05/06/2024
MAGIČNI BALI:
malo novosti, i neobičnosti sa Otoka Bogova 😉
SUTRA!
05.06, u selu Tenganan, jedno od par sela izvornih stanovnika Balija (koji se zovu Bali Aga),
odvija se ceremonija ‘borbe šibljem’ poznata pod imenom Perang Pandan.
Ovako otprilike izgleda atmosfera na taj dan u selu (inače nije uvijek na isti datum, jer Balinežani koriste i prate vlastiti, lunarni kalendar), snimci od prošle godine, sa izleta u selo sa Juricom i Hanom iz Zagreba. 🤗
Selo Tenganan se nalazi na istočnom dijelu Balija, u provinciji Karangasem. Ukoliko ste smješteni u ovom području (recimo u mjestu Candidasa, gdje rijetko smještaj preporučuju agencije, ne znam zašto?), možete lako obići i ovo selo, i niz drugih atrakcija, kao što je vodena palača Tirta Gangga (poznata na Instagramu), hram Besakih (mother temple), Čarlijevu tvornicu čokolade, plažu sa bijelim pijeskom (Bias Tugel, ili Virgin Beach), eventualno hram Lempuyang (ona čuvena ‘vrata svijeta’, ako vam se da čekati par sati, za par fotki! ;-))
A iz ovog područja brže, jeftinije i lakše možete doći do Nusa Penide, što se obično i klasično radi iz Sanura.
Mi živimo ovdje, pa pretpostavljam znamo bolje. 😃 Što je uostalom i za očekivati.
Evo i detalnijih informacija o ovom rijetkom događaju/ceremoniji, koga interesira:
Perang Pandan, također poznat kao Mekare Kare ili Pandanus War, tradicionalni je ritual koji se odvija u selu Tenganan na Baliju, u Indoneziji.
Ritual je jedinstveni oblik izvedbe borilačkih vještina u kojem se muškarci upuštaju u prijateljsku borbu koristeći trnovito lišće pandanusa kao oružje.
Ovaj ritual je značajan dio seoskog godišnjeg festivala Usaba Sambah, koji slavi pobjedu dobra nad zlom. Ritual Perang Pandan simbolizira borbu između sila tame i svjetla, a sudionici se bore kako bi pokazali svoju hrabrost i snagu.
Muškarci koji sudjeluju u ritualu Perang Pandan pripremaju se tjednima unaprijed, oštre lišće pandanusa i vježbaju svoje borbene tehnike. Na dan festivala okupljaju se na seoskom trgu, odjeveni u tradicionalne nošnje.
Borci se upuštaju u borbu, udarajući se međusobno lišćem pandanusa dok plešu uz tradicionalnu glazbu. Unatoč trnovima na lišću, sudionici rijetko zadobiju ozbiljne ozljede, jer je cilj borbe više prikaz vještine i okretnosti nego primjena grube sile.
Ritual Perang Pandan nije samo oblik zabave, već ima i kulturno i duhovno značenje za ljude u selu Tenganan. Vjeruje se da zajednici donosi blagostanje, plodnost i zaštitu, a festival posjećuju i mještani i turisti.
Sve u svemu, ritual Perang Pandan zadivljujući je prikaz balinežanske kulture, prikazujući bogato nasljeđe i tradiciju otoka. Služi kao podsjetnik na važnost očuvanja i slavljenja kulturnih običaja za buduće generacije.
Fotografije i tekst:
Tino N. Bali