17/03/2024
👋Selam! [tur. Cześć!]👋
Po ponad 6 latach od ostatniego pobytu w Stambule, zupełnie spontanicznie udało mi się ponownie odwiedzić to tętniące życiem miasto. 🇹🇷
Nietrudno jest poczuć teraz wpływ inflacji na ceny w restauracjach, muzeach, a ostatnio i w jednym z najważniejszych i najpopularniejszych meczetów w Turcji [HAGIA SOPHIA].
💸WYDATKI💸
**Weźcie proszę pod uwagę, że nie zwiedzałam już miejsc, w których byłam wcześniej i do których obowiązują płatne wejściówki.**
W Stambule spędziłam 2 tygodnie.
💸bilety lotnicze (Berlin-Stambuł/Stambuł-Berlin) - 884 PLN
💸ISTANBULKART (doładowanie) - ok 550 TRY= 66 PLN
💸NOCLEG (airbnb: Intimate Studio Hagia Sophia, dzielnica Fatih, gospodarz: Team Richard), ok 1 km do placu Sultanahmet
cena: 13.894,04 TRY = 1 710,39 PLN (za dwie osoby, mikro-apartament)
💸Budżet przeznaczony na kupno pamiątek (chałwa), posiłki, napoje, Cysterna Teodozjusza - 11 000 TRY = 1 354,12 PLN (wystarczyło na 2 osoby)
💸RAZEM: 4014,51 PLN💸
🕌MECZETY vs INFLACJA🕌
‼️Od 15 stycznia 2024 turyści zobowiązani są uiścić opłatę za wstęp do meczetu Hagia Sophia.‼️
🕌 Informacja ta została przekazana ostatnio przez Ministra Kultury i Turystyki Turcji - Mehmeta Nuri Ersoy.
Wg niego jest to działanie mające na celu zachowanie meczetu Hagia Sophia w dobrej kondycji, i tym samym - utrzymaniem jego miejsca na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
🕌 Cena biletu wynosi obecnie 25 EUR, wnętrze meczetu można zobaczyć natomiast tylko z drugiego piętra.
🕌Jako alternatywę, polecam BŁĘKITNY MECZET (znany jako Meczet Sułtana Ahmeda, tur. Sultanahmet Camii lub Sultan Ahmed Camii). Wstęp - póki co - darmowy.
🕌Zarówno Hagia Sophia jak i Błękitny Meczet znajdują się niedalekiej odległości od siebie, na bardzo urokliwym placu placu Sultanahmet (też: nazwa najstarszej dzielnicy Stambułu).
Kopuła BM jest niższa od kopuły HS - myślę, że pomoże to Wam troszeczkę odróżnić od siebie te dwa obiekty.
🕌Cokolwiek wybierzecie - pamiętajcie, że każdy meczet jest wyjątkowy, i w każdym znajdziecie coś dla siebie.
A jest z czego wybierać! W samym Stambule znajduje się ponad 2600 czynnie działających meczetów.
🕌Meczet Sulejmana (tur. Süleymaniye Camii) jest, zaraz po Błękitnym Meczecie, DRUGIM NAJWIĘKSZYM meczetem w Stambule. Süleymaniye Camii znajduje się ok 2 km spacerkiem od placu Sultanahmet (dzielnica Fatih).
Koniecznie wpadnijcie odwiedzić to miejsce!
‼️Cennik wszystkich pozostałych atrakcji turystycznych znajdziecie na dedykowanych im stronach internetowych.‼️
🧿WARTE ZOBACZENIA🧿
🧿Jedynym miejscem, którego nie udało mi się zobaczyć podczas mojego pierwszego pobytu w Stambule, była CYSTERNA TEODOZJUSZA (Şerefiye). Teraz udało mi się nadrobić zaległości, i było warto (cena biletu ok. 550 try).
🧿Cysterna Teodozjusza znajduje się niedaleko placu Sultanahmet, warto zapytać obsługę (znają angielski, co jak okazało się później- wcale nie było takie oczywiste) o której godzinie odbywa się tam multimedialne show. Miejsce jest niewielkie, ale klimatyczne. Na pewno nie dla osób z klaustrofobią, silną epilepsją i ogólnym strachem przed ciemnością. Do cysterny można zejść schodami lub skorzystać z windy. Czas zwiedzania - ok 20 min.
🧿Poza ścisłym centrum, warto zobaczyć jeszcze inne dzielnice, takie jak np. Beşiktaş.
Jest to dzielnica Stambułu znajdująca się - tak jak Sultanahmet - w europejskiej części miasta, niedaleko brzegu Bosforu - cieśniny łączącej dwa morza: Morze Czarne i Morze Marmara.
Co warto "zaliczyć"? Na pewno przespacerować się wzdłuż Bosforu, odwiedzić Muzeum Beşiktaş w kompleksie Dolmabahçe (razem z całą jego infrastrukturą), wpaść do Muzeum Morskiego.
🧿Dzielnica Üsküdar (azjatycka strona miasta) z dobrze znaną wszystkim wieżą KIZ KULESI [pl WIEŻA PANNY]. Jest to latarnia morska położona na maleńkiej wysepce cieśniny Bosforu.
Od ok. 408 r. p.n.e., jej funkcją było alarmowanie przed okrętami perskimi.
Na placu niedaleko metra/przystanku autobusowego występują lokalni artyści, jest też mnóstwo klimatycznych knajpek i restauracji.
🧿Dzielnica Bakırköy (europejska strona miasta):
Aqua Florya (zwiedzanie największego akwarium tematycznego na świecie połączonego z LASAMI DESZCZOWYMI; cena biletu 750 TRY) + shopping w Aqua Florya Shopping Centre (koniecznie wyjdźcie na zewnątrz galerii i wypijcie kawę/herbatę odpoczywając na drewnianych ławkach ułożonych w kształt mini- amfiteatru z przepięknym widokiem na morze.
🧿Dzielnica Beyoğlu/Taksim (europejska strona miasta)
Obszar handlowy, rozciągający się od Karaköy -włączając most Galata- do placu TAKSIM.
Jedna z bogatszych dzielnic Stambułu, miejsce inwestycji nieruchomościami. Tutaj zrobicie zakupy o jakich prawdopodobnie marzycie (licząc się z tym, że ceny produktów i usług mogą te marzenia lekko zweryfikować😅😂). Da się jednak zrobić rozsądne zakupy kierując się zasadą znaną wszystkim i wszędzie - im dalej od centrum/atrakcji turystycznych. tym taniej. 😁
🧿Poza przejażdżką słynnym czerwonym tramwajem (nam się, tym razem nie udało ze względu na tłum chętnych), polecam zerknąć na Taksim Çiçek Pasajı (po drodze do Muzeum figur woskowych Madame Tussaud oraz Galata Tower, jakieś 300 m od Kościoła katolickiego pw. Świętego Antoniego z Padwy).
🧿Çiçek Pasajı [pl. kwiatowy pasaż/przejście] znany był wcześniej pod nazwą Cite de Pera. Otwarty w 1876 r., był słynnym historycznym pasażem (galerią) i częścią alei Istiklal w dzielnicy Beyoğlu. Pasaż ten wybudowany został na wzór słynnej Galerii w Mediolanie. Obecnie znajdziecie tam dosyć drogie knajpki i miejsca serwujące doskonałe wina.
🌯 🌯
🌯Kierując się w stronę placu Taksim, traficie na fajne miejsce - Simit Sarayı, gdzie miałam okazję wypić chyba najlepszy SALEP w swoim życiu (btw, proszę sprawdzić sobie w internecie co z j. arabskiego oznacza nazwa tego napoju🤪). Podzielcie się tym odkryciem w komentarzu!
🌯Dla mnie, atrakcyjną częścią tej kawiarni jest balkon z widokiem na zjawiskowo białe marmury meczetu Taksim, znajdującym się w niedalekim sąsiedztwie - umieszczonego pośrodku placu - pomnika Mustafy Kemala Atatürka.
🌯Zanim skusicie się na deser w Simit Sarayi, warto wpaść na kebaba do TAKSIM Döner (dosłownie naprzeciwko opisanej wyżej kawiarni, przy wejściu na ulicę bazarową Taksim).
adres: Katip Mustafa Çelebi, Sıraselviler Cd. No:2/B, 34433 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye
Można zjeść dobrze, i za przyzwoitą cenę (cena za döner ok.90-150 TRY). Od znajomych dowiedziałam się, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc szczególnie dla lokalsów. Cóż, kolejki mówiły same za siebie, więc chyba mają rację.
🌯Yeşilköy (to zamożna dzielnica w dzielnicy Bakırköy, Kadikoy)
Zapuściliśmy się tam w sumie przypadkiem.
Mało popularna dzielnica Stambułu, znana jako turecka "stolica kościołów" [Kościół Katolicki Obrządku Łacińskiego – St.Etienne – Aziz İstefanos Latin Katolik Kilisesi, Święty Apostolski Katolicki Kościół Ormiański, Kościół gregoriański – Surp Stepanos Kilisesi oraz Kościół Greckokatolicki – Agios Stefanos Rum Ortodoks Kilisesi., źródło:muchawsieci.com]
🌯Tutaj polecam wpaść do The LoQma, Yeşilköy
Adres: Yeşilköy, Canik Pasajı, Yeşilköy Mahallesi İstasyon Caddesi, Yeşilköy İstanbul Cd. D:1E, 34149 İstanbul, Türkiye
Raj dla wielbicieli słodkości.
Lokma to nic innego jak małe okrągłe tureckie pączki, zwykle bez nadzienia (są za to nasączone syropem z cytryną i posypane orzechami).
My jedliśmy te wypełnione białą czekoladą w środku. Taka nowocześniejsza, "zeuropeizowana" wersja.
Podkreślam jednak, że pomieszkuję w Turcji i miałam już okazję spróbować tego i owego dlatego apeluję - swoją przygodę z Turcją zacznijcie od baklavy! 🤣😁😁😁
🚄TRANSPORT🚄
🚄Do wszystkich wyżej opisanych miejsc dostaniecie się metrem/tramwajem. Jazda tramwajem, a szczególnie metrem, to czysta przyjemność.
🚄Stambuł dysponuje 11 liniami metra, informacje podane na tablicach są w czytelny sposób. Metro w Stambule kursuje w godzinach od 6:00 do 23:30 z częstotliwością co kilka minut.
🚄Polecam zakup karty ISTANBULKART czyli karty publicznego transportu w Stambule (tramwaje, autobusy, metro).
Gdzie kupimy taką kartę? W żółtych i niebieskich automatach, które znajdziecie m.in. na lotniskach, stacjach metra, dworcach autobusowych, przystankach tramwajowych oraz terminalach promowych. Kartę znajdziecie też w niektórych kioskach spożywczych. Zwykle sklepy takie mają umieszczone na szyldach naklejki czy banery przedstawiające wizerunek karty.
🚄Kartę należy wcześniej naładować dowolną kwotą - przy bramkach wejściowych na teren metra znajdują się maszyny, przy których można sobie taką kartę doładować. Należy wtedy mieć przy sobie gotówkę (liry tureckie). Możliwa jest też płatność kartą.
Następnie kartę przykładamy do bramki, przez którą przechodzimy kierując się do odpowiedniej stacji.
Oprócz karty fizycznej, jest też opcja aplikacji mobilnej, natomiast ja polecam obcokrajowcom mieć przy sobie jednak kartę (na wypadek problemów z dostępem do internetu).
🚄Karta transportowa działa też w przypadku przejażdżek promami miejskimi po Bosforze.
"Plusem promów jest oczywiście fakt że nie stoją w korach i można w szybki sposób dostać się z jednego punktu do drugiego. Zawsze kursują regularnie, oczywiście różnią się wielkościa i czasem trwania rejsu. Pod czas rejsu można spokojnie wypić herbatę czy zjeść smita. Promy obsługują Bosfor, Złoty Róg czy Wyspy Książece.
Przewoźnicy: Besiktas- Kadikoy, Eminonu- Kadikoy czy Eminonu- Uskudar." [źródło:stambulwycieczki.pl]
Ja osobiście UWIELBIAM przejażdżki promem i gorąco polecam - widoki są przepiękne! 🍞🤪Szykujcie haracz dla stambulskich mew! 🍞🤪
🤷♂️Oczywiście pomijam kwestie zatłoczenia w środkach komunikacji miejskiej, ponieważ jest to "oczywista oczywistość".
🤷♂️Pomijam też kwestie imigrantów, ataków terorrystycznych i bezpieczeństwa - miasto jest chronione przez służby policyjne/wojskowe, itp. Ale jeśli coś ma się stać, to się po prostu stanie. Warto wiedzieć, w które miejsca najlepiej się nie "zapuszczać" samemu. Szczególnie, gdy jesteś kobietą (smutne, ale prawdziwe).
🤷♂️Nie należę do osób bojaźliwych; sporą część swojego życia spędziłam podróżując .
W Turcji czuję się bezpiecznie, uwielbiam ich mieszkańców i póki co, nie doznałam od tego miejsca i ludzi żadnej krzywdy.
Natomiast Stambuł - mimo, iż absolutnie cudowny - jest miastem ogromnym i z racji nieudolnej polityki migracyjnej, należy do miejsc, gdzie należy po prostu być ostrożnym.
Podsumowując, bądźcie ostrożni, ale nie zapomnijcie o dobrej zabawie!😍
Stambuł to miasto niepodobne do żadnego innego; to miejsce, które trzeba poczuć, posmakować, i pokochać. Mam nadzieję, że przywieziecie z tego miejsca bagaż przepięknych wspomnień!
Jak zawsze - zapraszam do dyskusji pod postem!😎
Wyślijcie fotki ze Stambułu i podzielcie się wskazówkami dot. pobytu w Turcji.🇹🇷
Ściski! x