Koločava Ukrajina

Koločava Ukrajina TRANSKARPATIA-KOLOČAVA: Vydejte se s námi za poznáním, dobrodružstvím a požitky do míst, kde se toulal Nikola Šuhaj loupežník. Obcí protéká řeka Terebla.

Koločava je vesnice na západní Ukrajině. Leží v okrese Mižhirja Zakarpatské oblasti na jižní hranici Siněvirského národního parku. Koločava proslula jako rodiště obávaného loupežníka a hrdiny literárního díla Ivana Olbrachta – Nikola Šuhaj loupežník. Ve vesnici je škola s muzeem a bustou Ivana Olbrachta. U dřevěného kostela sv. Ducha, ležícího u silnice směrem na Siněvir, se nachází hroby českých

četníků, zabitých Nikolou Šuhajem. V tomto kostele bylo do nedávné doby umístěno Muzeum ateismu, založené v časech existence SSSR. Na hřbitově blíže na náměstí se nachází hroby Eržiky a Nikoly. Za hřbitovem je muzeum československé školy a také nový skanzen. V současnosti zde žije okolo 5000 obyvatel.
Колоча́ва — село у Міжгірському районі Закарпатської області.
Розташоване в гірській долині між полонинами Стримбою, Дарвайкою, Барвінком, Красною і Ружею, за 26 км від районного центру. Через село протікають річки Сухар і Колочавка — притоки Тереблі. До села входять колишні присілки: Брадолець, Горб, Гирсовець,Мерешор, Сухар. Колочава розташована на території Національного природного парку «Синевир».

POMŮŽETE ???🙏Divadelní lektoři chystají pro ukrajinské děti tábor inspirovaný pohádkami z celého světa. Hlavními pilíři ...
07/04/2024

POMŮŽETE ???🙏
Divadelní lektoři chystají pro ukrajinské děti tábor inspirovaný pohádkami z celého světa. Hlavními pilíři budou umění, rozmanitost a tolerance.❤️
Divadlo hrou s Koločavou, inovativní integrační projekt, který pořádá ORGANIZACE Přes hranice EU společně s Moravské divadlo Olomouc, Divadlo Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla, Divadlo Polárka, Městská divadla pražská, Univerzita Palackého v Olomouci a Колочавська територіальна громада, který se uskutečnil v loňském roce chystá pokračování. Rozvíjení možností, jak děti přirozeně naučit toleranci a empatii prostřednictvím hry a divadla, se stane předmětem divadelního tábora, který se uskuteční v termínu 25. 7.– 4. 8. 2024 v ukrajinské Koločavě.
Projekt je možné podpořit prostřednictvím sbírky s transparentním účtem 2602788279/2010
Děkujem Vám za vaši pomoc!

TRANSKARPATIA: KOLOČAVSKÉ KROKUSY Každoročně oznámí jaro svůj příchod do Koločavy nádhernou fialovou scenérií. Virtuálně...
13/03/2024

TRANSKARPATIA: KOLOČAVSKÉ KROKUSY
Každoročně oznámí jaro svůj příchod do Koločavy nádhernou fialovou scenérií. Virtuálně tak máme možnost vychutnat přenádhernou auru koločavského údolí a vůni karpatských větrů.
Hezký den všem ! Transkarpatia Team
foto: Юра Радівілов

2 ROKY UTRPENÍ A OBROVSKÉ STATEČNOSTIUkrajinci dnes prožívaji smutné výročí ruské vražedné okupace. Během této doby jsem...
24/02/2024

2 ROKY UTRPENÍ A OBROVSKÉ STATEČNOSTI
Ukrajinci dnes prožívaji smutné výročí ruské vražedné okupace. Během této doby jsem na území ukrajiny strávil 255 dnů.
Znám dobře jejich utrpení, pláč, strach, ale i nesmírnou obdivuhodnou odvahu, se kterou se brání mnohem silnějšímu nepříteli.
Znám smutné oči válečných vdov a často chovám na rukou děti, které ztratily rodiče. Každé ráno se modlím, za klidné nebe nad hlavou a to nejen nad ukrajinským územím. Ukrajina je to totiž velmi blízko a naše dosavadní soudržnost není samozřejmá. Vyžaduje lásku a smysl pro solidaritu. Jsem hrdý na to, že jsme pro Ukrajince pevným partnerem v těžkých časech.

Pokud by totiž Rusko Ukrajinu porazilo, znamenalo by to pro nás:
1 ) (dalších) několik milionů ukrajinských uprchlíků, což by znamenalo obrovský nápor na sociální systém, společenskou soudržnost a jistý nárůst krajní pravice, která vlastizrádně slouží ruským teroristům.
2 ) Přechod na částečně válečnou ekonomiku, kdy bychom museli investovat obrovské prostředky do vojenské výroby zbraní a munice, abychom se (spolu s našimi spojenci) připravili na očekávaný ruský útok. Rozsáhlé vytváření (civilních) hmotných rezerv, abychom v případě krize nebo války vydrželi co nejdéle.
3 ) Přiblížení situace, kdy se aktivuje kolektivní obrana Aliance: pokud Rusko zaútočí na NATO (asi v baltském regionu, nejpravděpodobnější je Lotyšsko), tak se naše území stane logistickou základnou Aliance, budou přes nás denně přejíždět desítky tisíc vojenských vozidel z Německa směrem ke frontě, na našem území budou velké sklady podporující jednotky bojující na frontě a na naše území budou přicházet vlny válečných uprchlíků utíkajících od fronty. A dost možná na některé cíle na našem území budou směřovat ruské (konvenční) rakety.
----
Jediná alternativa je podporovat Ukrajinu ze všech sil, aby vydržela ruský útok a neprohrála.
SLAVA UKRAJINĚ !

Pokud byste chtěli pomoci, na Přes hranice EU najdete způsob.
Díky vaší podpoře dokážeme dělat dobré věci ve správný čas na správném místě.

Jsou daleko bez domova a přejí Vám vše dobré v novém roce!POMÁHEJTE SPOLU S NÁMI, PŘIDEJTE SE K NÁM! 🙏Díky vaší podpoře ...
31/12/2023

Jsou daleko bez domova a přejí Vám vše dobré v novém roce!
POMÁHEJTE SPOLU S NÁMI, PŘIDEJTE SE K NÁM! 🙏
Díky vaší podpoře dokážeme dělat dobré věci ve správný čas na správném místě.
Projekt komunitního ubytování vnitřně vysídlených osob se sníženou možností návratu poskytuje životní zázemí více jak tisícovce osob.
Příspěvkem, dle Vašich možností, se staňte členem našeho KLUBU DOBROČINNÝCH a pomozte tak osobně někomu, kdo ztratil domov. Poskytujeme oporu maminkám a dětem, prchajících před válkou.
http://preshranice.eu/podporte-nas/darujte/
Transparentní účet 2102166078 / 2010
Pro platby ze zahraničí:
IBAN: CZ36 2010 0000 0021 0216 6078
BIC/SWIFT kód: FIOBCZPP###
Ruská okupace a válka na Ukrajině způsobila jedno z nejrychlejších a nejrozsáhlejších přemístění dětí od druhé světové války.
Rodiny dělají vše, co mohou, aby udržely děti v bezpečí. Velké množství lidí se nacházi v oblastech západní Ukrajiny, kde pracujeme my.
DĚKUJEME VÁM !❤
Zdroj videa: https://youtu.be/xyzU8wRsSug

Poskytujeme oporu maminkám a dětem, prchajících před válkou.Díky vaší podpoře dokážeme dělat dobré věci ve správný čas na správném místě. Ruská okupace a vál...

POMŮŽETE NÁM ? 🙏DIVADLO HROU S KOLOČAVOU 2024 Divadelní lektoři chystají pro ukrajinské děti tábor inspirovaný pohádkami...
29/12/2023

POMŮŽETE NÁM ? 🙏
DIVADLO HROU S KOLOČAVOU 2024
Divadelní lektoři chystají pro ukrajinské děti tábor inspirovaný pohádkami z celého světa. Hlavními pilíři budou umění, rozmanitost a tolerance.❤️
Divadlo hrou s Koločavou, inovativní integrační projekt, který se uskutečnil letos v létě, chystá pokračování. Rozvíjení možností, jak děti přirozeně naučit toleranci a empatii prostřednictvím hry a divadla, se stane předmětem divadelního tábora, který se uskuteční v termínu 21. 7.– 4. 8. 2024 v ukrajinské Koločavě. V jeho další etapě by děti z Ukrajiny přijely do České republiky, aby nazkoušené pohádky zahrály před českým publikem. Do projektu, který pořádá organizace Přes hranice EU, se zapojí lektoři z Moravské divadlo Olomouc, Divadlo Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla, Divadlo Polárka, Městská divadla pražská a překladatelky z Univerzita Palackého v Olomouci. Pro uskutečnění projektu byla vyhlášena sbírka.
V ukrajinské Koločavě nachází nový a bezpečný domov rodiny s dětmi přestěhované z válkou postižených oblastí na Ukrajině. Zatímco loni byl interaktivní program soustředěný kolem hudebních pohádek Minioper, letos jde ještě dál. Cílem zůstává navodit vzájemné porozumění a respekt mezi místními dětmi a dětmi z rodin vnitřních vysídlenců. „Tábor Divadlo hrou s Koločavou je víc než jen prázdninová zábava. Je to prostor, kde se děti z různých prostředí učí spolupracovat, vyjadřovat své emoce a přijímat rozmanitost. Cílem je nejen seznámit je s uměním divadla, ale také podpořit rozvoj laskavosti a tolerance. S dětmi budeme vytvářet divadelní inscenaci založenou na pohádkách z celého světa. Tyto příběhy, plné moudrosti a dobrodružství, jsou zrcadlem hodnot a tradic různých kultur, a přesto odhalují univerzální pravdy a hodnoty, které nás jako lidi spojují,“ přiblížila zaměření projektu Jana Neduha, divadelní lektorka z Divadla Drak.
V další plánované etapě projektu by organizace PŘES HRANICE EU chtěla realizovat výlet ukrajinských dětí do České republiky. „Část vybraných financí bychom rádi použili na vypravení autobusu a cestu dětí po Česku, kde by ideálně ve městech, odkud jsou zapojená divadla, nazkoušené pohádky zahrály. Projekt je možné podpořit prostřednictvím sbírky s transparentním účtem 2102166078/2010 (zpráva pro příjemce „Divadlo“).
PŘIDEJTE SE K NÁM! 🙏
Díky vaší podpoře dokážeme dělat dobré věci ve správný čas na správném místě.
Příspěvkem, dle Vašich možností, se staňte členem našeho KLUBU DOBROČINNÝCH a pomozte tak osobně někomu, kdo ztratil domov. Poskytujeme oporu maminkám a dětem, prchajících před válkou.
http://preshranice.eu/podporte-nas/da...
Transparentní účet 2102166078 / 2010
Pro platby ze zahraničí:
IBAN: CZ36 2010 0000 0021 0216 6078
BIC/SWIFT kód: FIOBCZPP###
Ruská okupace a válka na Ukrajině způsobila jedno z nejrychlejších a nejrozsáhlejších přemístění dětí od druhé světové války.
Rodiny dělají vše, co mohou, aby udržely děti v bezpečí. Velké množství lidí se nacházi v oblastech západní Ukrajiny, kde pracujeme my.
https://www.youtube.com/watch?v=8EayKnqI4NI

Divadelní lektoři chystají pro ukrajinské děti tábor inspirovaný pohádkami z celého světa. Hlavními pilíři budou umění, rozmanitost a tolerance.Divadlo hrou ...

22/12/2023

POMŮŽETE spolu s Přes hranice EU ?🙏

Kapra u večeře sice nenajdete, ale i tak si velice pochutnáteJedním z největších rozdílů je skutečnost, že Ukrajinci nes...
14/12/2023

Kapra u večeře sice nenajdete, ale i tak si velice pochutnáte

Jedním z největších rozdílů je skutečnost, že Ukrajinci neslaví Vánoce 24. prosince, jak je tomu běžné u nás, ale o celých 14 dní později, to jest 7. ledna, přičemž dárky si mezi sebou rozdávají již v podvečer dne předcházejícího.
Dále v odkazu:

Vánoce v Koločavě ctí víru, tradice i pověry. Podle původního juliánského kalendáře slaví místní lidé vždy 7. ledna v roce.

HRDINOVÉ UMÍRAJÍ ZA DRUHÉMizhhirya je malé město uprostřed hor na Zakarpatské Ukrajině nedaleko slovenských hranic. Nelé...
24/11/2023

HRDINOVÉ UMÍRAJÍ ZA DRUHÉ
Mizhhirya je malé město uprostřed hor na Zakarpatské Ukrajině nedaleko slovenských hranic. Nelétají sem rakety a nestřílí se zde. Přesto je zde válka všudypřítomná. Video zachycuje poslední cestu jednoho z chlapců, kteří bránili na východní frontě svou zemi před ruským agresorem. Jmenoval se Michail a jeho život skončil ve 21 letech.
S hlubokým zármutkem, se skloněnou hlavou prosíme za klid a pokoj Michailovi, jeho truchlící rodině, i celé Ukrajině.
Hrdinové umírají za druhé.
Slava Ukrajině !
PŘIDEJTE SE K NÁM! 🙏
Díky vaší podpoře dokážeme dělat dobré věci ve správný čas na správném místě.
Příspěvkem, dle Vašich možností, se staňte členem našeho KLUBU DOBROČINNÝCH a pomozte tak osobně někomu, kdo ztratil domov. Poskytujeme oporu maminkám a dětem, prchajících před válkou.
http://preshranice.eu/podporte-nas/darujte/
Transparentní účet 2102166078 / 2010
Pro platby ze zahraničí:
IBAN: CZ36 2010 0000 0021 0216 6078
BIC/SWIFT kód: FIOBCZPP###
Ruská okupace a válka na Ukrajině způsobila jedno z nejrychlejších a nejrozsáhlejších přemístění dětí od druhé světové války.
Rodiny dělají vše, co mohou, aby udržely děti v bezpečí. Velké množství lidí se nacházi v oblastech západní Ukrajiny, kde pracujeme my.
ZAKARPATSKÁ OBLAST - UKRAJINA:
Projekt výstavby ubytovacích kapacit pro vnitřně vysídlené osoby. Jde o stavební rekonstrukce objektů, které poskytují ubytování lidem, se ztíženou možností návratu.
Projekt je realizován ve spolupráci s Člověk v tísni a Človek v ohrození.
Nezisková organizace PŘES HRANICE EU z.s. vytváří a realizuje projekty na základě mezinárodní spolupráce, které poskytují rozvojovou a humanitární pomoc, zaměřenou na zlepšování kvality školství, zdravotnictví, záchranných systémů, infrastruktury obcí a ochrany lidských práv.
https://www.youtube.com/watch?v=JdamJGRSZEY&t=10s

Mizhhirya je malé město uprostřed hor na Zakarpatské Ukrajině nedaleko slovenských hranic. Nelétají sem rakety a nestřílí se zde. Přesto je zde válka všudypř...

PODZIM, KDYŽ HORY ZTICHNOUfoto: Анна РеклінськаStrymba je hora čnící nad okolní krajinu a vesnici Koločava. Dosahuje nad...
19/11/2023

PODZIM, KDYŽ HORY ZTICHNOU
foto: Анна Реклінська
Strymba je hora čnící nad okolní krajinu a vesnici Koločava. Dosahuje nadmořské výšky 1 719 m.
Řadí se do pohoří Vnitřní Horhany, jehož název je odvozen od kamenných sutí, které pokrývají většinu zdejších hor. Z Koločavy vede na Strymbu značená turistická pěší stezka. Vrchol je kamenitý, ale na jeho svazích jsou travnaté louky, které jsou využívány jako pastviny.
Horu Strymba si zamiloval český spisovatel Ivan Olbracht. Na vrcholu se nachází kříž . Strymba je největší horou Národního přírodního parku Siněvir.
Výstup na vrchol není technický náročný, musíte však překonat výrazné převýšení. Vydat se na ni můžete z již zmíněné Koločavy nebo z druhé strany od vesničky Německá Mokrá.
Vrchol je součástí 15 km dlouhé turistické trasy, která vede v nadmořské výšce 550 až 1719 m.

10/10/2023

KOLOČAVA
Vesnice na západní Ukrajině, která leží v okrese Mižhirja Zakarpatské oblasti na jižní hranici Siněvirského národního parku. Obcí protéká řeka Terebla.
Koločava proslula jako rodiště obávaného loupežníka a hrdiny literárního díla Ivana Olbrachta – Nikola Šuhaj loupežník. Ve vesnici je škola s muzeem a bustou Ivana Olbrachta. U dřevěného kostela sv. Ducha, ležícího u silnice směrem na Siněvir, se nachází hroby českých četníků, zabitých Nikolou Šuhajem. V tomto kostele bylo do nedávné doby umístěno Muzeum ateismu, založené v časech existence SSSR. Na hřbitově blíže na náměstí se nachází hroby Eržiky a Nikoly. Za hřbitovem je muzeum československé školy a také nový skanzen. V současnosti zde žije okolo 9173 obyvatel.
První zmínka o Koločavě pochází z patnáctého století. Vesnice byla založena uprchlíky z poddanství a svůj název dostala podle jména řeky Koločavky. Během dlouhé historie Koločava opakovaně přecházela od jednoho vládce k druhému, byla součástí různých zemí, takže dnes místní dialekt zahrnuje maďarská česká, rumunská, německá slova. Postupem času se okolní vesnice staly součástí Koločavy. Dnes se obec rozkládá v délce více než 12 km podél řeky Terebla a jejích přítoků.
více informací naleznete na naší stránce: www.kolocava.cz

NIKOLA ŠUHAJCharakter zbojníka, který bohatým bral, chudým dával a miloval půvabnou Eržiku, byl vytvořen ryze pro potřeb...
16/08/2023

NIKOLA ŠUHAJ
Charakter zbojníka, který bohatým bral, chudým dával a miloval půvabnou Eržiku, byl vytvořen ryze pro potřeby románu. Skutečný Nikola Šuhaj, vlastním jménem Mykola Sjuhaj, měl hodnotový žebříček nastaven poněkud jinak.
Narodil se 3. dubna roku 1898 a spadal tedy přesně do té nešťastné generace hochů, kteří na prahu dospělosti museli narukovat do velké války. Nikola opravdu choval city k jisté Eržice a raději než na frontě chtěl trávit čas v její náruči. V roce 1917 zběhl a skrýval se doma v Koločavě. Po válce přišly velké změny, Podkarpatská Rus spadla pod Československo a ukrajinského zběha už nikdo nehledal. Nikola Šuhaj se mohl oženit a začít řádný život.
Ten byl ale v Koločavě vždycky obtížný. Doma chyběly základní potraviny, a tak je mladý muž začal krást. V roce 1920 ho četníci zatkli a uvěznili. Z vězení se Nikolovi podařilo utéct, ale domů se přirozeně vrátit nemohl. Skrýval se v lesích, zorganizoval kolem sebe loupežnou bandu a začal přepadávat bohaté židovské obchodníky. Jednoho přepadeného údajně zabil.
Jiné prameny zase tvrdí, že při útěku z vězení zamordoval četníka. Nedá se dohledat, jak to všechno přesně bylo, nicméně se zdá, že několik vražd Nikola Šuhaj na svědomí měl. Pokud něco rozdal chudým, byly to úplatky, jimiž si chtěl vesničany zavázat, aby ho kryli před policií.
Stal se hledanou osobou a na jeho hlavu byla vypsána odměna 3000 korun. Ve své době šlo o závratný obnos, za který se v chudičké Koločavě dalo zakoupit malé hospodářství. Na jedné straně to znamenalo, že úřady musely Nikolu považovat za opravdu nebezpečného zločince, jenž šířil v kraji strach a hrůzu. Na straně druhé bylo zřejmé, že někdo lačný peněz dříve či později policii k Šuhajovi dovede.
To se opravdu stalo. Odměna zlákala lupičovy vlastní kumpány, kteří se na něho domluvili. Nenašli ale odvahu chytit ho živého, a tak se za ním vypravili do lesa s lahvemi vodky pod záminkou, že společně popijí. Když se Nikola Šuhaj opil tak, že mu padala hlava a usínal, kumpáni ho ubili sekyrami. Spolu s ním brutálně umlátili i jeho mladšího bratra Juru, kterému v té době bylo pouhých 15 let. Teprve potom zavolali četníky, aby se jim pochlubili, že loupežníka dopadli.
To se stalo právě před 102 roky, 16.8.1921
Ubohá Eržika v té době byla těhotná a nemohla uvěřit, že se její manžel dopustil krvavých činů, které jí policie vylíčila. Čas ale rány zahojil a provdala se znovu. Její potomci žijí v Koločavě dodnes.
Text: Zdeněk Žalský

Ukrajina, Východní Karpaty Karpaty představují významný evropský horský systém vzniklý během alpského vrásnění, který sp...
09/08/2023

Ukrajina, Východní Karpaty
Karpaty představují významný evropský horský systém vzniklý během alpského vrásnění, který spadá kromě okrajových masivů na území čtyř současných států: Slovenska, Polska, Ukrajiny a Rumunska, ve kterém leží plošně nejrozsáhlejší část systému. Karpaty jsou rozdělovány do tří částí podle jejich polohy s orograficky celkem nevýrazně definovanými předěly.
Západní Karpaty se rozprostírají od pohraničí Moravy a Slezska se Slovenskem přes většinu území Slovenska a jihovýchodního Polska po Východoslovenskou nížinu a Dukelský průsmyk. Nejvyšším pohořím Západních Karpat a současně celého karpatského systému jsou Vysoké Tatry na pomezí Slovenska a Polska s nejvyšší horou Gerlachovský štít (2655 m n. m.). Severní část Západních Karpat tvoří rozvodí mezi Černým a Baltickým mořem.
Východní Karpaty se táhnou od jihovýchodního cípu Polska a severovýchodního cípu Slovenska přes západní Ukrajinu do severního až středního Rumunska, kde tvoří ostrý ohyb tzv. Karpatského oblouku z jihovýchodního směru na západní. Nejvyšší horou je Pietrosul (2305 m) v pohoří Rodnei v severním Rumunsku nedaleko ukrajinských hranic.
Jižní Karpaty ohraničují po jižní straně Transylvánskou kotlinu uprostřed Rumunska a za jejich předěl od Východních Karpat je považováno sedlo Predeal jižně od města Braşov, případně průsmyk Oituz dále na severovýchod. Obě strany Jižních i Východních Karpat (kromě polského cípu) jsou odvodněny do Černého moře, a to převážně Dunajem, malá severní část na Ukrajině řekou Dněstr. Nejvyšší pohoří Jižních Karpat je Fagaraş s nejvyšší horou Moldoveanul (2543 m).
Dále se zde zaměříme na ukrajinskou část Východních Karpat, která je někdy spolu se slovenským a polským cípem nazývána Střední, nebo také Poloninské Karpaty. Dnešní ukrajinská část Východních Karpat spadající do povodí řeky Tisy byla za první Republiky československé (1918–38) naším územím nazývaným Země podkarpatskoruská, neboli Podkarpatská Rus. Dnes představuje jihozápadní cíp Ukrajiny a kryje se s územím zvaným Zakarpatie. Jeho jižní hranicí od jihovýchodního cípu Slovenska na východ po přítok rumunské řeky Vişeu tvoří místy přímo řeka Tisa nebo nížiny či pahorkatina podél ní. Ve východním cípu Zakarpatie leží nejvyšší masivy celé Ukrajiny s hlavními vrcholy okolo 1900 a 2000 m v pramenné oblasti Bílé a Černé Tisy. Severní hranice Zakarpatie vede po hlavním karpatském hřebeni tvořícím zde rozvodí mezi Tisou a Dněstrem. Severní strana hor spadá na východě do Ivano-frankovského kraje a na západě do Lvovského kraje, jehož západní hranice je státní hranicí s Polskem.
Hory vnějšího pásma na území Ivano-frankovského kraje severně od hranice Zakarpatie jsou tvořeny samostatnými masivy s vrcholy mezi 1600 a 1850 m, mají poněkud odlišný reliéf a vegetaci než hory Zakarpatie a jsou celkově nazývány Gorgány (Horhany, Горгани). Jsou pokryty masami hrubých balvanů převážně z metamorfovaného pískovce nebo jiných silikátových hornin; ve vyšších polohách jsou silně zarostlé klečí (Pinus mugo), která směrem níže navazuje na jehličnaté, převážně smrkové lesy (Picea abies, s častým výskytem zajímavého morfotypu, jehož šišky mají zpět ohnutou špičku semenných šupin) s častými reliktními výskyty borovice limby (Pinus cembra). Na svazích Gorgán chybí horské travnaté pásmo nad lesní zónou, tzv. poloniny, charakteristické pro ostatní ukrajinské Karpaty. Nejvyšší horou Gorgán je Syvulja Velika (1836 m, dříve kótovaná 1815 m jako Syvula podle vrcholu nižší hory Syvulja Mala), přes jejíž jižní úpatí vedla stará československá hranice, která zde ohraničovala výrazný severovýchodní cíp našeho historického území a která je nejen zde dosud patrná díky zachovalým pohraničním patníkům.
Nejvyšší pohoří ukrajinských Karpat je úsek hlavního karpatského hřebene nazývaný Černogora (Чорногора, za první Republiky československé známého jako Podkarpatská Černá hora), ležící na nejvýchodnější hranici Zakarpatie, jehož západní strana je pramennou oblastí Bílé Tisy a na severovýchodní straně v Ivano-frankovském kraji pramení řeka Prut. Hřeben Černogora má šest vrcholů přesahujících 2000 m.
Nejvyšší horou pohoří i celé Ukrajiny je Goverla (Hoverla, 2060 m) v severní části hlavního hřebene, samostatný masiv vytvářející západní výspu pohoří tvoří hora Petros (Pietroš, 2020 m) a její západní výběžek Šešul (1726 m). Nejvyšší horou jihovýchodní části hřebene je Černaja gora neboli Pip Ivan (dříve Pop Ivan Černohorský, 2028 m). Reliéf pohoří je relativně členitý, tvořený jednak travnatými svahy – poloninami – a jednak sutěmi, skalními výchozy v podobě ploten, ostrých zubatých žeber a skalních srubů, ale také karovými kotlinami upomínajícími na dávné zalednění. V nejvyšších polohách na větru vystavených stanovištích se místy vyskytuje vegetace horské tundry.
Geologický podklad tvoří převážně silikátové metamorfované horniny, ale ojediněle i vápnité usazeniny s vápnomilnou flórou, jako dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala), lomikámen vždyživý (Saxifraga paniculata), pryskyřník ledvinitý (Ranunculus thora) nebo len karpatský (Linum extraaxillare). Nejlépe vyvinuté vápnité skalní výchozy se nacházejí v kuriózní sérii hustě svisle orientovaných skalních žeber v severních svazích mezi horami Turkul a Rebra jihovýchodně od Goverly. Velká část území pohoří Černogora dnes spadá pod Karpatský biosférický zapovědnik (velkoplošná přírodní rezervace) ležící ale jen na území Zakarpatie, takže cenné severovýchodní svahy i jižní část hlavního hřebene pod rezervaci nespadají. Do rezervace vede několik turistických tras, z nichž hlavní vychází z obce Trostjanec v údolí Černé Tisy a vede po hřebeni přes horu Petros na vrchol Goverly. V rezervaci je udržován původní způsob horského hospodaření založený na občasném kosení travnatých svahů a extenzivním pastevectví na poloninách.
Na severozápad od hory Šešul, přes údolí hlavní větve Tisy zvané Černá, leží další významný masiv Svidovec s nejvyšší horou Bliznica (1880 m), tyčící se přímo nad údolím řeky. Reliéf Svidovce je podobný, rovněž s karovými kotlinami v severních sklonech včetně malých ples, ale na jižních a západních svazích jsou rozsáhlejší plochy travnatých polonin. Na Bliznici se nacházejí i vrstvy vápencové horniny. Hory v okolí Bliznice tvoří západní část zmíněné rezervace Karpatský biosférický zapovědnik, přičemž tato rezervace se násilně vyhýbá východním svahům hory Cmig (1704 m, severně od Bliznice), porušeným rozsáhlým lyžařským areálem Dragobrat západně nad obcí Jasinja. Pod stejnou rezervaci patří ještě samostatné území dále na západ zaujímající jihozápadní část hor zvaných Polonina Krasna jižně od obce Koločava.
Okolo hranic s Rumunskem je rovněž několik vyšších hor, zčásti ležících mimo hlavní karpatský hřeben. Nejvyšší z nich je Farcaul (1958 m) na rumunském území 5 km od hranic; druhou nejvyšší horou je Pip Ivan Mormoroskij (dříve Pop Ivan Trebušanský, 1937 m) s vrcholem na hranicích jihovýchodně od obce Rachiv (Rachov). Tato pohraniční část ukrajinských Karpat je někdy považována za součást rumunského pohoří Marmaroš. Střední a severní část Zakarpatie nepokrývá mnoho vyšších masivů s poloninami okolo hřebenů, ale spíše rozsáhlé lesní komplexy a dlouhá údolí spadající z hor dosahujících jen 900–1300 m. Z rozsáhlejších poloninových hor se zde nachází především masiv Polonina Boržava jižně od obce Volovec s nejvyšší horou Stij (Stoh, 1681m). Bezlesí na Zakarpatie nacházíme běžně také v údolích okolo horských vesnic ve spodních částech svahů s četnými seníky a hospodářskými staveními, a to v podobě tradičně kosením obhospodařovaných svahových luk s pestrou květenou.
Lesní vegetace ukrajinských Karpat se vyznačuje větší stupňovitostí společenstev na jižních svazích oproti severním sklonům hlavního hřebene. Jižní strana hor je silně ovlivněna severovýchodním okrajem teplé panonské nížiny, kterým protéká řeka Tisa ve výšce jen 110–340 m. Naproti tomu severní strana, zejména v oblasti pohoří Gorgány, je mnohem studenější a lesní vegetace je zde jednotvárnější. Údolí spadající k Tise jsou v nejnižších částech porostlé teplomilnými doubravami s dubem letním (Quercus robur) s velkým podílem habru obecného (Carpinus betulus), javoru babyky (Acer campestre) a lísky obecné (Corylus avellana), dále lípy srdčité (Tilia cordata) i velkolisté (T. platyphyllos), jeřábu břeku (Sorbus torminalis) a třešně ptačí (Prunus avium).
Místy již od 400 m se vyskytují porosty buku lesního (Fagus sylvatica), který je výše hlavní dřevinou určující ráz horských údolí středních poloh. Občasnou příměs východokarpatských bučin tvoří jedle bělokorá (Abies alba), která může lokálně vytvářet i menší téměř čisté porosty. Okolo 800 m začíná dominantní roli lesních porostů přebírat smrk ztepilý (Picea abies). Mezi typické podrostové byliny listnatých až smíšených lesů patří pablen kraňský (Scopolia carniolica), kostival srdčitý (Symphytum cordatum), pryšec mandloňovitý (Euphorbia amygdaloides) nebo razilka smrdutá (Aposeris foetida); na lesních světlinách jsou pro místní flóru typické čemeřice nachová (Helleborus purpurascens), pryskyřník karpatský (Ranunculus carpaticus) a pryšec karpatský (Euphorbia carpatica). Na otevřených dnech údolí podél potoků vytváří často rozsáhlejší porosty pérovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris), přeslička největší (Equisetum telmateia), kolotočník ozdobný (Telekia speciosa) nebo devětsil Kablíkové (Petasites kablikianus).
Tradičně obhospodařované svahové louky v zóně lesa hostí řadu orchidejí, jako vstavač štěničný (Anacamptis coriophora, syn. Orchis coriophora) a vstavač osmahlý (Neotinea ustulata, syn. Orchis ustulata), pětiprstku žežulník (Gymnadenia conopsea), vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia) a zejména výše na poloninách hlavinku horskou (Traunsteinera globosa), běloprstku bělavou (Pseudorchis albida), vemeníček zelený (Dactylorhiza viridis, syn. Coeloglossum viride), prstnatec srdcovitý (Dactylorhiza cordigera) a Fuchsův (D. fuchsii), vzácně i prstnatec bezový (D. sambucina) nebo toříček jednohlízný (Herminium monorchis).
Na svahových loukách a poloninových hřebenech v polohách pod 1600 m roste v bohatých lučních společenstvech několik druhů charakteristických pro Východní Karpaty, jako hadí mord růžový (Scorzonera rosea), hvozdík shloučený (Dianthus compactus), violka skloněná (Viola declinata), zvonečník Vagnerův (Phyteuma vagneri), zvonek jedlový (Campanula abietina), vratič karpatský (Tanacetum clusii) nebo pcháč Waldsteinův (Cirsium waldsteinii), ale také druhy široce rozšířené v horách střední Evropy, jako prasetník jednoúborný (Hypochaeris uniflora), žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum aquilegiifolium), divizna černá (Verbascum nigrum), upolín nejvyšší (Trollius altissimus), zvonek klubkatý (Campanula glomerata), chlupáček oranžový (Pilosella aurantiaca) nebo prha arnika (Arnica montana), vytvářející místy neobyčejně bohaté populace, takže některé poloninové hřebeny (např. severovýchodně nad obcí Rachiv směrem k masivu Petros) rozkvetou začátkem léta sytě žlutou záplavou jejich úborů.
Subalpínské trávníky, svahové nivy a alpínské hole s mělkou půdou i místy obnaženým podloží, všeobecně v polohách nad 1600–1800 m, obsahují druhy rozšířené v evropských horách, jako hořec tečkovaný (Gentiana punctata) a pyrenejský (G. pyrenaica), sasanka narcisokvětá (Anemone narcissiflora), kýchavice bílá (Veratrum album), kuklík horský (Geum montanum), kamzičník Clusiův (Doronicum clusii), hořec bezlodyžný (Gentiana acaulis), koniklec bílý (Pulsatilla alpina subsp. austriaca), zvonek alpský (Campanula alpina), lepnice alpská (Bartsia alpina), mamota poléhavá (Kalmia procumbens), všivec Oederův (Pedicularis oederi) a přeslenitý (P. verticillata), koprníček bezobalný (Ligusticum mutellina), rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) nebo prvosenka nejmenší (Primula minima). Avšak dále se zde vyskytují typické východokarpatské nebo karpatské druhy (některé zasahující i na Balkán), jako pěnišník karpatský (Rhododendron kotschyi, syn. R. myrtifolium), kamzičník karpatský (Doronicum carpaticum), plicník červený (Pulmonaria rubra), všivec Hacquetův (Pedicularis hacquetii), rozrazil Baumgartenův (Veronica baumgartenii), lomikámen karpatský (Saxifraga carpatica) nebo hornice karpatská (Tozzia carpatica).
Z keřů vázaných na vyšší polohy nad hranicí lesa je charakteristická olše zelená (Alnus alnobetula, syn. Duschekia alnobetula), rostoucí na podobných biotopech jako kleč (Pinus mugo), ale nikoli společně. Rovněž samostatně se vyskytují kolonie jalovce obecného nízkého (Juniperus communis var. saxatilis, syn. J. communis subsp. alpina, J. sibirica). Z nízkých poléhavých keřů se kromě zmíněného pěnišníku karpatského setkáváme s vrbou alpskou (Salix alpina) a uťatou (S. retusa).
Text: Roman Businský

KOLOČAVA ONLINE: VŠE MÁ SVŮJ KONECVíte, co vznikne, když vynásobíte 40 dětí, 3 divadelní lektorky a 3 tlumočnice se 3 po...
07/08/2023

KOLOČAVA ONLINE: VŠE MÁ SVŮJ KONEC
Víte, co vznikne, když vynásobíte 40 dětí, 3 divadelní lektorky a 3 tlumočnice se 3 pohádkami? 10 fantasticky strávených dní naplněných divadlem, které mohou vrátit do dětských tváří až nekonečno radosti. DIVADLO HROU S KOLOČAVOU , divadelní tábor na podporu integrace dětí, které se do Koločavy přestěhovaly s rodinami kvůli válce na Ukrajině.
Spolu s místními dětmi jsme prožili kouzelný pohádkový svět Minioper, který jim pomůže lépe si přivyknout na nové prostředí i kamarády a mít aspoň trochu bezstarostné prázdniny. Desetidenní program připravila spolu s Moravské divadlo Olomouc, Divadlo Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla a Колочавська територіальна громада organizuace Přes hranice EU.
Přispěvkem na transparentní účet 2102166078/2010 a staňte se členy KLUBU DOBROČINNÝCH.
Pomáhejte spolu s námi ve právný čas na správném místě
Děkujeme 💛💙
🎥 video created by: Агата Овсяная
📽 youtube link: https://www.youtube.com/watch?v=VxDRIIpZA_4

KOLOČAVA ONLINE: VŠE JEDNOU KONČÍVíte, co vznikne, když vynásobíte 40 dětí, 3 divadelní lektorky a 3 tlumočnice se 3 pohádkami? 10 fantasticky strávených dní...

31/07/2023

KOLOČAVA ONLINE: DIVADLO HROU S KOLOČAVOU
Víte, co vznikne, když vynásobíte 40 dětí, 3 divadelní lektorky a 3 tlumočnice se 3 pohádkami? 10 fantasticky strávených dní naplněných divadlem, které mohou vrátit do dětských tváří až nekonečno radosti. Pomozte nám uskutečnit DIVADLO HROU S KOLOČAVOU , divadelní tábor na podporu integrace dětí, které se do Koločavy přestěhovaly s rodinami kvůli válce na Ukrajině.
Spolu s místními dětmi prožijí kouzelný pohádkový svět Minioper, který jim pomůže lépe si přivyknout na nové prostředí i kamarády a mít aspoň trochu bezstarostné prázdniny. Desetidenní program připravuje spolu s Moravské divadlo Olomouc, Divadlo Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla a Колочавська територіальна громада, organizace Přes hranice EU. Přispějte prosím na transparentní účet 2102166078/2010 (zpráva pro příjemce „Divadlo“). a pomozte tak ve právný čas na správném místě
Více zde: https://bit.ly/Divadlo_hrou_s_Kolocavou
Děkujeme 💛💙

KOLOČAVA ONLINE: UŽ TO ZAČALO !Víte, co vznikne, když vynásobíte 40 dětí, 3 divadelní lektorky a 3 tlumočnice se 3 pohád...
30/07/2023

KOLOČAVA ONLINE: UŽ TO ZAČALO !
Víte, co vznikne, když vynásobíte 40 dětí, 3 divadelní lektorky a 3 tlumočnice se 3 pohádkami? 10 fantasticky strávených dní naplněných divadlem, které mohou vrátit do dětských tváří až nekonečno radosti. Pomozte nám uskutečnit DIVADLO HROU S KOLOČAVOU , divadelní tábor na podporu integrace dětí, které se do Koločavy přestěhovaly s rodinami kvůli válce na Ukrajině.
Spolu s místními dětmi prožijí kouzelný pohádkový svět Minioper, který jim pomůže lépe si přivyknout na nové prostředí i kamarády a mít aspoň trochu bezstarostné prázdniny. Desetidenní program připravuje spolu s Moravské divadlo Olomouc a Divadlo Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla organizace Přes hranice EU. Přispějte prosím na transparentní účet 2102166078/2010 (zpráva pro příjemce „Divadlo“). a pomozte tak ve právný čas na správném místě
Více zde: https://bit.ly/Divadlo_hrou_s_Kolocavou
Děkujeme 💛💙




Vice zde: https://www.youtube.com/watch?v=OSdGkA-WXbs&list=PLTU8LouCnU77m4_JWHx3WSp6Vu4nKuKdj&index=1

PŘES HRANICE EU ve spolupráci s Moravským divadlem Olomouc, Divadlem Drak a Mezinárodním institutem figurálního divadla připravili projekt "Divadlo hrou s Ko...

Address

вУлица Т. Шевченко, 50б
Kolochava
90044

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Koločava Ukrajina posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Koločava Ukrajina:

Videos

Share