Przewodnik po Japonii Fabitabi

Przewodnik po Japonii Fabitabi Jesteśmy rodzinnym biurem podroży organizującym indywidualne i grupowe podróże do Japonii.
(24)

Jelonki ( po japońsku shika) na Miyajima nazywane są Nihonjika, „japońskie jelenie”, które kiedyś występowały od Chin do...
08/11/2024

Jelonki ( po japońsku shika) na Miyajima nazywane są Nihonjika, „japońskie jelenie”, które kiedyś występowały od Chin do Wietnamu. Około 800 lat temu kapłan Saigyohoshi napisał w księdze “Senjusho: Buddyjskie opowieści wczesnośredniowiecznej Japonii”, że na Miyajima żyje wiele jelonków. Były one czczone jako „Shinroku”, czyli jelonki hodowane na terenie świątyni i służące jako posłańcy bogów.
Obecnie na wyspie Miyajima żyje około pięciuset sztuk shika, niektóre są udomowione, ale te żyjące w lesie unikają ludzi. Jelenie na Miyajima mają swoje nory w lesie. Możesz zobaczyć jelenie kierujące się do lasu wieczorem. Ostatnio niektóre jelenie zakładają swoje nory w mieście.

Jesień w Japonii to nie tylko czerwone klony i koyo, ale taka przepiękne rośliny o cudacznej nazwie mierelnik żakula, kt...
05/11/2024

Jesień w Japonii to nie tylko czerwone klony i koyo, ale taka przepiękne rośliny o cudacznej nazwie mierelnik żakula, które w lecie mają jaskrawo zieloną barwę, a jesienią zmieniają kolor na ostro czerwony.
Mietelnik żakula (łac. Kochia scoparia, syn. Bachia scoparia) przypomina wyglądem małego cyprysa lub jałowca, dlatego czasami bywa nazywany też letnim cyprysikiem.

W drodze do Takayama można trafić na mnóstwo niespodzianek.  Majestatyczne wąwozy z wodą w kolorze jadeitu, pierwsze jes...
02/11/2024

W drodze do Takayama można trafić na mnóstwo niespodzianek. Majestatyczne wąwozy z wodą w kolorze jadeitu, pierwsze jesienne liście zwiastujące koyo oraz japońskie makaki z zaciekawieniem obserwujące przejeżdżających kierowców. Tylko w Japonii!

Prywatne spotkanie z maiko czyli młodą gejszą  ( w Kioto zwaną geiko) w jednej z restauracji w Gion. Maiko to uczennica,...
01/11/2024

Prywatne spotkanie z maiko czyli młodą gejszą ( w Kioto zwaną geiko) w jednej z restauracji w Gion.
Maiko to uczennica, adeptka na gejszę, która w danej herbaciarni pobiera nauki tańca, gry na tradycyjnych instrumentach, sztuki konwersacji i inne przez 5 lat nim zostanie pełnoprawną gejszą.

Maiko, która dziś towarzyszy nam w czasie obiadu, ma zaledwie 17 lat i jest wielbicielką klasycznego japońskiego tańca Nihon-buyō. Pochodzi z Tokio i postanowiła zostać gejszą, jako że nie chce, aby ta unikatowa japońska profesja zanikła. Niestety liczba gejsz stale spada. Obecnie w Kioto jest około 50 maiko i 160 gejsz.

Zamek Himeji, którego historia sięga 14 w.,  to arcydzieło japońskiej architektury zamkowej. Roztacza się z niego złożon...
30/10/2024

Zamek Himeji, którego historia sięga 14 w., to arcydzieło japońskiej architektury zamkowej. Roztacza się z niego złożona sieć systemów obronnych, eleganckie drewniane wnętrza i zachwycające widoki na otaczający krajobraz.

Zamek Himeji, zwany też Zamkiem Białej Czapli, reprezentuje szczyt ery samurajów, odzwierciedlając potęgę, elegancję i strategiczny geniusz feudałów, którzy niegdyś rządzili Krajem Wschodzącego Słońca.

Hiroshima wczoraj i dziś …Wczoraj sierpień 1945, dziś październik 2024
29/10/2024

Hiroshima wczoraj i dziś …
Wczoraj sierpień 1945, dziś październik 2024

Ostatnie dni Fudżi w 2024 r. bez czapy śnieżnej. Są tylko trzy miesiące w roku, gdy wierzchołek świętej góry Japończyków...
14/10/2024

Ostatnie dni Fudżi w 2024 r. bez czapy śnieżnej. Są tylko trzy miesiące w roku, gdy wierzchołek świętej góry Japończyków nie jest pokryty śniegiem: lipiec, sierpień i wrzesień. Ostatni śnieg topnieje w czerwcu, a pierwszy pojawia się w drugiej połowie października. Stąd sezon wspinaczkowy jest tak krótki i trwa jedynie dwa miesiące w roku.

Fukushima przed katastrofą nuklearną była bardzo popularną destynacją turystyczną. Ta przepiękna japońska prefektura obf...
06/10/2024

Fukushima przed katastrofą nuklearną była bardzo popularną destynacją turystyczną. Ta przepiękna japońska prefektura obfituje w urokliwe miejsce. Jednym z nich jest wysepka
niedaleko miasta Iwaki w zatoce o kształcie półksiężyca przy plaży Hattachi, na której można znaleźć tajemniczą świątynkę Benten. Pomalowana na cynobrowo brama tori wyróżnia się na tle postrzępionych kamieni i wzburzonych fal. Uważa się, że świątynia znajdowała na lądzie aż do trzęsienia ziemi w 1410 roku, które zaowocowało powstaniem tej skalnej wyspy.

Wysepka jest również znana jako Wanigafuchi, ponieważ według legendy żyło na niej stworzenie znane jako „wanizame” (rekin krokodyl). Pół krokodyl, pół rekin to stwór, którego można zobaczyć na wielu starych japońskich obrazach. Japończycy wierzą, że wanizame tworzą wirującą wodę i gwałtowne fale, które rozbijają się o skały, czasami sprawiając, że ludzie wpadają do wody.

Wybrzeże Hattachi pokryte małymi okrągłymi kamykami, które świecą, gdy uderza w nie woda. Jednak nie należy zabierać żadnego z tych kamyków do domu, gdyż legenda głosi, iż każdy, kto zabierze kamyki do domu z tego wybrzeża, będzie cierpiał na chorobę oczu.

Kamakura - niedoceniony skarb japońskiej historii i kultury, oddalony zaledwie 50 km od Tokio. Stolica Japonij z 12-14 w...
01/10/2024

Kamakura - niedoceniony skarb japońskiej historii i kultury, oddalony zaledwie 50 km od Tokio. Stolica Japonij z 12-14 w. potraktowana po macoszemu przez twórców listy dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Naszym ulubionym miejscem w Kammakira są dwie świątynie: bambusowa” Hokokuji i Hasedera. Hokokuji, świątynia buddyjska zen, jest bardzo kameralna i dostarcza zupełnie innych wrażeń niż bambusowy leśny hit turystyczny w Kioto. Hasedera - róg obfitości japońskiej kultury - zasługuje na osobny post.

Kamakura to nie tylko Wielki Budda w świątyni Kotokuin, ale inne urokliwe świątynie, takie jak Hasedera, Kencho-ji czy Engaku-ji.

Kanazawa to niespełna półmilionowe  miasto zamkowe położone w pref. Ishikawa w pobliżu Morza Japońskiego. Eleganckie mia...
01/09/2024

Kanazawa to niespełna półmilionowe miasto zamkowe położone w pref. Ishikawa w pobliżu Morza Japońskiego. Eleganckie miasto zachowało tradycyjny charakter z epoki Edo i jest znakomitą alternatywą w stosunku do pękającego w szwach od turystów Kioto.

Kanazawa zawdzięcza swoje korzenie w tradycyjnej kulturze i sztuce rodzinie Maeda, która rządziła domeną Kaga ( dziś Ishikawa) z zamku Kanazawa w okresie Edo. Mistrzowie rzemiosła z całego kraju przybyli do Kanazawy, aby pracować pod przychylnością władców Kaga, którzy zapoczątkowali pasję i ochronę tradycyjnego rzemiosła, które pozostaje silne do dziś.

Shirakawa-go (UNESCO)to tradycyjna wiosna w Gifu z 1897 r., która słynie z chat zbudowanych w stylu architektonicznym ga...
31/08/2024

Shirakawa-go (UNESCO)to tradycyjna wiosna w Gifu z 1897 r., która słynie z chat zbudowanych w stylu architektonicznym gassho-zukkuri(合掌造り) . Nazwa "gassho" oznacza "składanie rąk do modlitwy", a "zukkuri" odnosi się do konstrukcji. Domy w stylu gassho-zukkuri mają bardzo strome dachy kryte strzechą, które przypominają ręce złożone do modlitwy.

Strome dachy są niezbędne, aby zapobiec gromadzeniu się śniegu, ponieważ te regiony Japonii doświadczają ciężkich zim. Dachy budowane są bez użycia gwoździ, co pozwala im być elastycznymi i odpornymi na silne wiatry oraz trzęsienia ziemi.

Czy wiecie czym różni się gejsza od maiko? Chociaż obie są związane z tym samym zawodem, istnieją między nimi kluczowe r...
21/08/2024

Czy wiecie czym różni się gejsza od maiko? Chociaż obie są związane z tym samym zawodem, istnieją między nimi kluczowe różnice:
🎀Maiko🎀
- Maiko to uczennica gejszy, czyli młoda dziewczyna, która dopiero uczy się sztuki bycia gejszą, zaczynając swoją naukę w wieku 15 lat.
Maiko nosi bardziej kolorowe i ozdobne kimona, często z dłuższymi rękawami i pasem obi, który zwisa z tyłu. Maiko mają prawdziwe i swoje włosy, a fryzury ich są bardziej złożone, ozdobione kanzashi.
🪭Gejsza🪭
- Gejsza to dojrzała kobieta, która ukończyła szkolenie i jest pełnoprawną artystką, która ma powyżej 20 lat. Gejsze noszą bardziej stonowane i eleganckie kimona, z krótszymi rękawami i pasem obi, który jest zawiązany wyżej i bardziej ściśle. Fryzury gejsz są prostsze, często z perukami, a ozdoby są bardziej subtelne. Organizujemy kolacje z maiko, podczas których można się w szczegółach zapoznać z obyczajami związanymi z gejszami i maiko oraz poznać tajniki ich stylu życia.

Znajdująca się na wysokości 580 m n.p.m. góra Omuro jest jednym z największych wulkanów Monogenetycznej Grupy Wulkanów I...
21/08/2024

Znajdująca się na wysokości 580 m n.p.m. góra Omuro jest jednym z największych wulkanów Monogenetycznej Grupy Wulkanów Izu. Powstał po dużej erupcji wulkanu około 4000 lat temu, na początku późnego okresu Jomon (2470–500 p.n.e.). Wylew lawy powstały w wyniku tej erupcji utworzył także pobliskie wybrzeże Jogasaki. Gładki, stożkowy kształt góry Omuro sprawia, że ​​jest ona wspaniałym punktem orientacyjnym dla przepływających statków i od dawna wierzono, że w tej górze przebywa łagodny i troskliwy bóg.
Krater na szczycie góry ma około 300 m średnicy, 1000 m obwodu i 70 m głębokości.
Ścieżka wokół krateru oferuje panoramiczny widok 360° na otaczający krajobraz, w tym miasto Ito, wyspy Izu i górę Amagi. W pogodne dni można nawet zobaczyć górę Fuji i południowe Alpy Japońskie

19/08/2024

Dużo ludzi zna Tokio drift i słyszało o driftowaniu w Daikoku w Jokohamie. Czy wiedzieliście, że najfajniejszy drift jest pod Fudżi? Przy ładnej pogodzie dodatkową atrakcją są zapierające dech w piersiach widoki wulkanu-symbolu Japonii.

W błyszczących japońskich miastach, pełnych zgiełku i światła, łatwo je przeoczyć. Mało kto ma czas i ochotę spojrzeć w ...
02/06/2024

W błyszczących japońskich miastach, pełnych zgiełku i światła, łatwo je przeoczyć. Mało kto ma czas i ochotę spojrzeć w dół i zwrócić uwagę na coś tak przyziemnego, jak pokrywa studzienki kanalizacyjnej. Ale to nie są zwykłe fragmenty infrastruktury ulicznej. W Japonii wiele pokryw włazów to dzieła sztuki miejskiej — wyszukane, ciekawe, charakterystyczne, a nawet kolorowe. Stały się celem turystycznym i przyciągają rzesze oddanych entuzjastów studzienek kanalizacyjnych, którzy podróżują po kraju, aby odwiedzić niektóre z tysięcy unikalnych projektów.

Począwszy od lat pięćdziesiątych XX wieku na odlewanych płytach pojawiały się proste wzory geometryczne, takie jak projekty „Tokio” i „Nagoya”. Japoński urzędnik państwowy Yasutake Kameda wymyślił misterne, artystyczne wersje w 1985 roku, aby pomóc sceptycznie nastawionej ludności wiejskiej przekonać się do idei kosztownej, ale niezbędnej modernizacji krajowego systemu kanalizacyjnego. Od tych skromnych, praktycznych początków pokrywy włazów stały się zjawiskiem kulturowym.

Obecnie szacuje się, że 95 procent z 1718 gmin w Japonii we wszystkich 47 prefekturach ma teraz własne, unikalne osłony. W Osace około 10 procent ze 180 000 włazów w mieście ma ozdobne wzory, z czego około 1900 zostało pomalowanych kolorem. Zazwyczaj zaprojektowana pokrywa włazu, która waży ponad 36 kg bez ramy, kosztuje około 2 tys. Jednakże kolor jest nakładany ostrożnie i ręcznie, co niemal podwaja cenę studzienki kanalizacyjnej do prawie 4 tys. zł

Nagasaki, położone na wyspie Kiusiu, jest miejscem, gdzie wschód spotkał się z zachodem w sposób wyjątkowy w historii Ja...
30/05/2024

Nagasaki, położone na wyspie Kiusiu, jest miejscem, gdzie wschód spotkał się z zachodem w sposób wyjątkowy w historii Japonii. Od XVI wieku, dzięki portugalskim i holenderskim kupcom, miasto stało się bramą do świata zachodniego. W okresie Edo, podczas polityki izolacji Japonii (sakoku), Nagasaki było jedynym portem otwartym dla zagranicznego handlu, co pozwoliło na wymianę towarów, technologii i idei. Ta unikalna mieszanka kultur jest widoczna w architekturze miasta, kuchni oraz licznych zabytkach.

Wczesny wieczór nad rzeką Kamogawa w Kioto.
27/05/2024

Wczesny wieczór nad rzeką Kamogawa w Kioto.

Oshino Hakkai (忍野八海), czyli Osiem Mórz Oshino, to osiem stawów w Oshino, małej wiosce w regionie Fuji Five Lakes, położo...
05/05/2024

Oshino Hakkai (忍野八海), czyli Osiem Mórz Oshino, to osiem stawów w Oshino, małej wiosce w regionie Fuji Five Lakes, położonej pomiędzy jeziorem Kawaguchiko a jeziorem Yamanakako. Wioska powstała w miejscu szóstego jeziora, które wyschło kilkaset lat temu. Osiem stawów zasilanych jest przez topniejący śniegze zboczy góry Fudżi, który spływa w dół góry przez porowate warstwy lawy. Jeden cykl trwa ponad 80 lat, co daje bardzo czystą wodę źródlaną, która jest czczona przez miejscowych

住所

Shinjuku-ku, Tokyo

電話番号

+819084322818

ウェブサイト

アラート

Przewodnik po Japonii Fabitabiがニュースとプロモを投稿した時に最初に知って当社にメールを送信する最初の人になりましょう。あなたのメールアドレスはその他の目的には使用されず、いつでもサブスクリプションを解除することができます。

事業に問い合わせをする

Przewodnik po Japonii Fabitabiにメッセージを送信:

ビデオ

共有する

カテゴリー