06/01/2025
🌹ROMOS GIDĖ - APIE ROMOS ŽMONES🌹
I. Besišypsantis „salumiere“ Gabriele
Štai šiandien noriu jums pristatyti pirmą šios serijos personažą.
Ilgai galvojau kas turi tapti pirmuoju mano pasakojimo veikėju, - gal skulptorius, genijus Gianas Lorenzas Berninis. O gal savimi pasitikintis Romos meras, instagramo karalius Roberto Gualtieris. Galiausiai nusprendžiau, ne, tai bus vyras, kurį aš sutinku beveik kasdien, šis romietis man praskaidrino ne vieną niūrią dieną, kokias italai vadina „giornata no“.
Italijoje yra tokia įstaiga, tai tikra šios valstybės institucija,ji vadinasi „salumeria“ 🥓
Pasistengiau šį žodį išversti į lietuviu kalbą, nepavyko. Italų-lietuvių kalbų žodyne radau tik jo - vyro kuris dirba šioje parduotuvėje vertimą: „salumiere“ būtų dešrininkas.
Pagal šį vertimą, mano manymu nelabai elegantiškai skambantį, jus galėtumėte pagalvoti, kad itališkoje salumerijoje parduodamos vien tik dešros. Iš tikrųjų, ten dešrų pasirinkimas menkas. Ten rasite brandintų, labai brangių sūrių įvairovę, galėsite paprašyti, kad „salumiere“ supjaustytų šimtą gramų aukščiausios kokybės San Daniele brandinto kumpio. Žinoma, jūs šito galite paprašyti kiekviename Italijos prekybos centre. Bet salumeria - elitine vieta, joje rasite tik asmeniškai salumiere atrinktus, paragautus produktus, mandagiai paprašant duos ir jums gabaliuką paragauti, kad įsitikintumėte ar norite pirkti ar ne.
Herojus apie kuri jums norėjau papasakoti šiandiena yra „salumiere“, jo parduotuvė atrasite 150 metrų atstumu nuo Trevi fontano. Aš vedu savo turistus prie romietiškų gėrybių parduotuvės vitrinos Barokinės ekskursijos metu. Mano tikslas - pristatyti ir parodyti tipiškus Lacijaus regiono maisto produktus. Mes sustojame, spoksome į tuos skanėstus, į „pecorino romano“ sūrio juodą kaip smala plutą, į brandintą kiaulienos pažandę „guanciale“. Žmonem būna labai įdomu, kartu varvinam seilę. Kartais nelabai įdomu, norisi kuo greičiau bėgti mesti monetą į Trevi fontaną.
Tada man padeda jis, „salumiere“ Gabriele. Jo vardą žinau tik todėl kad jis užrašytas ant jo marškinėlių. Mes niekada tarpusavyje nebendravome, nei žodžio vienas kitam neištarėme. Jis padaro vieną dalyką: nusišypso ir mandagiai palenkia galvą į mano pusę. Mano „giornata no“ - sunki diena pagerėja. Suprantu, kad darau gerą darbą ir įsivaizduoju: Gabriele džiaugiasi, kad jo sūriai ir kumpiai, drauge su fontanu ir freskomis, tampa mano pasakojimo apie Romą dalimi.