Wyprawy skiturowe i mtb. Jesteśmy agencją wypraw przygodowych z bazą w Gruzji
19/12/2024
Raporcik z Gruzji zaczynamy od Gudauri. Start wyciągów przewidywany na najbliższą sobotę. Stoki w zasadzie nie są przygotowane na dziś a mogłyby ze względu na wystarczająca ilość ściegu. Jakiś ruch ratraków jest już obserwowany. Ceny karnetów pozostają w zasadzie bez zmian rok do roku (dniówka 70GEL ~105PLN, 6 dni 340GEL, cały sezon 650GEL). Najbardziej interesuje nas i Was oczywiście co się dzieje poza trasą. Niestety nie mamy rewelacyjnych informacji. Śnieg jest ale różnej jakości, często bardzo przewiany, kto był w okolicy wie też że są tu wszędzie duże wulkaniczne głazy, które nie są wystarczająco przykryte na tą chwilę. Można potraktować ostatni śnieg jako bazę. Jest bardzo zmiennie w zależności od wystaw, nie wgłębialiśmy się szczególnie ale kilka niestabilności odczuliśmy na dzisiejszych fokach. Pękanie i osiadanie warstw. Są miejscami duże depozyty z przenoszonego przez wiatr śniegu, głównie wschodnie stoki. Granie miejscami wywiane do skał i trawy. Temperatury dosyć niskie, nocą blisko -10°C, w dzień -3° i ma tak trwać najbliższy czas.
05/12/2024
To jest wioska Ushguli w gruzińskiej Swanetii, położona na wysokości ponad 2000m. Zimą zamieszkuje ją zaledwie kilka rodzin. Nasze ulubione miejsce w tym regionie na skitury. Dlaczego? Po pysznym śniadaniu naklejamy foki, otwieramy drzwi i idziemy wprost na turę a po południu zjeżdżamy na kolację. I tak kilka dni pod rząd. Będziemy tam od 22 lutego. 23 lutego startuje również Freeride World Tour na stokach okolicznego Tetnuldi. Tam też będziemy. W tle najwyższy szczyt 🇬🇪 Szchara 5193m n.p.m.
Zdjęcie
09/08/2024
Kolejny raz w Kirgistanie i ciągle ogrom możliwości tego nie az tak dużego kraju. Tym razem zaskoczyły bardzo dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe i pełna zima powyżej 4000mnpm. Wysokie góry to większość powierzchni Kirgistanu ale aby podziałać z foki trzeba się nastawić na dłuuugie transfery w dotarciu do miejscowek. Nie jest to dobra destynacja np na tygodniowy wyjazd zimowy, tutaj potrzebne jest kilka tygodni. Latem, trekkingowo już zupełnie inna bajka, można sporo zobaczyć.
07/04/2024
Wiecie co to za góra? Nie wygląda hardkorowo ale trochę trzeba dymać w górę. Co nas bardzo cieszy, można ogarnąć na foce! Kto ma ochotę, trzy tygodnie urlopu i kondycję to w przyszłym roku zapraszamy!
08/03/2024
Przełom lutego i marca w Gruzji przyniósł dobrą pogodę, stabilne śniegi i pro ekipę. Mimo palącego słońca dało się trafić jeszcze głęboki puszek. Odwiedziliśmy nawet meteo 3653mnpm. Nikogo tam nie zastaliśmy. Lodowiec Gergeti w miarę wyrównany. Jak mawiał klasyk 10/10 ✌️
20/02/2024
🇬🇪 Całkiem nieźle wygląda sytuacja śniegowa🌨️ w okolicy ośrodka Gudauri oraz w dolinach na północ w kierunku Stepantsmindy. Śniegu jest całkiem sporo jak na ten okres a w dodatku jest dosyć stabilnie co w rejonie nie jest takie oczywiste. Dodatkowo cieszy fakt, że osób działających w 100% z foki jest mniej niż w poprzednich sezonach. Na minus ceny w restauracjach📈 w samym ośrodku, szczęśliwie sklepy spożywcze dalej stoją 🍑 Gdyby ktoś się wybierał służymy pomocą od zakwaterowania po aktualne warunki bo prognozy się absolutnie nie sprawdzają, nawet te z dnia na dzień.✌️🇬🇪
27/01/2024
Nie wiemy co by musiało się dalej zdarzyć żeby ten sezon w Gruzji był przeciętny...
Cafe Vitamin
24/01/2024
Tak to właśnie wygląda!
09/01/2024
Hej skiturowi i splitboardowi!
Warun w Gruzji jest wyborny a po Waszych mailach i telefonach postanowiliśmy dołożyć dodatkowy termin w Swanetii (lub gdzie indziej).
17.03-24.03 - jedna jedyna data
Zapraszamy spóźnialskich oraz tych co się jeszcze wahają. Czeka na Was znakomita kuchnia, , najwyższe szczyty Kaukazu i najpiękniejsze zakątki regionu. To wszystko w bardzo kameralnej grupie z lokalnym przewodnikiem i w jak zwykle atrakcyjnej cenie!
🇬🇪
08/12/2023
Zima wyjątkowo zaczęła się również w Gruzji. Gudauri dzięki wysokiemu pułapowi oferuje warunki jakich dawno nie było o tej porze roku i już ponad metr pokrywy śnieżnej. Dodatkowo ceny karnetów pozostały na bardzo atrakcyjnym poziomie. Niestety w niżej położonych miejscówkach chwilowa odwilż i deszcze zamiast śniegu. Aktualne warunki: Gudauri -1° lekki opad śniegu, Mestia +7° deszcz, Bakhmaro +7° deszcz, Ghebi (Racza) +2° śnieg z deszczem, Goderzi +4° deszcz. Zimowo pozdrawiamy!
07/12/2023
Akcja serwisowa oraz . Przednie części wiązań oraz bliźniacze mogą wymagać wymiany. Szczegóły znajdziecie na oficjalnych stronach tych produktów. My ostatnio montowaliśmy egzemplarz backland ale okazał się tym z serii bez wady. Swoją drogą bardzo sprawdzone wiązania.
28/04/2023
Niestety tym razem się nie udało wejść na Kazbek. Podjęliśmy decyzję o wycofie z 4650m. Uderzył w nas bardzo silny wiatr a z nim brak widoczności i opad. Wynika z tego, że szczyt nie pozwolił się zdobyć kulka tygodni wstecz. Pamiętajcie, że w górach to nie my mamy ostatnie słowo!
Podziękowania dla Was górscy wojownicy - jesteście super ❤️, naszym hostom, którzy nas gościli 🎪 tym co nas wozili 🛺 ale przede wszystkim tym co pomagali nam zadbać o Wasze bezpieczeństwo 💪🏼! Teraz czas na gruzińskie wino 😄🍷
Unfortunately, this time we did not succeed in reach Kazbek summit. We made the decision to retreat from 4650m. We were hit by a very strong wind and with it a lack of visibility and precipitation. It follows that the summit did not allow itself to be conquered a few weeks back. Remember that in the mountains we are not the ones who have the last word!
Thanks to You mountain warriors - You are great ❤️, our hosts who hosted us 🎪, those who drove 🛺 us but most of all those who helped us take care of your safety💪🏻! Now, its time for georgian wine 😄🍷
🎿 🇬🇪 🇬🇪
26/04/2023
Jesteśmy w przeddzień ataku na Kazbek (5054m). Pogoda, poza małymi wyjątkami zupełnie się nie sprawdza. Bardzo zróżnicowana jak do tej pory, od palącego słońca po opad w każdej postaci. Ciągle dokucza nam silny wiatr, który przenosi masy śniegu, obniża odczuwalną temperaturę ale przede wszystkim zwiększa zagrożenie lawinowe. Wiosna jeszcze tutaj długo nie zagości.
🎿
21/04/2023
Kto chce zdobyć kiedyś ośmiotysięcznik jak ekipa Himalaya Freeride Tour, musi najpierw wejść na coś nieco niższego. Dlatego już jutro rozpoczynamy naszą skiturową wyprawę na Kazbek! 💪⛷🏂
Próba pierwszego zjazdu na snowboardzie z Nanga Parbat 8126m n.p.m.
W czerwcu 2023 roku rusza wyprawa mająca na celu wejście droga Kinshofera na Nanga Parbat 8126m n.p.m. oraz pierwszą w historii próbę zjazdu na desce snowboardowej z tego ośmiotysięcznika, ścianą Diamir. Snowboardzistą, który będzie próbował tego wyzwania jest Ali Olszański, freerider mający na koncie zjazdy na desce najtrudniejszymi żlebami w Tatrach, min. Zachodem Grońskiego, Czerwonym żlebem z Szatana czy Diablim żlebem z Grani Baszt.
Jeśli uda się wejść na Nanga Parbat, w drugiej części wyprawi Ali przeniesie się pod Gasherbrum I 8080m n.p.m. żeby spróbować wejść i zjechać także z tego szczytu.
Historia zjazdów z Nanga Parbat nie jest długa – do tej pory nikt nie zjechał z niej na desce snowboardowej, a tylko cztery osoby na nartach – dwie z wysokości 8025m, jedna z 8070, jedna z 7850. Kopuła szczytowa może w ogóle nie być możliwa do zjechania ze względu na brak śniegu i trudny, skalny teren. Żaden z Polaków nie próbował zjechać na nartach.
Z Gasherbruma I pierwszy zjazd na desce zrobił Marco Car w 1995 roku. Góra nie ma żadnej polskiej próby na desce snowboardowej, ani zjazdu na nartach. Tylko jednej osobie udało się zjechać na nartach ze szczytu, w 1982r. dokonał tego Sylvain Saudan ze Szwajcarii.
Ali Olszański od dziesięciu lat jeździ ekstremalne zjazdy w Tatrach, wytyczył kilka pierwszych zjazdów i jest jedynym snowboardzistą który zjechał uznawany za najtrudniejszy w polskich górach Zachód Grońskiego. Ma na koncie także zjazd z Mont Blanc. Jeździ w Alpy, góry Gruzji, Peru, Islandii czy Bułgarii.
W wyprawie weźmie udział także Piotr Krzyżowski, który będzie działał pieszo. Piotr zdobył w zeszłym roku K2 i Broad Peak, a w 2021 Gasherbrum II oraz ma na koncie cztery z pięciu szczytów Śnieżnej Pantery, w tym pierwsze polskie wejście zimą na Chan Tengri. Należał do zespołu Polskiego Himalaizmu Zimowego, w którego ramach pojechał na wyprawę na Lhotse. Jest ratownikiem GOPR.
Wyprawa będzie działać od połowy czerwca do końca lipca w oparciu o agencję w bazie, bez dodatkowego tlenu i szerpów wysokościowych. Plan zakłada wyjścia aklimatyzacyjne przez pierwsze trzy tygodnie do wysokości obozu IV na około 7200m n.p.m i poznanie drogi oraz możliwości jazdy. "
26/03/2023
Zima w okolicach Gudauri nie zaskoczyła drogowców i śniegu jest jak na lekarstwo porównując rok do roku. Mimo wszystko, ubiegły tydzień był bardzo intensywny i zróżnicowany - szukaliśmy i bomba! Brak widoczności, wymarzony połderday, kilka zjazdów w obrębie lodowca, ćwiczenia lawinowe i ratownictwa, solidne tempo...działaliśmy aż do ponad 4000m. To wszystko dzięki bardzo mocnej ekipie, która ogarnęła te warunki, wymagający śnieg, czasem deszcz i inne problemy 🙃 Ciężko wybrać zdjęcia bo jest ich mnóstwo, mimo braku profesjonalnego fotografa
🎿 🇬🇪
11/03/2023
Kolejna przygoda, tym razem w gruzińskiej Swanetii🇬🇪 dobiega końca😔. Na starcie zmierzyliśmy się z nieprawdopodobnie sytym opadem 🌨️i brakiem widoczności, który przeszedł płynnie w przepiękna pogodę i palące, wiosenne słońce🌞. Mimo dynamiki zmian wszystkie dni spędziliśmy na śniegu. Warunki lawinowe na Kaukazie pozostają trudne i wymagające odpowiedniej wiedzy🏔️
🎿 🇬🇪
28/02/2023
Na półmetku naszej tureckiej przygody...😋😋😋🇹🇷🇹🇷🇹🇷 Góry Kaçkar czyli połączenie Tatr i Alp, wielkie pola śnieżne i też wąskie, strome żleby dla szukających trudniejszych tematów ✌️🤩
Pogoda 🌞 choć trochę ciepło, spisuje się na medal. Sytuacja lawinowa również mogłaby być trochę lepsza. Znalezienie niestabilnych warstw to nie problem ale zwykle nie idziemy na "żywioł" tylko muskamy to, co najlepsze.
Za zdjęcia na tym wyjeździe odpowiada 🥰 Polecamy gościa, jak widać ogarnia 🔥🔥🔥
🎿
19/02/2023
Piękne warunki w Polsce🇵🇱 chwilowo się skończyły. Mieliśmy okazję skorzystać z tego okienka pełnego słońca, śniegu i lodu ale przede wszystkim przygód z najlepszą ekipą 💪🏿💥 Teraz czeka nas transfer na wschód i kontynuacja przygód z naszymi gośćmi. Już za kilka dni zmieniamy pierogi 🥟na 🌯 i widzimy się w 🇹🇷
🎿
Be the first to know and let us send you an email when Caucasus Riders posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.
Połączyła nas pasja do aktywnego spędzania czasu, głównie w górach. Podróżujemy i dobrze się wspólnie bawimy. Nieważne czy na nartach czy rowerze, samochodem terenowym czy na motocyklu, staramy się odkrywać nowe miejsca i pokazywać je później Wam. Ostatnie lata spędzamy na Kaukazie oraz górach Azji, majestatycznych i urzekających, tak odmiennych od tego co znamy w Europie. Jesteśmy pasjonatami sportów alternatywnych, zamiast zamkniętej i dusznej sali zawsze wybieramy leśne szlaki, wysokogórski krajobraz, połoniny czy strome zbocza.
Kim Wy jesteście?
Szukacie nowych doznań, przygód w miejscach mniej spopularyzowanych. Tak jak my, kochacie naturę, potraficie jeździć na nartach albo na rowerze. Nie boicie się zbrudzić i zmęczyć, nie straszne Wam jest spanie w szałasach pasterskich i namiotach. Lubicie przygody a eksploracja nowych terenów daje Wam kopa. Wolicie świeży śnieg od ratrakowanego stoku albo ścieżkę pasterską od szutrowej drogi. Na szczyt dostajecie się o własnych siłach i sprawia Wam to satysfakcję. Tak, jesteśmy bardzo podobni.
Dlaczego my?
Są wśród nas tylko pasjonaci. Chcemy pokazać Wam nowe tereny, dbając o Wasze bezpieczeństwo, cenny czas. Nie nastawiamy się na tak zwaną masówkę, nie robimy wypraw za wszelką cenę, aby odhaczyć. Nie interesuje nas ilość tylko jakość. Uczestnicy naszych wypraw nie są klientami a partnerami. Dobieramy poziom trudności do zaawansowania grupy i uzgadniamy wszystko przed wyprawą, aby każdy mógł wykorzystać swój potencjał maksymalnie. Mamy podstawy do szkolenia (certyfikowani instruktorzy, przewodnicy), dlatego chętnie pomagamy w przyswajaniu nowych umiejętności. Znamy teren dokładnie, dlatego, że większość czasu sami w nim spędzamy. Przede wszystkim nie korzystamy z pośredników, sami organizujemy trasy, koordynujemy lokalnych przewodników, koniarzy, właścicieli pensjonatów, kierowców. Posiadamy swój sprzęt, który wypożyczamy dla tych, którzy chcą spróbować a niekoniecznie są gotowi na zakup własnego, lub z jakichś przyczyn nie mogą z niego korzystać. Dzięki temu, nasze propozycje są w zasięgu każdego a nie tylko nielicznych. Działamy oficjalnie jako gruzińskie biuro z polską załogą w składzie, wprowadzając europejskie standardy, jednocześnie nie zapominając o kaukaskim duchu.