14/11/2024
Jak se chovat u stolu v hotelu.
Věděli jste, že do horké polévky se nemá foukat?
V první řadě byste si měli zapamatovat, že ubrousek není kapesník a že se používá pouze k otírání úst a lícních kostí prstů před pitím. Sklo by se mělo držet za rukojeť. Nikdy nedávejte celou lžičku do úst. Nepřenášejte vidličku z jedné ruky do druhé. Můžete jíst smažené kuře, žebra, vařenou kukuřici s prsty. Pokud od stolu něco potřebujete, požádejte, aby vám to bylo přidáno, místo abyste se natahovali přes stůl.
Od raného dětství nás u stolu učí určitým pravidlům slušného chování. Rodiče nás učili, že je zakázáno mluvit s plnou pusou, že se nemáme mačkat a nikdy nenechávat jídlo na talíři. Naučili vás také zacházet se lžící, vidličkou nebo nožem? Nebo kam by měl být talíř na chléb položen na stole? Rozlišovat sklenici na vodu od sklenice na bílé víno nebo kam odložit nůž a vidličku po dojídání nejsou zrovna věci, které se nám předkládají od dětství, ale věci, které se musíme v určité fázi života naučit. Dobré chování u stolu není jen otázkou zdvořilosti a dobrých mravů. Jakékoli zkušenosti s etiketou u stolu jsou velkým plusem.
Kde a jak s ubrouskem
Když si sednete, vezměte si ubrousek a rozložte si ho přes kolena, bez ohledu na to, zda je papír nebo látka. Musíte si pamatovat, že ubrousek není kapesník a slouží pouze k otírání úst a lícních kostí před pitím, aby se zabránilo náhodnému kouskům jídla na vašich rtech, aby skončily a plavaly ve vaší sklenici. Ubrousek se položí na stůl po dokončení jídla, na levou stranu talíře. Pokud musíte během jídla vstát od stolu, položíte ubrousek na židli.
Nalevo a napravo u stolu
Abyste se nedostali do nepříjemné situace a nevzali vedle sebe chléb nebo vypili trochu jeho nápoje, je důležité vědět, že nápoj je vždy umístěn vpravo a jídlo vlevo. Nebo jednodušeji, vaše sklenice s vínem nebo vodou nebo šálek s kávou je vpravo a talíř s chlebem vlevo.
O držení brýlí
Všimli jste si někdy, jak pijáci drží sklenici? Určitě to nedělají bezdůvodně, ale pro udržení správné teploty a vůně vína. Jinými slovy, aby se víno příliš rychle neohřálo, měla by se sklenice držet za rukojeť.
Chléb a máslo
Zakousnout se do celého kousku chleba nebo housky a celou dobu je potřít máslem ze společné mísy je jedna z nejneslušnějších věcí. Pravidlo velí, že si vezmete kousek másla ze společného pokrmu a položíte ho na k tomu určený talíř a chléb by se měl nalámat, než ho namažete máslem. K roztírání můžete použít speciální rozmetací nůž nebo velký nůž. Při prostírání stolu v moderních restauracích se stále častěji objevuje nádoba s olivovým olejem. Pravidla slušného chování říkají, že byste měli odlomit kousek chleba, který stačí na jedno sousto, a ponořit ho do misky olivového oleje – ale pouze jednou! Olivový olej lze použít i v lahvičce. V tomto případě ji nalijete na podšálek na jednu až dvě lžíce.
Použití příslušenství
Nůž a lžíci držíme vždy v pravé ruce a vidličku jen při vychutnávání jídla, které se nemusí krájet, např. když jíte omeletu nebo míchaná vejce. Odřízněte kousek jídla a vidličkou si ho přineste k ústům. Nepřenášejte vidličku z jedné ruky do druhé. Výjimkou jsou omáčky a různé přílohy jako brambory nebo hrášek. Abyste během celého jídla nehonili hrášek po talíři, můžete použít i nůž.
Horká polévka
Nikdy se nejí hned po uvaření. A polévku nesmíme nikdy chladit foukáním nebo mícháním, pokud je ještě horká! Musíme prostě počkat, až vychladne.
Nikdy nedávejte celou lžičku do úst. Když se chystáte dojíst, můžete talíř zepředu naklonit tak, aby polévka v nejhorším případě skončila na ubrusu a ne na vašich nohách. Když polévku dokončíte, vložte lžíci do talíře, otočte dnem vzhůru, a pokud byla polévka podávána v misce, položte lžíci na talíř.
Kdy můžeme jíst prsty?
Některá jídla nejsou vhodná na vidličku a nůž. Delikátní jídla, která můžete jíst rukama, jsou pečené kuře, žebra, listy artyčoku, vařená kukuřice...
"Sůl, prosím!"
Chcete další misku salátu? Došla vám omáčka? Pokud od stolu něco potřebujete, požádejte o to, aby vám to bylo přidáno, místo abyste se natahovali přes stůl.
Až dokončíš jídlo...
Až dojedete, položte nádobí na talíř vedle sebe, jako by na talíři bylo pět nebo jedenáct hodin. Až budete muset odejít od stolu a hodláte pokračovat v jídle, nastavte nůž na čtyři hodiny a vidličku na osmou tak, aby se křížila uprostřed talíře.
ABC prostírání
Pokud není ubrousek umístěn ve sklenici na vodu nebo uprostřed talíře, měl by být na levé straně.
Vidličky na salát jsou úplně vlevo. Jsou menší než velké vidlice a mají silnější konce.
Velké vidlice jsou největší vidlice na levé straně nejblíže k talíři.
Polévková lžíce je nejvzdálenější částí příboru a je umístěna zcela vpravo.
Velký nůž by měl být umístěn tak, aby čepel směřovala k desce podél jeho pravého okraje.
Hlavním pravidlem, které je třeba pamatovat při používání příborů, je brát je od nejvzdálenějšího k nejbližšímu talíři, jak se jídlo podává.
Talíř na chleba s nožem na máslo je ten, který je umístěn na levé straně talíře.
Dezertní doplňky (dort, sýr nebo ovocné doplňky) jsou umístěny podél horního okraje talíře. Při podávání dezertu je obvykle k dispozici vidlička a lžíce, takže můžete použít obojí.
Když jsou na stole dva talíře, horní je určen na předkrm a spodní, větší, na hlavní jídlo.
Pokud je v nabídce „sýrový tác“, každý dostane talíř navíc a potřebné nádobí. Sýr se obvykle podává jako dezert.
Sklenice jsou vždy vpravo nad příbory, sklenice na bílé víno vpravo, sklenice na červené víno uprostřed a sklenice na vodu vlevo v této skupině skládaných sklenic.