Hawaje tworzą niezwykły ecosystem, który jest domem dla wielu, niespotykanych w innych częściach świata, roślin i zwierząt. Odizolowanie hawajskich wysp i brak naturalnych wrogów sprawiło, że wiele gatunków flory i fauny ewoluowało w zupelnie inny sposób. Czy wiedzieliście, że większość ptaków na Hawajach buduje swoje gniazda na ziemi zamiast na wzniesieniach?
Odkrycie Hawajów przez europejczyków było najbardziej przełomowym momentem w historii tych wysp.
Wraz z Kapitanem Cookiem przybyły choroby i gatunki nieznane dotąd miejscowej społeczności. Wystarczyło kilkadziesiąt lat by na skutek braku odporności zginęło ponad 90% lokalnej ludności!
Podobna sytuacja spotkała florę i faune.
Przywiezione przez europejczyków szczury stały się śmiertelnym zagrożeniem dla ptactwa, których jaja stały sie łatwym łupem. Europejczycy szybko dostrzegli zagrożenie wynikające z plagi i postanowili działać.
Doszli do wniosku, że należy sprowdzić na wyspy inny gatunek, który stałby sie naturalnym wrogiem szczurów. Jeden z mieszkańcow zaproponował... mangustę, która jest znana ze swojej wojowniczości i spektakularnych walk z jadowitymi wężami. Aby przekonac społeczność wrzucił do klatki dorodnego szczura i manguste. Walka trwala zaledwie kilka sekund. Mangusta zwycieżyła! Kilka tygodni później sprowadzono na wyspy (wyjatkiem byla Duza Wyspa) 33 mangusty i wypuszczono je na wolnosc....Skutek???
Szczury żeruja nocą, mangusta w dzień. To tak, jakby oba gatunki mijały się w drodze do pracy i przybijały sobie piątke!
Oba, żerujące na ptactwie gryzonie przyczyniły się do wyginięcia ponad 30 gatunków ptaków na Hawajach 😓
Na filmiku widać mangusty żerujace...na turystach czyli na nas.
Gorące źródła w drodze do Annapourny. Nie można przegapić. ..