18/06/2024
Замок Корвінів 🏰
#замок #корвін #хунедоара #румунія
Лише в 46 км від Geoagiu-Băi, «Жива легенда Трансільванії», яка вважається найбільшим середньовічним пам’ятником у Південно-Східній Європі, і замок, де Влад Цепеш, відомий волоський князь, нібито був ув’язнений, а також натхнення для ще більш відомого персонажа , Дракула, Замок Корвінілор розташований у центрі округу Хунедоара, в однойменному місті.
Щорічно його поріг переступають сотні тисяч туристів, але мало хто знає, що перше кам'яне укріплення в Хунедоарі датується XIV століттям. Йдеться про королівський замок, стіни якого товщиною до 2 метрів були побудовані з блоків доломітового вапняку та річкового каменю, прямо на скелі.
Історія замку Корвіні починається в 1409 році, коли дворянин Войку разом зі своїми братами (Раду та Могошем) отримав від угорського короля Сигізмунда Люксембурзького маєток (лат. «володіння»), який також включав королівську фортеця. Войку нічого не додав до фортеці, але його син Йоан де Хунедоара (Йоганн де Хуньяд) перетворить її на замок, який можна порівняти з іншими спорудами того часу в Центральній і Західній Європі.
Замок, роботи Іоана (Янку) з Хунедоари.
Після 1440 року Іоан починає в Хунедоарі особливі для того часу будівництва. Він мав намір перетворити цитадель на замок, тому на першому етапі було зведено дві стіни навколо старої цитаделі. Вони були побудовані з блоків доломітового вапняку і забезпечені зубцями у верхній частині. Вони були фланковані прямокутними вежами, а також круглими вежами, які були новинкою для військової архітектури Трансільванії того часу.
Нижні кімнати використовувалися для стрільців, а верхні – як житлові та/або оборонні зони. Прямокутні вежі мали дорожні в’їзди та оборонні рівні, а в’їзди до замку здійснювалися через мости, що підтримувалися кам’яними стовпами, останні частини мостів були рухомими.
Перший етап будівництва замку завершується до 1446 року, коли Іоанн Хунедоара стає намісником Угорського королівства. Пізніше він змінив плани будівництва замку, зробивши більший акцент на цивільні споруди, а не на військові. Палац, розташований на західній стороні, складається з лицарського залу, сеймової зали та гвинтових сходів. Архітектура вирізняється особливою витонченістю: тут ми зустрічаємо два нефи з п’ятьма восьмикутними мармуровими колонами, з поперечними ребрами та декоративними консолями, зі склепіннями в готичному стилі, а також галерею з міхами.
Зал сейму, зал лицарів і вежа Небойса.
За словами істориків, Лицарський зал використовувався як їдальня у святкових випадках, а сеймовий зал використовувався для урочистостей. Галерея та вежа Nje Boisa (слов'янською мовою перекладається як «Не бійся», ймовірно, походить від лінії сербських найманців, які гарнізували в замку) — унікальна військова споруда: вона має 5 рівнів з отворами для зброї та з'єднана із замком через 33-метрову галерею, побудовану на масивних вапнякових стовпах. Смерть Іоанна Хунедоарського і початок боротьби за престол Угорського королівства поклали край другому етапу будівництва.
У XVII столітті принц Габріель Бетлен, під час якого Трансільванія пережила особливий розквіт, видозмінює частини замку і будує у східній частині, на вже існуючому фундаменті, «Великий міський палац» з вітальнею та їдальнею. Дієтичний зал переобладнаний і розділений на кімнати різного призначення. Внутрішній вигляд каплиці також змінюється, будуються сполучні проходи та будуються Біла вежа та Артилерійська тераса, а також зовнішній двір, також званий гусарським двором, простір, призначений для резиденцій адміністратора та чиновників, будинок для хортів, запаси їжі та сіна.
Замкова криниця, викопана між двома огорожами, має глибину майже 30 метрів.
Легенда свідчить, що напис староарабськими літерами на одному з контрфорсів каплиці означає «У вас є вода, але немає душі». Насправді в середині XV століття на камені було висічено: «Цей напис написав Хасан, раб звірів, у цитаделі біля церкви».
На гербі родини Корвінів (лат. corvus) вписаний ворон із золотим перстнем у дзьобі. Кажуть, що Іоан де Хунедоара був позашлюбним сином Сигізмунда Люксембурзького, короля Угорщини, його матір'ю була Елізабета, красива жінка з Тари Хатегулуї. Щоб захистити її від нечесності, король одружує її на одному зі своїх хоробрих, Войку, також даруючи йому каблучку для ненародженої дитини, щоб його можна було впізнати, коли він виросте, якщо він піде до королівського двору.
Під час обідньої перерви кільце викрадає ворон, приваблений блиском самоцвіту. Потім Іоанн Хунедоара бере лук і стріляє у ворона, таким чином повертаючи перстень. Прибувши до королівського двору, він розповідає історію короля, і той вирішує, що символом родини має стати ворон із золотим перснем у дзьобі, птах, який асоціюється з мудрістю та довголіттям.
У сучасний період, завдяки своїй винятковій архітектурі та великій доступній площі, замок Корвінор був місцем реалізації кількох кінематографічних постановок, художніх фільмів, документальних фільмів і рекламних роликів.
Якщо ви плануєте відвідати графство Хунедоара, замок Корвінілор повинен бути першою причиною в списку туристичних визначних пам'яток.