14/01/2023
Zabytki w Warnie -Częśc 2️⃣
Muzeum archeologiczny
Naj starszy złoty skarb 🪙 w świecie 🌏
Największa ilość przetworzonego złota w świecie pochodzi z V tysiąclecia pne. Znajduje się w Warnie...
W 1974 roku, podczas prac wykopaliskowych w celu przekopania kanału w rejonie jeziora Warny, 4 kilometry na zachód od centrum miasta, na powierzchnię ziemi ludzie znaleźli kilka złotych i srebrnych przedmiotów o bardzo dziwnym kształcie i dekoracji. Specjaliści byli nieugięci, że znaleziska były darami dla pochowanych w okresie Chałkolita - około 4200-4000 pne.
Odkryto było 294 groby i ponad 3000 złotych przedmiotów wykonanych z wielkim smakiem i elegancją o wadze około 6,5 kg. Na nekropolii („nekropolii” – miasto zmarłych) archeolodzy odkryli trzy różne typy pochówków i sposób ułożenia szczątków:
➡️ na plecach i z wyciągniętymi ciałami
➡️ w pozycji skurczonej, przypominającej pozycję dziecka w łonie matki
➡️ w grobach nie znaleziono ciała. Były to pochówki symboliczne.
W każdym z trzech rodzajów grobów znaleziono bogaty inwentarz. Przedmioty, które miały służyć pochowanym w życiu pozagrobowym. Znaleziono również ceramika z bogatą dekoracją, muszle, liczne przedmioty zdobione z metali szlachetnych lub nieszlachetnych, stylizowane postacie ludzkie przedstawiające idoli.
W ich rękach umieszczano narzędzia pracy – noże, siekiery, dłuta wykonane z kamienia, miedzi, kości lub krzemienia.
Szczególnie bogate w złoto przedmioty są puste groby - symboliczne pochówki. W niektórych grobach znaleziono symbolicznie ukształtowane twarze wykonane z gliny z bogatą dekoracją.
Tylko w jednym z wykopanych grobów (nr 43 w kolejności odkrycia) znaleziono 990 złotych przedmiotów o masie ponad 1,5 kilograma, a także setki paciorków, okuć łuków, długiego nóż z krzemienia, naczynia ceramiczne, miedziane topory, masywne bransolety, złoty fallus i złote berło – ostateczny znak najwyższej mocy. Te ostatnie szczególnie zaskoczyły archeologów, ponieważ po raz pierwszy znaleźli berło w prehistorycznym grobie.
W grobowcu jest więcej złota, niż znaleziono na świecie przez całą erę.
Pochówek w grobie nr 43 przeprowadzono cztery tysiące lat pne. Odkryte szczątki należą do mężczyzny w wieku około 45 lat, z wzrost 170 cm i atletyczne ciało. Na każdą ręki miał masywną złotą bransoletę, a także sznury muszli i złotych paciorków. W grobie znaleziono również wiele naczyń miedzianych, krzemiennych i glinianych. Wszystko mówi o pochówku wybitnego wodza lub kapłana.
W grobie nr 36, w którym brakuje ludzkich szczątków, znaleziono ponad 850 złotych przedmiotów: diadem, kolczyki, naszyjnik, napierśnik, bransolety, pas, złote berło-młot, złoty bumerang lub sierp, dwie złote tablice przedstawiające figurki zwierząt, trzydzieści stylizowanych rogatych głów zwierząt, złoty traganek. Przedmioty pokrywano złotą tkaną powłoką, dekorowaną na brzegach złotą aplikacją w postaci baranich lub kozich rogów.
Innym typem pochówków symbolicznych są groby, w których znajdują się gliniane „maski” ludzkich twarzy, których elementy są oznakowane złotem – oczy, usta, zęby, nos (groby nr 2, 3 i 15). „Twarze” są bogato zdobione diademami, kolczykami, naszyjnikiem, a całą twarz okrywa pleciony ze złota welon ozdobiony drobnymi złotymi koralikami. Gliniane wazy, kubki, igły są obecne jako prezenty w tych pochówkach, ale nie ma narzędzi kowalskich z innego rodzaju pochówków.
Wszystko to się okazuję najbogatszą nekropolią późnego chalkolitu w Europie. Cywilizacja, która istniała w tym miejscu, nazywa się „kulturą warneńską”. Złote przedmioty ze Skarbu Warny są najstarszym przetworzonym złotem na całym świecie.
Skarb jest wystawiony w salach Muzeum Archeologicznego miasta Warna.