Przewodnik po Japonii Fabitabi

Przewodnik po Japonii Fabitabi Jesteśmy rodzinnym biurem podroży organizującym indywidualne i grupowe podróże do Japonii.

Jesień w japońskich miastach trwa do połowy grudnia i jest to popularny sezon dla szkolnych wycieczek. Dzieci i młodzież...
28/12/2024

Jesień w japońskich miastach trwa do połowy grudnia i jest to popularny sezon dla szkolnych wycieczek. Dzieci i młodzież z Tokio chętnie wybierają stolicę Japonii z XII-XIV w. , czyli Kamakurę.

Okolice buddyjskiej  Pagody Yasaka. położonej w Higashiyama-ku w Kioto. to miejsce, gdzie zatrzymał się czas. Pięciopięt...
20/12/2024

Okolice buddyjskiej Pagody Yasaka. położonej w Higashiyama-ku w Kioto. to miejsce, gdzie zatrzymał się czas. Pięciopiętrowa pagoda to ostatnia pozostała konstrukcja kompleksu świątynnego z VI wieku, znanego jako Hōkan-Ji. Dowody archeologiczne datują powstanie pagody Yasaka na VI wiek. Jest ikoną starego miasta i chyba najczęściej fotografowanym obiektem w Kioto.

Świątynia Hasedera w Kamakura słynie z Nagomi Jizo czyli trzech uroczych figurek  przedstawiających Jizo Bosatsu, czyli ...
19/12/2024

Świątynia Hasedera w Kamakura słynie z Nagomi Jizo czyli trzech uroczych figurek przedstawiających Jizo Bosatsu, czyli jednego z najważniejszych bodhisattwów w buddyzmie japońskim. Jizo (w sanskrycie Ksitigarbha) jest czczony jako opiekun dzieci, podróżników oraz osób cierpiących, w szczególności dzieci, które zmarły przed rodzicami. Jest on także symbolem ochrony i pocieszenia w trudnych czasach.

Nagomi zaś oznacza “spokój” lub “harmonię” w języku japońskim, stąd Nagomi Jizo symbolizują spokój ducha i pocieszenie.

Czy Hiroshima w grudniu 1945 wyglądała podobnie? W pobliżu Kopuły bomby atomowej na pewno nie było czerwonych liści koyo...
16/12/2024

Czy Hiroshima w grudniu 1945 wyglądała podobnie?
W pobliżu Kopuły bomby atomowej na pewno nie było czerwonych liści koyo, choć ponad setka drzew w mieście przeżyła wybuch bomby. Jako że bomba atomowa eksplodowała 600 m nad miastem i większość wytworzonych radioaktywnych izotopów, takich jak jod-131 i cez-137, miała bardzo krótki okres półtrwania, w ciągu jednego lub dwóch dni znaczna część promieniowania uległa rozproszeniu.

Dokładna liczba osób, które zginęły w bombardowaniu, nie jest jeszcze znana. Miasto Hiroszima szacuje, że około 140 000 osób zmarło do końca grudnia 1945 r., kiedy ostre skutki promieniowania ustąpiły. Inne źródła szacują liczbę ofiar na 200 tys.

Około połowa osób, które znajdowały się w odległości 1,2 km od hipocentrum, zmarła w dniu wybuchu czyli 6 sierpnia 1945 r. Pozostałe 80-100% niedługo później.

Féria jesiennych kolorów w Jokohamie. To już kulminacja tegorocznego sezonu koyo czyli pory czerwonych ( i nie tylko) li...
14/12/2024

Féria jesiennych kolorów w Jokohamie. To już kulminacja tegorocznego sezonu koyo czyli pory czerwonych ( i nie tylko) liści klonów momiji

Daishō-in  na wyspie Miyajima to jeden z najważniejszych buddyjskich klasztorów w Japonii. Klasztor założony w 806 r. pr...
10/12/2024

Daishō-in na wyspie Miyajima to jeden z najważniejszych buddyjskich klasztorów w Japonii. Klasztor założony w 806 r. przez mnicha Kukai ( pośmiertne imię Kobo Daishi) jest związany z buddyzmem Shingon, jednym z głównych nurtów buddyzmu ezoterycznego w Japonii. Jest to miejsce o głębokim znaczeniu duchowym, historycznym i kulturowym.

Nadeszła wreszcie prawdziwa bajeczna japońska jesień. Fot. Karolina Kataoka
04/12/2024

Nadeszła wreszcie prawdziwa bajeczna japońska jesień. Fot. Karolina Kataoka

Jesień w Kioto to arcydzieło natury. Niektórzy twierdzą, że sezon koyo ( kolorowych jesiennych liści) jest jeszcze piękn...
02/12/2024

Jesień w Kioto to arcydzieło natury. Niektórzy twierdzą, że sezon koyo ( kolorowych jesiennych liści) jest jeszcze piękniejszy od sakury, czyli okresu kwitnących wiśni. A Wy co wolicie, koyo czy sakurę?

Yushien to przecudny japoński ogród spacerowy wśród stawów w prefekturze Shimane. Zwany jest też “miniaturowym ogrodem I...
26/11/2024

Yushien to przecudny japoński ogród spacerowy wśród stawów w prefekturze Shimane. Zwany jest też
“miniaturowym ogrodem Izumo”, jako że przedstawia krajobrazy i mitologię obszaru Izumo. Znajduje się w centrum wyspy Daikonshima czyli Wyspie-Rzepie.

W Japonii nawet jesienią jest wiosna. Czyżby Oskar Wilde miał rację pisząc: “Tak naprawdę cała ta Japonia jest czystym w...
25/11/2024

W Japonii nawet jesienią jest wiosna.
Czyżby Oskar Wilde miał rację pisząc: “Tak naprawdę cała ta Japonia jest czystym wymysłem. Nie ma ani takiego kraju, ani takich ludzi”?

Jelonki w Nara, znane jako sika (シカ, shika), mają swoje korzenie w japońskiej mitologii oraz historii. Według japońskiej...
19/11/2024

Jelonki w Nara, znane jako sika (シカ, shika), mają swoje korzenie w japońskiej mitologii oraz historii. Według japońskiej legendy, bóg Takemikazuchi, jeden z bóstw opiekuńczych Kasuga Taisha, przybył do Nara na grzbiecie białego jelenia z regionu Kashima (prefektura Ibaraki). Od tego momentu jelenie były uważane za posłańców bogów (shinshi). Chroniono je i traktowano z najwyższym szacunkiem.
Do tego stopnia, że zabicie jelenia było karane śmiercią aż do XIX wieku.

Po okresie Meiji (1868–1912), gdy Shintō przestało być religią państwową, jelenie utraciły oficjalny status świętych zwierząt. Dziś żyje ich w Nara ok. 1200 sztuk i są uznawane za skarb narodowy.

Wyznania gejszy z Gion🪭Mai-san jest gejszą dopiero od 1,5 roku. Wcześniej była przez 5 lat maiko. Na makijaż poświęca dz...
18/11/2024

Wyznania gejszy z Gion
🪭Mai-san jest gejszą dopiero od 1,5 roku. Wcześniej była przez 5 lat maiko. Na makijaż poświęca dziennie około godziny. Samodzielnie pudruje na biało nie tylko twarz, ale i kark przy pomocy dwóch luster.
🪭Gejsze malują twarze na biało ze względów zarówno estetycznych, jak i historycznych. Biały makijaż, zwany shiro-nuri (dosłownie „biały podkład”), był powszechny w Japonii w okresach Edo i Meiji. Był symbolem elegancji i wyrafinowania, szczególnie wśród wyższych klas społecznych.
🪭W czasach, gdy oświetlenie opierało się na świecach i lampach oliwnych, biały makijaż sprawiał, że twarz gejszy była lepiej widoczna w słabym świetle.
🪭Shiro-nuri odróżnia gejsze od innych ludzi i nadaje im niemal nadprzyrodzony wygląd, co podkreśla ich wyjątkowy status jako artystek.
🪭Gejsze zaczerpnęły inspirację z tradycyjnego teatru kabuki, w którym aktorzy używali białego makijażu, aby uwypuklić rolę i emocje.
🪭Biały makijaż to też wyraz minimalizmu. Wraz z prostymi, harmonijnymi gestami gejszy wpisuje się w japońską estetykę wabi-sabi, która ceni subtelne piękno i perfekcję w prostocie.

Kyoto w letni listopadowy wieczór
17/11/2024

Kyoto w letni listopadowy wieczór

Pod Fudżi właśnie trwa magiczny sezon koyo czyli czas czerwonych liści klonu momiji i nie tylko.
16/11/2024

Pod Fudżi właśnie trwa magiczny sezon koyo czyli czas czerwonych liści klonu momiji i nie tylko.

Jelonki ( po japońsku shika) na Miyajima nazywane są Nihonjika, „japońskie jelenie”, które kiedyś występowały od Chin do...
08/11/2024

Jelonki ( po japońsku shika) na Miyajima nazywane są Nihonjika, „japońskie jelenie”, które kiedyś występowały od Chin do Wietnamu. Około 800 lat temu kapłan Saigyohoshi napisał w księdze “Senjusho: Buddyjskie opowieści wczesnośredniowiecznej Japonii”, że na Miyajima żyje wiele jelonków. Były one czczone jako „Shinroku”, czyli jelonki hodowane na terenie świątyni i służące jako posłańcy bogów.
Obecnie na wyspie Miyajima żyje około pięciuset sztuk shika, niektóre są udomowione, ale te żyjące w lesie unikają ludzi. Jelenie na Miyajima mają swoje nory w lesie. Możesz zobaczyć jelenie kierujące się do lasu wieczorem. Ostatnio niektóre jelenie zakładają swoje nory w mieście.

Jesień w Japonii to nie tylko czerwone klony i koyo, ale taka przepiękne rośliny o cudacznej nazwie mierelnik żakula, kt...
05/11/2024

Jesień w Japonii to nie tylko czerwone klony i koyo, ale taka przepiękne rośliny o cudacznej nazwie mierelnik żakula, które w lecie mają jaskrawo zieloną barwę, a jesienią zmieniają kolor na ostro czerwony.
Mietelnik żakula (łac. Kochia scoparia, syn. Bachia scoparia) przypomina wyglądem małego cyprysa lub jałowca, dlatego czasami bywa nazywany też letnim cyprysikiem.

W drodze do Takayama można trafić na mnóstwo niespodzianek.  Majestatyczne wąwozy z wodą w kolorze jadeitu, pierwsze jes...
02/11/2024

W drodze do Takayama można trafić na mnóstwo niespodzianek. Majestatyczne wąwozy z wodą w kolorze jadeitu, pierwsze jesienne liście zwiastujące koyo oraz japońskie makaki z zaciekawieniem obserwujące przejeżdżających kierowców. Tylko w Japonii!

住所

Shinjuku-ku, Tokyo

電話番号

+819084322818

ウェブサイト

アラート

Przewodnik po Japonii Fabitabiがニュースとプロモを投稿した時に最初に知って当社にメールを送信する最初の人になりましょう。あなたのメールアドレスはその他の目的には使用されず、いつでもサブスクリプションを解除することができます。

事業に問い合わせをする

Przewodnik po Japonii Fabitabiにメッセージを送信:

ビデオ

共有する

カテゴリー