09/06/2017
Културна блага Борског округа
Музеј Лепенски Вир, недалеко од Доњег Милановца, код села Бољетин, налази се у склопу археолошког комплекса Лепенски Вир. Подигнут је поред измештеног локалитета Лепенски Вир, који представља светски значајан локалитет, стар 9000 година.
Лепенски Вир, по коме је цела једна мезолитска култура добила име представља изузетно значајно и у много чему јединствено праисторијско налазиште. На овом локалитету, који је интензивно насељаван од 6300. до 5500. године пре нове ере, издвојена су насеља која припадају мезолиту и раном неолиту. Открића која се везују за мезолит чине Лепенски Вир изузетним.
Плански подизана насеља са стаништима и светилиштима трапезоидне основе, некрополе које указују на посебне погребне ритуале, монументалне скулптуре од камена, као и бројни покретни налази од кости и камена, сведоче о томе да је ово налазиште представљало не само насеље, већ и сакрални центар. Најпознатији налази су скулптуре и жртвеници направљени од облутака, од крупнозрног пешчара, нађени заливени кречњачким малтером у подовима кућа, најчешће уз огњиште. Према ономе што приказују, скулптуре се могу поделити на фигуралне, са представама људског лика, и орнаменталне скулптуре, декорисане мотивима меандра, рибље кости и плетенице.
Лепенски Вир је истраживан између 1965. и 1970. године, у оквиру пројекта Ђердап I. Археолошка ископавања заједнички су организовали и спровели Народни музеј у Београду, Археолошки институт, Републички завод за заштиту споменику културе Републике Србије, Завод за заштиту споменика културе у Нишу и Центар за археологију Филозофског факултета у Београду. Археолошким истраживањима руководио је др Драгослав Срејовић.
Поред локалитета подигнут је музеј, који је у саставу Народног музеја од 1978. године. У јуну 2011. године, на месту некадашње зграде музеја, отворена је нова модерна грађевина, Центар за посетиоце, према пројекту архитеката Синише Темеринског и Марије Јовин, из Републичког завода за заштиту споменика културе Републике Србије.
У новој згради, осим самог локалитета који је главни и централни експонат музеја, у чијој презентацији су постављене и копије монументалних скулптура на места налаза, могуће је видети и нову поставку. Она презентује мезолит и неолит самог локалитета Лепенски Вир, укупно преко 100 експоната (употребни предмети - оруђе и алатке, накит, жртвеници, скулптура, неолитска керамика), а укључује и реконструисане начине сахрањивања на Лепенском Виру и холограмску реконструкцију кућа са Лепенског Вира.