12/06/2021
A Szentimrei büdösfürdő, Csíkszentkirálytól 14 km-re, a Nagyos patak mentén haladva, majd átkelve az Előhágón, a Hargita gerincen 1100-1250 m tengerszint feletti magasságban található üdülőhely, a Dél-Hargita egyetlen hegyi üdülőtelepe.
Területileg Csíkszentimréhez tartozik, innen ered az elnevezése.
A terület gázömléseiről híres, amelyek 99% széndioxid tartalmúak. Ezek a Hargita hegyvonulat legerősebb gázömlései, amelyeket reumás tünetek kezelésre használnak. Az üdülőtelep forrásainak vizét nagyrészt egy 12 kádas meleg fürdőben hasznosítják. Ebben a magasságban ritka más helyen ennyi mofetta. A mostani mofettát eleinte saját használatra pásztorok ásták ki. E mofettát különös süvöltő hangja miatt "Süllögőnek" nevezték el. Nagy gázömléssel bír, Erdélyben csak a Torjai büdösbarlang tesz túl rajta. A széndioxidos-kénes gázömlések, 99% széndioxidot és 1% kénhidrogént tartalmaznak, ezek a gázok hatnak a központi idegrendszer funkcióira, és élénkítik a szervezet anyagcseréjét.
A gyógyfürdőt elsősorban reumatikus és mozgásszervi megbetegedések kezelésére ajánlják, gyógytényezőit 1920 óta hasznosítják szervezett formában, de csak 1960 óta épült ki a kád és 1965-ben a gőzfürdő.
Az üdülőhely infrastruktúra hiányában leépülőben van, az elmúlt években sok ezer ízületi és reumás betegnek adta vissza egészségét, ennek ellenére a gyógyfürdő az elmúlt 12 évben visszafejlődött. Két mofettája és borvízkútja még használható. Meleg fürdőjét néha meg sem lehet közelíteni a köréje gyűlt tó miatt.
A felelőtlen iparosítás tipikus példája, az üdülőhelyen 1970 – 1980 közt működő higany-szulfid vagy cinóberbánya, amely súlyos sebeket hagyott a vadregényes táj küllemén. A természet az elmúlt 30 év alatt sem tudta begyógyítani teljesen, az ember által okozott sérüléseket. Emellett a környéken az utóbbi két évtizedben hatalmas erdőkitermelések voltak.
Büdösfürdőtől délre található a Bánya és Vermed patak forrásvidéke, ahol kiseb borvizes, gázömléses lápok terülnek el, amelyeket régen szintén használtak kezelési célra. Ezek botanikai és geológiai védett területek, amelyek növényzete hasonló a Lucs tőzegláp növényzetéhez.
Fotó: Lázár József