Putujemo Srbijom

Putujemo Srbijom Putujemo Srbijom je stranica koja prikazuje sve lepote naše Srbije, možete slati vaše fotografije

Beograd...
18/06/2021

Beograd...

08/10/2020
Arheološki lokalitet Viminacijum, pored Požarevca u Srbiji ponovo je privukao pažnju javnosti otkrićem kostiju više mamu...
28/06/2020

Arheološki lokalitet Viminacijum, pored Požarevca u Srbiji ponovo je privukao pažnju javnosti otkrićem kostiju više mamuta.

Prije tri godine na ovom prostoru pronađen je potpuno očuvan skelet mamuta, za koji se procjenjuje da je živio prije 400.000 do milion godina. Nedaleko od kostiju novootkrivenih mamuta, pronađene su i nove grobnice sa zlatnim predmetima.

„Prostor ugljenokopa Drmno, osim spomenika iz doba Rimske imperije, otkriva i tragove života pre više stotina hiljada godina“, rekao je naš novinar Nebojša Grabež koji je posjetio ovu lokaciju.

Posljednja otkrića, međutim, rasvjetljavaju nešto bližu prošlost. Rudarski bager koji je raskopavao teren udario je u neočekivanu prepreku - dugačku kost, presječenu na dva mjesta.

„Ona se videla u profilu kao, praktično, dva kružića. Tek je dalje širenje ovog iskopa pokazalo da se iza tih kostiju nalazi mnogo, mnogo više... Kosti nogu, kljove, pršljenovi, itd", objasnio je arheolog Nemanja Mrđić.

Nova vrsta

Paleontolozi procjenjuju da tragovi pripadaju vrsti staroj 60.000 godina i da je riječ o prepoznatljivim vunastim mamutima. Ubjedljiv dokaz za to bila je kljova.

„Koju smo, evo, istražili do sad metar i 85 centimetara. Još uvek zalazi u profil tako da ne znamo njenu konačnu dužinu zato što iskopavanja idu jako sporo. Ovaj sediment lesni je jako tvrd. Radovi idu mic po mic, ali sigurno napreduju", naveo je arheolog Ilija Danković.

Svaki dalji pomak govori o novim otkrićima, a više obilježja ukazuje na prisustvo nove jedinke mamuta.

„Nemoguće je da jedan mamut bude dužine 30 metara, jer nije poznato dosad u nauci. Eto nama prilike da u narednim mesecima pomno istražimo prostor. Nisam siguran, kako me arheološki nerv vuče, da će to biti jedinih pet ili šest mamuta na ovom prostoru, ja sam siguran da će se ovde dešavati još mnogo, mnogo interesantnih stvari", tvrdi direktor Viminacijuma Miomir Korać.

Prije tri godine na ovom lokalitetu pronađen je potpuno očuvan skelet ženke mamuta, atrakcije Viminacijuma, pod imenom Vika.

Iskopana je u sloju pijeska na dubini od tridesetak metara. Pretpostavlja se da je živjela prije 400.000 do milion godina, da je imala glatku kožu, bila visoka četiri i po metra i teška blizu 10 tona.

„Ukoliko se ispostavi da su pretpostavke arheologa tačne, Viminacijum bi mogao da zauzme značajno mesto na mapi naučno-turističkih atrakcija i da dodatno unapredi svoju turističku ponudu", kazao je naš novinar.

Rimski imperatori

Najupečatljivije mjesto antičkog grada i vojnog utvrđenja, koje je štitilo Imperiju od upada barbarskih plemena, svakako je Mauzolej sa odlično očuvanim ostacima tadašnje arhitekture.

Nije bilo rimskog imperatora koji nije posjetio Viminacijum, a upravo na tom mjestu sredinom trećeg stoljeća sahranjen je Hostilijan.

„On je jedan od osamnaest rimskih imperatora koji su rođeni na teritoriji Srbije. Dakle, to je jedan podatak koji je izvanredan. To je četvrtina rimskih imperatora, sa cele teritorije rimskog carstva, iz svih perioda", objasnio je Korać.

Viminacijum je tokom prošle godine posjetilo blizu 80.000 turista, a ova brojka bi mogla da bude znatno veća ukoliko zaživi planirana ruta "Putevima rimskih imperatora", koja bi trebalo da objedini dvanaest postojećih nalazišta starog Rima u Srbiji.

Izvor: Al Jazeera

Mamut park...
28/06/2020

Mamut park...

Obilazak Viminacijuma...
28/06/2020

Obilazak Viminacijuma...

23/06/2020
Yes...
22/06/2020

Yes...

https://youtu.be/DY8yhmUUTfM
22/06/2020

https://youtu.be/DY8yhmUUTfM

Snimanje,tonska i video montaza,obrada i priprema materijala: ''NOLIMIT PRODUCTION'' Beograd Tekst: Dragana Arsenijevic Tekst citao: Nikola Pantovic Tehnicka...

16/06/2020

Svečanom akademijom i naučnom tribinom "Svetogorski i hilandarski monah Sveti Sava" u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti obeležava se 800 godina od posvećenja Save Nemanjića za prvog srpskog arhiepiskopa, a prvoprestolni manastir Srpske pravoslavne crkve bila je Žiča.

Manastir Žiča sa crkvom Vaznesenja Gospodnjeg nadomak Kraljeva, spomenik je kulture od izuzetnog značaja.Svetinja u istoimenom selu Žiči podignuta trudom Save Nemanjića, prvog studeničkog igumana oko 1215. oslikana je sedam godina kasnije.

Žiča je 1219. postala prvo sedište srpske arhiepiskopije

"Sveti Sava je otišao u Nikeju koja je u to vreme bila prestonica velikopoljuljanog Vizantijskog carstva. Zatražio je audijenciju tadašnjeg cara Teodora Laska i ondašnjeg patrijarha, oca Manojla. Srpska crkva je tad oslobođena grčke vlasti, proglašena je za samostalnu i postala je autokefalna. To je najveći trenutak u istoriji Srpske pravoslavne crkve", priča monahinja Doroteja, sestra Manastira Žiče.

Stefan Nemanja, rodonačelnik dinastije Nemanjića koja je Srbijom vladala dva veka i njegov sin Sava Nemanjić, utvrdili su identitet našeg naroda i duhovno i kulturno.

"Utemeljivač pravoslavlja i osnivač i srpske države i srpske crkve. To nikad ne smemo da zaboravimo, tu simfoniju između Svetog Save kao državnika i Svetog Save kao teološkog pravoslavca", ističe ernolog Dragomir Antonić.

Sava Nemanjić je gotovo do kraja života bio vezan za žičku lavru.

Svetinju koja je jedinstvena u Evropi jer je jedino mesto gde je krunisano sedam kraljeva iz dinastije Nemanjića, počev od Stefana Nemanjića Prvovenčanog do Stefana Uroša Trećeg po svetinji prozvanog Stefan Dečanski

16/06/2020

Manastir Manasija...

Palić
15/06/2020

Palić

Address

Belgrade
11080

Telephone

+381616034060

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Putujemo Srbijom posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Videos

Share