30/10/2024
Postojna, Predjamski grad i Ljubljana, 26.10.2024.
Počeli smo lijepom šetnjicom obalom Pivke. Pivka je druga po veličini ponornica na jugozapadu Slovenije, duljine 27 km. Teče Pivskom i Postojnskom kotlinom te ponire u Postojnskoj jami. Razgledali smo i Modrijanov ili Donji mlin i pilu „venecijanku”, malo ispred ponora Pivke.
Mlinski se kotači na tom mjestu vrte već stoljećima. U unutrašnjosti mlina predstavljen je posao mlinara. Na kamenom dovratniku objekta još se vide uklesana godina 1593. i inicijali nekadašnjeg vlasnika mlina Wolfganga Hubera. U prostoru mlina može se pogledati i prigodna izložba O mlinovima i mlinarima koja otkriva zanimljivosti mlinova na Pivki i života mlinara.
Postojnsku jamu nazivaju kraljicom svih Jama. Ona predstavlja jedinstveni krški prirodni fenomen. Sastoji se od kompleksa tunela, dvorana i galerija čija je ukupna duljina preko 24 km. Jamu je otkrio „užigač” Luka Čeč u travnju 1818. godine, za vrijeme pripreme za posjet cara Franje I. i carice Karoline Auguste. Prvih 3,7 km prevezao nas je podzemni vlakić. Jamska željeznica je izgrađena 1872. godine i bila je prva takve vrste u svijetu. Godine 1967. godine nadograđena je i preuređena. Do 1884. godine hodnici unutar Jame su bili osvijetljeni bakljama i petrolejskim lampama. Te su ih godine zamijenile električne lampe koje i danas osvjetljavaju jamu. Nakon vožnje, put smo nastavili pješice. Vidjeli smo prelijepe sige različitih oblika, stalagmit koji izgleda poput Kosog tornja u Pisi,pet metara visok bijeli, blještavi Briljant (simbol Jame), prošli smo Bijelom i Crvenom dvoranom, divili se akustici Kristalne dvorane i još mnogo toga. Vidjeli smo i čovječju ribicu, „zmajevog mladunca”. U jami smo proveli 1,5 sat i izišli iz nje prepuni utisaka. Ali to nije bilo sve :)
Nakon dvadesetak minuta ugodne vožnje našli smo se pred veličanstvenim, slikovitim i tajnovitim,
najvećim špiljskim dvorcem u svijetu. Uklesan je u 123 metra visoku liticu. Upisan je u Guinnessovu knjigu rekorda. Uvrštavaju ga u deset najfascinantnijih dvoraca na svijetu. Zbog romantičnog izgleda mnogi se u njemu vjenčaju. Čuli smo romantičnu legendu o pobunjeničkom
vitezu Erazmu koji je više od godinu dana prkosio opsadi carske vojske. Priča kaže da je, hrabar i nepobjediv, nakon izdaje poginuo – u zahodu.
Prošetali smo oružarnicom, kapelicom, kuhinjom, dnevnom sobom, viteškom dvoranom, vidjeli prostoriju za mučenje i bogatu zbirku srednjovjekovnog oružja i oklopa, pozvonili na Zvono želja. Ukratko, otkrili smo sve čari srednjovjekovnog života. Nije nas začarala samo unutrašnjost. I pogled iz dvorca je predivan.
U Predjamskom dvorcu snimljeno je mnogo dokumentarnih i igranih filmova. Inspirirao je i
Georga R. R. Martina, autora bestselera „Igra prijestolja”. Dvorac je godinama pobuđivao interes lovaca na paranormalno tako da su više p**a istraživane paranormalne aktivnosti unutar dvorca.
Ispod dvorca je druga najdulja slovenska špilja. U špilji se nalazi i tajni hodnik koji vodi na otvoreno. Nekada je to bilo neprocjenjivo sklonište.
Arheološka nalazišta u šupljini svjedoče da je čovjek ovdje živio već u kameno doba. Na ulazu u hodnik nazvan Konjska staja pronađeni su ostatci iz rimskih vremena, a u Hodniku imena potpisi iz 16. stoljeća. Špilja se krajem rujna zatvara zbog zimskog sna kolonije šišmiša kojoj je špilja zimsko stanište.
I,na kraju, prekrasno, kasno, jesenje poslijepodne u sunčanoj Ljubljani. Zajednički obilazak poznatih znamenitosti, a nakon toga samostalno istraživanje brojnih restorana i ljupkih gostilnica :)