08/01/2024
Ех, да само знате каква се борба водила за монопол над зачинима у прошлости! Брутални окршаји сваке врсте с посебним нагласком на такозвани психолошки рат! ⚔️🪴💥
Арабљани који су вековима контролисали трговину зачинима, били су велики мајстори креирања ове маштовите, застрашујуће пропаганде, а све у циљу да престраве конкуренцију. Тако су измислили застрашујућег пернатог људождера цинамологуса - монструм птицу која наводно своје гнездо прави од штапића цимета у крошњи циметовца. 🌳🦅😱
Колико је цинамологус био убедљив чувар арабљанског монопола над циметом несумњиво најбоље показују бројне средњовековне минијатуре у европским рукописима на којима је приказана ова цимет-птица, љубитељка људског меса, како елегантно седи у свом миришљавом гнезду.
Можда нама овај древни облик психолошког рата делује смешно, али човеку прошлости је цинамологус изазивао озбиљну страву. Још кад се неки виспрени дотеривач приче сетио да дода да берачи цимета могу да приђу циметовцу искључиво огрнути тешким волујским кожама отпорним на оштри кљун митске птице, страх је постао још "опипљивији"!
Дуго је требало да Европљани схвате како је у питању само мит изаткан у убојитој борби за превласт над трговином зачинима.
📷Средњовековна минијатура са представом берача цимета који се спрема да отера цинамологуса удобно смештеног у гнезду на врху циметовца, 15. век, Библиотека Морган, Њујорк; Савремени берач цимета пажљиво засеца кору циметовца како би приступио унутрашњем слоју миришљаве биљке од које се добија добро знани зачин изузетне ароме, 21. век, Вијетнам.