09/12/2024
Grand Hôtel du Boulevard, нещодавно відремонтований, знову засяє в центрі Бухареста .
Якщо ви перебуваєте або прибуваєте в Бухарест в цю пору року, ми рекомендуємо не пропустити одне з найкрасивіших місць для фотографій, а саме Grand Hôtel du Boulevard.
Історія Grand Hôtel du Boulevard починається в 1865 році, коли бізнесмен Жак Ердан купує землю, яка була навпроти церкви Саріндар (де зараз знаходиться Cercul Militar). Раніше ця земля належала Костянтину Кантакузіно, який потім передав її Вінтіле Корбеану, а той, у свою чергу, продав її вельворнику Григоре Баляну.
Бізнесмен, який заснував хлібозавод «Спікул» на вулиці Орхіделеор, хотів побудувати на землі в центрі міста розкішний готель за західним зразком, тому все мало бути бездоганним. Перш за все, він звернувся до послуг архітектора Александру Орешку, призначеного державним архітектором у Дирекції громадських робіт.
Роботи розпочалися в 1869 році і тривали до 1871 року, коли відбулося урочисте відкриття готелю.
Орешку обрав німецький неокласичний стиль, який він вивчав у престижній школі будівництва в Мюнхені, а також в Академії образотворчих мистецтв у Берліні.
Готель, безсумнівно, розкішний, приніс багато дивовижних умов для бухарестського готелю тих часів - проточна вода в кожному номері, ліфти, електричне освітлення та найкращі меблі.
У готелі було 82 номери та 11 апартаментів.
На момент урочистого відкриття він називався «Готель Гердан» і з перших років роботи став визначною пам’яткою столиці.
Гердан продав готель у 1873 році мадам Пор, яка перейменувала його в Grand Hôtel du Boulevard і продовжувала намагатися зробити його винятковим закладом.
У той час готелі не позначалися зірками, але це не стало на заваді Grand Hôtel du Boulevard, який отримав золоті медалі на міжнародних виставках у Мілані - в 1906 році - і в Турині - в 1911 році. Слід підкреслити, що до 1937 року в готелі, кафе та ресторані працювали виключно іноземні менеджери: Джон Мюллер, Х. Хорн, Фр. Шрайбер, М. Бертола, С. Розенталь.
24 травня 1884 року шеф-кухарі Grand Hôtel du Boulevard святкували день народження королеви Великої Британії Вікторії, бабусі королеви Марії. У меню відзначилися: gigot d'agneau (бараняча нога) з молодою картоплею та м'ятним соусом, а на десерт - пудинг Вікторія. Оркестр виконав Штрауса, Верді та Вебера, а також кілька potpourri des airs Roumaines.