Šumava & Bavorský les

  • Home
  • Šumava & Bavorský les

Šumava & Bavorský les Šumava & Bavorský les (Bayerischer Wald),
diskusní prostor pouze (!) pro Šumavu & Bavorský les

Tyto FB stránky nemají žádnou spojitost s jakoukoliv cestovní kanceláři.

28/10/2022

Hotel Rixy na Špičáku,
Informace z Plzeňských Listů,
ze dne 02. 06. 1892, tedy právě před o málo více než 130 lety!!!

K výletu klubu čes. obchodníků na Šumavu.
Jelikož ředitelství stát. drah odřeklo povolené snížení jízdného a za příčinou větší frekvence na dráhách nemožno zvláštní vlak vypraviti, pojedou účastnici osobním vlakem o 6. hod. ranní za ceny obyčejné.

Výlet na Šumavu.
V neděli, dne 5. června uspořádá Klub českých obchodníků v Plzni a československá obch. beseda společný výlet na Šumavu, k čemuž se přihlásilo na 300 osob.

Z Plzně vyjede se o 3. hod. ranní. O 9. hodině je snídaně u Prokopa, načež se jde na Černé jezero, pak Čertovo jezero a výtokem téhož na Špičák, kde bude společný oběd v hotelu Rixy a u Prokopa.

Při obědě koncertuje kapela Ostrostřelců klatovských.
Po obědě jede se do městyse Eisensteinu, Eisenthalu, na Waldhaus, Debrník, k Velké jedli a zpět do Eisensteinu; odkud se jede zpět do Plzně. Výlet ten bude zajisté velkolepý a překrásný.

K výletům na Šumavu dovolujeme si upozorniti zvláště na nově zřízený hotel zdejšího pana architekta Rixyho, který byl právě včera otevřen a je vším opatřen, co může sloužiti k pohodlí obecenstva. Velmi milý dojem činí na hosty úplně slovanská úprava hotelu, sály, krby, nábytek slovanského slohu atd.

Z hotelu p. Rixyho na Špičáku je přerozkošný rozhled na Šumavu a ve vlahém letním vzduchu Šumavském je pobyt zde nad míru příjemný a osvěžující. Na byty je velmi mnoho přihlášek. Odporučujeme výletní toto místo na letní pobyt na Špičáku co nejvřeleji.
Prospekty illustrované dostati lze
u p. arch. Rixyho v Havlíčkově ul. v Plzni.

Nový poštovní Úřad zřízen byl na Špičáku v hotelu Rixy. Příštím rokem bude též telegrafní úřad otevřen.

28/10/2022

Ze Šumavy
Následující příspěvek byl publikován
v Národních Listech, dne 09. 08.1889, tedy zhruba před 133 lety.
Velice populární herečka pražského ND Marie Bittnerova (1854-1898) zemřela při porodu svého prvního potomka.
_________________________

Z Černého jezera na Jezerní stěně vypouští se každoročně větší část vody z příčin hospodářských. Vytékající voda žene se velikým proudem po Jezerní stěně dolů k Jezerní myslivně a dále k Bystřici; nad pěknou cestou od Špičáku (u Prokopa) k Jezerní myslivně spadá mezi skalami, hustým lesem porostlými pod most přímo pod spádem tím dále vedoucí, odráží se od skal, pění se a šumí mohutně; a při září sluneční v rozmanitých barvách se třpytí.
A takový čarokrásný pohled, takový přerozkošný požitek měli jsme před několika dny, neboť knížecí nadlesní pan Komárek z Eisensteinu letním hostům na Špičáků u Prokopa (mimo jiné) laskavě sdělil, kterého dne a v kterou hodinu stavidla u Černého jezera se vytáhnou.

I spěchali jsme všichni v určitou dobu k vodopádu, jak praveno, překrásnému a dočkavše se prvního, náramně překvapujícího, jak ohromná koule se valícího množství vody, kochali jsme se po několik hodin pohledem, pozorováním, obdivováním stále rostoucího, více a více se pěnícího, stále čistšího a konečně jako křišťál čistého, leskuplného, přes 50 metrů, vysoko po skalinách v rozličných obloucích s rozmanitými nárazy, rachotem řinoucího se proudu a blaženi neocenitelnou rozkoší zpomněli jsme vděčně na spanilomyslného pana nadlesního Komárka a provolali jemu všichni a upřímně: „na zdar!“

Aby však společnost díky své také skutkem projevila, vyzval jeden z hostů přítomné dámy, aby nějaký návrh učinily, jak by se to státi mělo, a tu paní Maruška Bittnerová, tragédka Národního divadla navrhla, aby se ve prospěch Ústřední Matice školské malá sbírka mezi přítomnými učinila, prý tím zajisté také panu nadlesnímu radost spůsobíme.

Návrh ten přijat jednohlasně a radostně a za čtvrt hodiny sebráno 25 zl. pro zmíněný podnik vlastenecký, které administrací „Národních Listů“ odevzdány byly. — Pohoda jest letos zajisté pěkná a Šumava všude, zvlášt pak na Špičáku u Prokopa pro svou rozmanitost, pro množství krásných výletů bližších a vzdálenějších a pro pohodlnost cestování příjemná, krásná, osvěžující.

Jak „provozovali turistiku“ na Šumavě naši předkové v době kdy se začala stavět „železná dráha“ Plzeň - Klatovy - Železn...
23/10/2022

Jak „provozovali turistiku“ na Šumavě
naši předkové v době kdy se začala stavět „železná dráha“ Plzeň - Klatovy - Železná Ruda.
Pro úplnost: První vlak po této trati poprve jel 20.10.1877, tedy před 145 lety.

Následující text byl publikován v populárním klatovském týdeníku Šumavan, dne 20. 03.1875. Text je zcela původní.

Listárna redakce
Nejlepší vycházka na Šumavu byla by z Klatov, poštou přes Nýrsko do Zelené, odtud pěšky k lesníkovi pod Černým jezerem, kde se můžete posilnit a dostanete průvodčího na Jezero a Stěnu jezerní.
Na jezero jdete po úpatí Ostrého a musil byste ze Stěny jezerní jíti po hřebeně Ostrého as 5 hodin než byste dorazil na jeho temeno.

Upozorňujem Vás na velkolepé práce na dráze Plzeňsko-klatovsko-eisenšteinské pod Špicbergem, kamž byste mohli na zpáteční cestě zaměřit. Temnější tunel bude nejdelším v Rakousku.

Celou cestu vykonáte z Klatov za dva dny. Nocovat bylo by nejlépe u zmíněného lesníka pod Jezerem, kde jsou dobré pstruhy, a v hostinsi p. Fuchse v Eisensteině.

Arberhütte, bavorská samota (součást Bayerisch Eisenstein) nacházející se nedaleko od silnice (E53) Bayer. Eisenstein – ...
16/10/2022

Arberhütte,
bavorská samota (součást Bayerisch Eisenstein) nacházející se nedaleko od silnice (E53) Bayer. Eisenstein – Zwiesel. Od česko-německé (Bavorské) hranice „co by kamenem dohodil“. Využili jsme nádherného počasí (09.10.2022) a opět jsme se vrátili na nám dobře již známá místa.

Bavoři nás příjemně překvapili. Od naší poslední návštěvy se lokalita velice „vylepšila“.

Odtud lze „vyrazit“ na Velký Javor; tady to vyžaduje mít ale poněkud dobrou fyzičku.
Po silnici se dostanete pěšky nebo na kole také např. až na známou lokalitu Brennes. Přitom Vás může doprovázet hukot horského potoka Teufelsbach, který mj. napájí také tři propojené rybníčky v Arberhütte.

Podzim 2022 v Železné RuděNádherná sobota i neděle 09. 10. 2022, na Železnorudsku. Ráno v 8.00 hod. pouhých +5 st. C  Pa...
15/10/2022

Podzim 2022 v Železné Rudě

Nádherná sobota i neděle 09. 10. 2022, na Železnorudsku.
Ráno v 8.00 hod. pouhých +5 st. C Pak to už ale začalo; celý den „počasí takové jaké na Šumavě má být“.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––
Měl jsem již nějakou dobu v plánu absolvovat okruh pro turisty-pěšáky, který by začínal v Železné Rudě u železničních závor, resp.
u místního hřbitova a pokračoval Debrnickou alejí až k rozcestí: Ferdinandovo údolí – Rota PS.

Debrnická lipová alej, nebo snad prof. Jaromír Šámal (1900-1942) svým článkem v Národních Listech z r. 1932, mne inspiroval k tomu abych po nějaké době, tato místa opět navštívil.

Autor tohoto článku s názvem: „Původce šumavské reservace“ připomíná české veřejnosti velké zásluhy hohenzollernského lesmistra Julia Komárka, o zachování šumavské přírody dalším generacím a pozdější vznik přírodní rezervace v okolí šumavských jezer. Jeho přičiněním vznikla i známá lipová alej vedoucí k zámku na železorudském Debrníku.

Právě tato alej by podle univ. prof. Jaromíra Šámala mohla nést, alespoň z piety, jméno českého vlastence, lesmistra Julia Komárka ( 1844 – 1919).
Bohužel, dnes se stromy aleje již ale nachází v naprosto neutěšeném stavu, včetně silnice; zámek byl před mnoha lety zbourán, v jeho býv. okolí je mírně řečeno nepořádek.

Zajímavostí je příbuzenský vztah rodin Šámalů a Komárků.
JUDr. Přemysl Šámal, byl otcem prof. Jaromíra Šámala a také kancléřem T. G. M. a Edv. Beneše.
Kancléřova sestra Marie byla manželkou Hohenzollernského lesmistra Julia Komárka (1848-1919).
Ten měl dva syny, Ivana, univ. prof. Julia Komárka a dále dceru Jelenu.

Na šumavském Špičáku, pod býv. hotelem Rixy, pokračuje stavba byt. domu. Místo, kde stal kdysi hotel Rixy, nyní dobře sl...
15/10/2022

Na šumavském Špičáku,
pod býv. hotelem Rixy, pokračuje stavba byt. domu. Místo, kde stal kdysi hotel Rixy, nyní dobře slouží jako parkoviště nejen pro stavbaře nedalekého staveniště.

29/09/2022

Možná, že jsem následující příspěvek, který byl v klatovském týdeníku Šumavan publikován (před 138 lety), 16. 02. 1884, zařadil příliš brzy.

Led z pralesů šumavských,
který vytvořen byl na jezerech Černém a Čertovu, zůstával každého roku nevšímán a zůstaven účinkům teplých paprsků slunečních, které jej na jaře opětně měnily
v to, z čeho jej mrazy utvořily, ve vodu. Že by ohromné spousty ledu, jež každého roku pokrývají tato dvě světoznámá jezera, mohly se také zpeněžiti, nikomu snad ani nenapadlo, ba ani správě statků kníž. Hohenzollerna, jemuž náleží Černé jezero, ani panu Fuchsovi, jemuž náleží Čertovo jezero.
Teprve letos — kdy nepovedlo se Moraně matičku přírodu tak tvrdě uspati a pak v plášť sněhový a ledový ji ukrýti, jako v dobách minulých, — po ledě lačnící majitelé pivovarů, sládci, řezníci, cukráři a t. d. veškerý um svůj sbírali a přemýšleli, odkud by jaký led, velepotřebný pro výrobky své, jímž jindy začasté, majíce jej hojnosť, plýtvali, dostali. V nouzi té veliké, poskytující špatné vyhlídky do příštího léta, zpomenuto konečně na pověstná jezera šumavská, přesvědčeno se o tom, zda-li snad i zde, vždy studené Šumavě, nebyla zima teplá, a když shledána obě jezera pokryta ledem, čistým jako křišťál a studeným jako — inu jako led, tu rozlehl se jásot tak nehorázný, že otřesením vzduchu na některých místech kůra ledová popraskala a tu opětně napadlo tloušťku ledu změřiti. A tak shledáno na Černém jezeře 48 cm, na Čertovu pak 39 cm.
O zásoby ty nastalo ovšem ihned dělení; odebéře pak měšťanský pivovar v Plzni prozatím 300 vagonů a pivovar v Dobřanech 50 vagonů, oba z Čertova jezera. Z Černého jezera zásobí se ledem pivovar firmy „M.H. Russ a spol.“ v Klatovech, který odebéře 70 -100 vagonů. Doprava počala již ve čtvrtek dne 14. t. m. a to z Čertova jezera děje se na vozech do stanice Špičáku, z Černého jezera ale po saních.
Tak konečně zpomenuto i v zimě na „Šumavu“ a zpeněžen led druhdy bezcenný, jímž by se mohla celá Praha zásobiti a lidu Šumavskému poskytnuta práce a výdělek. Dnes objevily se první fůry ledu šumavského v městě našem, i rozumí se, že obdivovány byly jako nedávné záře na nebi západním.

21/09/2022

Z Národních Listů, dne 20.07.1898, tedy před 124 léty.
Na úpatí Špičáku

Z deníku výletníka
___________________________________________

Eisenstein! Nějaká minutka zastávky! O půl desáté večer na cestě přes Mnichov do Kostnice, nezbývá mnoho času na rozmýšlenou. Rychle tedy z vozu ven! Ale třeba si dát podepsati jízdní lístek od přednosty stanice, že náhle přerušují jízdu, aby lístek neztratil platnost. Kde pak je pan přednosta? Není ho viděti. Snad spí. Ptám se, volám; nikde nic. Konečně mi česká služka sděluje, že p. přednosta stojí vedle mne. Je to strážník domku. Má tu hodnost náčelníka stanice. Pěkná hodnost! Obřadnost s jízdním lístkem šťastně vyřízena. A co teď? Kam se mám obrátit? Jsem sice už v krajině německé, ale pořád ještě v Čechách. Snad se najdou také dobří lidé, s kterými se po česku dohodneme. A konečně i mezi nejzuřivějšími Germány snad nepůjde o hlavu! „Dobří lidé, prosím vás, kde pak tu možno nocovat?“ oslovuji muže a ženu táhnoucí ruční vozík a na něm zavazadla.
Osser! odpovídá muž. Oser je sousední hora u Špičáku, ale že bych tam mohl nocovat, jsem pochyboval. Spustím tedy samospasitelnou. Ale nové zklamání. Buď je má němčina chatrná nebo jejich. Nerozumíme si. Opakuji znovu svoji otázku.
„Ptá se, kde že by mohl zůstati přes noc“ vysvětluje žena svému průvodčímu, patrně manželi.
Ah, tak! on na to. „To tedy jděte do hostince u Böhmerwaldu“.
Teď teprve jsem si povšiml. Cesta je osvětlena elektricky. Elektřina zde, uprostřed hor a lesů. „Jsou ti Němci o hezký hon před námi“ přemítám u sebe, „takový kout zastrčený a svítí elektřinou!“
Ale, konečně se všecko vysvětluje. Hybná síla je tu laciná, vody se značným spádem všude dost.
V hostinci „u Šumavy“ nechtěli rozuměti česky. Nezdržoval jsem se tedy ani dost málo v hostinské místnosti, a ihned jsem se odebral do svého pokoje.
„Ale vy jistě umíte česky“ obracím se ke služce, která mi na cestu svítí.„Jak by ne!“
„A odkud pak jste?“
„Z Klatov“
„Jak jste tu dlouho?“
„Teprv dva měsíce“.
„A jak se Vám daří?“
Holka má co snášet, že neumí německy. No, panenko, jen nezapomeň, až se naučíš a nezakládej si mnoho na tom, až budeš umět!
Rád bych byl spal jako když člověka do vody hodí, ale nešlo to. Počalo se rozednívati, stojím u okna. Velkolepý pohled! Hory, lesy, stráně, louky a mezi tím domky ze dřeva sroubené. Na vrcholcích mlhy! Bude tedy po výletu, bude-li pršeti! Rychle do šatů, posnídáš a hajdy ven do boží přírody a do vzduchu nezfalšovaného, nepřečmuchaného!
Paprskové sluneční počali pronikati závojem a nálada duše hned je slavnostní. Co to? Kříž, kolem něho několik prken! Na každém umrlčí hlava a nápis. Ten a ten, člověk takový a takový, odpočíval na prkně k velikému zármutku těch a těch, zemřel a odešel do lepšího života. Některá prkna stojí, jiná ztýřelá leží na zemi, nápis deštěm omyt. Prkna se staví na cestě ku hřbitovu, nejčastěji v lese pod stromem. Zvláštní strašidelný dojem.
Obyčej prý přišel z Bavor. Zdejší lid jest po svém způsobu nábožný. Tu kaplička, v ní lavice pro šest osob, nic víc, nic míň! Oltáříček hrubě a nevkusně vyřezávaný ve slohu barokovém a na něm mnich. Drží v pravé ruce na knize jakéhosi panáčka. Smyslu figurek jsem nerozuměl.
O něco dále! Malá kaplička 180 centimetrů vysoká, krytá destičkami nehoblovanými na způsob stříšky. V ní výklenek a v tom panenka Maria uprostřed umělých květin neuměle dělaných a zasazených do 2 lahviček s vignetami a nápisem: „Allerbeste englische Lederappretur“ (nejlepší anglický lak na kůži). Stoupám výše. Se všech stran sem zaznívají zvonky bravu, na pastvu se beroucího, ne valně melodické (znějít na mnoze tak, jako když dítě tluče lžicí do plecháče), ale souhrnem pěkný dojem působí.
„Mládenečku, jdu dobře na Špičák?“ Pasáček se na mne dívá jako na Číňana. Neumí česky! Dozvěděl jsem se od něho, kde je Špičák, kde Pancíř, kde Fallbaum, kde Jezerní stěna, kde Debernik, kde Osser, kde Javor, kudy jiti k Černému a kudy k Čertovému jezeru. „Umíš psát?“ „Neumím“. „Kolik je ti let?“ „Třináct“. „Nechodil jsi do školy?“ „Chodil. Číst umím.“
Moc toho asi také nebude, co umí, ale patrně si na tom zakládá. Villa Josefinka, Hotel Rixy, villa Bednář, Pension Prokop, villa bezejmenná, vše na úpatí Špičáku! Překvapeni! Jsem najednou uprostřed čistě české společnosti. Hosté teprve vstávají, ale já, ranní ptáče, už jsem vykonal pěknou procházku. V letě bývá tu vše obsazeno. Přihlášky už nyní docházejí. A návštěva bude patrné vždy větší a větší.
Pan Prokop právě pronajal na 6 roků prostranný hotel Rixyův. Ceny jsou mírné. Pokoje lze dostati od 7 zl. týdně výše.
Jeden nocleh 1 zl. až 1 zl. 20 kr.; studentské přenocováni 30 kr. Strava je dle lístku česká, domácí, levná.
Vybídl bych rád naše lidi, aby si dopřáli sem výletu, ne-li už delší pobyt v této utěšené krajince. Sklamán nikdo nebude.
Škoda, že sám tak brzo musím odjeti. Mám ještě 5 hodin času do odjezdu vlaku. Vzhůru tedy k Čertovému jezeru! Doufám, že tento můj pobyt na úpatí Špičáku není poslední.

18/09/2022

Volební osudí tisíc metrů vysoko

V 38. týdnu t. r. se konají v Česku, samozřejmě také na Šumavě, volby do zastupitelstev obcí.
V katolickém politickém týdeníku „Čech“ vyšel v soboti 18. března, 1911, tedy před 111 lety, zajímavý článek. Následně jej uvádím bez komentáře, zcela v původním znění.
––––––––––––––––––––––––––––––––––
Německá Šumava šla těchto dnů k volbám
Křesťanští sociálové, němečtí liberálové a soc. demokraté pustili se v zápas o chudý lid ve vesnicích, městečkách a samotách. Na Šumavě leží ještě starý sníh, těchto dnů napadlo ¾ m sněhu nového, cesty jsou zaváty, někde musí z komínů vystrčiti bidlo s věchem, aby se poznalo, že pod sněhem jsou lidské příbytky, lidé jsou doma, děti nejdou do školy, kněz a lékař přicházejí jen v nejdůležitějších případech. Zimní Šumava jako by ležela mrtva pod bílým příkrovem.
Ale zdánlivou mrtvolu vzkřísil povel: „K volbám!“ A lidé ve vysokých botách a s holemi vypravovali se dolů do kraje, vyslechnout si volební schůzi, podívat se na kandidáta, uradit se.
Nejčileji ve volebním zápasu vedli si sociální demokraté. Nečekali, až voliči přijdou k nim, ale šli k voličům. Volební fond vyndal několik stovek a soc.-demokratičtí poslanci opustili teplou Vídeň a vydali se na studené hory, sešli se sem úředníci různých pokladen, placení řečníci a agitátoři a chodili od stavení ke stavení. Zima, sněhové závěje, vzdálenost osad až 20 km., nic nevadí.

Musí se dokázati, že soc. demokracie jest dědičkou odumřelých stran měšťáckých. Tedy chutě k dílu a za každou cenu! A rudý Napoleon válčil s ruskou zimou a sněhem na české Šumavě.
Agitátoři měli svou cestičku už prošlapanou: několik měsíců před volbami docházel na Šumavu zadarmo „Arbeiter-Ztg.“ asi týdten pak před samou volbou přinesl poštovní posel do těchto zastrčených krajů na 70 000 letáků.

Velmi zajímavé čtení: „Ubohý, chudý lidě, od lidí i přírody opuštěný — soc. demokracie, spasitelka národů a matka chudých, přichází k tobě. Aj, ty dřevorubče, ty lesní dělníků! Dřeš se za pakatel na knížecím, viď, na celých šest dní chodíš do Bavor do práce a co z toho všeho máš ? Četnou rodinu a velkou bídu.
Co je tvého ? Tvá sekera, tvé mozoly, tvůj tvrdý chléb a brambory a tvůj pot. Jsi otrokem v cizí službě. Otroky byli tvůj otec, děd, praděd ... teď však bude jináče. Jako radostné poselství z nebes přichází k tobě zvěst, že sociální demokracie, ta velkolepá, silná, mezinárodní republika chudých a nešťastných, si vzpomněla i tebe, ty ubožáku šumavských hvozdů. Soc. demokracie přichází k vám, dřevorubci, domkáři, dělníci, a praví: „Přináším vám blahobyt. A jaký? Máme program, dle kterého nebude chudých a nebude nesmírných boháčů na světě. Půda, cesty, role, budou náležet všem, továrny, železnice, doly budou všech, majetek se znova rozdělí tak, aby každý měl. Na venkově budou — až provedeme svou — sami statkáři: každý bude míti kus lesa, louky, pole, výstavné stavení. Obce a stát budbu chudým, starým, sirotkům, dělnému lidu svou pokladnu míti stále ote-vřenou... nebe budě už na zemi! А k tomu potřebujeme maličkosti: tvého, voliči, hlasovacího lístku. Dej nám jej a máš svou a svých dětí budoucnost zajištěnu. Občane, vol sociálně-demokraticky!“
Můj Bože! Rád bych viděl ten kámen, kterým by tyhle sliby nepohnuly! A když ještě se dodá důvěrně: „Převrat už brzy nastane ! Chystejte si provazy na nové změření pozemků! Největší páni, co dali všeobecné hlasovací právo, jsou s námi a chtějí, aby nastaly nové poměry. Litr piva budě za pět krejcarů a uzenáč za dva krejcary“ — kdo by z toho nevědomého, ubohého, hladového lidu takovýmhle lákadlům odolal? A která strana může podobný rajský med slibovali?
A tak se stalo — jak libuje si „Arbeiter-Zeitung“ — že na Šumavě, na té hornaté, světa vzdálené, zasněžené Šumavě přibylo soc.-demokratických voličů místy o 80—100%! Na Šumavě ještě věří evangeliu rudých apoštolů, dole v rovině se hemží nevěrci.
Ve Filipsdorfu, ve výši 1 100 m, volili šmahem soc.-demokraticky.
Neprorazili, ale budou se těšiti: Při nových volbách zvítězíme, a potom ta studená, nevlídná Šumava rozkvete v krajinu tropickou, zámožnost bude všeobecná, práce málo, pojištění pro všecky případy... Rudé sluníčko políbí Šumavu a její hvozdy.

Zdraví Trojanus.

07/09/2022

Podzim na Šumavě

Letošní podzim, ten astronomický, začne později, až 23. září. Meteorologický již ale panuje od 1. září.
V osobním archivu jsem našel článek o Šumavě, který byl publikován v Pondělníku RÁNO, Nár. Listů, v říjnu r. 1930, tedy před 92 lety. Dokumentuje dobu, kterou prožívali na Šumavě tehdy naši předci. Doba to jistě nebyla vůbec jednoduchá; vlastně stejně není ani ta kterou právě prožívají na Šumavě dnes.
__________________________________________

Krásným, pěkným a stálým počasím je podzim na Šumavě, jak hlásá jedna z brožur pojednávajících o těchto místech. Zlákáni prospektem, odjedete na Šumavu. Když i tato přednost někdy zklame, věřte, je možno brouzdati se hlubokými lesy i za značného lijáku.
Příroda vám tak připraví pohled jindy krytý a nedoceněný, pohled na přelévající se jezero. Černé jezero totiž, které v době nedávné zaznamenávalo úbytek vody a to dosti značný, za stávajících dešťů stouplo, takže voda přelévala se přes silnici směrující na Ostrý, Jezerní Horu, Bílou Strž i vedoucí k chatě státní, kde je možno v klidu a pěkně u kamen vysušiti oblek i prádlo. Šumava v této části má jednu vadu, která dá se odstraniti, nebudou-li vyjížděti na Šumavu také kazisvěti jimž značky velkým nákladem pořizované nejsou svatými. Mnohé jiné značky pak věkem jsou zašlé a tak nevíte, zda je to barva zelená či žlutá. Pak ovšem cesta, která by se podle správného značkování absolvovala za malou chvilinku podle názvosloví tamního lidu může trvati i pět hodin.
Krásné výstupy, pohodlné cesty, téměř jak na Petřín, jsou předností pro ty, kdo těžko zápolí se srdcem. Turisté dobří i procházející si najdou zde své partie.
Na všechna jezera, krásná a malebná, působíci hlubokým dojmem a uklidňujícím znavené, je nejkrásnější východisko ze Železné Rudy. Tento městys, rozložený na hranicích bavorských, má rok od roku stoupající tendenci návštěvníků. Letošního roku hlásilo se 71 078 oproti loňskému roku, kdy dosaženo počtu 64 000. Z cizinců je největší počet návštěvníků z Německa. Tato data jsou velmi zajímavá a sice proto, poněvadž téměř ve všech letoviskách v letošní sezoně byl zaznamenán úbytek hostí. Přichází se tak rok od roku na chuť Železné Rudě.
Má, to veliký význam pro naše hraničáře kteří čerpají posilu pro další život v této výspě němectví. Je velikou chybou, jestliže však naši lidé přinášejí sem způsoby, které nesrovnávají se s povinností českého člověka. V krámech, v hotelích, domluvíte se všude česky. Ovšem byl by německý majitel hotelu sám proti sobě, kdyby začal sám mluviti česky. A právě naši lidé mají ve zvyku, přestože němčinu dokonale neovládají, mluviti jen „samospasitelnou“.
V záplavě německých místností jsou však také české hotely. Jedním z nejznámějších je hotel „Praha" (majitel Jar. Lukavský). V čele jídelny tohoto hotelu je veliká karikatura otce menšin, posl. dr. Fr. Lukavského. Pokladničky na Sokol. N. J. P. a školu jsou dokladem, že není tu zapomínáno na ty kdož pomoci potřebují. Železná Ruda vábí návštěvníky po celý rok. Její klidné, horské ovzduší posiluje zdravé, churavým pak zdraví vrací. Máte-li možnost uvolniti se v těchto dnech, kdy slunko zase vykukuje, zajeďte tam. Vezměte s sebou knihy, šatstvo pro hraničáře a budete vidět, jak zjasní se jim tvář.

Vycházka do okolí Hojsovy Stráže, 17.08.2022Po několika letech jsme se opět vydali na stejná místa, kde se kdysi nacháze...
05/09/2022

Vycházka do okolí Hojsovy Stráže, 17.08.2022

Po několika letech jsme se opět vydali na stejná místa, kde se kdysi nacházel věhlasný místní pivovar a dále kaple.
Tak tady se řádně vše změnilo. Dokladem jsou přiložené obrázky.

Procházka „Z Hojsovy Stráže (obce) na nádraží Hamry-Hojsova Stráž“Mám pocit, že poslední dobou poněkud zanedbáváme Hojso...
05/09/2022

Procházka „Z Hojsovy Stráže (obce) na nádraží Hamry-Hojsova Stráž“

Mám pocit, že poslední dobou poněkud zanedbáváme Hojsovku a její okolí. Mnoho se tady změnilo, lze říci, že k dobrému.

Na nádraží se dostanete (bohužel) po kvalitní asfaltce. Pravděpodobně cestou potkáte několik aut, které míří právě na nádraží nebo do některého z domků u cesty.

Na samém nádraží se právě pracuje na objektu, který již toho dosti pamatuje. Původně se tady nacházela, kolem r. 1928, česká menšinová škola. O této škole psaly ve své době i Národní Listy.

Další její historii právě detailněji zkoumám. Dokonce tady po nějakou dobu byla ve „Škole v přírodě“ moje žena, jako plzeňská žačka. Co zjistím se dovíte na těchto stránkách.

Dne 18.08.2022

Z historie Juránkovy chaty na SvarohuDne 3. září 2022. se koná na šumavském Svarohu, v místě býv. Juránkovy chaty, 13. Č...
26/08/2022

Z historie Juránkovy chaty na Svarohu

Dne 3. září 2022. se koná na šumavském Svarohu, v místě býv. Juránkovy chaty, 13. Česko-německé setkání. Organizátorem této akce je již tradičně Destinační spolek Železnorudska.

Následující příspěvek, jehož autorem je dr. Otakar Brauner, mapující předválečnou historii Juránkovy chaty s názvem: „K požáru staré a projektu nové Juránkovy chaty na Jezerní stěně“ byl publikován v r. 1932 v oficiálním periodiku českých lyžařů, „Zimní sport“.

Jeho dlouholetým šéfredaktorem byl Ivan Komárek, starší bratr prof. Julia Komárka, rodáka ze Železné Rudy. Ten řadu let zastával také různé funkce ve vrcholových orgánech Svazu lyžařů RČS.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Budou-li někdy psány dějiny plzeňského lyžaření, bude míti čestné místo v nich Jezerní Stěna nad Černým jezerem, jejiž obliba a důležitost pro plzeňské i západočeské lyžaře je nesporná.

Již v dobách našich lyžařských průkopníků tj. před čtvrtstoletím byl těžce pociťován nedostaek úkrytu a zavětří na exponovaném hřebenu Jezerní stěny. Č. Ski klub se uchopil iniciativy a postavil v r. 1922 ochrannou chatu, později Juránkovou nazvanou, po obětavém svém funkcionáři.

Chata se vždy plně osvědčovala, skýtajíc ochranu a přístřeší všem, kdož ho potřebovali, ať to byl lyžař, turista neb neznámý dřevorubec. Během desetiletí a zvláště v posledních letech, počal Č. Skiklub v Plzni uvažovati o rozšíření jejím nebo vybudování nové, vhodnější, neboť stará chata svému poslání nedostačovala.

Tato otázka stala se letošním nenadálým požárem Juránkovy chaty aktuální. Výbor Skiklubu dlouho uvažoval o různých návrzích nadšenými přáteli vypracovaných, až konečně se přiklonil k návrhům stavitele Ing. O. Prokopa z Plzně.

Valná hromada, v říjnu 1931 konaná, schválila zásadní provedení plánů, podle nichž nová chata má poskytovati příjemný útulek co největšímu počtu návštěvníků na krátkou dobu odpočinku a občerstvení po výstupu. Teprve v druhé řadě má chata skýtati návštěvníkům možnost hromadného ubytování přes noc.

Tento projekt nové Juránkovy chaty je horská chata ladného řešení, dvoupatrová. Přízemí je kamenné, vše ostatní dřevěné. Toto bude chrániti ostatní části budovy před vlhkostí, ať je vyše sněhu jakákoliv.V prvem patře bude velká místnost restaurační jež lehce pojme 100 návštěvniků.

Pod touto, v přízemí, bude kuchyně, spojená s restauraci jedním nebo dvěma výtahy na dopravu jídel. Přízemí bude zděné z kamene. Vchod do chaty bude v závětří. Hned u vchodu bude místo pro odloženi lyži a pokoj pro ubytováni nájemce, spíž a zásobárny.

Podkroví, vlastně 2. patro, obsahovati bude čtyři pokoje s větším počtem lůžek. V části střechy, nad podkrovím, bude ještě malý pokoj se dvěma lůžky.
Původně byla určena stará Juránkova chata, nyní lehlá popelem, pro úpravu a mazání lyží. Měla byti k nové chatě připojena chodbou.

Dřevěna kostra budovy a stropy budou pobity ohnivzdornymi isolačnimi deskami heraklitovými, zvenku budou stěny ošalovány prkny a pobity šindelem, aby bylo v chatě teplo.

Náklad na chatu bude činiti asi 160 000 Kč. Veškerý stavební materiál nutno dopraviti podle nařízení Státní správy lesů a statků již v zimě na saních aby se cesty nepoškodily. Vybudováni chaty je otázkou peněz, podaři-li se Skiklubu sehnati plný nebo přibližně plný obnos, bude státi nová chata již příštího roku v létě.

Doufejme, v zájmu našich lyžařů a v zájmu poněkud zaostalé možnosti ubytovací na naší milé Šumavě, že se tak stane zcela určitě již příštího roku.

Na Špičáku, pod býv. hotelem Rixy, se staví bytový dům ...Současný stav (15. 08. 2022
22/08/2022

Na Špičáku, pod býv. hotelem Rixy, se staví bytový dům ...

Současný stav (15. 08. 2022

21/08/2022

Dobytí Šumavy

Ant. Bašta (1885-1922) byl pražský rodák, národnostně velmi silně založená osoba; v r. 1904 vstoupil do služeb N.J.P (Nár. Jednota Pošumavská). Zabýval se zejména hohenzollernským Štockem na Vysočině. Příspěvek byl publikován ve Věsníku N.J.P. v r. 1921.

Je autorem mj. prvního „Turistického průvodce Šumavou“, vydaného N.J.P.

Jako velký znalec Šumavy napsal mnoha zajímavých článků s dobovou šumavskou tématikou. Po převratu v r. 1918, krátce působil ve Státním pozemkovém úřadu.

Citovaný v příspěvku, Vácslav Vlček (1839-1908), je autorem knihy „Černé jezero, románu mladého srdce“, jehož poutavý děj se odehrává rovněž na Železnorudsku, mj. kolem známé Jezerní myslivny. Kniha je digitalizovaná, původně byla publikovaná na pokračování ve Vlčkově Osvětě. Určitě se bude líbit zejména mladým ženám a dívkám.

_______________________________________________

Ofensivní název tohoto článku nesváděj shovívavého čtenáře k domněnce, že autor, chce organisovati ozbrojené sbory proti německým horalům, obývajícím ony lesy, které pokrývají rulový a žulový trup staré matky Gabrety.

Autor jest veden myšlenkami zcela mírumilovnými a dokonce estetickými, jak se čtenář dočte z dalších řádků. Ovšem, jak u něho ani jinak býti nemůže, jest jeho mírumilovnost podšita červenobíle a estetické sklony jeho dokonce červenomodrobílé.

Začněme z kraje, jak turisté začínají svou pout po Šumavě. Plešenské jezero, vrásčitá jezerní stěna a na temeni jejím vysoký, ostrý jehlanec. Dílo přírody? Nikoli! Dílo lidských rukou. V této liduprázdné poušti ve výši 1 311 metrů nad mořem sešli se lidé, kteří ze žulových balvanů po temeni Plechého rozesetých natesali obřích kostek, pak je stmelili ve vysoký jehlanec a místo kdysi mrtvé a němé promluvilo. Ústy vlastními? Řečí svou vlastní? Nikoli! Ústy rodáka z Horní Plané, německého spisovatele, z jehož děl vtesány jsou věty do žulového jehlanu. Temeno jezerní stěny plešenské mluví k tobě, synu této země, německy. Nemusilo tak býti. Mohl zde státi památník český. Ale v roce 1876, kdy jehlan stavěn, nevědělo se u nás o Šumavě skorem ničeho. Po vesnicích hrál mladý Kopecký krvavé hry „Loupežníci v českých lesích“, kterýmižto lesy míněna Šumava (titul jest z německého „Die Räuber im Böhmerwalde“) a nesloužil tím valně propagaci šumavské turistiky.
První vnikli do nitra Šumavy Vrchlický a Heyduk, za nimi F. A. Šubrt, který také účinnou svou propagací dal základ české šumavské turistice. V té době (letech osmdesátých) byly Pláně a Paseky mezi Zdíkovem a Kvildou ryze české a jen ruku stisknout potřebovaly. Poněmčily se německou školou jen proto, že jsme o nich nevěděli. Dnes známe už každý kout Šumavy. A známe také ona místa, která dle příkladu Jezerní stěny plešenské čekají, až přijde ten, kdo jím ústa rozváže a dá jim promluviti svým jazykem. Kdo přijde dříve, ten vtiskne jim svou řeč, ten jich dobude. Budeme prvními či posledními?
Sejdeš-li s plešenské jezerní stěny ať přes Třístoličnou k Světlickému stavu, nebo k jezeru a odtud neschůdnou sice ale tím romantičtější roklinou Jezerního potoka, zastavíš se u pozoruhodného díla lidského ducha a rukou. Svodnice.
Tak nazývá se průplav dřevní, počínající na svahu Třístoličné, obcházející celé pohoří plešenské a spojující povodí severomořské s černomořským. V délce 57 a půl kilometru nese průplav své vody a vůle člověka zjednala mu cestu nitrem hory Plavče, zbudovavši zde tunel 420 m dlouhý. Ve chvílích, kdy pařížský lid hnal útokem na tvrdé zdi Bastilly, roku 1789, roku francouzské revoluce, zde v hlubokých a neschůdných lesích podnikaly tvrdé paže českých dělníků mohutný útok práce, útok, který neničí a neboří, ale který buduje a tvoří.
Zde stojíme na břehu Svodnice, nad dílem lidí přes sto let mrtvých a nikde upomínky na tyto dobyvatele Šumavy. Což jest zde, v kraji žuly, nouze o balvany? Jeden by stačil. Postavil bych jej na břeh průplavu a vtesal do něj nápis na pamět budovatelů Svodnice. Nikoli na pamět šlechtice, který platil mzdu, nikoli na pamět toho, kdo z krumlovského zámku stavbu řídil, ale na pamět skutečných pracovníků od inženýra až po rozvažeče štěrku. Dílo jejich mlčí o svých původcích. Dejme mu promluviti!
— Prameny Vltavy! Jaké jsou, čtenáři, tvé představy o nich? Naslouchal jsi zbožně nádherné symfonické básni Smetanově „Vltava“, četl jsi pěknou knihu Chalupného o této řece, znáš nadšenou ódu Heydukovu a blížíš se proto se zatajeným dechem k místům, kde se rodí nejkrásnější česká řeka. Jaké zklamání! Zpustlý lesní kout, místo přirozeného pramene jímka kdysi vyzděná, dnes zbažinělá, snad skutečný pramen Vltavy, snad nikoli. Máš pocit nejistoty. Místo mrtvě mlčí a ty chceš, aby k tobě mluvilo, aby se k tobě hlásilo, aby ta prýštící zde Vltava hlásila se veřejně a hlasitě k sobě samé. A opět chtěl bych zde v této pralesní samotě viděti veliký žulový balvan, jehož nápis by mluvil k tomu, kdo sem vstoupí. „Velikému opěvateli Vltavy, jemuž jedinému bylo dopřáno slyšeti tajemný hovor této řeky.“ Tímto nápisem v balvan vtesaným chtěl bych uctíti paměť Bedřicha Smetany u kolébky řeky, která jej nadchla k nesmrtelnému dílu. Kdo pomůže přivaliti balvan?
— Četl jsi, čtenáři můj, šumavské romány Klostermannovy? Chtěl bys pohleděti tváří v tvář kraji, o němž ti Klostermann vyprávěl? Tož za mnou ze Sušice přes Rejštejn k ústí Křemelné a odtud dále překrásným Povydřím ke Slavníku (Windischberg) a Otihlavě (Antigl). V právo i v levo za skalními srázy vysoko na horských pláních jsou horalské statky a chaty, v nichž vyvíjel se ději Klostermannových povídek a románů. Cesta po břehu Vydry, nejkrásnější šumavská cesta vede tě Klostermannovým krajem. Chtěl bys té cestě dát jméno, přemýšlíš a připadáš na totéž jako já a četní jiní se mnou: Cesta Klostermannova. Ale tobě nestačí, že sám ji tak nazýváš a že ji tak zovou jiní. Chtěl bys, aby tento křest byl proveden slavnostně za burácení vyderských vodopádů a ostrým dlátem do žulové stráně nad cestou, kde by toto jméno bylo vtesáno a volalo naší řečí ke všem, kdož tudy procházejí myslíce na Klostermanna či jen na svou radost nebo stesk. Cesta pod Otihlavou zanikne, ty přeběhneš svěží louky u Otihlavského dvorce, po můstku vystoupíš ke Vchynickému průplavu, dojdeš Modré a dále ke hranici proti toku horní Otavy kráčíš na Březník (Pürstling). Stojíš tváří v tvář hájovně, v níž se odehrál Klostermannův román „Ze světa lesních samot“. Ty to víš, ale tisíce jiných neví, že tato šindelová hájovna jest v české literatuře zvěčněná perem romanciera Šumavy. Pro tyto tisíce jiných bude ona červenobílá tabulka, kterou spolu, čtenáři, přibijeme letos na průčelí hájovny a na níž bude tento nápis: Pod tímto krovem odehrál se děj Klostermannova románu „Ze světa lesních samot.“ Dnes březnická hájovna mlčí; pak bude mluviti řečí daleko slyšitelnou a naší.
— Od Jezera plešenského k Černému a Čertovu jsou tři dny cesty, ale my tuto vzdálenost překonáme rázem. Jdeme nádhernou horizontální cestou a nemůžeme se nasytiti překrásnými výhledy na jezero. V duchu, vděčíme za tyto rozkošné chvíle tomu, kdo zbudoval onu geniálně založenou cestu. Kdo to byl? Až se nám podaří upevnit i na rulové skále nad Černým jezerem nápis „Komárkova cesta“, němá skála promluví a dosvědčí, že tvůrcem cesty, té byl Julius Komárek, lesmistr bystřického panství, jenž dovedl si ve službách Hohenzollernů zachovat svůj český charakter i pracovati otevřeně ve prospěch české turistiky. V době, kdy ještě Komárkových cest nebylo, bývalo za léta živo v Jezerní myslivně. Zde se rodila šumavská turistika. To byla stanice na cestě k Jezeru a na Jezerní Horu. Zde byl Vrchlický, Heyduk, Vlček a stará pamětní kniha myslivny mohla by prozraditi další odvážlivce let sedmdesátých a osmdesátých. Mladý šumavský turista neví, čím byla Jezerní myslivna poutníkům do nitra Šumavy a poněvadž tento mladý muž samozřejmě čte jiné autory nežli Vácslava Vlčka neví také, že tento tvůrce první české r***e napsal sladkobolný román „Černé jezero“, jehož děj klade sem do Jezerní myslivny, na břehy jezera a Jezerní Horu. Knihy „starých pánů“ se dnes nečtou, ale pobyl-li kdo v těchto místech, rád sáhne po Vlčkově „Černém jezeru“ a přes to, že jest zapřisáhlý modernista, trpělivě přečte aspoň ony pasáže, které jednají o myslivně a jejím okolí. A s trpělivostí když dočetl, řekne jistě se mnou: „Sem do čela Jezerní myslivny dáme tabulku s nápisem „Tento dům jest dějištěm románu Vácslava Vlčka Černé jezero“. Zamlklá Jezerní myslivna promluví, český chodec půjde kolem, přečte nápis a; hlavou zakývne jako díkem za pozdrav pronesený v jeho mateřštině.
– Nesčetná jsou místa na Šumavě, která chtějí promluviti a čekají, až jim ústa otevřou. Jděmež proto od místa k místu, pátrejme, co chtějí a mohou nám říci a vtiskněme každému z nich řeč svou, svůj vlastní jazyk. Tak dobudeme Šumavy nikoli sice hmotně, ale duchovně a ona bude naše i tehdy, když pod střechami na jejích úbočích bude dále hlaholiti tvrdý bavorský dialekt.

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Šumava & Bavorský les posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Šumava & Bavorský les:

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Travel Agency?

Share

My story

… k těmto FB stránkám Podle mých představ, nyní už ale také z vlastní zkušenosti, měly by být místem neformálního apolitického diskuzního fóra o Šumavě a Bavorském lese, o jejich přírodě, zajímavých místech, tamních obyvatelích a jejich kulturním dědictví, o tom, jak žili kdysi a nyní. Tímto mám na mysli jako hlavní, stránky Šumava & Bavorský les a dále naučnou stezku, NS z Hamrů na Ostrý.

Nejedná se o stránky, které by se měly v budoucnu pyšnit stovkami diskutujících. Převládat by měl spíše odborný charakter jednotlivých příspěvků a samozřejmě pozitivní vztah všech zúčastněných k přírodě a oběma uvedeným regionům. Veškeré informace by měly být užitečné ale i těm, kteří mají pouze cíle ryze turistické. Tyto FB stránky nemají žádnou spojitost s jakoukoliv cestovní kanceláři.

Osobní stránky, Josef Růžička, by měly týkat především mých hlavních, osobních zájmů, např. obecně historie, klasické hudby, divadla, architektury, výtvarného umění, fotografování, ... Je to rovněž místo pro prezentaci zajímavostí ale také i běžných problémů mého města, Plzně, kterou mám velmi rád.

Zajímají mne samozřejmě také technické obory; vystudoval jsem strojní inženýrství. Sport (fotbal, hokej, házená) důležitá složka mého života, má své samostatné místo na jiné sociální síti, twitteru (@josruzicka_tw). Mým oblíbeným fotbalovým mužstvem je a vždy bude kdo jiný, Viktoria Plzeň.