02/02/2024
STAN NA DAN SURČIN preporučuje:
Muzej Vazduhoplovstva Surčin Beograd
Jedna od destinacija u našoj blizini je i
Beogradski Muzej vazduhoplovstva predstavlja jedinstvenu kulturnu i turističku atrakciju koja privlači veliki broj posetilaca iz zemlje i inostranstva. Nalazi se na aerodromu Nikola Tesla i važi za jedan od najstarijih muzeja aeronautike u Evropi, budući da je osnovan 1957. godine. Muzej raspolaže sa preko 200 letelica i drugih avio-eksponata koji prikazuju istoriju jugoslovenskog i srpskog vazduhoplovstva, ali i globalnu istoriju avijacije.
U izložbenim prostorima mogu se videti avioni iz Drugog svetskog rata, ratni avioni i helikopteri iz vremena Hladnog rata, ali i civilni avioni, jedrilice i sportski avioni. Pored očuvanih letelica, postoji i bogata zbirka fotografija, dokumenata i drugih artefakata. Muzej se prostire na površini od preko 6.000 kvadratnih metara, a pored stalne postavke, organizuje i veliki broj privremenih izložbi i drugih događaja vezanih za avijaciju. Ustanova poseduje i vlastitu biblioteku sa velikim brojem knjiga, časopisa i drugih publikacija.
Među eksponatima značajno mesto zauzima lovac italijanske proizvodnje Fijat G-50, kao jedini sačuvani primerak na svetu. Veliku vrednost ima i replika letelice Sarić 1, koju je konstruisao pionir vazduhoplovstva iz Subotice, Ivan Sarić. On je svoj prvi let na ovoj mašini izveo 1910. godine. Od istorijskog značaja je Oluj 11, prvi naoružani avion ikada korišćen u srpskoj vojsci. Fizir FN, prvi avion proizveden u prvoj fabrici aviona u Srbiji, Ikarus, takođe je deo postavke.
Počasno mesto zauzima G-2 Galeb, prvobitni domaći avion sa mlaznim motorom. Ovaj model je serijski proizvođen i korišćen u domaćem vazduhoplovstvu, ali i u nekoliko prijateljskih zemalja. U vreme kada je uveden u operativnu upotrebu, ovenčan je nagradom na salonu Le Bourget u Parizu, kao najbolji u svojoj klasi. Jedan od najzanimljivijih eksponata je avion Orao, koji je projektovan i proizveden u SFR Jugoslaviji. Kao glavni lovac-bombarder jugoslovenskog ratnog vazduhoplovstva, smatran je jednim od najuspešnijih projekata tadašnje avio-industrije.
Pored modela iz domaćeg razvoja, zbirka sadrži i veliki broj letelica iz Drugog svetskog rata, i to iz više zemalja učesnica. Najzapaženiji komadi su Hoker harikejn, Spitfajer, Tanderbolt, Jak-3, Meseršmit Me 109 i drugi. Posebna atrakcija su helikopteri poput britanskog WS-51 Dragonflaj i putnički avion Boeing 727. Nakon rata u SR Jugoslaviji 1999. godine, muzej je sakupio priličan broj eksponata vezanih za ovaj događaj; to su delovi američkog nevidljivog bombardera F-117 Noćni soko i lovca-bombardera F-16 Fajting falkon.
Muzej je idealno mesto za sve ljubitelje avijacije, kao i za one koji žele da nauče ponešto o njenoj istoriji i razvoju. Posetioce očekuje zanimljivo i interaktivno iskustvo, uz mogućnost da se približe eksponatima i informišu se o njihovom nastanku, tehničkim karakteristikama i načinu upotrebe. Muzej organizuje i brojne aktivnosti za decu, poput radionica i edukativnih programa, gde najmlađi mogu da steknu znanja o vazduhoplovstvu, da naprave svoje modele aviona ili da učestvuju u simulacijama leta. Ovo je izvanredna prilika za organizaciju porodičnih tura.
Osim izlagačke delatnosti, muzej priređuje i različite vrste događaja, kao što su prikazi letenja, konferencije, prezentacije i slično. Ovi događaji privlače veliki broj posetilaca iz različitih delova sveta, nudeći priliku da se iskusi pravi duh vazduhoplovstva. Muzej ima status vitalne institucije za očuvanje kulturne baštine Srbije i Jugoslavije, budući da održava i neguje nasleđe jedne od najuspešnijih grana domaće industrije.