Moje Miláno - Katarína, sprievodkyňa po Miláne a širokom okolí.

  • Casa
  • Italia
  • Milan
  • Moje Miláno - Katarína, sprievodkyňa po Miláne a širokom okolí.

Moje Miláno - Katarína, sprievodkyňa po Miláne a širokom okolí. Mojemilano.sk - prvý a jediný blog o Miláne a jeho okolí v slovenčine. Certifikovaná sprievodkyňa pre celé Taliansko.

Sprievodcovské služby po Miláne a širokom okolí. Spoznajte autentické Miláno s miestnou sprievodkyňou - okrem najvýznamnejších symbolov mesta navštívite zákutia, o ktorých často netušia ani domáci, a zistíte, prečo je Miláno “láska na druhý pohľad”. Aby sa táto mnohotvárna metropola nestala len ďalším zárezom na vašej cestovateľskej palici, ale miestom, kam sa budete vždy radi vracať.

Predstavujem úplnú novinku - vymazlený zájazd do miest tzv. zlatého trojuholníka. (Áno, je to až v októbri, ale termín j...
25/01/2025

Predstavujem úplnú novinku - vymazlený zájazd do miest tzv. zlatého trojuholníka. (Áno, je to až v októbri, ale termín je len jeden, tak sa poponáhľajte.)

Miláno, Janov a Turín sú označované ako priemyselné metropoly, no popravde sú to miesta, ktoré sú krásne každé iným a fascinujúcim spôsobom.

Janov, kedysi slávna námorná republika, vonia bazalkou a morom. Je rodiskom Krištofa Kolumbusa, Nicolu Paganiniho aj autora talianskej hymny Goffreda Mameliho. Odtiaľto pochádza džínsovina a pri prechádzkach mestom pochopíte, prečo Janovčania chodia po strechách a mhd-čku majú zadarmo.

Turín má zasa doslova sladké srdce. Vznikla tu tabuľková čokoláda a je to mesto kávy. Tunajšiu špecialitu "bicerin", musíte ochutnať hneď po tom, ako sa prejdete najväčšou tržnicou pod holým nebom v Európe. Povinnou zastávkou je najstaršie egyptské múzeum na svete. Toto mesto očarí francúzskym šarmom, elegantnými pasážami aj množstvom zelene a parkov.

Miláno hádam osobitne predstavovať nemusím, keďže tu o ňom píšem už vyše šesť rokov :)

Spoznajte s našimi skúsenými sprievodcami Severné Taliansko: Miláno, Turín a Janov zájazdy 2025.

Bratislava ani v nasledujúcej sezóne o svoje letecké spojenie s Milánom nepríde. Ide stále o spoločnosť Ryanair, zmena j...
21/01/2025

Bratislava ani v nasledujúcej sezóne o svoje letecké spojenie s Milánom nepríde. Ide stále o spoločnosť Ryanair, zmena je len v tom, že pristanete na Letisku Malpensa.

Tu je teraz zopár praktických rád, ako sa z tohto letiska dostať do Milána.

Oproti Bergamu môžete cestovať aj vlakom, a to priamo z letiska buď na stanicu Cadorna, ktorá leží v tesnej blízkosti milánskej pevnosti Castello Sforzesco, alebo na Stazione Centrale (hlavná stanica). Tam má konečnú aj kyvadlový autobus, ktorý takisto z letiska premáva. (je to na opačnej strane, ako stoja autobusy na letisko pri Bergame)

Vzdialenosť od Milána je rovnaká, ako to bolo v prípade letiska pri Bergame, ceny vlakových aj autobusových lístok zatiaľ takisto.
Ak by sa Vám ale predsa len cnelo za Bergamom, z Viedne sa na Orio Al Serio lieta stále.

V prípade záujmu o sprevádzanú prehliadku píšte na [email protected]. Čím skôr, tým lepšie, kalendár už je celkom plný.

Foto: Moje Miláno - Katarína, sprievodkyňa po Miláne a širokom okolí.

Piatok sedemnásteho je v Taliansku nešťastným dátumom. V tento deň sa neoplatí ani vychádzať z domu, lebo čokoľvek podni...
17/01/2025

Piatok sedemnásteho je v Taliansku nešťastným dátumom. V tento deň sa neoplatí ani vychádzať z domu, lebo čokoľvek podniknete, nemôže to dopadnúť dobre.

V ostatné dni sa odporúča nepodchádzať popod rebrík, neotvárať dáždnik vnútri budovy a neklásť na posteľ klobúk či tašku. Hoci niektorí tvrdia, že rozložený rebrík evokuje trojuholník ako symbol Najsvätejšej Trojice, jeho riskantné podchádzanie je skôr otázkou bezpečnosti. Paradoxne na stornovanie nešťastného gesta musíte znovu prejsť popod rebrík.

Otvorený dáždnik v miestnosti zas môže privodiť chudobu v podobe deravej strechy. Klobúk či tašku na posteľ si odkladal lekár a kňaz pri návšteve umierajúceho, preto pohľad na ne nevzbudzuje pozitívne nálady.

Italiani sú veľmi poverčivý národ, preto sa treba mať takmer stále na pozore aj pri takej bežnej bežnej ingrediencii akou je soľ. Kilo stojí pár centov, a pritom vám môže privodiť nešťastia na tri životy. Ak sedíte za stolom s Talianom, a ten vás požiada o soľ, nikdy mu ju nepodávajte do ruky, ale položte ju na stôl, inak bude vášmu priateľstvu naveky-vekov amen. Keď sa vám, nedajbože, podarí soľ rozsypať, smola vás naisto neminie, rovnako ako zhrozené pohľady prísediacich. Zachrániť situáciu môžete prehodením pár štipiek soli cez plece, ale účinok je sporný. Soľ má ale aj pozitívny význam. V prípade, že potrebujete odohnať nepriazeň osudu a temné sily, dajte si do vrecka za hrsť soli, najlepšie hrubozrnnej, a svet bude hneď ružovejší.

K stolovaniu sa vzťahujú aj ďalšie povery. Nešťastie prináša rozliatie oleja, čo je pochopiteľné, najmä ak liter stál 25 eur. Naopak, trochu vína na obruse nikoho nerozhodí. Treba si doň namočiť prst a naniesť zopár kvapiek za ušné lalôčky. Šťastie vás obdarí širokým úsmevom. Prosperitu vám zaručí aj šošovica konzumovaná na prelome rokov. K stolu si nikdy nesadajte trinásti. Ak sa tomu nemôžete vyhnúť, prestrite a servírujte pre štrnástich. Šťastie či smola evidentne nie sú veľmi dôvtipné a možno ich takto obabrať.

Pozor si dávajte takisto pri výbere darov. Všeobecne platí pravidlo, že ostré predmety, ako sú nože, nožnice, ale tiež ihly či brošne, môžu nadobro rozťať p**o medzi darcom a obdarovaným. Vyhnúť sa tomu možno tak, že obdarovaný symbolicky bodne darovaným predmetom svojho darcu (???) . Ak teda hodláte prekvapiť talianskych priateľov pod vianočným stromčekom sadou krásnych nožov, prehodnoťte svoju voľbu, kým je ešte čas alebo sa dobre zásobte leukoplastom a sterilnými obväzmi.

Samozrejme, v Taliansku fungujú tiež mnohé povery známe aj Slovákom. Nikto rád nevidí ako mu cestu skríži čierna mačka alebo prázdny pohrebný voz. Rozbité zrkadlo aj v týchto končinách znamená sedem rokov nešťastia. Naopak štvorlístok a podkova sú symbolmi šťastia.

Na každé vrece sa ale nájde záplata, ako sa hovorí, a tak sú tu aj elementy prinášajúce radosť, bohatstvo a lásku. Prvenstvo v hitparáde amuletov patrí rozhodne červenej papričke. Je to v podstate malý roh, symbol hojnosti, sfarbený do červena. Pochádza z Neapola, ale funguje celoplošne. Ďalším talizmanom je hrbáč. Ťažko povedať, prečo roztomilé čierne mačiatka nosia smolu, a zhrbený škaredý muž je symbolom prosperity, je to skrátka tak. Hrb vraj znamená ťažobu bohatstva. Kto nájde na ceste kliniec, bude mať celý rok šťastie. Takže, ak sa vám náhodou podarí rozbiť zrkadlo, stačí nájsť následne sedem klincov, a váš život sa vráti do starých koľají.

Významnú úlohu v odháňaní smoly majú aj gestá, sme predsa v Taliansku. Nešťastie zažehnajú prekrížené prsty, ale aj vztýčený ukazovák a malíček („paroháč“) namierený proti zloprajníkovi. U mužov zaručene funguje chytanie vlastných intímnych partií. Hojne ho praktizujú športovci, najmä futbalisti. Vyzerá to, akoby im nikdy nesedela spodná bielizeň, ale ide o smolu odháňajúci rituál. Pretekári si zas nechávajú napľuť na chrbát.

Keď budete v Ríme, hoďte obligátnu mincu do fontany Di Trevi, zaručene sa tak do Večného mesta ešte vrátite. Rovnako fungovalo pohladenie nohy na soche apoštola Petra vo vatikánskej bazilike, tá je ale aktuálne nedostupná. Vo Florencii zas vyhľadajte populárnu fontánku divého prasaťa a pošúchajte mu rypák, nosí to šťastie. V Miláne sa určite vyberte do Galérie Vittorio Emanuele II. a zatočte sa proti chodu hodinových ručičiek na mozaike býka (hoci význam tohto gesta je úplne iný). Šťastie vás už nikdy neopustí.

Za vianočným obdobím sa definitívne zabuchli dvere a máme tu fašiang. V Miláne je toto obdobie neodmysliteľne späté so s...
14/01/2025

Za vianočným obdobím sa definitívne zabuchli dvere a máme tu fašiang. V Miláne je toto obdobie neodmysliteľne späté so sladkou cukrovinkou "chiacchiere". V tomto prípade je slovo "cukrovinka" úplne na mieste, lebo prsty zalepí dôsledne.

Pripravujú sa z cesta vyprážaného na tuku na spôsob našich fánok a ich tradícia siaha až k Rimanom. Originál chiacchiere ale vraj prvýkrát vyrobil neapolský kuchár Raffaele Esposito, keď ho kráľovná Margherita Savojská požiadala, aby jej upiekol niečo malé pod zub na pokec s kamoškami. Z toho názov "chiacchiere" - z tal. "chiacchierare" - "rozprávať sa, klebetiť".

Je pravda, že v každom regióne je názov tejto typickej karnevalovej dobroty odlišný, ako je aj pravda, že dnes existuje viacero jej variánt. Tí, čo dbajú na líniu, ho namiesto vyprážania krátko pečú v rúre. Ale už starí Rimania vedeli, že to nie je ono. Fašiang sa totiž odjakživa rýmuje so slovom vyprážať.
Foto: Moje Miláno - Katarína, sprievodkyňa po Miláne a širokom okolí.

Od prvého januára vstúpil v Miláne do platnosti zákon o zákaze fajčenia na všetkých verejných priestoroch. Teda vrátane ...
11/01/2025

Od prvého januára vstúpil v Miláne do platnosti zákon o zákaze fajčenia na všetkých verejných priestoroch. Teda vrátane ulíc, námestí, vonkajších terás a pod. Toto nariadenie už platilo pre športoviská, parky, cintoríny, ihriská či zastávky mhd. Fajčenie na verejnosti je povolené len ak sa vo vzdialenosti do 10 metrov nenachádza iná osoba. Pokuty za nedodržanie sú vo výške od 40 do 240 eur. Nariadenie sa vzťahuje iba na tabakové výrobky, a nie na elektronické cigarety.

Keďže najbližší zájazd do Milána, ktorý budem sprevádzať, je už vypredaný, tu sú na výber ďalšie, a to aj s výletmi do B...
09/01/2025

Keďže najbližší zájazd do Milána, ktorý budem sprevádzať, je už vypredaný, tu sú na výber ďalšie, a to aj s výletmi do Bergama, na jazero Como a prípadne aj Borromejské ostrovy. Na výber je májový a septembrový termín. https://dovolenka.sme.sk/poznavacie-zajazdy/europa/taliansko/lombardia/2586 =742
a tu aj vrátane jazera Maggiore s Borromejskými ostrovami https://dovolenka.sme.sk/poznavacie-zajazdy/europa/taliansko/lombardia/2588 =942

Spoznajte s našimi skúsenými sprievodcami Taliansko: Lago di Como, Lago Maggiore, Miláno, Bergamo zájazdy 2025.

Áno, mohli by to byť aj dva samostatné posty, ale aj dnes je voľný deň, tak čítajte...Písal sa približne rok 325, keď sa...
06/01/2025

Áno, mohli by to byť aj dva samostatné posty, ale aj dnes je voľný deň, tak čítajte...

Písal sa približne rok 325, keď sa biskup sv. Eustorgio vracal do Milána zo svojho výletu v ďalekej cudzine. Viezol so sebou vzácny dar – cisár z Konštantínopolu mu daroval mimoriadne cenné relikvie Troch kráľov. Žiaľ, nezvolil práve najšťastnejší typ balenia vzhľadom na spôsob prepravy. Ostatky boli uložené v ťažkom kamennom sarkofágu. To spôsobilo, že ťažné voly pri vstupe do mesta z vyčerpania odmietli poslušnosť a kolesá vozu, na ktorom bol náklad naložený, zapadli do blata. Eustorgio teda upustil od pôvodného zámeru doniesť relikvie do Baziliky sv. Tekly, ktorá pôvodne stála na mieste súčasného dómu, ale povedal si, že nečakaný problém môže byť Božím znamením a koniec-koncov kostolov nikdy nie je dosť, a tak pre vzácne ostatky dal na tomto mieste postaviť nový chrám.

Asi už tušíte, že toto rozprávanie má príchuť legendy, faktom ostáva, že v pomerne nenápadnom Kostole Sant´Eustorgio na milánskej ulici Corso di Porta Ticinese plnej typických pavlačových domov, môžete dodnes nájsť relikvie Troch kráľov aj spomínaný ťažký sarkofág s nápisom “Sepvlcrm trivm magorvm” ktorý “nenecháva priestor na pochybnosti”.

Ako je však možné, že milióny veriacich si ostatky troch Mudrcov z Východu uctievajú v kolínskom dóme? Vysvetlenie je prosté. Relikvie ostali v Miláne až do roku 1162. Po vpáde nemeckého cisára Fridricha Barbarossu, ktorého počínanie bolo akékoľvek len nie mierumilovné, sa Milánčania zľakli, že by o vzácnu pamiatku mohli prísť a odniesli ostatky do blízkeho Kostola San Giorgio in Palazzo. Vôbec to nepomohlo, práve naopak. Biskup Rainald von Dassel sa zmocnil relikviára a previezol ho do Kolína nad Rýnom. Pre istotu z Baziliky Sant´Eustorgio vzal so sebou aj telá ostatných svätcov – mučeníkov sv. Nabora a Feliceho a ďalších troch zomrelých, v prípade, že by išlo o Mudrcov z Východu. To už je taký nepekný dobyvateľský zlozvyk, privlastniť si všetko, čo nie je natrvalo prikované k zemi, a Miláno naň kruto doplatilo.

Pre obyvateľov mesta to znamenalo veľkú stratu, s ktorou sa po stáročia nevedeli vyrovnať. Neustále sa pokúšali o znovunavrátenie relikvie, no bezvýsledne. Až roku 1903 vďaka intervencii milánskeho arcibiskupa kardinála Andreu Ferrariho sa podarilo zjednať aspoň čiastočnú nápravu. Kolínčania totiž nechceli prísť o vzácny artefakt, do ktorého za ten čas aj čo-to investovali. U prominentného zlatníka Nicolasa von Verdun dali zhotoviť fajnový relikviár zo zlata, striebra a 226 drahokamov. Ostatky koncom 80-tych rokov tiež podrobili vedeckej analýze. Z tej vyplynulo, že ide skutočne o pozostatky troch mužov – starca, muža v strednom veku a mladíka, ako bývajú Traja králi často vyobrazovaní. Aby toho nebolo málo, aj kolosálnu kolínsku baziliku dali miestni veriaci vybudovať za účelom uloženia drahocenných relikvií. Preto sa šalamúnsky s Milánčanmi podelili a do Talianska poslali pár fragmentov. Napokon, už počas prenosu relikvií z Milána do Kolína rozdali po ceste úlomky rôznym kostolom a farnostiam. A tak sa po strastiplnom p**ovaní a stáročiach ťahaníc sa do Baziliky Sant´Eustrogio Traja králi vrátili aspoň sčasti.

Relikvia dnes nie je uložená v pôvodnom sarkofágu, ktorý môžete takisto vidieť, ale v menšom relikviári zhotovenom po jej čiastočnom navrátení. Na sviatok Troch kráľov sú ostatky vystavené na verejné uctievanie. Treba však povedať, že ani počas absencie ostatkov Milánčania na Mudrcov z Východu nezabudli a každoročne si ich pripomínali alegorickým sprievodom v centre mesta.

Ide dodnes o jednu z najobľúbenejších ľudových tradícií. Jej pôvod siaha až do roku 1336 a v súčasnej podobe bola obnovená roku 1960. Na sviatok Troch kráľov, 6. januára po bohoslužbách v milánskom dóme sa dlhý sprievod v historických kostýmoch rozličných období vyberá po Via Torino k Bazilike San Lorenzo, kde sa protagonisti stretnú s Herodesom a jeho družinou. Odtiaľ už zástup smeruje k cieľovej zastávke, Bazilike Sant´Eustorgio, aby Traja králi odovzdali dary Svätej Rodine.

Bazilika Sant´Eustorgio je zaujímavá aj tým, že nemá na hlavnej veži kríž, ale osemcípu hviezdu ako symbol nádeje. Odkazuje na betlehemskú hviezdu, ktorá viedla Mudrcov z Východu za narodeným Spasiteľom. Symboly osem- a šesťcípej hviezdy môžeme nájsť v chráme aj na ďalších miestach.

Dnešná noc je pre talianske deti magická. Po svätej Lucii a vianočnom Babbo Natale sa zasa raz ukázalo, kto poslúchal a kto si to pokazil. Starena Befana totiž obišla celý Apeninský polostrov na metle a do veľkej ponožky nadelila každému podľa zásluhy - sladkosti, malé pozornosti či uhlie, popol alebo cesnak.

Najprv treba upresniť, že Befana nie je striga, hoci jazdí na metle a jej outfit nie je práve najelegantnejší. V podstate ale ide o osobu veľmi milú k deťom. Prapôvod tejto legendárnej postavy siaha do dávnych vekov.

Ide o mix pohanských tradícií, ktoré sa zosobnili a ďalej rozvíjali v podobe láskavej a zároveň nevrlej starenky. Legenda, ktorá sa na to celé následne nabalila, hovorí, že Traja králi pri p**ovaní za novonarodeným Ježiškom stretli starú ženu a pýtali sa jej na cestu. Ona im poradila, no keď ju pozvali, aby sa k ním pridala, odmietla. Neskôr to oľutovala a aby nestrácala čas, sadla na metlu a vzala so sebou aj cukrovinky, ako dar pre budúceho Spasiteľa sveta. Keďže však nevedela, kde Ježiška hľadať, pre istotu rozdala cukríky všetkým deťom, ktoré stretla. A to jej už navždy ostalo.

Samozrejme, je to trochu pritiahnuté za uši, ale to bol zrejme jediný spôsob, ako zosúladiť túto bizarnú postavu s kresťanskou tradíciou a Sviatkom Troch kráľov. Od 4. storočia totiž Cirkev potláčala pohanské tradície v spoločnosti a Befana, často označovaná za strigu, nemala vôbec dobrú pozíciu. Ani v nasledujúcom období to však nemala jednoduché. Jej popularitu zneužil fašistický režim, ktorý roku 1928 zaviedol sviatok fašistickej Befany, pri ktorom sa rozdávali darčeky deťom z nemajetných rodín.

Škaredá, no dobrosrdečná starena sa úspešne zbavila aj tohto historického nánosu a dodnes robí radosť deťom a detským zubárom. Jej oficiálnym sídlom je Urbania, mestečko v regióne Marche, kde sa nachádza jej dom. Befana je spojená aj s mnohými dobročinnými podujatiami. Napr. v Miláne sa každoročne koná Befana Motociclistica, akcia, pri ktorej sa stovky mužov a žien na nadupaných strojoch zídu, aby rozniesli darčeky a potešili klientov v ústave Piccolo Cotolengo di Don Orione a Inštitúte Sacra Famiglia v neďalekom Cesano Boscone.

So sviatkom Troch kráľov, keď Befana odletí zasa späť na svojej metle, sa vianočné obdobie definitívne končí a s ním aj krásna výzdoba mesta. Takisto Taliani dozdobia svoje stromčeky, zložia do krabice betlehemy a vrátia sa opäť k svojim povinnostiam s vidinou budúcich voľných dní.
foto: Moje Miláno - Katarína, sprievodkyňa po Miláne a širokom okolí.

Edit: zájazd je VYPREDANÝ. Ak chcete spoznať Miláno aj Bergamo a netrúfate si na to sami, môžete tak urobiť napr. na Veľ...
29/12/2024

Edit: zájazd je VYPREDANÝ.
Ak chcete spoznať Miláno aj Bergamo a netrúfate si na to sami, môžete tak urobiť napr. na Veľkú noc počas zájazdu organizovaného cestovnou kanceláriou. Tento zájazd budem sprevádzať ja. Sprevádzam IBA TENTO jeden veľkonočný termín a ostalo už len pár posledných miest.
https://www.primatravel.sk/stylove-milano-mesto-mody-futbalu-a-umenia-letecky-posledne-volne-miesta-/produkt/227/124

So všetkými prípadnými otázkami sa , prosím, obracajte na organizátora.
Ak by sa na Vás nedostalo, alebo Vám termín nevyhovuje, postupne uverejním aj ďalšie zájazdy, či už do Milána v kombinácii s blízkymi jazerami alebo do Ligúrie na Cinque Terre. Teším sa na Vás.

Zažite víkend v štýlovom Miláne, v druhom najväčšom meste Talianska - v meste módy, kultúry a futbalu. Už len pohľad na katedrálu v Miláne vám zaručene vyrazí dych. Ak vyjdete na strechu katedrály, naskytne sa vám na mesto nádherný výhľad. Vychutnať si budete môcť prehl...

Turistická sezóna sa u nás pomaličky rozbieha okolo Veľkej noci, pritom optimálny čas na cestovanie môže byť prekvapivo ...
26/12/2024

Turistická sezóna sa u nás pomaličky rozbieha okolo Veľkej noci, pritom optimálny čas na cestovanie môže byť prekvapivo január, február a marec. V tom čase sú totiž ceny cestovných lístkov aj ubytovania nižšie a počasie takisto fajn. Minulý rok som v týchto mesiacoch absolvovala Benátky, Bolognu, Padovu, Pisu, Florenciu, Rím, Veronu a Bergamo a v tomto roku to bude určite aj niekam inam. Väčšinou som cestovala vysokorýchlostnými vlakmi, ktoré majú začiatkom roka takisto veľmi priaznivé ceny (príklad Miláno - Benátky tam za 12 a naspäť za 10 eur). Zopár praktických rád:
- pokiaľ ide o vysokorýchlostné vlaky, lacnejšie a spoľahlivejšie ako štátna Freccia Rossa https://www.trenitalia.com vychádza súkromné Italo https://www.italotreno.com/it. Väčšinou v piatok popoludní vychádzajú zľavové heslá, ktoré cenu lístka vedia ešte pekne stlačiť dolu (platí pre obe spoločnosti, štátnu aj súkromnú)
- Ak si za cieľ svojej cesty vyberiete Benátky, tak tam sezóna štartuje skôr, a to so začiatkom karnevalu (v tomto roku 14.2.).
- Takisto Rím v tomto roku očakáva mimoriadny nápor pútnikov, ktorí sem prídu v rámci Jubilea.
- Viac turistov je okolo Čínskeho nového roka (29.1.) a s ním spojenými prázdninami, ale nie je to nič tragické (skúsenosť z Florencie).
- Pokiaľ sa chystáte cestovať vlakmi, overte si, či v plánovanom čase nie je ohlásený štrajk vo verejnej doprave. Dá sa to zistiť tu: https://scioperi.mit.gov.it/mit2/public/scioperi
No a cestovateľské peklo je od Veľkej noci do 1. mája. Toto obdobie je všeobecne v Taliansku považované za generálku letnej sezóny a všade je veľa ľudí. Pre Talianov je v tom čase výhodné cestovať, pretože aj 25.4. je štátnym sviatkom, rovnako ako 1. máj.
Foto: Moje Miláno - Katarína, sprievodkyňa po Miláne a širokom okolí.

Nie každý má rád včasné zimné stmievanie, predvianočný zhon, nákupy a pečenie. Ak však ešte nemáte vyupratované, uvedomt...
23/12/2024

Nie každý má rád včasné zimné stmievanie, predvianočný zhon, nákupy a pečenie. Ak však ešte nemáte vyupratované, uvedomte si, že - ako hovorí klasik-, dôležitý je pokoj v duši. A ja dodávam, že nič neuprace lepšie, ako tlmené svetlo. No a v tom nám teraz ide príroda doslova oproti. Takže majte čo najlepšie Vianoce podľa vlastných predstáv! A ak pod stromčekom náhodou nájdete túlavé topánky, ktoré Vás privedú vo Milána alebo iného krásneho kúta tejto krajiny, dajte vedieť. 🎄

Krátky sprievodca po adventnom Miláne: ⛸  6. 11. 2024 - 6. 1. 2025 - il Villaggio delle Meraviglie, atrakcie pre deti v ...
19/11/2024

Krátky sprievodca po adventnom Miláne:
⛸ 6. 11. 2024 - 6. 1. 2025 - il Villaggio delle Meraviglie, atrakcie pre deti v parku Giardini Pubblici na Porta Venezia s ľadovou plochou na korčuľovanie.
🎁 30. 11. - 8. 12. - Artigiano in Fiera, najväčší remeselnícky veľtrh na výstavisku Rho Fiera
🎅 1. 12. 2024 – 6. 1. 2025 - Vianočný trh okolo katedrály
🎄 5.12. - 8.12. - Oh Bej, Oh Bej, historicky najstarší jarmok okolo Castello Sforzesco

⛄️ Do vianočnej atmosféry plnej svetiel, dekorácií, farieb a vôní sa môžete ponoriť v Christmas Store & Café na Via Pietro Verri 5. Renomovaný event designer Vincenzo Dascanio tu vytvoril magický svet uprostred luxusnej štvrte módnych butikov.

❄️Ak by to nestačilo, pekné vianočné trhy, ktoré máte z Milána doslova na skok, sú takisto v Bergame, v mestečku Como na brehu rovnomenného jazera, v Monze alebo vo švajčiarskom Lugane.
Foto: Moje Miláno - Katarína, sprievodkyňa po Miláne a širokom okolí.

Tak tu máme opäť advent. A zatiaľ čo väčšina kresťanov sa ešte len pozerá po adventom venci, my už od včera zapaľujeme p...
18/11/2024

Tak tu máme opäť advent. A zatiaľ čo väčšina kresťanov sa ešte len pozerá po adventom venci, my už od včera zapaľujeme prvú zo šiestich sviečok.

Pre vysvetlenie musíme ísť do hlbokej histórie a nájdeme ho niekde medzi historickými dokumentami a legendou. Faktom je, že Milánska arcidiecéza sa riadi starobylým ambroziánskym rítom, ktorý prežil všetky cirkevné koncily a dnes ho používa vyše 5 miliónov veriacich.

Ako to vyplýva z názvu, táto liturgia sa dostala do popredia za čias sv. Ambróza, dnešného patróna mesta a jedného z najvýznamnejších milánskych svätcov. Niektoré jej časti sú však ešte staršie. V časoch prvokresťanskej Cirkvi nebolo ničím neobvyklým, že sa miestne rituály od seba líšili. Až pápež Gregor I. koncom 6. storočia nariadil zjednotenie liturgie podľa rímskych zvyklostí a mnoho pôvodných rítov vtedy zaniklo.

Snahu o jednotný univerzálny obrad pre celú Cirkev otvoril neskôr Tridentský koncil. Pre ambroziánsky rítus, ktorý je oveľa starší ako rímsky, však neznamenal konečnú zastávku. Naopak, jeho platnosť a používane odobril aj pápež Pius VI. Kristov zástupca na Petrovom stolci, vlastným menom Giovanni Angelo Medici, bol totiž Milánčan. Veľké slovo na koncile mal takisto milánsky arcibiskup sv. Karol Boromejský, ktorý vedel, ako je pre mesto a jeho veriacich vlastný obrad dôležitý. A bol zhodou okolností pápežovým synovcom. Tieto rozhodnutia odobril aj Druhý vatikánsky koncil a odvtedy si tu katolíci idú podľa vlastnej šablóny už dlhé storočia.

Preto, keď si všade na svete Západná Cirkev pripomína Popolcovú stredu, v Miláne bežia karnevalové oslavy. Pôst pre Milánčanov znamená najmä odriekanie, nie zdržiavanie sa pokrmu, keďže v nedeľu sa nemá hladovať. Piatky sú naopak dňami pokánia a počas pôstu sa v tieto dni neslávi Eucharistia (sväté prijímanie sa udeľuje iba umierajúcim).

Ambroziánsky rítus má aj ďalšie špecifiká. Napr. pri procesii sa kríž drží obrátene - ukrižovaným k vedúcemu procesie, počas svätej omše sa modlitba Agnus Dei recituje len pri omši za zomrelých, znak pokoja si veriaci vymieňajú pred prípravou obetných darov a obrad lámania chleba predchádza modlitbe Otče náš. Monštrancia si zachovala tvar chrámu a dokonca aj zvony majú v Miláne iný zvuk. Je to spôsobené odlišným mechanizmom, pri ktorom je zvon usadený na kolese, čo mu umožňuje pomalší pohyb.

Zaujímavosťou je, že ambroziánsky rítus sa v 14. storočí na krátky čas usadil aj v Čechách za vlády Karla IV. v dnes už nejestvujúcom Kostole sv. Ambróza. Dodnes sa dodržiava v niektorých taliansky hovoriacich oblastiach vo Švajčiarsku. Naopak, aj v Miláne nájdete miesta, ktoré sa riadia latinským obradom, ako je napr. Universita Sacro Cuore.

Milánska arcidiecéza bola ešte nedávno najväčšou na svete a jej advent sa začína v nedeľu po 11. novembri. Kňazi si počas neho obliekajú rúcho vo farbe „morello“ (šedofialový odtieň) s výnimkou poslednej, predvianočnej nedele, keď je liturgickou farbou biela.

Miláno je mesto módy, dizajnu, chodí sa sem na futbal i do opery. A veru veľa nechýbalo a mohlo byť aj mestom kúpeľným č...
08/11/2024

Miláno je mesto módy, dizajnu, chodí sa sem na futbal i do opery. A veru veľa nechýbalo a mohlo byť aj mestom kúpeľným či dokonca malými Lurdami. Za týmto príbehom sa musíte vybrať do štvrte Isola a verte, oplatí sa.

Kostol Santa Maria alla Fontana nevyzerá zvonku veľmi zaujímavo a tabuľka, ktorá datuje jeho vznik do 16. storočia, skôr pôsobí ako nechcený preklep. Ide však o výnimočné miesto. Vyteká tu prameň, ktorý mal liečivé účinky.

Uzdravujúcu silu tunajšej vody poznali miestni od vekov. Už v 12. storočí, keď bola táto oblasť prakticky samý les a divoká lúka, tu stála malá kaplnka. Schodmi sa dalo zísť k prameňu, ktorého voda pomáhala najmä pri ťažkostiach s kĺbmi, kosťami a reumatizmom. Chýr o zázračnej vode sa dostal až k milánskemu panovníkovi Carlovi II d'Amboise, ktorý sa v chorobe uchýlil k jej účinkom. Za svoje znovunadobudnuté zdravie prisľúbil, že na mieste vybuduje svätyňu.

Tak sa aj stalo. Liečivý prameň sa stal veľmi vyhľadávaným a popri významnej milánskej nemocnici Ospedale Maggiore aj pevnou súčasťou vtedajšej siete zdravotníckych inštitúcií. Denne sem prichádzali stovky pacientov, aby vyskúšali terapeutický účinok prameňa.

Toto miesto je však aj po stáročiach úchvatné. Projekt na jeho vybudovanie bol dlhý čas pripisovaný Leonardovi da Vincimu a Donatovi Bramantemu. Jeho autorom je ale Giovanni Antonio Amadeo, ktorý pracoval tiež na stavbe komplexu Certosa di Pavia či nádhernej kaplnky Colleoni v Bergame.

Horný kostol Santa Maria alla Fontana bol radikálne prestavaný roku 1922 a v tejto forme ho vidíme dodnes. Liečivý prameň fungoval až do 19. storočia, do ničivého požiaru, ktorý zasiahol neďalekú fabriku produkujúcu prírodný asfalt. Toxické látky sa vtedy dostali do podzemných vôd a prameň nenávratne znehodnotili.

Voda, ktorú tu dnes vidíte vytekať z 11 kohútikov, pochádza zo siete milánskeho vodovodu. Napriek tomu sem stále prichádzajú pútnici z celého sveta, aby si vymodlili milosti a zbavili sa trápení. Foto: Moje Miláno - Katarína, sprievodkyňa po Miláne a širokom okolí.

Onedlho tu máme Advent, ktorý sa v Miláne v tomto roku začína 17. novembra, a s ním prichádza azda to najkrajšie obdobie...
05/11/2024

Onedlho tu máme Advent, ktorý sa v Miláne v tomto roku začína 17. novembra, a s ním prichádza azda to najkrajšie obdobie, ktoré tu môžete zažiť. Predvianočné akcie kulminujú okolo sviatku sv. Ambróza, ktorý je patrónom mesta. A tak okolo 7. decembra môžete obehnúť adventné trhy a historické jarmoky, vidieť rozsvecovanie vianočných stromčekov... a hlavne navštíviť obrovský remeselný veľtrh na výstavisku Rho Fiera, na ktorom sa každoročne premelie viac ako milión návštevníkov.

V prípade, že sa do Milána chystáte, a máte záujem o sprevádzanú prehliadku, môžete ma kontaktovať na [email protected]. K dispozícii som do 10.12. , potom až po Novom roku. Všetky novembrové soboty sú už obsadené.
Foto: Moje Miláno - Katarína, sprievodkyňa po Miláne a širokom okolí.

Miestom, ktoré by ste počas návštevy Milána nemali obísť, je cintorín Monumentale. Neposielam vás tam preto, že je zrovn...
03/11/2024

Miestom, ktoré by ste počas návštevy Milána nemali obísť, je cintorín Monumentale. Neposielam vás tam preto, že je zrovna "dušičkové obdobie", ale pretože je to kus milánskej histórie a nájdete tu tiež kuriózne náhrobky, sochy aj kaplnky. Odpočíva tu, o.i. spisovateľ Dario Fo, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru; maliar Francesco Hayez, Gaspare Campari, tvorca známeho aperitívu; Carl Thomas Mozart, syn skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý pôsobil ako účtovník na tunajšej radnici či Hermann Einstein, otec Alberta Einsteina.

Cintorín bol otvorený 2. novembra 1866 a ako prvý tu bol pochovaný Gustavo Noseda, talentovaný milánsky skladateľ a zberateľ hudobných rukopisov, ktorý zomrel na tuberkulózu ako 28-ročný. Po demolácii niektorých mestských pohrebísk sa cintorín stal vyvoleným miestom posledného odpočinku členov bohatých milánskych rodín priemyselníkov a obchodníkov, ktorí si tu stavali súkromné hrobky a kaplnky. Ich realizáciu zverili do rúk renomovaných umelcov, sochárov a architektov, a tak sa Cimitero monumentale radí k podobným výnimočným pietnym miestam ako je napr. cintorín Verano v Ríme, či monumentálne cintoríny v Janove, Bresci, Messine a Bologni.

Povráva sa, že na Cimitero monumentale možno pozorovať aj bludičky. Hoci to na prvé počutie znie trochu fantazmagoricky, ide o čisto prírodný úkaz v taliančine nazývaný "fuoco fatuo", pri ktorom sa organické plyny spod zeme dostávajú na povrch a pri kontakte s kyslíkom sa vznietia. Deje sa tak nielen na cintorínoch, ale aj na močariskách či rašeliniskách hlavne počas veľmi teplých letných nocí. Keďže v minulosti si ľudia tento jav nevedeli vysvetliť, dávali ho do súvislosti s dušami zosnulých.

A keď tak stojíte na priestrannom námestí pred cintorínom a tuho rozmýšľate, čo vám tak strašne pripomína, tak odpoveď je, že sú to priečelia niektorých milánskych kostolov. Autor stavby, milánsky architekt Carlo Maciachini totiž zrekonštruoval aj priečelie Baziliky San Marco a Kostola Santa Maria del Carmine vo štvrti Brera. Takmer ako cez kopirák. (Foto: Moje Miláno - Katarína, sprievodkyňa po Miláne a širokom okolí.)

Žlté vydlabané tekvice sú v Miláne doma. A nemôže za to halloween, globalizácia ani amerikanizácia. Všetko je totiž inak...
31/10/2024

Žlté vydlabané tekvice sú v Miláne doma. A nemôže za to halloween, globalizácia ani amerikanizácia. Všetko je totiž inak.
Dnes rušná metropola Lombardie vznikla na močaristých pôdach v dobe, ktorú by sme mohli odborne klasifikovať ako dávno-pradávno. Staré pramene považujú za zakladateľa mesta keltského kráľa Bellovesa. Vtedy sa to tu volalo Medhle–lan (niečo ako "stredozem") a písal sa rok 590 pred našim letopočtom. Predtým tu býval kmeň Insubrov, o ktorých toho veľa nevieme.

Prví Milánčania teda pestovali keltské zvyky a rozvíjali keltské tradície. Medzi iným aj oslavy nového roka, ktoré sa v tom čase konali na prelome októbra a novembra. Išlo o sviatok Samonios (Samahain, Samain). Na tejto keltskej novoročnej párty sa prevažne tancovalo okolo ohňa a ďakovalo za úrodu.

Tekvice sa podľa niektorých historikov pridali k tradícii neskôr práve tu, v Miláne. Patrili totiž k miestnej kuchyni ako vyhľadávaná lacná, no výživná súčasť vtedajšej stravy. Ľudia ešte predtým začali ozdobne vyrezávať podobné duté plody a do vnútra vkladali oheň. Robili tak starí aj prastarí Milánčania a obyvatelia severnej oblasti Brianza, ktorí o Halloweene vtedy nemali ani tušenia.

Zažitý bol takisto zvyk obchádzať večer na prelome októbra a novembra svojich susedov a darovať im oriešky, gaštany alebo ovocie. Išlo o prejav spolupatričnosti a vďaky za dary prírody.
Postupne v povedomí verejnosti nahradila tieto zvyky, často považované za pohanské, kresťanská spomienka na zosnulých a sviatok Všetkých svätých.

Staré tradície sa z pamäte ľudí postupne vytratili, až kým opäť nedorazili v dokonalej komerčnej verzii zo Spojených štátov. Preto aj tu dnes mnohí hľadia na halloweenské tekvice ako na votrelcov. Chyba. Krásne vyrezaní oranžoví svetlonosi na balkónoch, terasách či priedomí milánskych domov, sú tu takmer odjakživa doma. (Foto: Moje Miláno - Katarína, sprievodkyňa po Miláne a širokom okolí.)

Indirizzo

Milan

Notifiche

Lasciando la tua email puoi essere il primo a sapere quando Moje Miláno - Katarína, sprievodkyňa po Miláne a širokom okolí. pubblica notizie e promozioni. Il tuo indirizzo email non verrà utilizzato per nessun altro scopo e potrai annullare l'iscrizione in qualsiasi momento.

Contatta L'azienda

Invia un messaggio a Moje Miláno - Katarína, sprievodkyňa po Miláne a širokom okolí.:

Video

Condividi