✨️Мошти Светог Гаврила Грузијског
✍️🏻„Грузија је мој крст. Божија благодат никад није напуштала и неће напустити Грузијску Православну Цркву. Ланац светих се није прекидао и неће се прекинути. Грузија ће васкрснути као Лазар. Док Грузијом не буде владао крунисани цар, неће бити добро. Грузија ће доживјети препород, али кроз велика искушења. Грузија је наслеђе Мајке Божије. Не остављајте отаџбину у тешко вријеме, не гнијевите Мајку Божију, говорио је свети Гаврило.
✍️🏻Рођен је 26. августа 1929. године, а канонизован је 20. децембра 2012. Прославља се 2. новембра.
Старца су звали „велика љубав двадесетог стољећа“.
Често је око врата носио таблу на којој је писало „Човјек без љубави је као крчаг без дна.“ Безбројна исцјељења десила су се након његове смрти на његовом гробу.
Цијела Грузија дубоко поштује старца.
✨️Преподобни Шио (Симеон) Мгвимски је монах пустињак, родом из Антиохије, оснивач монаштва у Грузији и светитељ Грузијске православне цркве.
✍️🏻Рођен је у Антиохији Сиријској. Као млад се замонашио под утицајем тадашњег великог антиохијског подвижника преподобног Јована Зедазнијског, и био његов ученик.
Двадесет година касније преподобни Шио се као један међу дванаесторицом изабраних ученика светог Јована упутио у мисионарску мисију у Грузију.
Шио се настанио дубоко у грузијским шумама, западно од Мцхете, у уској пећини, коју је сам исклесао у стијени. Када су Грузијци сазнали за њега, почели да се досељавају и тако се скупило до 25 пустиножитеља. На мјесту које је по откровењу било указано блаженом Шију саградили су цркву у име светог Јована Крститеља. Када је цар Парсман VI посјетио свог бившег миљеника Евагрија у пустињи, са страхопоштовањем се опходио према подвижнику Шију и поклонио му земљу за манастир, давши му значајна средства за изградњу. Изгађен је манастир са више храмова, главни храм је био храм у част Успења Мајке Божије, други – у част Рођења Јована Крститеља,
✨️ Мошти Свете Нине се чувају у Бодбијском манастиру. Она је тамо умрла 347., у својој 67. години, након 35 година апостолског аскетизма.
Сматра се да је она донијела хришћанство у Грузију.
✨️Каламбака је највише позната као град који је најближи познатим манастирима Метеори.
То је почетно мјесто за оне посjетиоце који желе да виде познате манастире ✨️✨️✨️
✨️ Ваши снимци... Јасеновац, 7. септембар 2024.
📽 @jelena__lalic__
👉 Ходочасници Одигитрије у Јасеновцу
◽️ Литургијом у манастиру рођења Светог Јована Крститеља у Јасеновцу, у суботу молитвено су прослављени Свети Новомученици Јасеновачки.
👉 Након литургије, на хумци у Спомен комплексу Јасеновац обављено је ломљење славског колача и освештан је изложбени простор некадашње усташке болнице.
🙏 "Мученици нови, молите за нас" 🙏
✨️Света Литургија у Барију крај моштију светог оца Николаја Мирликијског
✍️🏻 Нема тог мјеста на свијету гдје људи нису чули за Николаја Чудотворца. Али морнари имају посебан став према њему. Житије светитеља описује догађај током његовог ходочашћа у Палестину, када је он, као један од путника на броду, силом своје молитве зауставио сурову олују и својом карактеристичном љубављу васкрсао младог морнара који је нехотице пао са јарбола. Ово објашњава зашто поморци традиционално сматрају Светог Николу својим небеским покровитељем.
✨️✨️✨️ Метеори - "ни на небу, ни на земљи"✨️
✍️🏻 Ходочасници су посјетили нестварне Метеоре, које многи због љепоте и мјеста на ком се налазе, називају небеским манастирима
👉Метеори су група високих и неприступачних стијена оивичених манастирима, скитовима и келијама, у чијим су пећинама од 11. вијека настајале прве испоснице хришћанског монаштва на овим просторима. Налазе се у непосредној близини града Каламбаке.
Овај предио, очаравајући и нестваран, један je од најљепших на свијету. ________________________________________________
• Није прецизно утврђено када се тачно монаштво појавило на Метеорима, али је сигурно да је у 11. вијеку већ било монаха и испосника. Они су живели у пећинама или малим келијама, а силазили су сваке недеље и великим празницима како би заједно вршили литургију у манастиру Дупјани, која је временом названа Кириако (грчки - недеља).
Обишли смо Српску православну цркву и Саборну румунску цркву у Темишвару
✍️🏻Српска црква је посвећена Вазнесењу господњем и једна је од најстаријих у граду.
✍️🏻 Саборна румунска црква се налази у историјском дијелу града. Посвећена је светим трима јерарсима. Изграђена је између 1937. и 1940. године. Њен архитектонски стил је по многима необичан за православне цркве