Przewodnik po Odessie

Przewodnik po Odessie Wycieczki po Odessie i odeskich katakumbach
(7)

Nigdy nie spałem hotelu Bristol, ale to właśnie on i inne wspaniałe miejsca, które zobaczyłem w polsko-radzieckim filmie...
27/08/2024

Nigdy nie spałem hotelu Bristol, ale to właśnie on i inne wspaniałe miejsca, które zobaczyłem w polsko-radzieckim filmie "Deja vu", zachęciły mnie do odwiedzenia Odessy. Po raz pierwszy przyjechałem tutaj w 2008 roku. To właśnie w tym miejscu rozpoczynałem wszystkie swoje wycieczki po mieście.

Kto już się stęsknił?
26/08/2024

Kto już się stęsknił?

Post długi, ale warto go przeczytać w całości. Wyjaśnia w jaki sposób i z jakiego powodu centrum Odessy w 2023 roku zost...
13/08/2024

Post długi, ale warto go przeczytać w całości. Wyjaśnia w jaki sposób i z jakiego powodu centrum Odessy w 2023 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

11 października 2022 roku władze Odessy przekazały przedstawicielom UNESCO akta nominacyjne w celu wpisania historycznego centrum miasta na główną listę światowego dziedzictwa tej organizacji w ramach wyjątkowej, przyśpieszonej procedury. Dokumentacja ta bardzo szybko znalazła się w Paryżu. Wniosek władz Odessy został pozytywnie rozpatrzony na sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w styczniu 2023 roku.

Warto zaznaczyć, że pierwsze kroki w tym kierunku poczyniono jeszcze w 2009 roku. Odessa została wówczas kandydatem i znalazła się na wstępnej liście UNESCO. Trudność z przejściem do głównej listy nominowanych polegała na tym, że dokumentacja nominacyjna nie została w pełni opracowana. Nie ujawniono stron naukowych i technicznych. Sytuacja w 2022 roku była już zdecydowanie inna.
25 stycznia 2023 roku na 18. nadzwyczajnej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO historyczne centrum miasta-portu Odessy zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa, pomimo licznych prób przedstawicieli Federacji Rosyjskiej dążących do usunięcia tej ważnej kwestii z porządku obrad. Historyczna dla Odessy decyzja została podjęta dzięki ukraińskim dyplomatom, a także przedstawicielom Bułgarii, Belgii, Grecji, Włoch i Japonii. To właśnie osoby reprezentujące te kraje kwestię nominacji historycznego centrum Odessy wprowadziły do porządku obrad.

W czasie toczącej się wojny obiekt nominacji – w tym przypadku historyczne centrum miasta – zagrożony jest zniszczeniem, w związku z czym władzom Odessy zaproponowano skróconą procedurę wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kierownictwo UNESCO – organizacji, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki – pomogło stworzyć grupę roboczą, w skład której weszli pracownicy włoskiego Ministerstwa Kultury, Departamentu nominacyjnego samego UNESCO, a także grupa specjalistów z Politechniki w Turynie. Ci ostatni przygotowali wcześniej wiele dokumentów nominacyjnych dla innych włoskich miast. Swoją pomoc zaoferowali również pracownicy greckiego i niemieckiego Ministerstwa Kultury. Oznaczało to, że międzynarodowa grupa robocza przeanalizowała dokumentację nominacyjną, zwracając uwagę na braki i podkreślając rolę specjalistów, jacy są potrzebni do zebrania brakującej części dokumentów.

Dokumentacja nominacyjna dla UNESCO to poniekąd praca naukowa i wszystko, co zostało w niej napisane, musi mieć oczywiście naukowe potwierdzenie. W przypadku Odessy dokumentacja liczyła około 500 stron i zawierała, oprócz podstawowych informacji, rysunki techniczne i szczegółowe mapy. Sama sekcja historii to tylko niewielka część tej dokumentacji.

Należy podkreślić, że istnieje kilka kryteriów, na podstawie których można rozważyć wpisanie obiektu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeśli dany obiekt spełnia cechy przynajmniej jednego, to może być już przedstawiony do wpisania na listę. Jeśli spełnia dwa lub trzy kryteria, jego szanse zdecydowanie się zwiększają.

"W myśl Art. 1 Konwencji Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego za dobro kulturowe uważa się:
- zabytki: dzieła architektury, dzieła monumentalnej rzeźby i malarstwa, elementy i budowle o charakterze archeologicznym, napisy, jaskinie i zgrupowania tych elementów mające wyjątkową, powszechną wartość z punktu widzenia historii, sztuki lub nauki;
- zespoły: budowli oddzielnych lub łącznych, które ze względu na swoją architekturę, jednolitość lub zespolenie z krajobrazem mają wyjątkową powszechną wartość z punktu widzenia historii;
- miejsca zabytkowe: dzieła człowieka lub wspólne dzieła człowieka i przyrody, jak również strefy, a także stanowiska archeologiczne mające wyjątkową powszechną wartość z punktu widzenia historycznego, estetycznego, etnograficznego lub antropologicznego.

Warunkiem wpisu miejsca o charakterze kulturowym na Listę Światowego Dziedzictwa jest uznanie wyjątkowej wartości uniwersalnej w oparciu o co najmniej jedno spośród pięciu przedstawionych poniżej kryteriów, przy czym kryterium VI może być stosowane jedynie jako kryterium uzupełniające.

Dobro powinno:
I. stanowić wybitne dzieło twórczego geniuszu człowieka; lub
II. ukazywać znaczącą wymianę wartości, zachodzącą w danym okresie czasu lub na danym obszarze kulturowym świata w dziedzinie rozwoju architektury lub techniki, sztuk monumentalnych, urbanistyki lub projektowania krajobrazu; lub
III. nieść unikalne lub co najmniej wyjątkowe świadectwo tradycji kulturowej lub cywilizacji wciąż żywej bądź już nieistniejącej; lub
IV. być wybitnym przykładem typu budowli, zespołu architektonicznego, zespołu obiektów techniki lub krajobrazu, który ilustruje znaczący(e) etap(y) w historii ludzkości; lub
V. być wybitnym przykładem tradycyjnego osadnictwa, tradycyjnego sposobu użytkowania lądu lub morza, reprezentatywnego dla danej kultury (kultur); lub obrazującym interakcję człowieka ze środowiskiem, szczególnie jeżeli /dane dobro/ stało się podatne na zagrożenia wskutek nieodwracalnych zmian; lub
VI. być powiązane w sposób bezpośredni lub materialny z wydarzeniami lub żywymi tradycjami, ideami, wierzeniami, dziełami artystycznymi lub literackimi o wyjątkowym uniwersalnym znaczeniu (Komitet jest zdania, że kryterium to powinno być stosowane na ogół łącznie z innymi kryteriami)."

Ponieważ UNESCO zajmuje się światowym dziedzictwem, pierwszym krokiem dotyczącym obiektu nominacji jest znalezienie czynnika, który ma widoczny wpływ na światową kulturę, a także stanowi dla niej wartość.

Ostatnią i najważniejszą częścią dokumentacji jest plan przyszłego zarządzania obiektem nominacji. Należy przedstawić UNESCO działania mające na celu ochronę wartości, a także sposoby, dzięki którym obiekt będzie kultywowany i przekazany potomnym.
Historyczne centrum Odessy zostało nominowane na podstawie dwóch kryteriów: unikalnej wielokulturowości i unikalnego rozwiązania urbanistycznego. Odessa to miasto, do którego przybyli niegdyś Włosi, Francuzi, Niemcy, Grecy, Polacy, Hiszpanie, a także przedstawiciele innych – około 130 – narodowości. Oczywiście wcześniej mieszkali tutaj Ukraińcy, Rosjanie, później przybyli także Żydzi. Ogromna liczba przedstawicieli różnych narodów stanowiła niezwykły tygiel różnorodnych kultur, w których ludzi łączyła przede wszystkim wolność. Dzięki temu Odessa stała się najszybciej rozwijającym się miastem na świecie.

Etapem związanym z nominacją historycznego centrum Odessy na listę światowego dziedzictwa UNESCO było poszukiwanie niezwykle ważnych atrybutów, w tym przypadku fizycznych dowodów na istnienie unikalnego miasta. Urbanistyka oraz architektura Odessy doskonale unikalność tę udowadniają. Przyroda była przeciwna pojawieniu się na miejscu dzisiejszej Odessy dużego miasta handlowego. Klimat stepowy, brak wody, brak materiałów budowlanych – wszystko to razem wzięte stanowiło ogromną przeszkodę. Człowiek potrafił jednak podporządkować sobie naturę. Wykorzystano ogromne zasoby rakuszniaka – charakterystycznego kamienia o żółtym kolorze zawierającego zgniecione muszle oraz mięczaki – znajdującego się pod stopami mieszkańców.

Odessa jest dzisiaj przedstawiana jako ostatnia planowana decyzja miejska w Europie, a może nawet na świecie. Zazwyczaj budowano hutę, kopalnię, zakład przemysłowy, a wokół nich powstawało miasto. Odessa była miejscem, które zostało zaprojektowane i stworzone według jednego koncepcyjnie wspaniałego planu. Chcąc zrealizować zamysł stworzenia miasta handlu uwzględniono wszystkie warunki naturalne – wąwozy, płaskowyże i morze.

Ze względu na obecne zagrożenia związane z działaniami wojennymi ze strony Federacji Rosyjskiej, Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO postanowił wpisać w trybie przyspieszonym historyczne centrum Odessy na listę światowego dziedzictwa. Obiekt nominacyjny został jednocześnie wpisany na listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu. Tym samym została potwierdzona wyjątkowa wartość tego miejsca w skali światowej, jako świadectwa rozkwitu wielokulturowego miasta portowego w XIX wieku.

Wpisanie historycznego centrum Odessy na listę światowego dziedzictwa UNESCO w zagrożeniu otworzył nowe możliwości udzielania pomocy na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Ukrainy przez społeczność międzynarodową. Decyzja ta została przyjęta w drodze głosowania.

Obecnie trwa wojna o ukraińską kulturę i tożsamość. Rosjanie próbują udowodnić światu, że są narodem cywilizowanym i nigdy nie niszczą obiektów chronionych przez UNESCO. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wszyscy zdają sobie sprawę, że jedynie ukraińskie wojsko i ukraińska obrona przeciwlotnicza może dać Odessie pełne bezpieczeństwo. Czołg lub wystrzelona rakieta może zniszczyć budynek, ale nie może zniszczyć kulturowego znaczenia. Wpisanie historycznego centrum Odessy na listę światowego dziedzictwa UNESCO takie znaczenie podkreśla. Ukraińska kultura uznana została za niezwykle ważną część kultury światowej. Nikt już nie może powiedzieć, że Ukraina jako naród nie istnieje.

Tak się składa, że w najbliższą niedzielę, 28 lipca o godzinie 13:00, będę oprowadzał polskich turystów po odeskich kata...
26/07/2024

Tak się składa, że w najbliższą niedzielę, 28 lipca o godzinie 13:00, będę oprowadzał polskich turystów po odeskich katakumbach. Brzmi to niewiarygodnie, ale to prawda. Grupa nie jest oczywiście zamknięta, w każdej chwili można do niej dołączyć. Zachęcam do udziału w wycieczce zarówno turystów, jak i polskich wolontariuszy, którzy być może w tym czasie będą przebywać w Odessie. Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu.

Otrzymuję wiele pytań związanych z ewentualnym wyjazdem do Odessy. Postaram się tą kwestię wyjaśnić, dzieląc się przy ok...
22/07/2024

Otrzymuję wiele pytań związanych z ewentualnym wyjazdem do Odessy. Postaram się tą kwestię wyjaśnić, dzieląc się przy okazji informacjami na temat codziennego życia w Odessie w czasie wojny. Nie oczekujcie ode mnie, że będę Was namawiał do wyjazdu. Każdy kto się na to zdecyduje, zrobi to na własną odpowiedzialność.

Nad Morze Czarne można obecnie dojechać z Polski własnym samochodem, autobusem lub pociągiem z Lwowa. Można również zdecydować się na wariant z lądowaniem w Kiszyniowie i dojazdem do Odessy autobusem.

Odessa od początku wojny stała się jednym z głównych celów armii rosyjskiej. W marcu 2022 roku rosyjskie statki stały bardzo blisko wybrzeża, na tyle blisko, że mieszkańcy miasta mogli zobaczyć je przebywając na jednej z odeskich plaż. Próby wysadzenia desantu na brzeg Morza Czarnego nie powiodły się dzięki działaniom ukraińskiej armii. Odessa wzmacniała się każdego dnia. Tysiące mieszkańców nieprzerwanie ładowało piasek morski do dużych białych worków, za pomocą których budowano na wybrzeżu barykady. Worki z piaskiem stały się również częścią barykad i wzmocnień postawionych na centralnych ulicach, chroniąc tym samym zabytki i obiekty dziedzictwa kulturowego Odessy. Wszystkie zabezpieczenia w centrum miasta zostały już dawno zlikwidowane.

Po wybuchu wojny wielu mieszkańców Odessy podjęło decyzję o opuszczeniu swojego rodzinnego miasta w obawie przed jego otoczeniem przez armię rosyjską, jednak po dwóch latach agresji Rosji na Ukrainę prawdopodobieństwo działań bojowych wokół Odessy spadło praktycznie do zera. Jej populacja zbliża się obecnie do poziomu przedwojennego, jednak należy zwrócić uwagę, że dużą część mieszkańców stanowią uchodźcy z innych ukraińskich miast.

Nadmorski kurort nadal funkcjonuje pod wolnym niebem, a jego mieszkańcy w dalszym ciągu cieszą się codziennym życiem. Restauracje, kawiarnie, teatry, muzea, parki i centra handlowe nadal działają pomimo prób zniszczenia przez Rosję krytycznej infrastruktury południa Ukrainy. W ubiegłym roku Rosji udało się pogrążyć Odessę w ciemności i chłodzie. Na jej ulicach stale słyszalny był szum pracujących generatorów prądotwórczych, które zasilały w prąd liczne restauracje, kawiarnie, sklepy i zakłady użytkowe. W tym roku sytuacja niestety powtórzyła się. Przerwy w dostawie prądu są bardzo częste i czasami trwają po kilkanaście godzin.

W Odessie panuje atmosfera pozwalająca uwierzyć, że wojna toczy się w zupełnie innym kraju. Ulica Deribasowska – główny deptak Odessy żyje śmiechem i zabawą, podobnie jak żyła przed wojną, z tym że tłumów na brukowanej wulkaniczną kostką ulicy nie widać. Znajdują się na niej dziesiątki barów i kawiarni. W wielu z nich można zobaczyć tańczącą młodzież. W kilku miejscach stoją uliczni muzycy, którzy bardzo często swoją muzyką zagłuszają dźwięk syreny alarmowej.

Odessa przyciąga nie tylko morzem. Turyści bardzo chętnie odwiedzają kultowe miejsca korzystając z usług lokalnych przewodników. Część z nich po rozpoczęciu wojny wstąpiła do ukraińskiej armii, pozostali starają się wykonywać swoją pracę przekazując równocześnie część swoich skromnych dochodów na pomoc dla żołnierzy. Dla uchodźców oferowane wycieczki po mieście są całkowicie bezpłatne, tak przynajmniej było w pierwszych miesiącach wojny. Z tej okazji skorzystało wówczas kilkuset mieszkańców Mariupola i Chersonia, którym udało się uciec do Odessy. Uciekinierzy z okupowanych terenów, dorośli i dzieci, bardzo żywo reagują na ciekawe fakty związane z lokalną historią i architekturą. Starają się żyć normalnie, spacerując po Odessie, korzystając z atrybutów lokalnej kuchni, odwiedzając muzea i teatry.

Życie kulturalne w Odessie trwa pomimo wojny. Pomimo trudnych wojennych czasów drzwi teatrów i muzeów stoją otworem dla wszystkich chętnych. Nie wszystkie ekspozycje muzealne są dostępne do oglądania, ale pracownicy robią wszystko, co w ich mocy, aby mieszkańcy Odessy oraz jej goście mogli zanurzyć się w świecie piękna i mile spędzić czas. Barykady zostały rozebrane przed słynnym odeskim Teatrem Opery i Baletu. Spektakle odbywają się w nim praktycznie codziennie. Aktualny harmonogram można zobaczyć na stronie internetowej teatru. Należy pamiętać, że podczas alarmu powietrznego spektakl zostaje przerwany, a aktorzy wraz z publicznością schodzą do schronów. Po zakończeniu alarmu wszyscy mogą wrócić ponownie na salę.

Przed inwazją Rosji na Ukrainę hotelarstwo było uważane za jedną z najbardziej dochodowych inwestycji. Popyt na obiekty noclegowe rósł również z powodu szybkiego rozwoju turystyki. W pierwszych miesiącach wojny hotelarstwo zamarło. Poza sezonem wiele hoteli stoi pustych co powoduje, iż wybór noclegu w Odessie jest dużo większy niż miało to miejsce wcześniej. Obecnie 99 proc. gości hotelowych to obywatele Ukrainy, a 1 proc. stanowią zagraniczni dziennikarze, wolontariusze, wojskowi i przedstawiciele organizacji międzynarodowych, którzy przybyli na Ukrainę wyłącznie z powodu kryzysu humanitarnego w niektórych regionach. Wiele hoteli w początkowych miesiącach wojny udostępniło swoje obiekty uchodźcom. W sezonie letnim 2024 prawie wszystkie hotele zostały zarezerwowane do końca lata.

Podczas wojny ukraińskie hotele zostały zmuszone do zmiany funkcjonowania, kładąc szczególny nacisk na zapewnienie gościom nie tylko komfortu, ale także bezpieczeństwa. Przestrzegają pewnych zasad, które gwarantują ochronę gości oraz personelu, a także, pomimo szeregu ograniczeń, starają się utrzymać odpowiedni poziom usług, dostosowując się do nowych warunków pracy. Ograniczenia mają znaczący wpływ na wypoczynek gości, wraz z innymi środkami bezpieczeństwa w hotelach tworzą kompleks czynników, który daje poczucie spokoju osobom w nich przebywającym. W przypadku alarmu powietrznego wszyscy goście i pracownicy obiektu są zobowiązani do zejścia do schronu przeciwlotniczego.

Jeszcze w 2022 roku nie wszystkie odeskie ulice były dostępne dla spacerujących. Przejście przez skrzyżowania ulic w centrum miasta było utrudnione. Należało posiadać specjalną przepustkę lub zameldowanie w danym rejonie. Nadmorski bulwar został otwarty jako jeden z ostatnich pod koniec 2023 roku. Nie można było wcześniej po nim spacerować, ponieważ otwierał się z niego widok na infrastrukturę portu, który był jednym ze strategicznych celów.

Aby chronić miasto od strony morza, ukraińskie wojsko wzmocniło linię brzegową minami, które stanowiły zabezpieczenie przed ewentualnym desantem wroga. W związku z powyższym władze miejskie latem 2022 roku zakazały wypoczynku na plażach i kąpieli w morzu. Zmieniło się to w lipcu 2023 roku. Po przeprowadzeniu specjalnej kontroli część plaż zostało udostępnionych dla odpoczywających, co automatycznie spowodowało wzmożenie ruchu turystycznego.

Sezon plażowy w 2024 roku jest w pełnym rozkwicie – na plażach znajduje się bardzo wielu odpoczywających. Jako pierwsza – 8 czerwca – została otwarta plaża Kaleton. Od 1 lipca otwarto kolejne strefy plażowe. Od 11 lipca udostępniono turystom pięć innych znanych plaż od w okolicach Arkadii i Wielkiej Fontanny. Do kąpieli oficjalnie otwarto już 11 miejsc. Wśród środków bezpieczeństwa, które oczywiście bezwględnie należy przestrzegać, znajdują się schrony na plażach i hotelach, ciągłe monitorowanie stanu plaż i dna morskiego przez odpowiednie służby.

Należy pamiętać o obowiązującej w Odessie godzinie policyjnej, która została wprowadzona po to, aby organy ścigania i wojsko miały możliwość zapewnienia bezpieczeństwa i porządku. Podczas godziny policyjnej zabrania się przebywania na ulicach i w innych miejscach publicznych, a także poruszania się transportem lub pieszo. W Odessie godzina policyjna obowiązuje w godzinach 0:00 – 5:00.

To chyba wszystko. Jeżeli macie więcej pytań, napiszcie do mnie, na wszystkie postaram się odpowiedzieć. Potem pozostanie jedynie podjęcie przez Was decyzji dotyczącej ewentualnego wyjazdu do Odessy.

Zapewne wielu z Was uzna mój post za informację niezbyt perspektywiczną, jednak wierzę, że może ona w przyszłości Wam si...
09/06/2024

Zapewne wielu z Was uzna mój post za informację niezbyt perspektywiczną, jednak wierzę, że może ona w przyszłości Wam się przydać i uatrakcyjnić Wasz pobyt w Ukrainie. Starałem się promować Odessę przed wojną, staram się to robić również w trudnym dla niej okresie.

Odessa to nie tylko wspaniałe centrum, ale również niezwykle intrygujące obrzeża miasta. Oprócz standardowych wycieczek chciałbym zaproponować wycieczkę trasą tramwaju numer 20, który przez mieszkańców Odessy nazywany jest trzcinowym od trzcin, przez które się przemieszcza. Tramwajem numer 20 dojedziemy do Chadżybejskiego Limanu odwiedzając po drodze jaskiniowe domy, które pojawiły się tutaj pod koniec XVIII w. Większość z nich zbudowali uciekający z Siczy Zaporoskiej Kozacy. Odwiedzimy również stary kozacki cmentarz pochodzący z końca XVIII w.

Bez względu na to kiedy będziecie mieli możliwość skorzystania z moich usług, zapraszam do kontaktu.

Dzisiaj mija 10. rocznica tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce w Odessie 2 maja 2014 roku. Tego dnia doszło do trage...
02/05/2024

Dzisiaj mija 10. rocznica tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce w Odessie 2 maja 2014 roku. Tego dnia doszło do tragedii, która w rezultacie doprowadziła do kolejnej brutalnej pełnowymiarowej fazy wojny, którą rosja rozpoczęła 24 lutego 2022 roku. Mieszkańcy Odessy 2 maja 2014 roku uratowali swój kraj. Odpowiedzieli wówczas na niezwykle ważne pytanie: "Czy jesteś gotów umrzeć za Ukrainę?". Strona rosyjska w swojej kłamliwej narracji nie wspomina o krwawych zajściach w centrum miasta, które poprzedziły pożar będący tragicznym zbiegiem okoliczności. Rosyjska propaganda zapomina także o ratowaniu zablokowanych osób w ogarniętym pożarem budynku Związków Zawodowych przez proukraińskich aktywistów. Wydarzenia sprzed dziesięciu lat są kolejnym dowodem na to, że gdzie pojawia się rosja, panuje przemoc i śmierć.

Serdecznie zapraszam na spotkanie, które odbędzie się 6 maja o godzinie 17:00 w Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Zapraszam na nie wszystkich moich krakowskich znajomych, a także osoby chcące uzyskać więcej informacji związanych z genezą i chronologią tamtych wydarzeń. Zapraszam również tych, którzy swoją wiedzę opierają jedynie na sobie tylko znanych źródłach. Porozmawiajmy i podyskutujmy. Przedstawię obiektywnie swoje zdanie, zadając trudne pytania będziecie mieli możliwość wyrazić również swoje.

Autorem zdjęcia jest znany odeski fotograf Oleg Kutskiy.

W odeskich katakumbach pojawiły się nowe ciekawe ekspozycje ilustrujące historię Odessy. Zapraszam wszystkich na wyciecz...
28/03/2024

W odeskich katakumbach pojawiły się nowe ciekawe ekspozycje ilustrujące historię Odessy. Zapraszam wszystkich na wycieczkę po podziemnych korytarzach i sztolniach z polskojęzycznym przewodnikiem.

Odeski zestaw na dzisiejszy wieczór. Ok, na początek wieczoru w Odessie. Miejsce zdradzę podczas wyjątkowej gastronomicz...
27/03/2024

Odeski zestaw na dzisiejszy wieczór. Ok, na początek wieczoru w Odessie. Miejsce zdradzę podczas wyjątkowej gastronomicznej wycieczki. Spotkamy się po wojnie?

Bardzo proszę o udostępnienie mojego posta. Ogromnie zależy mi na tym, aby książka dotarła do jak największej liczby pol...
20/03/2024

Bardzo proszę o udostępnienie mojego posta. Ogromnie zależy mi na tym, aby książka dotarła do jak największej liczby polskich czytelników.

Zdjęcie wykonane 2 maja 2014 roku przez znanego odeskiego fotografa Olega Kutskiego zostało nazwane przez autora "Ocalić życie" i w pełni oddaje symbolikę wydarzeń tego dnia, równocześnie obalając kłamstwa rosyjskiej propagandy, która nie wspomina o ratowaniu zablokowanych osób w ogarniętym pożarem budynku Związków Zawodowych. Strona rosyjska w swoich oświadczeniach o wydarzeniach w Odessie nigdy nie wspomina o krwawych zajściach w centrum miasta, które poprzedzały pożar będący tragicznym zbiegiem okoliczności. Nikt by nie zginął w domu związkowym, gdyby przywódcy Antymajdanu nie zapędzili tam swoich ludzi. Wniosek jest bardzo prosty i następujący: tam, gdzie pojawia się rosja, panuje przemoc i śmierć. Zwłaszcza w miastach rosyjskojęzycznych, takich jak Mariupol, Bachmut, Awdijiwka...

Jest mi ogromnie miło poinformować, że moja książka jest już dostępna w wersji elektronicznej na stronie internetowej wydawnictwa e-bookowo (link w pierwszym komentarzu). Książki tradycyjne dotrą do mnie po świętach wielkanocnych. Osoby zainteresowane zakupem proszę o kontakt w prywatnej wiadomości. Zamówione egzemplarze wyślę na życzenie kupującego z autografem autora.

Moja książka jest już praktycznie zakończona. Publikuję ją częściowo za własne pieniądze. Wydawnictwo e-bookowo zapowiad...
07/03/2024

Moja książka jest już praktycznie zakończona. Publikuję ją częściowo za własne pieniądze. Wydawnictwo e-bookowo zapowiada jej wydanie za około 3-4 tygodnie. Będzie również dostępna w formie elektronicznej na stronie internetowej wydawnictwa. Ogłaszam przedsprzedaż wersji papierowej. Osoby zainteresowane zakupem książki proszę o kontakt w prywatnej wiadomości. Zamówione egzemplarze wyślę na życzenie kupującego z autografem autora.

Przez ostatni rok zbierałem i analizowałem materiały, którymi oficjalnie podzielili się eksperci badający tragiczne wydarzenia z 2 maja 2014 roku. Zapoznałem się z setkami artykułów prasowych oraz dziesiątkami dokumentów oficjalnie dostępnych na publicznych stronach internetowych. Obejrzałem kilkadziesiąt godzin filmów, konferencji prasowych i tysiące zdjęć z tego dnia. Rozmawiałem z naocznymi świadkami tamtych wydarzeń, sprawdzałem dokładnie fakty, gromadziłem wspomnienia.

Powstała unikalna książka, która nie jest dziennikarskim śledztwem, lecz dokumentem w sposób wyważony i uczciwy przedstawiającym genezę i chronologię wydarzeń 2 maja 2014 roku.

Co naprawdę wydarzyło się w Odessie 2 maja 2014 roku? Czy dziesięć lat temu mieszkańcy Odessy zapobiegli wdrożeniu w życie donieckiego i ługańskiego scenariusza, który zakończył się wojną na wschodzie Ukrainy? Czy w budynku Związków Zawodowych na Kulikowym Polu ukryły się całkowicie niewinne osoby? Czy należy traktować je jako zdrajców Ukrainy, separatystów i kolaborantów? Jak interpretować działania tych, którzy z dachu budynku Związków Zawodowych rzucali butelki z substancją zapalającą w kierunku proukraińskich aktywistów? Czy 2 maja 2014 roku na ulicach Odessy toczyła się wojna? Dlaczego do budynku Związków Zawodowych mogły wchodzić postronne osoby przez kolejne tygodnie po pożarze? Z jakiego powodu w centrum miasta pojawił się samochód, za kierownicą którego siedział Witalij Budko, przezwisko Bosman, który z broni palnej oddał kilkanaście strzałów w kierunku proukraińskich aktywistów? Ilu jeszcze strzelców znajdowało się w centrum miasta? Dlaczego w budynku Związków Zawodowych nie było wody? Dlaczego pierwszy wóz strażacki przyjechał na Kulikowe Pole po upływie kilkudziesięciu minut od wezwania? Dlaczego postępowanie milicji tego dnia wzbudza tak ogromne wątpliwości?

Wiele pytań i tak pozostanie bez odpowiedzi. Dzień 2 maja 2014 roku w Odessie obfitował w splot wydarzeń ściśle ze sobą powiązanych, bardzo często w sposób nieoczywisty, czasem przypadkowy i niekontrolowany. Przyniosły one wynik, którego z pewnością nikt nie oczekiwał. 2 maja 2014 roku w Odessie zginęło 46 osób, dwie kolejne osoby zmarły kilka dni później w szpitalu. Doszło do tragedii, która udaremniła wszelkie próby pokojowego rozwiązania konfliktu i doprowadziła w rezultacie do obecnej, najbardziej krwawej i brutalnej fazy wojny, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku.

Na Priwozie bez zmian :)
09/02/2024

Na Priwozie bez zmian :)

Dzisiejszy spacer po Nadmorskim bulwarze i jego okolicach. Niestety, Pałac Woroncowa, jak widać zresztą na zdjęciach, je...
08/02/2024

Dzisiejszy spacer po Nadmorskim bulwarze i jego okolicach. Niestety, Pałac Woroncowa, jak widać zresztą na zdjęciach, jest w fatalnym stanie. Do kolonnady nie da się podejść. Przejście przez most Teściowej jest zablokowane w zasadzie od lutego 2022 roku.

Tłusty Czwartek w Odessie :)
08/02/2024

Tłusty Czwartek w Odessie :)

Dzisiejszy wschód słońca na plaży Langeron...
08/02/2024

Dzisiejszy wschód słońca na plaży Langeron...

14 kwietnia 2022 roku oficjalnie potwierdzono, że okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, krążownik Moskwa poszed...
26/01/2024

14 kwietnia 2022 roku oficjalnie potwierdzono, że okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, krążownik Moskwa poszedł na dno. Już na drugi dzień władze Odessy zadecydowały o likwidacji z odeskich ulic jeży przeciwczołgowych. Miały być one następnie wysłane do Mikołajowa. Zaczęto stopniowo demontować barykady, które blokowały wejścia na centralne ulice Odessy.

Kilka zdjęć z centrum Odessy w pierwszych tygodniach wojny...

Poznajecie? :)
12/01/2024

Poznajecie? :)

Gdzie jestem? :)
07/12/2023

Gdzie jestem? :)

I znowu trochę wieczornej Odessy...
06/12/2023

I znowu trochę wieczornej Odessy...

Trochę wieczornej Odessy...
05/12/2023

Trochę wieczornej Odessy...

01/12/2023

Lodowisko w parku im. Tarasa Szewczenki :)

09/11/2023

Na bulwarze...

Schody Potiomkinowskie widziane z różnej perspektywy zawsze robią ogromne wrażenie. Trudno wyobrazić sobie Odessę bez ni...
09/11/2023

Schody Potiomkinowskie widziane z różnej perspektywy zawsze robią ogromne wrażenie. Trudno wyobrazić sobie Odessę bez nich. Wrzucajcie swoje zdjęcia. Mile będą widziane fotografie z różnych pór roku :)

A tymczasem Czernomorec Odessa po raz pierwszy od 10 lat awansował do półfinału Pucharu Ukrainy.
02/11/2023

A tymczasem Czernomorec Odessa po raz pierwszy od 10 lat awansował do półfinału Pucharu Ukrainy.

Po zakończeniu wojny, po Waszym przyjeździe do Odessy, w jakiego typu wycieczce po mieście chcielibyście wziąć udział? 1...
31/10/2023

Po zakończeniu wojny, po Waszym przyjeździe do Odessy, w jakiego typu wycieczce po mieście chcielibyście wziąć udział?

1. Wycieczka po centrum Odessy;
2. Polskie ślady w Odessie;
3. Śladami poetów i literatów;
4. Awanturnicza Odessa:
5. Gastronomiczna Odessa;
6. Intelektualna Odessa z procentami;

Address

Odessa

Telephone

+380962205850

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Przewodnik po Odessie posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Przewodnik po Odessie:

Videos

Share

Category