Agroturystyka w Bułgarii

  • Home
  • Agroturystyka w Bułgarii

Agroturystyka w Bułgarii Szukasz spokoju, słońca i ciepłego morza - to wszystko możemy Wam zagwarantować podczas pobytu w naszym bułgarskim domku. Serdecznie zapraszamy.
(5)

Chcesz poczuć atmosferę prawdziwej wioski, jaką pamiętają nasi dziadkowie - zapraszamy do wsi Beżanowo (Bezhanovo), gdzie zakosztujesz Słońca, świeżego morskiego powietrza i rarytasów prosto z sadu czy ogródka? Dom do wynajęcia:
wspaniała lokalizacja i komfortowe warunki.

Христос Воскресе! Воистину воскресе! Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!W Polsce koniec majówki, a my, w...
05/05/2024

Христос Воскресе! Воистину воскресе!

Chrystus zmartwychwstał!
Prawdziwie zmartwychwstał!

W Polsce koniec majówki, a my, w Bułgarii obchodziliśmy dzisiaj Wielkanoc 😉☦️

Praca wre 👷👷‍♀️Odświeżamy, remontujemy i szykujemy się na wakacje 🏖️☀️A jak Wam mija weekend? Pracowicie czy może znaleź...
04/05/2024

Praca wre 👷👷‍♀️
Odświeżamy, remontujemy i szykujemy się na wakacje 🏖️☀️

A jak Wam mija weekend? Pracowicie czy może znaleźliście czas by odpocząć?

Przyjechaliśmy przygotować wszystko na sezon wakacyjny 😉 🏖️Czekamy na Was 😃 Ofertę znajdziecie w komentarzu poniżej ⤵️
26/04/2024

Przyjechaliśmy przygotować wszystko na sezon wakacyjny 😉 🏖️

Czekamy na Was 😃
Ofertę znajdziecie w komentarzu poniżej ⤵️

Kto już tęskni za słońcem, ciepłem i urlopem? 🥹My już nie możemy doczekać się kolejnych wakacji i Was! Zapraszamy do Buł...
21/02/2024

Kto już tęskni za słońcem, ciepłem i urlopem? 🥹

My już nie możemy doczekać się kolejnych wakacji i Was! Zapraszamy do Bułgarii.
Link do naszego domku znajdziecie w komentarzu ⤵️

16/01/2024

🐸 Nowość! Autobus amfibia połączy dwa porty nad Dunajem w zupełnie nietypowy sposób. Między rumuńskim miastem Călăraşi położonym ok. 12 km od bułgarskiej granicy i bułgarskim miastem Silistra będzie kursował pływający autobus - „autobus żaba”.

🐸 Staje się to możliwe dzięki transgranicznemu projektowi o wartości 2 milionów euro.

🐸 Ten nietypowy autobus został sprowadzony z Węgier. Pierwsze testy wypadły bardzo pomyślnie. Autobus „żaba” bez problemu poruszał się zarówno po lądzie, jak i po wodzie. Bez najmniejszego problemu zanurzył się, płynął i następnie wyjechał na ląd.

Z ostatniej wizyty w Bułgarii- polecam  Rylski Monastyr leży na wysokości około 1147 m n.p.m. i  jadąc do niego kręta dr...
14/01/2024

Z ostatniej wizyty w Bułgarii- polecam
Rylski Monastyr leży na wysokości około 1147 m n.p.m. i jadąc do niego kręta drogą pnącą się pod górę pośród lasów daje się zauważyć, że w X w był ukryty od zgiełku cywilizacji głęboko w ostępach gór i puszczy. Swój obecny wygląd zawdzięcza ofiarności ludności bułgarskiej, która w XVIII wieku odbudowała monastyr w sposób przepiękny.
Ktoś ma inne zdjęcia? proszę wrzucić 😀

A u nas nadal słonecznie ☀️ pochwalcie się jaka u was pogoda 😀
05/01/2024

A u nas nadal słonecznie ☀️ pochwalcie się jaka u was pogoda 😀

W Nowym Roku życzymy Wam wspaniałych wakacji 🎉Zapraszamy do Bułgarii!A tak właśnie teraz wygląda najbliższa plaża 🙂
01/01/2024

W Nowym Roku życzymy Wam wspaniałych wakacji 🎉

Zapraszamy do Bułgarii!
A tak właśnie teraz wygląda najbliższa plaża 🙂

Święta w Bułgarii..... a że jesteśmy w Bansko w górach PIRIM toodwiedziliśmy Rylski Monastyr, polecamy  😀
26/12/2023

Święta w Bułgarii.....
a że jesteśmy w Bansko w górach PIRIM to
odwiedziliśmy Rylski Monastyr, polecamy 😀

Święta Bożego Narodzenia spędzimy w bułgarskich górach Pirin.Polska tradycja - wiadomo- najlepsza ;) ale czy ktoś wie co...
19/12/2023

Święta Bożego Narodzenia spędzimy w bułgarskich górach Pirin.
Polska tradycja - wiadomo- najlepsza ;) ale czy ktoś wie co nas czeka w Bułgarii? proszę się podzielić opinią.
Po świętach zdamy relację......

14/11/2023
Przyznajcie, kto już dzisiaj musiał skrobać szyby? 😥Tak tylko na pocieszenie dodamy, że w ten weekend w Bułgarii ma być ...
18/10/2023

Przyznajcie, kto już dzisiaj musiał skrobać szyby? 😥

Tak tylko na pocieszenie dodamy, że w ten weekend w Bułgarii ma być 30 stopni 😎🏖️
Może szybki wypad na wieś? 😉

Link do naszej oferty znajdziesz w komentarzu ⤵️

16/10/2023

🖥️ Dlaczego cyfrowi nomadzi wybierają Bansko?

🖥️ Przybywając do miasta po raz pierwszy, możesz poczuć się, jakbyś został przeniesiony do dawnych, prostych czasów. Bociany gniazdują na słupach telegraficznych, babcie w chustach plotkują pod jabłoniami, na ulicach wozy zaprzężone w konie, a nad czerwonymi dachami staroświeckich domów wznoszą się szczyty Pirinu.

🖥️ Położone u podnóża gór Pirin Bansko, jak podaje BBC, stało się w ostatnich latach jednym z najnowszych ośrodków pracy zdalnej na świecie.

🖥️ Tego lata ponad 700 przedsiębiorców i freelancerów wypełniło kawiarnie tego prowincjonalnego miasteczka w południowo-zachodniej Bułgarii, liczącego 10 000 mieszkańców, a w powietrzu słychać było języki od hebrajskiego po japoński.

🖥️ Przy centralnym placu w wypełnionej po brzegi sali, młody Niemiec wychwalał zalety czterogodzinnego tygodnia pracy, a w miejscowym parku setki cyfrowych nomadów obserwowało, jak ich koledzy rozmawiają na różne tematy, od sztucznej inteligencji po strategie pracy w sektorze zdrowia.

🖥️ Już czwarty rok z rzędu Bansko jest gospodarzem festiwalu, święta cyfrowych nomadów na świecie. Są wspólne kolacje, rafting, a w mieście można ich spotkać na każdym kroku.

🖥️ Według Nomad List, miasto od pięciu lat jest najbardziej konsekwentnie rozwijającym się centrum pracy zdalnej na świecie.

🖥️ Od 2018 r. ilość cyfrowych nomadów w Bansko wzrosła o 231%, więcej niż w Warszawie, Madrycie i ulubionym przez media technologiczne – Tallinie. Wydaje się to dość niezwykłe. Badania pokazują, że cyfrowi nomadzi wolą miasta nadmorskie - Lizbonę, Barcelonę, wyspy i miejsca na plaży - Maderę, Wyspy Kanaryjskie, Bali.

🖥️ Co sprawia zatem, że coraz więcej osób decyduje się zamieszkać w małym górskim kurorcie w głębi Bułgarii?

🖥️ Historia zaczęła się od Matthiasa Zeitlera, niemieckiego przedsiębiorcy, który przybył do Bansko w 2016 roku, szukając miejsca do stworzenia przestrzeni do pracy poza biurem.

🖥️ Zeitlera przyciągnęło naturalne piękno okolicy, szybkie Wi-Fi, możliwość spacerów na łonie natury i niskie podatki, które dla osób fizycznych i firm wynoszą tylko 10%. BBC podaje, że podatki w Bansko należą do najniższych w Europie.

🖥️ „Przyjechaliśmy tu latem z przyjaciółmi, wynajęliśmy dom i pomyśleliśmy, że to może być dobre miejsce na przestrzeń do pracy” – opowiada Zeitler.

🖥️ W 2016 roku otworzył on pierwszą w mieście przestrzeń coworkingową, która zaczęła dynamicznie się rozwijać, a w 2020 roku zorganizowano pierwszy festiwal cyfrowych nomadów.

🖥️ Obecnie w Bansko mieszka ponad 300 osób pracujących zdalnie, a liczba ta znacznie wzrasta w sezonie narciarskim.

🖥️ Ale Bansko jest atrakcyjne o każdej porze roku. Gdy śniegi stopnieją, lasy, turkusowe jeziora i szczyty sąsiedniego Parku Narodowego Pirin, wpisanego na listę UNESCO, oferują mnóstwo możliwości rekreacji na świeżym powietrzu.

🖥️ „Mieszkańcy Bansko lubią tę międzynarodową atmosferę” – mówi Zeitler. Według niego rosnąca w mieście liczba rodzin cudzoziemskich i mieszanych, w tym uchodźców ukraińskich, tworzy w szkołach atmosferę wielokulturowości.

🖥️ „Mamy jedną klasę, w której uczą się uczniowie z ośmiu krajów. Wszyscy mówią po bułgarsku” – podkreśla.

🖥️ Marzysz o tym, aby zamieszkać w Bułgarii? Spróbuj i TY lub odwiedź nas i poznaj Bułgarię!

fot. Nikolaj Kerchev

22/09/2023

🧗 Jaka jest najdłuższa jaskinia w Bułgarii?

🧗 W Bułgarii jest ponad 3000 jaskiń, ale tylko niewielka część z nich jest dobrze zagospodarowana, odpowiednia dla turystów, miłośników pięknych formacji jaskiniowych i ekscytujących historii.

🧗 Ich długość wynosi od kilku metrów do kilku kilometrów. Część z najdłuższych jaskiń nie została do końca zbadana, gdyż wymaga to czasu, środków, pokonania przeszkód i niebezpieczeństw itp. Jako ich długość wskazuje się wówczas maksymalną odległość do jakiej doszedł na dany moment człowiek, choć jest jasne, że jaskinia ma ciąg dalszy i jej rzeczywista długość jest większa.

🧗 Do miana najdłuższej jaskini pretendują dwie jaskinie - Duhlata i Kolkina Dupka.
Duhlata, o długości (na tę chwilę) ponad 18 000 m, położona jest w gminie Pernik, w pobliżu wsi Bosnek.

🧗 W drugiej z jaskiń, w Kolkinej Dupce, we wrześniu 2022 r. osiągnięto długość 19 164 m i jest to obecnie najdłuższa jaskinia w Bułgarii.

🧗 Kolkina Dupka znajduje się w górach Ponor Płanina, w zachodniej części Starej Płaniny, na terytorium obwodu sofijskiego, w pobliżu wsi Zimewica (Zimevitsa), w gminie Swoge (Svoge).

🧗 Jaskinia ta znana jest także z dużej głębokości. Na tę chwilę osiągnięto głębokość 543 m, ale przypuszcza się, że jej realna głębokość może wynosić ok. 750 m.

🧗 Kolkina Dupka wyróżnia się pięknymi podziemnymi rzekami i wodospadami jaskiniowymi oraz niesamowitymi, unikalnymi w skali kraju formacjami jaskiniowymi. Uwagę biologów przyciąga z kolei ciekawy okaz, niespotykany nigdzie indziej na świecie - gatunek pijawki jaskiniowej (z rodziny Erpobdelidae).

🧗 Specjaliści uważają, że niespodzianki, jakie przygotowała dla nas ta jaskinia, są dopiero przed nami…

🧗 Niestety ze względu na strome wejście do jaskini, które wymaga zjazdu po linie i sprzętu, a także znajomości techniki i zasad bezpieczeństwa, Kolkina Dupka nie jest odpowiednia dla turystów oraz osób nieprzeszkolonych i bez doświadczenia.

🧗 Nie tylko ukształtowanie terenu, ale także wilgotność i niskie temperatury zimą, sięgające minus 20 stopni, sprawiają, że penetracja tego terenu jest nie lada wyzwaniem.

🧗 Jaskinia jest wręcz niebezpieczna. Dla ułatwienia prac badawczych zorganizowano wewnątrz jaskini 3 biwaki - miejsca z namiotami, śpiworami, żywnością, naczyniami, kuchenkami gazowymi, niezwykle przydatne podczas dłuższego przebywania w jaskini.

🧗 Nie zmienia to faktu, że ze względów bezpieczeństwa zaleca się, aby badania i zwiedzanie Kolkinej Dupki było zarezerwowane póki co tylko dla przeszkolonych członków klubów jaskiniowych i ekspertów. Ale może znajdzie się w Polsce taki klub, który byłby zainteresowany współpracą z bułgarskimi klubami i wspólną penetracją jaskini?

🧗 Chcesz zobaczyć jak wygląda jaskinia? Zobacz zdjęcia na www.PrzyblizamyBulgarie.com

fot. Klub Jaskiniowy Pod Rb

A może jeszcze jakieś szybkie wakacje w Bułgarii ze świeżą rybką złowioną o wschodzie słońca 😏😉🎣  Na zdjęciu zrelaksowan...
22/09/2023

A może jeszcze jakieś szybkie wakacje w Bułgarii ze świeżą rybką złowioną o wschodzie słońca 😏😉🎣
Na zdjęciu zrelaksowany Tadeusz 😌

Link do naszej oferty znajdziecie w komentarzu ⤵️

Warto poczytać .... i odwiedzić za rok 😉Link do naszej oferty znajdziesz w komentarzu ⤵️
17/09/2023

Warto poczytać ....
i odwiedzić za rok 😉

Link do naszej oferty znajdziesz w komentarzu ⤵️

🌊 Morze Czarne – każdy o nim słyszał, wielu nad nim wypoczywało i spędzało swoje wakacje, a wielu mamy nadzieję uczyni to tego lata.

🌊 Co jednak o nim wiesz?
Oto kilka faktów, które chcielibyśmy, aby sprawiły, że siedząc nad Morzem Czarnym i wpatrując się w jego nieskończoność, przypomnisz je sobie i powiesz – czytałem o tym w Przybliżamy Bułgarię.

1️⃣ Morze Czarne jest prawie czterokrotnie większe od Bułgarii. Maksymalna głębokość morza wynosi 2212 m. Jest to dokładnie tyle ile wynosi wysokość Gocew Wrych - najwyższego szczytu w górach Sławianka, szóstych pod względem wysokości górach Bułgarii.

Gdybyśmy natomiast w najgłębszym miejscu Morza Czarnego umieścili najwyższy szczyt Bułgarii – Musałę, wystawałaby ona z morza na wysokość 713 m.n.p.m.

2️⃣ Morze Czarne otoczone jest przez sześć krajów. Graniczy z Turcją, Rumunią, Ukrainą, Bułgarią, Rosją i Gruzją. Znajduje się między Europą Południowo-Wschodnią, a Azją i jest łącznikiem między dwoma kontynentami.

3️⃣ Pochodzenie nazwy owiane jest tajemnicą. Istnieją różne teorie na ten temat. Jedna z nich mówi, że Morze Czarne było przez długi czas nazywane po prostu „morzem”. Dopiero Grecy określili je jako „morze niegościnne”. Według innych wersji nazwę morza nadali Turcy, którzy w głębinach morza stracili wielu ludzi i nazwali go Kara, co we współczesnym języku tureckim oznacza czarny.

4️⃣ Ciekawostką jest, że woda w Morzu Czarnym na większych głębokościach pozbawiona jest tlenu. Morze Czarne to największy basen meromiktyczny czyli zbiornik wodny, w którym wody mieszają się tylko wewnątrz warstw, a praktycznie nigdy pomiędzy warstwami.

Na głębokości ponad 200 metrów życie w Morzu Czarnym prawie nie istnieje. Stężenie siarkowodoru jest tak wysokie, że nie pozwala na przenikanie tlenu, co z kolei zapobiega gniciu drewna i lin.

Do tej pory znaleziono niewiele statków na głębokości większej niż 30 - 40 m. Zdaniem zawodowych nurków głębsza penetracja jest trudna i dlatego wciąż czekają na odkrycie nowe znaleziska, które dzięki braku tlenu będą zachowane w dobrym stanie i będą stanowiły cenny materiał dla badaczy i naukowców.

Do tej pory podwodni archeolodzy odkryli w Morzu Czarnym ponad 60 zatopionych statków z różnych epok. Niektóre były płytko, inne na głębokości ponad 2000 m! Do ich odkrycia używa się specjalnych robotów, które są zdalnie sterowane z lądu i mogą robić zdjęcia statkom.

Zdjęcia są tak wyraźne, że powstają z nich małe modele statków.
Wraki statków mimo, że są bardzo stare, są bardzo dobrze zachowane. Najstarszy ma 2500 lat! Odkryto go na dnie Morza Czarnego, ok. 80 km od Burgas. Powodem są warunki panujące w głębokich warstwach morza - brak tlenu, co zapobiega rozwojowi bakterii, które niszczą drewno.

5️⃣ Innym ciekawym faktem, a może legendą o Morzu Czarnym jest to, że właśnie tutaj wylądowała Arka Noego. Za miejsce, gdzie wylądowała Arka Noego po Wielkim Potopie, aby kontynuować życie na ziemi, uważana jest góra Ararat we wschodniej Turcji, nad Morzem Czarnym.

Badania naukowe i odkrycia potwierdzają, że na bułgarskich wybrzeżach Morza Czarnego żyła najstarsza cywilizacja w Europie. Pozostałościami po niej są Solnica/Prowadia, Warneński Złoty Skarb, osada na dużej wyspie na jeziorze Durankulak oraz znalezione przez archeologów w wielu miejscach pozostałości budowli pod wodą.

6️⃣ Morze Czarne jest jednym z najbardziej znanych mórz śródlądowych na świecie. Swoją sławę zawdzięcza głównie swojej nazwie, która opisywała niegościnny charakter tego morza dla statków, żeglarzy i rybaków.

7️⃣ Na Morzu Czarnym istnieją małe egzotyczne wyspy. Jest ich około dziesięciu. Kryją w sobie niesamowitą różnorodność flory i fauny, które czynią Morze Czarne naprawdę wyjątkowym. Wyspy te rozciągają się na szerokości trzech różnych krajów, dzięki czemu każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa.

8️⃣ Według starożytnych wierzeń w głębokich wodach Morza Czarnego żyje Śmierć. Ze względu na brak tlenu w dolnych warstwach wody szczątki ludzkie oraz inne przedmioty znajdowane w pobliżu zatopionych statków nie były narażone na działanie czasu i były dobrze zachowane.

Dlatego według lokalnych legend właśnie tam mieszka Śmierć. Ekscytujące fakty mają swoje naukowe wytłumaczenie - ze względu na beztlenową naturę dolnych warstw wody proces rozkładu jest niezwykle powolny.

9️⃣ Innym ciekawym faktem dotyczącym Morza Czarnego jest to, że poziom wody w tym morzu zawsze pozostaje taki sam. Ze względu na brak jakichkolwiek przypływów i odpływów, nie ma wahań jego poziomu.

🔟 Morze Czarne to popularne miejsce wypoczynku wśród turystów przez cały rok, ulubione miejsce na piękne, spokojne i jakościowe wakacje, a także na atrakcyjne rejsy wycieczkowe po sześciu krajach.

🌊 To tylko kilka wybranych faktów na temat Morza Czarnego. Aby dowiedzieć się o nim więcej, najlepiej je odwiedzić i pozwolić mu przemówić.

🌊 Morze Czarne czeka na Ciebie! A bułgarskie wybrzeże jest wyjątkowo piękne i gościnne! W tym roku aż 21 kąpielisk, o 3 więcej niż w zeszłym roku, wystąpiło o przyznanie certyfikatu Błękitnej Flagi.

🌊 Przypomnijmy, że certyfikat Błękitnej Flagi to najbardziej uznane oznakowanie ekologiczne i gwarancja najwyższego standardu w turystyce. Te kąpieliska, które na to zasługują, muszą spełniać szereg kryteriów związanych z jakością wody morskiej, bezpieczeństwem, usługami i udogodnieniami dla turystów.

❓❓Czy wiesz, że….
16/08/2023

❓❓Czy wiesz, że….

🥛 Francuskiego króla wyleczono… bułgarskim jogurtem, znanym też jako bułgarskie kwaśne mleko.

🥛 Gdy 3 lutego 1645 r. Jego Królewska Wysokość Ludwik XI. wił się z powodu bólu żołądka, pałacowa rada lekarska wyraziła zgodę na leczenie francuskiego monarchy... bułgarskim kwaśnym mlekiem!

🥛 W tajnych archiwach francuskiego dworu królewskiego zachował się dokument, który ujawnia zabawne szczegóły dotyczące dostarczenia bezcennego leku osobie koronowanej.

🥛 Dowiadujemy się z niego, że znachor, który leczył króla był szanowanym uzdrowicielem z Konstantynopola, z olbrzymim doświadczeniem w leczeniu wrzodów i innych poważnych dolegliwości żołądkowych.

🥛 Do leczenia króla, jak pisze w dokumencie, zastosowano biały gęsty płyn, umieszczony w worku i przywieziony z gór Hem, gdzie był używany przez plemię bułgarskie. Płyn jak stwierdzono nie był trujący. „Dany kotom został przyjęty z wyraźną przyjemnością” – mówi starożytny dokument.

🥛 Według zapisków, królowi zaaplikowano dietę, zgodnie z którą spożywał tylko bułgarskie kwaśne mleko i w ten sposób wrócił do zdrowia.

🥛 Na tę ciekawą notatkę natknęli się naukowcy z Instytutu Louisa Pasteura przeszukując archiwa francuskich królów w poszukiwaniu starych receptur wykorzystujących naturalne metody leczenia.

🥛 Tekst jest rzeczywiście bardzo zabawny, ale niektóre z wymienionych w nim faktów i dat są dość „zaskakujące”.

🥛 Król Ludwik XI rządził Francją w latach 1461-1483. Jeśli więc to o nim mowa, to datą jego cudownego uzdrowienia nie może być 3 lutego 1645 roku.

🥛 Na czele monarchii stał wówczas Król Słońce Ludwik XIV. Miał on jednak wtedy zaledwie 7 lat. Czy z powodu jakiegoś trywialnego zaburzenia w dzieciństwie, zaczęto by go leczyć dziwnymi i długotrwałymi obcymi dietami? Trochę wątpliwe. Pozostaje więc pytanie, kogo zatem dotyczy ta opowieść?!

🥛 W innych źródłach znajdujemy informacje, że Franciszek I, lepiej znany jako Król Rycerz, faktycznie pił bułgarskie kwaśne mleko. Był on głową Francji od 1514 do 1547, a opisany incydent z nim i naszym kwaśnym mlekiem sięga 1542 roku.

🥛 W tamtych czasach jego sprzymierzeńcem był Sulejman Wspaniały, któremu Jego Wysokość, jak kazał się mianować, skarżył się, że cały dzień siedzi w toalecie, zamiast zajmować się sprawami państwa, a żaden z jego osławionych lekarzy nie może mu pomóc.

🥛 Wtedy turecki sułtan wysłał mu jednego ze swoich osobistych lekarzy – Ormianina, który wprowadził królowi ścisłą dietę opartą na bułgarskim kwaśnym mleku i szybko go wyleczył.

🥛 Spotyka się też wersję, że król Franciszek I w rzeczywistości cierpiał na depresję, a nie zaburzenia trawienia, ale nie bądźmy drobiazgowi...

🥛 O tej i innych historiach związanych z bułgarskim kwaśnym mlekiem można przeczytać także na planszach informacyjnych w Muzeum Kwaśnego Mleka we wsi Studen Izwor – miejscu narodzin wielkiego bułgarskiego naukowca i lekarza dr Stamena Grigorowa, który przeszedł do historii dzięki odkryciu magicznej bakterii, która sprawia, że mleko fermentuje i nazwał ją lactobacillus bulgaricus.

🥛 W muzeum dowiemy się również, że technologia przygotowania kwaśnego mleka została odziedziczona przez Bułgarów po ich przodkach na tych ziemiach – po Trakach.

🥛 Jako pierwszy wspominał o ich doświadczeniach w tym zakresie Herodot, potem Strabon, a następnie Wergiliusz, który w swojej Eneidzie wspomina, jak Trakowie (odnosząc się do plemienia Bizalti, które zamieszkiwało Małą Scytię – czyli rejon dzisiejszej Dobrudży, a dokładniej wokół Szumen, Razgrad koło Warny) „piją kwaśne mleko i mieszają go z końską krwią”.

🥛 Na szczęście Bułgarzy zrezygnowali z tego składnika trackiego mlecznego koktajlu i skoncentrowali się tylko na fermentacji Lactobacillus i sprawili, że bułgarskie kwaśne mleko czyli bułgarski jogurt w pewnym momencie trafił na francuski dwór królewski, a dziś wie o nim cały świat.

🥛 Ponieważ polskie kwaśne mleko jest zupełnie inne niż nasze bułgarskie, być może byłoby lepiej stosować w Polsce nazwę bułgarski jogurt niż bułgarskie kwaśne mleko, bo skojarzenia byłyby wówczas bardziej prawidłowe.

🥛 Bułgarskie kwaśne mleko jest niezwykle cenione w Japonii i na całym świecie. Naukowo udowodniono, że spowalnia starzenie się organizmu, jest najlepszym i łatwo przyswajalnym źródłem wapnia, który jest niezbędne do budowy i utrzymania wytrzymałości kości i zębów.

🥛 Bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus bulgaricus działają przeciwnowotworowo i probiotycznie. Mają niezwykle korzystny i leczniczy wpływ na żołądek i jelita. W 1959 r. Instytut Badań Naukowych Antybiotyków Przeciwnowotworowych w Sofii przygotował na tej bazie wysoce skuteczny probiotyk . Normoflor, jeden z najaktywniejszych probiotyków produkowanych do dziś na świecie.

🥛 Bakterie kwasu mlekowego zawarte w bułgarskim kwaśnym mleku wspomagają poprawę odporności i skuteczną walkę z infekcjami, zapobiegają chorobom układu krążenia, zmniejszają ryzyko rozwoju osteoporozy i próchnicy zębów, mają działanie antytoksyczne.

🥛 Od wieków bułgarskie kwaśne mleko jest niezmienną, najbardziej charakterystyczną częścią bułgarskiej kuchni.

fot. Elena Mandjukova

❓❓Czy wiesz, że…. Warto przeczytać ciekawostkę na temat bułgarskiego jogurtu 😉 Dostaniesz go w każdym sklepie, a najlepi...
16/08/2023

❓❓Czy wiesz, że…. Warto przeczytać ciekawostkę na temat bułgarskiego jogurtu 😉

Dostaniesz go w każdym sklepie, a najlepiej gasi pragnienie pomieszany z wodą gazowaną 🥛☀️🫠

🥛 Francuskiego króla wyleczono… bułgarskim jogurtem, znanym też jako bułgarskie kwaśne mleko.

🥛 Gdy 3 lutego 1645 r. Jego Królewska Wysokość Ludwik XI. wił się z powodu bólu żołądka, pałacowa rada lekarska wyraziła zgodę na leczenie francuskiego monarchy... bułgarskim kwaśnym mlekiem!

🥛 W tajnych archiwach francuskiego dworu królewskiego zachował się dokument, który ujawnia zabawne szczegóły dotyczące dostarczenia bezcennego leku osobie koronowanej.

🥛 Dowiadujemy się z niego, że znachor, który leczył króla był szanowanym uzdrowicielem z Konstantynopola, z olbrzymim doświadczeniem w leczeniu wrzodów i innych poważnych dolegliwości żołądkowych.

🥛 Do leczenia króla, jak pisze w dokumencie, zastosowano biały gęsty płyn, umieszczony w worku i przywieziony z gór Hem, gdzie był używany przez plemię bułgarskie. Płyn jak stwierdzono nie był trujący. „Dany kotom został przyjęty z wyraźną przyjemnością” – mówi starożytny dokument.

🥛 Według zapisków, królowi zaaplikowano dietę, zgodnie z którą spożywał tylko bułgarskie kwaśne mleko i w ten sposób wrócił do zdrowia.

🥛 Na tę ciekawą notatkę natknęli się naukowcy z Instytutu Louisa Pasteura przeszukując archiwa francuskich królów w poszukiwaniu starych receptur wykorzystujących naturalne metody leczenia.

🥛 Tekst jest rzeczywiście bardzo zabawny, ale niektóre z wymienionych w nim faktów i dat są dość „zaskakujące”.

🥛 Król Ludwik XI rządził Francją w latach 1461-1483. Jeśli więc to o nim mowa, to datą jego cudownego uzdrowienia nie może być 3 lutego 1645 roku.

🥛 Na czele monarchii stał wówczas Król Słońce Ludwik XIV. Miał on jednak wtedy zaledwie 7 lat. Czy z powodu jakiegoś trywialnego zaburzenia w dzieciństwie, zaczęto by go leczyć dziwnymi i długotrwałymi obcymi dietami? Trochę wątpliwe. Pozostaje więc pytanie, kogo zatem dotyczy ta opowieść?!

🥛 W innych źródłach znajdujemy informacje, że Franciszek I, lepiej znany jako Król Rycerz, faktycznie pił bułgarskie kwaśne mleko. Był on głową Francji od 1514 do 1547, a opisany incydent z nim i naszym kwaśnym mlekiem sięga 1542 roku.

🥛 W tamtych czasach jego sprzymierzeńcem był Sulejman Wspaniały, któremu Jego Wysokość, jak kazał się mianować, skarżył się, że cały dzień siedzi w toalecie, zamiast zajmować się sprawami państwa, a żaden z jego osławionych lekarzy nie może mu pomóc.

🥛 Wtedy turecki sułtan wysłał mu jednego ze swoich osobistych lekarzy – Ormianina, który wprowadził królowi ścisłą dietę opartą na bułgarskim kwaśnym mleku i szybko go wyleczył.

🥛 Spotyka się też wersję, że król Franciszek I w rzeczywistości cierpiał na depresję, a nie zaburzenia trawienia, ale nie bądźmy drobiazgowi...

🥛 O tej i innych historiach związanych z bułgarskim kwaśnym mlekiem można przeczytać także na planszach informacyjnych w Muzeum Kwaśnego Mleka we wsi Studen Izwor – miejscu narodzin wielkiego bułgarskiego naukowca i lekarza dr Stamena Grigorowa, który przeszedł do historii dzięki odkryciu magicznej bakterii, która sprawia, że mleko fermentuje i nazwał ją lactobacillus bulgaricus.

🥛 W muzeum dowiemy się również, że technologia przygotowania kwaśnego mleka została odziedziczona przez Bułgarów po ich przodkach na tych ziemiach – po Trakach.

🥛 Jako pierwszy wspominał o ich doświadczeniach w tym zakresie Herodot, potem Strabon, a następnie Wergiliusz, który w swojej Eneidzie wspomina, jak Trakowie (odnosząc się do plemienia Bizalti, które zamieszkiwało Małą Scytię – czyli rejon dzisiejszej Dobrudży, a dokładniej wokół Szumen, Razgrad koło Warny) „piją kwaśne mleko i mieszają go z końską krwią”.

🥛 Na szczęście Bułgarzy zrezygnowali z tego składnika trackiego mlecznego koktajlu i skoncentrowali się tylko na fermentacji Lactobacillus i sprawili, że bułgarskie kwaśne mleko czyli bułgarski jogurt w pewnym momencie trafił na francuski dwór królewski, a dziś wie o nim cały świat.

🥛 Ponieważ polskie kwaśne mleko jest zupełnie inne niż nasze bułgarskie, być może byłoby lepiej stosować w Polsce nazwę bułgarski jogurt niż bułgarskie kwaśne mleko, bo skojarzenia byłyby wówczas bardziej prawidłowe.

🥛 Bułgarskie kwaśne mleko jest niezwykle cenione w Japonii i na całym świecie. Naukowo udowodniono, że spowalnia starzenie się organizmu, jest najlepszym i łatwo przyswajalnym źródłem wapnia, który jest niezbędne do budowy i utrzymania wytrzymałości kości i zębów.

🥛 Bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus bulgaricus działają przeciwnowotworowo i probiotycznie. Mają niezwykle korzystny i leczniczy wpływ na żołądek i jelita. W 1959 r. Instytut Badań Naukowych Antybiotyków Przeciwnowotworowych w Sofii przygotował na tej bazie wysoce skuteczny probiotyk . Normoflor, jeden z najaktywniejszych probiotyków produkowanych do dziś na świecie.

🥛 Bakterie kwasu mlekowego zawarte w bułgarskim kwaśnym mleku wspomagają poprawę odporności i skuteczną walkę z infekcjami, zapobiegają chorobom układu krążenia, zmniejszają ryzyko rozwoju osteoporozy i próchnicy zębów, mają działanie antytoksyczne.

🥛 Od wieków bułgarskie kwaśne mleko jest niezmienną, najbardziej charakterystyczną częścią bułgarskiej kuchni.

fot. Elena Mandjukova

Czy też odczuwasz jesienna chandrę w sierpniu? 😳 W Bułgarii taka pogoda się nie zdarza! Jeszcze mamy kilka wolnych termi...
09/08/2023

Czy też odczuwasz jesienna chandrę w sierpniu? 😳

W Bułgarii taka pogoda się nie zdarza! Jeszcze mamy kilka wolnych terminów, z piękna pogodą również we wrześniu 😉

Więcej informacji znajdziesz w linku poniżej ⤵️

W Polsce pogoda nie rozpieszcza plażowiczów, dlatego może warto już pomyśleć o przyszłych wakacjach w Bułgarii? 😏Tempera...
31/07/2023

W Polsce pogoda nie rozpieszcza plażowiczów, dlatego może warto już pomyśleć o przyszłych wakacjach w Bułgarii? 😏
Temperatura wody 25 stopni, temperatura powietrza 30 ☀️☀️

A na dobry wieczór mamy dla Was małego kraba z plaży 😃

Link do oferty znajdziecie w komentarzu ⤵️

24/07/2023

Najbliższa plaża - zatoka w Durankulak 😉

Woda dzisiaj miała prawie 26 stopni 🏖️

Mamy jeszcze wolne terminy w sierpniu na wakacje last minute, ofertę znajdziesz w komentarzu poniżej ⤵️

Szukasz spokoju, słońca i ciepłego morza - to wszystko możemy Wam zagwarantować podczas pobytu

W Polsce jeszcze przed a w Bułgarii już po żniwach 🚜🌾 ostatnie traktory pełne ziarna zjeżdżają z pola 😃
12/07/2023

W Polsce jeszcze przed a w Bułgarii już po żniwach 🚜🌾 ostatnie traktory pełne ziarna zjeżdżają z pola 😃

10/07/2023

Mały koliber w naszej lawendzie 😃

Dzisiejszy lokator 😉
30/06/2023

Dzisiejszy lokator 😉

Widoki z drogi 😉 Zapraszamy do Bułgarii!
23/06/2023

Widoki z drogi 😉
Zapraszamy do Bułgarii!

Address


9567

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Agroturystyka w Bułgarii posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Agroturystyka w Bułgarii:

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share