożytny tracki rydwan. Przeleżał on 2000 lat w grobowcu w południowo-wschodniej Bułgarii. Wykopaliska w tym kraju od lat dostarczają co raz to nowych reliktów starożytnej kultury Traków.
„Rydwan z Borisowa
Wykopaliska, w czasie których znaleziono czterokołowy rydwan, były prowadzone przez Bułgarską Akademię Nauk niedaleko wioski Borisowo, leżącej około 280 km na wschód od Sofii. W kopcu pogrzebowym archeolodzy znaleźli także ceramikę stołową, szklane naczynia i inne dary złożone w czasie pogrzebu zamożnego trackiego arystokraty, który został tam pochowany. W oddzielnym pomieszczeniu odkryto szkielety dwóch koni, najwidoczniej poświęconych w czasie ceremonii pogrzebowej arystokraty, wraz z dobrze zachowanymi obiektami z brązu i skóry, najprawdopodobniej pozostałościami uprzęży końskiej.” (info: PolskieRadio.pl).

26/08/2024

🔥 Gdy słyszymy ognista woda mamy jednoznaczne skojarzenia. Tym razem chodzi jednak nie o metaforę, a o istotnie płonącą wodę!

🔥 Czy to możliwe? Możesz łatwo się przekonać! Niesamowite źródło z płonącą wodą, która stała się hitem w mediach społecznościowych, znajduje się w pobliżu wsi Kriwini (Krivini) w gminie Dolni Cziflik (Dolni chiflik) w ruinach dawnej łaźni miejskiej. Łaźnia jest reliktem minionej epoki i została zbudowana w czasach socjalizmu. Do podpalenia wody wystarczy zapalniczka lub zapałka.

🔥 Przy eksperymencie koniecznie trzeba zachować jednak ostrożność. Woda po prostu staje w płomieniach!

🔥 Woda ze źródła zawiera jod. Według miejscowej ludności zawartość jodu w wodzie wynosi aż 30%. Miejscowi ludzie opowiadają, że pomaga na wszelkiego rodzaju rany i choroby skóry, a także leczy oczy. Stąd często można spotkać tutaj ludzi napełniających butle i różnego rodzaju pojemniki na wodę.

🔥 Historia źródła jest nie mniej interesująca niż fakt, że sama woda naprawdę płonie. Około 60 lat temu dokonano w tym miejscu odwiertu szukając ropy naftowej lub gazu. Zamiast tego z głębokości ok. 600 m pod ziemią wypłynęła woda.

🔥 Ponieważ okoliczni mieszkańcy korzystali z wody i rozsławili ją, twierdząc, że ich źródło jest najlepszym lekarzem, zaczęli przyjeżdżać tu ludzie z całej Bułgarii szukając pomocy na różne dolegliwości. W związku ze zwiększonym zainteresowaniem turystyką medyczną, w latach późniejszych wybudowano obok odwiertu łaźnię dla mężczyzn i kobiet oraz miejsca noclegowe.

🔥 Prawdziwy boom nastąpił jednak po awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Ludzie napełniali pojemniki wodą, wierząc, że dzięki wysokiej zawartości jodu chroni ona przed promieniowaniem.

🔥 Niektórzy twierdzą, że woda pali się, ponieważ wraz z nią z wnętrzności ziemi wydobywa się metan. Jeszcze inni uważają, że woda zawiera siarkowodór, który niszczy ropnie bakteryjne w organizmie, dlatego pomaga na problemy skórne. Starsi ludzie mówią, że pomaga bardzo osobom cierpiącym na łuszczycę.

🔥 Woda ze źródła nie jest ciepła, ale ma słony smak. Miejscowi opowiadają, że owce przyprowadzane do wodopoju przy źródle, nie mają potem potrzeby, aby lizać dodatkowo sól, a woda chroni zwierzęta przed pasożytami wewnętrznymi.

🔥 Wśród mieszkańców Kriwini są tacy, którzy piją po małej szklance wody na pusty żołądek, aby zapobiec wrzodom, ale lepiej tego absolutnie nie robić przed dokładną analizą wody.

🔥 Jak dostać się do źródła z płonącą wodą? Z miejscowości Dolni Cziflik (Chiflik) należy udać się na południe, w kierunku wsi Kriwini (Krivini). Obok drogi widać asfaltowy plac, a dziesięć metrów od drogi znajduje się źródło.

🔥 Kamczijska Stara Płanina znana również jako Kodża Bałkan (Duże Bałkany), gdzie znajduje się źródło z płonącą wodą to urokliwy region ze wspaniałymi krajobrazami!

🔥 Ważne: gmina Dolni Cziflik (Chiflik) jest objęta projektem Discovery bułgarskiego Ministerstwa Turystyki. Projekt ma na celu pokazanie w Polsce lokalnych atrakcji turystycznych w małych bułgarskich gminach nad Morzem Czarnym: Dyłgopoł, Prowadia i Dolni Cziflik. Więcej informacji na temat atrakcji w tych trzech gminach można spodziewać się w nadchodzących tygodniach.

29/06/2024

Zapraszamy mamy wolne terminy w sierpniu.

21/06/2024

Letnia kuchnia w Bułgarii!
🌞🌞🌞

Lato w Bułgarii to czas, kiedy lokalna kuchnia ożywa smakiem świeżych warzyw, soczystych owoców i lekkich dań, idealnych na upalne dni!

👉 Shopska Salata: To klasyczna bułgarska sałatka, która składa się z kawałków pomidorów, ogórków, papryki, cebuli i sera białego (sirene), polanych oliwą z oliwek. To doskonały lekki posiłek na gorące dni.
👉 Tarator: Chłodna zupa na bazie jogurtu, ogórków, czosnku, orzechów włoskich i kopru włoskiego. Tarator jest idealnym sposobem na ochłodzenie się podczas letnich upałów i stanowi odświeżającą przekąskę lub lekki posiłek.
👉 Kebapche: To rodzaj kiełbaski bułgarskiej, wykonanej z mielonego mięsa wołowego lub wieprzowego, doprawionego przyprawami i grillowanego na ruszcie. Kebapche podawane jest z pieczywem, sosem ajvar i świeżymi warzywami.
👉 Banica: To tradycyjne bułgarskie danie w formie warstwowego placka, wypełnionego serem białym i jajkami. Banica jest lekka i sycąca jednocześnie, idealna na letnie śniadanie lub przekąskę.
👉 Snezhanka: To kolejna popularna sałatka w Bułgarii, wykonana z jogurtu, ogórków, czosnku, kopru i oliwy z oliwek. Jest to odświeżający dodatek do posiłków letnich.
👉 Lyutenitsa: To gęsta pasta warzywna, przygotowana z pieczonych papryk, pomidorów, bakłażanów, czosnku i przypraw. Lyutenitsa jest świetnym dodatkiem do kanapek, grillowanych mięs czy też jako sos do potraw.
Te tradycyjne bułgarskie dania są pełne smaku, lekkostrawne i idealne na lato. Czy są jakieś konkretne, które chciałbyś wypróbować?
📞 Zadzwoń do nas: +48 618 479 123 ✉ Napisz do nas: [email protected]

21/03/2024

💦 Woda w Sofii jest niczym ta na Antarktydzie!

💦 Woda na Antarktydzie jest bardzo zbliżona pod niektórymi parametrami do wody w Sofii. Ujawniła to tegoroczna bułgarska wyprawa na Lodowy Kontynent.

💦 Badania wody na siódmym kontynencie przeprowadzono za pomocą zestawu laboratoryjnego dostarczonego przez przedsiębiorstwo wodociągowe dostarczające życiodajny płyn do bułgarskiej stolicy.

💦 Woda wykorzystywana do celów pitnych z rzeki i dwóch jezior w pobliżu bułgarskiej stacji antarktycznej na wyspie Livingstone ma podobne parametry jak woda w Sofii, pochodząca z wyższej zapory Beli Iskar – wyjaśniają sofijskie wodociągi - firma Sofijska Woda.

💦 W badanych próbkach nie wykryto jonów żelaza i amonu, a zawartość azotu wynosiła setne części litra. Woda ma niskie pH - od obojętnego do kwaśnego w niektórych punktach. Dla porównania, pH czystego śniegu jest kwaśne (ok. pH=4).

💦 Woda w Sofii jest zbliżona do wód antarktycznych także pod względem przewodności elektrycznej, szczególnie w jednym z jezior o nazwie Papagała.

💦 Woda pitna w Sofii pod względem jakości należy do europejskiej czołówki. Wyróżnia się neutralnym pH, około 7,2, ze względu na jej wysokogórskie pochodzenie, głównie z topniejącego śniegu.

💦 Sofijska woda jest wodą górską, pochodzi z gór Riły – z zapory Iskar i Beli Iskar. Jest miękka, pozbawiona charakterystycznego smaku i zapachu, nadaje się do codziennego użytku przez osoby w każdym wieku, w tym z uwagi na niską mineralizację jest odpowiednia także dla niemowląt.

💦 Dzięki tym cechom woda pitna w Sofii uznawana jest za najbardziej odpowiednią do wymiany międzykomórkowej w organizmie człowieka, tj. dla zachodzących w nim procesach wymiany – wyjaśnia firma Sofijska Woda.

💦 W ostatnich czasach wraca tradycja witania gości szklanką wody, podobnie jak zainteresowanie miejskimi źródłami. Jak wynika z informacji przekazywanych przez mieszkańców Sofii platformie Stoliczna H2O (tł. Stołeczna H2O), jest ich w mieście ponad 300.

💦 Potwierdzono jednak tylko 100 działających. W przypadku pozostałych albo nie ma danych, albo nie działają. Wandalizm to niestety plaga w bułgarskiej stolicy. Po renowacji niektórych z nich, przetrwały one nie dłużej niż 3 miesiące.

💦 Coraz większą popularnością cieszy się także rozpoczęta w 2022 roku akcja „Woda bez opakowań” mająca na celu serwowanie wody kranowej w placówkach gastronomicznych.

💦 Cyfrowa mapa platformy Stoliczna H2O informuje, które placówki w Sofii oferują wodę z kranu, gdzie działają ogólnodostępne miejsca ujęcia wody pitnej i toalety.

💦 Niech nie zdziwi Cię więc jak zobaczysz na lotnisku w Sofii kolejkę osób z pustymi butelkami przed jednym z takich źródełek. Robi to wrażenie. Niewtajemniczonym wszystko wyjaśnia jednak tablica informacyjna, a skanując kod QR można dowiedzieć się więcej o jakości sofijskiej wody.

Address

Bułgaria
Burgas

Telephone

+48531441787

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Nocleg z widokiem wakacje Aheloy Bułgaria posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Nocleg z widokiem wakacje Aheloy Bułgaria:

Videos

Share

Nearby travel agencies


Other Vacation Home Rental in Burgas

Show All