01/01/2025
❗❗❗...coś się kończy ... i coś się zaczyna...
Styczeń jest takim miesiącem, gdzie coś zaczynamy, planujemy lub kontynuujemy już rozpoczęte.
Według teorii Makrobiusza, rzymskiego pisarza, filozofa, który prawdopodobnie urodził się w Afryce, i który tworzył na przełomie IV i V wieku świat zawsze toczy się, krąży po okręgu i wraca... to takie swoiste kontinuum czasu.
Kiedyś przed wiekami, kiedy tworzyła się cywilizacja zachodnia kalendarz obejmował tylko 10 miesięcy, o czym zresztą mówią nazwy miesięcy - dwóch ostatnich - novembre (listopad) - novem (łać) - to dziewięć i dicembre (grudzień) - decemm (łać) to dziesięć, a cały rok zaczynał się od marca.
Skąd zatem dwa pierwsze miesiące?
Nazwa miesiąca stycznia (Ianuarius) pochodzi od imienia rzymskiego boga . Zgodnie z tradycją to Numa Pompilius, drugi król Rzymu, poświęcił Janusowi pierwszy z dwóch miesięcy, który dodał do starożytnego kalendarza, który jak już wspomniałem, rozpoczynał się w marcu i kończył w grudniu.
Janus (Ianus) to jedno z najstarszych i najważniejszych bóstw starożytnej mitologii rzymskiej. Mit mówi, że był pierwszym królem Lacjum i że założył swoją siedzibę na górze , która wzięła od niego swoją nazwę. Podczas swojego panowania uczył starożytnych mieszkańców Lacjum, używania pieniędzy, statków i sztuki uprawy pól. Janus, to ten, który przynosi cywilizację, którego królestwo zostało zidentyfikowane razem z królestwem Saturna, który witał uciekinierów w Lacjum, jako mityczny „złoty wiek” czyli mityczny czas, w którym panowało szczęście, spokój i dostatek, w którym ludzie i bogowie żyli razem. Na cześć Saturna Janus ustanowił , które obchodzono od 17 do 23 grudnia każdego roku.
Wśród synów Giano nie sposób nie wspomnieć Tyberina, personifikacji Tybru i Fontusa, boga źródeł. Janus był bogiem początków i przejść, zarówno w czasie, jak i przestrzeni, jest strażnikiem wszelkich form zmian i obrońcą wszystkiego, co dotyczy końca i nowego początku. Kult Janusa jest bardzo stary i istnieje prawdopodobieństwo, że Janus był głównym bóstwem rzymskiego panteonu w okresie archaicznym. Janus był wzywany jako pierwszy podczas ceremonii, pod pseudonimem „Ianus Pater”, który pozostaje w formułach rytualnych aż do późniejszego okresu, a także w fakcie, że jego imię czczono w pieśniach Salii. (W religii rzymskiej pradawny hymn śpiewany podczas rytualnych tańców wykonywanych przez kapłanów Marsa, saliów z łac. salire ‘skakać’. Hymn napisany wierszem saturnijskim w tak archaicznym języku, że był niezrozumiały już dla Rzymian w I w. p.n.e.. Hymn zachowany w trudnych do odczytania fragmentach, jest jednym z najstarszych zabytków literatury rzymskiej).
Jak wyjaśnił wielki uczony Marco Terenzio Varrone, Janus był panem wszystkich początków, czyli bogiem „przed”, zaś Jowisz był bogiem „summy”, czyli rzeczy najwyższych. Etruskim korespondentem Janusa był bóg Culsans, również reprezentowany z dwulicową głową. W Grecji nie było jednak bóstwa odpowiadającego Janusowi.
=====
W ikonografii Janus był przedstawiany z młodą i starą twarzą, symbolizującą przyszłość i przeszłość; jego nazwy brzmiały „Patulcius” (ten, który otwiera), „Clusius” (ten, który zamyka), „Geminus” (podwójny), „Biceps” (z dwoma głowami) i „Bifrons” (dwulicowy). Ponadto bóg trzymał w prawej ręce laskę, a w lewej klucze.
Pierwszego stycznia, Rzymianie ofiarowali Janusowi miód, wino, focaccia zwaną ianual, daktyle i suszone figi, a życząc szczęśliwego Nowego Roku wymieniali się m.in. słodyczami i miedzianymi monetami. dwulicowa głowa boga po jednej stronie i statek po drugiej.
=========
Janus miał świątynię w Foro Olitorio - na zboczach Campidoglio, pomiędzy Teatrem Marcellusa i Foro Boario, konsekrowaną w 260 rpne, z której siedem kolumn pozostaje włączonych do bazyliki San Nicola in Carcere w pobliżu Teatru Marcellusa. Nic nie zostało z tak zwanej Świątyni Ianusa Geminusa, która tak naprawdę nie była nawet świątynia, lecz zadaszonym przejściem, poświęcone bogu przez Numa Pompiliusa.
Po wydaniu edyktu w 380 rne i przymusowej chrystianizacji imperium większość świątyń pogańskich bogów została przekształcona, zamknięta lub zburzona; zwyczaj otwierania i zamykania drzwi został porzucony, a Ianus Geminus został zamknięty na zawsze. W związku z tym opowiadany jest ciekawy epizod, który zamiast tego świadczy o trwałości pogańskich tradycji nawet po ostatecznym zwycięstwie chrześcijaństwa.
Według Prokopiusza z Cezarei, podczas ciężkiego oblężenia miasta przez Gotów (537 r.), tradycja była nadal tak zakorzeniona, że niektórzy obywatele próbowali ponownie otworzyć drzwi, aby bóg mógł udać się na ratunek Rzymianom w niebezpieczeństwie. ale bez powodzenia ze względu na stan zaniedbania, w jakim konstrukcja była przez dziesięciolecia.
Czytamy słowa bizantyjskiego historyka, naocznego świadka wydarzeń:
„W tamtych czasach niektórzy rzymscy obywatele potajemnie próbowali wyważyć drzwi świątyni Janusa, aby je otworzyć. Janus jest najważniejszym ze starożytnych pogańskich bogów, których Rzymianie w swoim języku nazywają Penates. Ma świątynię w części Forum, naprzeciwko siedziby senatu, (...) Ta świątynia jest w całości wykonana z brązu, zbudowana w kształcie czworokąta, wystarczająco duża, aby pomieścić posąg Janusa. Posąg jest również z brązu, ma wysokość nie mniejszą niż pięć łokci i przedstawia postać w całości podobną do człowieka, ale o dwóch twarzach, z których jedna jest zwrócona na wschód, a druga na zachód. Przed każdą ścianą znajdują się dwoje drzwi świątyni, również z brązu, które starożytni Rzymianie zwykli zamykać w czasie pokoju i spokoju oraz otwierać na wypadek wojny.
Ale kiedy Rzymianie, podobnie jak wszyscy inni, zaczęli podążać za wiarą chrześcijańską, nie zadali sobie już trudu, aby je otwierać, nawet gdy byli w stanie wojny. Teraz, podczas tego oblężenia, niektórzy, być może mieli na myśli starożytny zwyczaj, potajemnie próbowali je otworzyć, ale nie do końca im się to udało, ponieważ tylko wyrwali drzwi (...) Twórców tego przedsięwzięcia nie udało się zidentyfikować, ani też nie przeprowadzono na ten temat badań, co jest naturalne w takich momentach wielkiego zamieszania, do tego stopnia, że fakt ten nie zwrócił uwagi władz, a nawet ludności, z wyjątkiem bardzo nielicznych ”.
Życzę Wszystkim dobrego całego Roku i nie odwracajmy się wstecz.
Buona lettura
oprac. Andrzej Mizera
Wykorzystano następujące materiały:
1) Macrobio (Saturnalia, I, 7, 24)
2) Macrobio (Saturnalia, I, 15, 10)
3) Marco Terenzio Varrone, Della lingua latina
4) Tito Livio (Ab urbe condita, I, 19, 2)
5) Macrobio, Saturnalia, I, 9, 14
6) Macrobio, Saturnalia, I, 9, 16
7) Tito Livio, Storia di Roma, I, 19, 2 Augusto (Res Gestae, 13)
9) Procopio di Cesarea (Guerra Gotica, I, 25)