Dobrodošli na otok Lošinj, dom
Apoksiomena, delfinov, borovih gozdov,
sprehajališč, bogatstva vonjev in okusov!
Za vekomaj Vas bo otok očaral s svojimi
lepotami v vseh letnih časih.
Največje mesto na otoku, Mali Lošinj je razglašen za
”Hrvaškega šampiona turizma” za leto 2007,
Veli Lošinj pa za najlepše malo mesto na Jadranu za leto 2008.
Leta 2009 je Mali Lošinj osvojil srebrno medaljo na prestižnem
mednarodnem tekmovanju ”Zlati cvet Evrope”
(Entente Florale Europe).
Veli Lošinj je manjše mestece na vzhodni obali južnega dela otoka Lošinj. Leži na polotoku med dvema manjšima zalivoma,(Veli Lošinj in Rovensko). Veli Lošinj je okoli 5 km oddaljen od Malega Lošinja. Kraja sta povezana s cesto in z lepo urejeno sprehajalno potjo, ki je speljana okoli celega oroka, ob morju pod borovci
Zaradi čistega zraka in ugodne mediteranske klime je otok Lošinj znan po zdravstvenem turizmu za asmatike in kožne bolezni (luskavico). Znan je kot otok vitalnosti.
Vreme in klima
Leta 1892 so spoznali, da je obmorsko podnebje blago in uravnoteženo ter dobro vpliva na ljudi, ki imajo probleme s kožo in bronhiji. Mali Lošinj so razglasili za klimatsko zdravilišče. Mali Lošinj leži v zaprtem pristanišču z borovim gozdom v predulu Čikat, sprehodi skozi kraj so mogoči med najmočnejšo burjo. Temperature januarja so povprečno 7.4 stopinj C. Letno pade okoli 1020 mm dežja, največ v jesenskih mesecih. Mali Lošinj ima zelo veliko sončnih ur in mediteransko klimo. Poletja so vroča in zime so zelo mile.
Kdaj obiskati
Najbolj ugoden čas za obisk Malega Lošinja je od konec maja do oktobra.
Zgodovina
Mali Lošinj se prvič omenja 1388 pod imenom "Malo Selo". Stanovanjske hiše starega mestnega predela so razmeščene kot vrtne hiše, okoli katerih so bujni mediteranski vrtovi. Hiše iz tega obdobja imajo stilne katakteristike poznega baroka. Cerkvi sv. Martina in župnjiska cerkev sta iz 15. stoletja. Koncem 18. in v 19. stoletju se je kraj intezivno razvijal ( trgovina, ladjedelnica, tovarna ribjih konzerv, navtična šola ). Po propadu beneške republike kraju zavlada Avstro-ogrska monarhija. Po letu 1918 pa je M. Lošinj do 1943 pod okupacijo italijanskega fašizma. Po nemški okupaciji je bil kraj dokončno osvobojen 20.4.1945.[2]]
Hrana
Za mesto Mali Lošinj je znana Lošinjska kuhinja z mnogimi mediteranskimi okusi in dišavami na jagnetini. Ljubitelji morske hrane lahko jedo školjke, rake, morske sadeže, razne ribe.
Pijača
Alkoholna pijača: travarica in domače žganje rakija
Vino: rdeče vino lokalne "sorte"
Voda: je pitna
Nakupovanje
Na tržnici ponujajo sadje, zelenjavo,domače izdelke od okoliških kmetov. V ozkih mestnih ulicah so mali butiki, trgovinice. Ob obali pa ulični prodajalci prodajajo nakit, obleke, torbice,.. Nakup je možen v supermarketih
Spodaj si lahko ogledate nekaj znamenitosti Lošinja. Če se nameravate odpraviti na priljubljen otok, si lahko nekaj izmed znamenitosti tudi ogledate.
Gozdni rezervat Ćikat
Mestna hiša v Malem Lošinju
Katedrala sv. Marije v Malem Lošinju
Palača Fritzy v Malem Lošinju
Lošinjski muzej
Cerkev sv. Antona Puščavnika v Velem Lošinju
Hrib Osoršćica
Naravni rezervat za delfine pri Velem Lošinju
Botanični vrt »lošinjskih dišav«
Kula oz. obrambni stolp v Velem Lošinju
Otok Lošinj spada med najbolj priljubljene kvarnerske otoke, čeprav je dostopen samo z ladijskimi privozi. Zaradi izjemne klime je otok zelo zelen in poznan po številnih rastlinskih vrstah iz katerih domačini pripravljajo dišavne vrečice in likerje. Mestece Mali Lošinj je administrativno in gospodarsko središče kvarnerskih otokov, s svojo mešanico zgodovinskih stavb, kulturnih prireditev in naravnih lepot pa je magnet za številne turiste.