02/12/2024
Tenerifė: žvilgsnis į istoriją ir dabartį
Atsiradimas ir ankstyvieji gyventojai
Tenerifė yra viena iš Kanarų salų, esančių Atlanto vandenyne, netoli šiaurės vakarų Afrikos pakrantės. Sala yra vulkaninės kilmės, jos formavimasis prasidėjo maždaug prieš 12 milijonų metų. Vykstant ugnikalnių išsiveržimams, sala palaipsniui įgavo dabartinę savo formą. Didžiausias išsiveržimas, suformavęs dabartinį salos pavidalą, įvyko prieš maždaug 3 milijonus metų, kai susiformavo didžiulis kalderas, kuriame dabar yra Teidės ugnikalnis.
Pirmieji žmonės, kurie apsigyveno Tenerifėje, buvo guančiai – berberų kilmės tauta iš Šiaurės Afrikos. Jie apsigyveno saloje apie 200 m. pr. m. e. Guančiai gyveno izoliuotai, buvo suskirstyti į devynias mažas karalystes, vadinamas menceyatos. Jų pagrindinė veikla buvo žemdirbystė, gyvulininkystė ir žvejyba. Guančiai taip pat gamino įvairius molio ir akmens dirbinius bei užsiėmė tekstilės gamyba. Jie garbino dievus, tarp kurių svarbiausias buvo Achamanas – visatos kūrėjas. Guančių visuomenė buvo gerai organizuota, su savo įstatymais ir tradicijomis.
Ispanų atradimas ir užkariavimas
Tenerifę atrado ispanai XV amžiaus pabaigoje. Pirmasis dokumentuotas salos atradimas įvyko 1494 metais, kai į ją atvyko Alonzo Fernández de Lugo vadovaujama ekspedicija. Nors ispanai greitai užkariavo kitas Kanarų salas, guančiai atkakliai priešinosi ir Tenerifė liko nepriklausoma dar keletą metų. Tik po kelerių metų kovų ir dviejų pagrindinių mūšių (Aguere mūšis 1494 m. ir La Laguna mūšis 1496 m.), ispanai galutinai užkariavo Tenerifę 1496 metais. Tai buvo paskutinė iš Kanarų salų, kurią užėmė ispanai.
Po Aguere mūšio, kuris buvo vienas iš svarbiausių ispanų ir guančių susirėmimų, ispanai pasiekė didelę pergalę, tačiau pasipriešinimas tęsėsi. Galiausiai, po La Laguna mūšio, guančių pasipriešinimas buvo galutinai palaužtas. Tai leido ispanams pradėti kolonizaciją ir įvesti savo valdžią saloje.
Po užkariavimo
Po ispanų užkariavimo Tenerifės gyvenimas smarkiai pasikeitė. Guančiai buvo pavergti ir priversti krikštytis, o sala tapo Ispanijos karalystės dalimi. Kolonizacija ir europiečių atvežtos ligos labai sumažino guančių populiaciją. Ekonomika pradėjo keistis, buvo įvesti nauji žemės ūkio metodai, plėtojama vynuogininkystė ir cukraus gamyba. Sala tapo svarbiu prekybos centru tarp Europos, Afrikos ir Amerikos.
XVII ir XVIII amžiuose Tenerifė buvo svarbus prekybos ir laivybos centras. Vietinė ekonomika klestėjo dėl vyno ir cukraus eksporto. Per šį laikotarpį Santa Cruz de Tenerife uostas tapo vienu svarbiausių uostų Atlanto vandenyne. 1706 metais įvyko didelis Garachico ugnikalnio išsiveržimas, kuris sunaikino miestą ir jo uostą, bet nepaisant šios nelaimės, ekonomika ir toliau augo.
XIX amžiaus vystymasis
XIX amžiaus antrojoje pusėje Tenerifė pradėjo pritraukti turistus dėl savo švelnaus klimato ir gražios gamtos. 1885 metais buvo įkurtas Tenerifės turizmo draugija (Sociedad de Fomento y Turismo de Tenerife), siekiant skatinti salos turizmą. Pirmieji viešbučiai buvo pastatyti XX amžiaus pradžioje, pritraukiant pirmuosius turistus iš Europos. Pavyzdžiui, 1890-aisiais metais Puerto de la Cruz tapo pirmuoju tikru kurortu saloje.
Tuo metu taip pat prasidėjo reikšmingos ekonomikos diversifikacijos pastangos. Žemės ūkis liko svarbi sritis, bet augo ir kitų sektorių svarba, tokių kaip prekyba, transportas ir paslaugos. Pirmoji geležinkelio linija tarp Santa Cruz de Tenerife ir La Laguna buvo atidaryta 1901 metais, pagerinant transporto ryšius saloje.
XX amžiaus pokyčiai
XX amžiaus viduryje ir antroje pusėje Tenerifė išgyveno spartų turizmo sektoriaus augimą. 1950-1960 metais buvo pastatyta daug naujų viešbučių, ypač pietinėje salos dalyje, kurioje klimatas yra šilčiausias ir saulėčiausias. Playa de las Américas ir Los Cristianos tapo pagrindiniais kurortiniais centrais. Tuo metu Tenerifėje taip pat pradėjo atsirasti dideli turistiniai kompleksai ir pramogų parkai, kurie pritraukė vis daugiau lankytojų.
1982 metais Kanarų salos gavo autonominį statusą, suteikiantį joms didesnę savivaldą Ispanijos sudėtyje. 2007 metais Kanarų salų Statutas buvo peržiūrėtas ir patvirtintas, suteikiant dar daugiau autonomijos teisių. Šis laikotarpis taip pat pasižymėjo infrastruktūros plėtra – buvo statomi nauji keliai, oro uostai ir uostai, kurie dar labiau skatino turizmo augimą.
Šiuolaikinė Tenerifė
Šiandien Tenerifė yra moderni ir dinamiška sala, kuri yra Kanarų salų autonominės bendruomenės dalis. Santa Cruz de Tenerife yra salos sostinė ir vienas iš dviejų Kanarų salų sostinių (kitas yra Las Palmas de Gran Canaria). Tenerifė taip pat garsėja savo universitetu – La Laguna universitetas, įkurtas 1792 metais, yra vienas seniausių ir prestižiškiausių universitetų Ispanijoje.
Gamtiniai ištekliai irekonomika
Tenerifė turi įvairių gamtinių išteklių, įskaitant derlingą žemę, tinkamą žemės ūkiui, ir gausius žuvininkystės išteklius. Salos kraštovaizdis yra įspūdingas, su Teidės ugnikalniu – aukščiausiu tašku Ispanijoje (3 718 metrai) – esantys Teidės nacionaliniame parke. Tai yra svarbus gamtos paminklas ir turistų traukos centras. Parkas yra UNESCO pasaulio paveldo sąraše, ir jame lankosi tūkstančiai turistų kasmet.
Salos ekonomika daugiausia grindžiama turizmu, tačiau žemės ūkis ir pramonė taip pat atlieka svarbų vaidmenį. Tenerifėje auginami bananai, pomidorai, bulvės ir kiti žemės ūkio produktai, kurie eksportuojami į Europą. Salos pramonė apima maisto gamybą, tekstilės gaminius ir lengvąją pramonę. Tenerifės vynai, ypač iš Tacoronte-Acentejo regiono, yra žinomi dėl savo kokybės ir unikalumo.
Demografija ir turizmas
Šiuo metu Tenerifėje gyvena apie 930 000 žmonių. Sala yra viena iš tankiausiai apgyvendintų Ispanijoje, turinti aukštą gyvenimo kokybę. Santa Cruz de Tenerife ir La Laguna yra didžiausi miestai, kuriuose gyvena dauguma gyventojų. La Laguna, kuri yra UNESCO pasaulio paveldo sąraše, garsėja savo istoriniu centru ir universitetu.
Turizmas yra pagrindinis ekonomikos sektorius. Kasmet Tenerifę aplanko daugiau nei 6 milijonai turistų, daugiausia iš Europos. Turistai atvyksta dėl saulėto klimato, gražių paplūdimių, įspūdingo kraštovaizdžio ir turtingos kultūros. Svarbūs turistų traukos objektai yra Teidės nacionalinis parkas, Loro parkas, Siam parkas, Garachico miestelis ir kiti gamtos bei kultūros objektai. Be to, sala siūlo įvairias pramogas, tokią kaip žygiai, nardymas, banglenčių sportas ir kultūriniai renginiai.
Reikšmingos datos ir įvykiai
1494-1496: Tenerifės užkariavimas, ispanų.
1706: Garachico ugnikalnio išsiveržimas, sunaikinęs miestą ir jo uostą.
1792: Įkurtas La Laguna universitetas.
1833: Kanarų salos buvo padalintos į dvi provincijas – Santa Cruz de Tenerife ir Las Palmas.
1885: Įkurta Tenerifės turizmo draugija.
1901: Atidaryta pirmoji geležinkelio linija tarp Santa Cruz de Tenerife ir La Laguna.
1936-1939: Ispanijos pilietinis karas, kuris turėjo didelį poveikį salos gyvenimui.
1950-1960: Pradėtas intensyvus turizmo sektoriaus plėtojimas.
1982: Kanarų salos gavo autonominį statusą.
2007: Kanarų salų Statutas buvo peržiūrėtas ir patvirtintas, suteikiant daugiau savivaldos teisių.
Tenerifė šiandien yra moderni sala su išplėtota infrastruktūra, aukšto lygio turizmo paslaugomis ir turtinga kultūra. Sala ir toliau pritraukia lankytojus iš viso pasaulio, siūlydama unikalų gamtos ir kultūros derinį. Tenerifės ateitis atrodo šviesi, nes sala toliau investuoja į tvarų turizmą ir ekonomikos diversifikaciją, siekdama išlaikyti savo unikalumą ir patrauklumą visame pasaulyje.
Boat Rent Tenerife